Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Człowiek razem z kotem siedzący na kanapie

Koty stały się niezwykle popularnymi zwierzętami domowymi. Szybko przystosowują się do różnych warunków i mają wiele zalet. Posiadanie kota w domu jest nawet korzystne dla zdrowia. Jego mruczenie skutecznie uspokaja. Jeżeli zastanawiasz się nad zaopiekowaniem się mruczkiem, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Dowiesz się z niego, dlaczgo warto mieć kota w domu oraz powiemy Ci, czy kot jest zwięrzęciem odpowiednim dla Ciebie. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci on podjęcie właściwej decyzji.

Dlaczego warto mieć kota w domu?

Koty tak samo swobodnie czują się w kawalerce w ogromnym mieście, jak i w domu z ogrodem. Są odpowiednie dla osób starszych, ponieważ nie trzeba ich kilka razy dziennie wyprowadzać na spacer lub obawiać się czy, jak pies sam w domu, kot nie będzie się nudził. W dodatku posiadanie kota jest dość tanie. Zarówno jeżeli chodzi o codzienne wydatki, jak i jego leczenie. Szczególnie odporne na różnego rodzaju choroby są tak zwane dachowce, czyli koty, które są połączeniem różnych ras. Trzymanie kota w domu ma tę zaletę, że chronimy go w ten sposób przed różnymi zagrożeniami. W mieście może on wpaść pod samochód, a na wsi może zostać zaatakowany przez psy.

Czy kot jest zwierzęciem dla mnie?

Zastanów się nad tym, jaki masz charakter. Bardzo często ludzie wybierają takie zwierzęta, które są do nich w jakiś sposób podobne. Jeżeli masz trochę buntowniczy charakter, masz własne zdanie i trudno Cię do czegokolwiek zmusić, to prawdopodobnie dogadasz się z kotem. To zwierzęta, które zawsze chodzą własnymi drogami. Jeżeli nie potrzebujesz towarzysza żywiołowo witającego Cię już od progu, to kot jest dobrą opcją. Jest bardzo powściągliwy w wyrażaniu jakichkolwiek emocji.

 1. Koty są uważane za samotników

  Wymagają one znacznie mniej uwagi, niż psy. Jeżeli nie masz czasu na długie spacery, to kot w domu będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
 2. Koty nie są posłuszne

  Kot jest dobrym wyborem dla tych wszystkich osób, które w zwierzaku chcą mieć towarzysza, a nie kogoś, kto będzie bez namysłu i bez zwłoki wykonywał ich polecenia. Kot może się z Tobą zgodzić albo nie, ale na pewno nie wytresujesz go i nie podporządkujesz swojej woli.
 3. Koty nie są dobre dla osób aktywnych.

  Kot to idealny towarzysz dla tych wszystkich osób, które bardziej lubią leżeć na kanapie, niż spacerować. Koty kochają ciepło. Jeżeli Ty też i Twój ulubiony sposób spędzania czasu, to z książką pod kocem, to myślę, że znajdziesz z kotem bardzo silną nić porozumienia.

Jaką płeć kota wybrać do domu?

Koty i kotki różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale również zachowaniem. Od razu chcemy Cię ostrzec, ale kocur może nie być dobrym wyborem do domu. Taka jest już jego natura, że zaraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej, celem jego życia staje się znalezienie odpowiedniej partnerki i rozród. Wiąże się to z tym, że często wdaje się w bójki, które mogą się dla niego skończyć koniecznością odwiedzenia weterynarza. Czasami w takich bójkach odnosi on takie rany, że może być to niebezpieczne dla jego zdrowia. Jeżeli koniecznie chcesz mieć w domu kocura, to najlepszym wyjściem będzie wykastrowanie go, żeby trochę złagodzić jego bardzo porywczy charakter.

Jednak z kotką w okresie rui też może być mnóstwo problemów. Jeżeli chcesz mieć zwierzaka, który jest odpowiedni do przebywania w domu, to najlepszym rozwiązaniem jest kastracja. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Czasami w niektórych miastach są przeprowadzane nawet akcje bezpłatnej kastracji, poszukaj takiego wydarzenia w swojej okolicy.

Kot w domu a dziecko

To, że masz w domu dziecko, nie oznacza, że nie możesz zaopiekować się kotem. Należy tylko przestrzegać pewnych podstawowych zasad bezpieczeństwa. Prezentujemy je poniżej:

 • Zadbaj o to, żeby kot czuł się bezpiecznie. Podobnie jak w przypadku psa w mieszkaniu, czasami wystarczy zrobić kotu jakiś kącik do spania, w którym będzie mógł się schronić. Dowiedz się jak zrobić domek dla kota z naszym poradnikiem!
 • Karm kota w miejscu niedostępnym dla dziecka. Dzięki temu będziesz mogła czuć się spokojna zarówno o bezpieczeństwo malucha, jak i zwierzaka.
 • Jeżeli jesteś w ciąży i czekasz na przyjście na świat dziecka, to nie pozwalaj kotu wchodzić do przyszłego pokoju malucha.
 • Nie każ kota za ciekawość i podchodzenie do dziecka – strach może w łatwy sposób przejść u niego w agresję!

Kot ze schroniska czy rasowy?

Wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania wobec zwierzaka. Wybierz kota rasowego, jeżeli koniecznie zależy Ci na jakiejś konkretnej rasie. Natomiast jeżeli chcesz mieć w domu po prostu towarzysza, schroniska są wypełnione zwierzakami czekającymi na ciepły dom. Pamiętaj o tym, że gdy decydujesz się na takiego kota, to nie tylko dajesz mu schronienie, ale czasami nawet ratujesz życie. W dodatku nie musisz za niego płacić tak jak za kociątko określonej rasy. Ceny poszczególnych kocich ras potrafią być naprawdę zawrotne.

Jak przystosować dom do kota?

Przede wszystkim wydziel kotu określoną strefę, w której będzie mógł przebywać. Dzięki temu szybciej przyzwyczai się on do nowego miejsca i zapachów. Każdy kot potrzebuje również dopasowanej do jego potrzeb kuwety. Zaopatrz się w dobrej jakości żwirek oraz miseczki na jedzenie i wodę.

Nie zapomnij także o tym, że kot potrzebuje też drapaka oraz legowiska. Dla rozrywki dokup mu jeszcze kilka zabawek lub zobacz, jak zrobić zabawki dla kota samodzielnie. Zadbaj też o odpowiednią karmę. Nie warto kupować pierwszej, która wpadnie Ci w ręce. O wiele lepiej jest zapytać o radę weterynarza. Aby kot w domu był bezpieczny, usuń wszystkie trujące dla zwierząt rośliny – wiele informacji na ten temat znajdziesz w sieci.

Posiadanie kota w domu ma wiele zalet i może sprawić, że nasz dom stanie się jeszcze przytulniejszy! Na Westwing znajdziesz także więcej kreatywnych pomysłów: wszystko o wakacjach z psem, jak przygotować posłanie dla psa i wiele innych.