Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Nasiona kwiatów obok żółtego kwiatka

Kalendarz siewu roślin, bez różnicy, czy jest to kalendarz biodynamiczny czy kalendarz księżycowy, jest bardzo pomocny i pomaga początkującym ogrodnikom ustalić harmonogram sadzenia roślin. Dzięki niemu dowiesz się jak sadzić pomidory, kiedy posiać poziomki na balkonie czy nie popełnisz wiecej błędów, które obejmują sadzenie truskawek. Znajdziesz w nim informacje, dotyczące terminu sadzenia warzyw, które rozpisywane są na konkretne miesiące. Zaplanuj odpowiednio swoje prace w ogrodzie i pobierz nasz praktyczny kalendarz! 

Właściwości warzyw i owoców 

Właściwe żywienie wymaga dostarczenia w dziennej racji pokarmowej odpowiedniej ilości energii oraz niezbędnych składników odżywczych. Wymaga ono dostosowania pokarmów w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu Zgodnie z piramidą zdrowego żywienia rekomendowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, warzywa i owoce powinny być nieodłącznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety każdego człowieka. W owocach i warzywach znajdziesz rozwiązanie na całą masę dolegliwości. 

  • Przeziębienie czosnek, sok z malin, rzodkiewka, imbir, cebula 
  • Nad- i niedociśnienie oraz dolegliwości serca – aronia, szpinak, papryka, suszone morele, miód, kiszonki 
  • Dolegliwości wątroby i woreczka żółciowego – cytryna, oliwki, pomidory, buraki, chrzan, kminek 
  • Ból głowy – kawa, imbir, wiśnie 

Co wziąć pod uwagę wybierając rośliny do ogrodu? 

zbliżenie na małe sadzonki roślin od góry

Zakładanie ogrodu i uprawa roślin to ogromna przyjemność, a widok kwitnących roślin i smak własnych warzyw i owoców potrafi zachwycać przez długie lata. Gorzej jednak, kiedy krzewy schną, kwiatów nie widać, a o plonach możesz jedynie pomarzyć i oglądać je w kolorowych magazynach ogrodniczych. O czym warto pamiętać, decydując się na założenie swojego ogródka warzywnego? 

  • dostępna powierzchnia do zagospodarowania; 
  • rodzaj gleby (piaszczysta czy gliniasta, żyzna czy jałowa, sucha czy podmokła, kwaśna czy zasadowa), 
  • nasłonecznienie
  • orientacja względem stron świata, 
  • ukształtowanie terenu
  • dostępna roślinność obecnie (czy np. są stare drzewa, które można wkomponować w ogród), 
  • sąsiedztwo warzyw. 

Sadzenie roślin krok po kroku

  1. Oczyść teren

    Każde stanowisko przed posadzeniem roślin w ogrodzie powinno być dokładnie oczyszczone. Należy pozbyć się kamieni, odpadków a także darni utrudniającej pracę. 
  2. Przygotuj glebę

    Proces ten różni się w zależności od tego jaką roślinę planujesz posadzić. Czasami będzie to spulchnienie ziemi, a czasem wykopanie dołka. Dołek wykopuje się tak, aby był nieco szerszy i głębszy od bryły korzeniowej. 
  3. Podlej rośliny

    W tym wypadku nie należy żałować wody – okaz musi szybko przystosować się do nowych warunków. 

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu lub na balkon? 

Wybór odpowiednich kwiatów na balkon i do ogrodu nie jest łatwy. Na rynku aż roi się od różnych opcji, a hodowcy prześcigają się w tworzeniu nowych, najpiękniejszych odmian. Pamiętaj jednak, by zachować umiar. Jednym z podstawowych kryteriów decydujących o wyborze odpowiedniej rośliny są warunki panujące na balkonie oraz w ogrodzie. Wybieraj gatunki kolorowe ale proste w uprawie bez szczególnych wymagań.   

Najbardziej spektakularne wrażenie na balkonie robią bez wątpienia kwiaty zwisające, które, po pierwsze, doskonale zakrywają balustrady i ściany, zaś po drugie, optymalnie wykorzystują fakt podwyższonej lokalizacji. Pelargonie i petunie cieszą się ogromną popularnością nie tylko przez swój piękny wygląd, ale także ze względu na niewielkie wymagania co do uprawy i stanowiska. Są to idealne kwiaty na słoneczny balkon, ale dostosowują się do wszelkich warunków. Najpopularniejsze kwiaty na balkon o pnących pędach to clematis, czyli powojnik i groszek pachnący. To także kwiaty ogrodowe wieloletnie lub jednoroczne, które często zdobią pergole. Kolorowe kwiaty różnych rozmiarów warto uzupełnić o intensywnie wybarwione liście koleusa Blumego. 

Jakie zioła uprawiać w ogrodzie? 

Tak uniwersalne, piękne i zdrowe! Oregano, bazylia, mięta… to nieodłączne elementy dobrej kuchni, które powinny znaleźć się w Twoim przydomowym ogródku. Najlepiej jest założyć ogródek ziołowy gdzieś w osłoniętym żywopłotem, ale nasłonecznionym zakątku ogrodu. Jeśli potrzeba tylko kilku ziół kuchennych, możesz je po prostu wsadzić na odpowiedniej rabacie kwiatowej albo warzywnej. Zasadniczo zioła jednoroczne oraz dwu- i wieloletnie nie powinny być sadzone obok siebie. Lepiej będzie, jeśli każda kategoria pozostanie oddzielnie. 

Decydując się na zioła jednoroczne sprawdź koniecznie le z naszej listy, które wzajemnie tak się uzupełniają, że mogą rosnąć razem nawet w jednej doniczce. 

  • majeranek; 
  • pietruszka; 
  • koper; 
  • rzeżucha; 
  • trybula; 
  • ogórecznik. 

Zioła wieloletnie, które stanowią idealne sąsiedztwo: 

  • tymianek, szałwia, estragon, szczypiorek, melisa; 
  • oregano, szałwia, cząber; 
  • melisa wspiera zawsze swoich sąsiadów; 
  • rozmaryn i bazylia. 

Kalendarz siewu a kalendarz biodynamiczny 

Kalendarz biodynamiczny zwany też kalendarzem księżycowym oparty jest na wpływie energii, która dociera z kosmosu do Ziemi. Zawiera on szereg wskazówek, dzięki którym można zaplanować prace w ogrodzie. Główne założenia biodynamiki opierają się na płodozmianie, allelopatii, unikaniu stosowania środków chemicznych, regionalnej produkcji i dystrybucji plonów oraz na ziemskich i pozaziemskich wpływach na rośliny. Z kolei kalendarz siewu to przede wszystkim bardzo dobry sposób na zaplanowanie i przypilnowanie odpowiednich terminów wysiewu roślin w ogrodzie. Taki sposób może być bardzo przydatny dla osób, które w swym ogrodzie lub na polu prowadzą różnego rodzaju uprawy. W kalendarzu siewu znajdziesz informacje o terminach siewu rozłożonych na miesiące. Jest on znacznie mniej precyzyjny niż kalendarz biodynamiczny. 

Kiedy siać warzywa? Pobierz nasz kalendarz siewu warzyw 

kalendarz siewu warzyw do wydrukowania

Oczywistym jest, że warzywa ze sklepu nigdy nie będą miały takiego smaku jak te z własnej uprawy. Natomiast aby plony były zdrowe i bujne, musisz przestrzegać terminów siewu. Różne gatunki warzyw, uprawiane w Polsce, mają rozmaite wymagania świetlne i termiczne oraz zróżnicowaną długość okresu wegetacji. Kiełkowanie nasion, prawidłowy rozwój siewek i plonowanie dorosłych okazów są więc ściśle związane z właściwie ustalonym terminem siewu. 

Przed tym jednak, musisz odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie: które warzywa siać wprost do gruntu, a które z rozsady? Do tej pierwszej grupy należą gatunki, które wytrzymują niskie temperatury, jakie panują wczesną wiosną, oraz te, które źle znoszą przesadzanie: fasola, groch czy kapusta pekińska. Możesz zostawić je w doniczkach i mieć swoje własne warzywa na balkonie.  Z rozsady uprawia się warzywa nieodporne na przymrozki, wrażliwe na wahania temperatury i cechujące się długim okresem wegetacji, m.in.: pomidora, paprykę, oberżynę, kapustę głowiastą czy kalafiora. 

Kiedy siać kwiaty? Pobierz nasz kalendarz siewu kwiatów 

kalendarz siewu kwiatów do wydrukowania

Kwiaty, zwłaszcza ozdobne, sadzi się w różnych terminach. W innym terminie zasadzisz kwiaty z cebulek, a w innym te, które sadzi się z nasion, czy z rozsady. Aby zasiewy postępowały prawidłowo, warto zaopatrzyć się w terminarz ogrodnika, który z pewnością ułatwi nam dbanie o odpowiedni termin. Koniecznie pobierz nasz kalendarz siewu kwiatów i stwórz piękny ogród! 

Kiedy siać zioła? Pobierz nasz kalendarz siewu ziół 

kalendarz siewu ziół do wydrukowania

Planujesz samodzielną uprawę ziół w ogrodzie lub na tarasie? Samodzielnie uprawiane zioła dostarczą Ci aromatycznych przypraw i cennych dodatków do domowej apteczki. By cieszyć się ich smakiem i zapachem pamiętaj, że podane daty są terminami uśrednionymi. Zmienność warunków pogodowych czy lokalizacja geograficzna wpływają na przesunięcia terminów prac w przód lub w tył. Bo jeżeli trafi się zimna, późna wiosna wysadzenie do gruntu siłą rzeczy poczekać musi. Pobierz kalendarz siewu ziół i stwórz wspaniały ziołowy ogródek! 

Rozsady warzyw 

Rozsady przygotowuje się z tych gatunków roślin, które bardzo długo kiełkują i rosną, do wykiełkowania i wzrostu potrzebują temperatur o wiele wyższych, niż zapewnia to nasz klimat, albo po to, by jak najwcześniej korzystać z plonów. Rozsada warzyw pozwala przede wszystkim wydłużyć okres wegetacyjny warzyw. Dzięki temu zbiory są większe i pewniejsze. 

Z rozsady uprawia się najczęściej warzywa, które mają długi okres wegetacji i potrzebują wyższych temperatur do wzrostu. Są to takie warzywa, jak: pomidory, papryka, bakłażan, kawon, melon, seler. Chcąc uzyskać wcześniejsze  plony, bardziej obfite i lepsze jakościowo. Taki efekt uzyskasz w przypadku sałaty, cukinii, patisona, kabaczków i ogórków. 

Jak pielęgnować warzywa, owoce, kwiaty i zioła? 

Kobieta podlewająca rośliny w ogrodzie

To od odpowiedniej pielęgnacji zależy jakość i obfitość plonów, a jest ona niekiedy bardzo czasochłonna i pracochłonna, o czym wie każdy doświadczony ogrodnik. 

  • Większość roślin na słońcu rośnie bardzo szybko i potrzebują dużo wody. Podlewaj je wcześnie rano lub wieczorem. Staraj się nie opryskiwać roślin, a strumień wody kierować na glebę. 
  • Glebę zasilaj przede wszystkim nawozami organicznymi. Na początku sezonu możesz zastosować granulowany obornik lub rozsypać pomiędzy grządkami dojrzały kompost. 
  • Uprawa owoców i warzyw wiąże się z walką z chwastami, a jeśli chcesz prowadzić swój ogród ekologicznie, musisz to robić ręcznie. Chwasty konkurują z roślinami uprawnymi o słońce, wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie i jeśli ich nie usuniesz, będziesz miał mniejsze plony. 
  • Szkodniki i choroby można zwalczać chemicznie – w każdym sklepie kupisz odpowiednie preparaty. 

Kalendarz siewu to nieodłączny kompan każdego ogrodnika. Jak widzisz, uprawa roślin nie jest skomplikowana, ważna jest tutaj odpowiednia logistyka, dobór wartościowych produktów oraz cierpliwość i systematyczność. Szukając dalszych wskazówek i porad, koniecznie zarejestruj się na Westwing, gdzie znajdziesz inspiracje do stworzenia pięknego domu i ogrodu!