Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Stojąca doniczka z bazylią

Uwielbiasz gotować i nie zamierzasz rezygnować z dodawania świeżysz ziół do swoich potraw, mimo zbliżającej się zimy? Mały ogródek ziołowy w domu jak i w ogrodzie nie tylko pięknie wygląda, ale także zachwyca swoim wyrazistym zapachem! Przygotowaliśmy mały poradnik i wskazówki mówiące o czym powinieneś pamiętać, podczas aranżacji swojego ogródka oraz jak rosną poszczególne rośliny. 

5 polecanych ziół do ogródka ziołowego 

 • Pietruszka. To klasyczne zioło, które znajduje się w większości przygotowywanych przez nas potraw. Możesz ją jeść jak tylko wypuści pierwsze listki, a dzieje się to przez cały rok. Smak pietruszki pasuje do ziemniaków, ryb i twarogów. 
 • Rozmaryn. To zioło, które wzbogaca Twoje dania od maja do października. Przede wszystkim stanowi  dobry dodatek do: dania kuchni śródziemnomorskiej, zupy i wszelkie kombinacje makaronowe. 
 • Bazylia. Nie ma sosu pomidorowego bez bazylii! Od maja możesz cieszyć się smakiem tej aromatycznej rośliny w swoim pesto lub na pizzy. 
 • Rzeżucha. Najbardziej kojarzy się z okresem Wielkanocy, natomiast to wspaniały dodatek do kanapki, który możesz stosować przez cały rok! Zawarte w niej olejki z gorczycy zapewniają niepowtarzalny smak przypominający rzodkiewkę. Ponadto zioło to, ma działanie przeciwutleniające i wzmacnia układ odpornościowy! 
 • Tymianek. To zioło lecznicze, które służy do zmniejszania  dolegliwości gardła i żołądka. Jest idealny do potraw mięsnych, sałatek i pomidorów. 

Nie masz dość miejsca, by zasadzić wszystkie zioła? Zastąp je śródziemnomorską, aromatyczną mieszanką, pasująca do każdego rodzaju potraw. Przyjemność dla każdego zmysłu! 

Ogród ziołowy w Twojej kuchni 

 • Wskazówka 1: Odpowiednia donica 

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie własnego ogródka ziołowego, musisz zadbać o odpowiednie miejsce dla swoich roślin. Dobra donica to podstawa ziołowego ogródka. Musi zapewniając dobrą cyrkulację powietrza i zbierać nadmiar wody. Przede wszystkim, zwróć uwagę na wielkość doniczki. Zbyt mała, hamuje wzrost korzeni, przez co nasze zioła mogą szybko uschnąć. 

 • Wskazówka 2: Dobrze dobrane podłoże 

Zarówno gdy, dopiero siejesz ziarenka ziół jak i planujesz posadzić już  wyrośniętą roślinę, musisz zadbać o ziemie pełną substancji odżywczych. Zioła są delikatne i wymagają innej gleby niż zwykłe rośliny doniczkowe. Specjalna ziemia dla ziół jest mniej nawożona i zawiera w sobie mniej cząsteczek gliny. 

Ogródek ziołowy krok po kroku 

 1. Krok: Odpowiednie miejsce

  Odpowiednie miejsce – większość ziół lubi miejsce pełne słońca. Z kolei, poszczególne odmiany potrzebują półcieni, aby uniknąć wysuszenia. Weź te preferencje pod uwagę przy sadzeniu ziół, abyś mógł cieszyć się nimi przez długi czas! 

 2. Krok: Wybór ziół

  Wybór ziół – zastanów się, które zioła lubisz najbardziej stosować w swojej kuchni. Dokonując wyboru, rozróżniaj zioła jednoroczne i wieloletnie – należy je sadzić osobno, ponieważ wymagają one różnych ilości wody.  Roczne zioła obejmują kolendrę i rzeżuchę, druga kategoria obejmuje tymianek, rozmaryn lub bazylię.   

 3. Krok: Sadzenie

  Roczne i wieloletnie zioła również różnią się pod względem okresu siewu. Ponieważ roczne zioła są wysiewane od połowy maja. Chroń siew w ciągu pierwszych kilku dni, umieszczając na nim runo ogrodowe lub lekko zwilżoną watę. Raz na rok dodaj do gleby naturalny kompost. Unikaj chemicznych wspomagaczy – pamiętaj że później spożywasz tę roślinę! 

 4. Krok: Odpowiednia opieka

  Opieka nad ogródkiem wymaga czasu i cierpliwości. Dowiedz się ile wody potrzebują zasadzone przez Ciebie rośliny. Na przykład zioła takie jak szczypiorek i natka pietruszki wymagają dużej ilości wody. Podlewaj zioła tylko rano i wieczorem – robiąc to w silnym południowym słońcu może spalić liście. 

Pory roku, chwasty i ekspozycja na słońce – instrukcja obsługi ogródka ziołowego 

 • Ekspozycja na słońce 

Większość roślin zielnych uwielbia światło słoneczne, natomiast uważaj – kilka odmian woli półcień. Dowiedz się jakie jest pochodzenie Twoich ulubionych ziół. Śródziemnomorskie i leśne rośliny ziołowe, takie jak oregano, wolą bezpośrednie światło słoneczne, podczas gdy bardziej zielone rośliny lubią być w zacienionych miejscach. 

 • Pory roku 

Sadzić nasiona rocznych ziół wiosną i bylin jesienią. Jeśli kupisz rośliny wieloletnie jako rośliny dorosłe, możesz je włączyć wiosną do swojego ogródka ziołowego. Nawoź swoich zielonych przyjaciół tylko naturalnymi nawozami. 

 • Walka z chwastami 

Aby zapewnić właściwy rozwój swoim roślinom, musisz pilnować by żaden chwast nie korzystał z substancji odżywczych przeznaczonych dla ziół. Walka może być zacięta, natomiast jeśli chcesz uniknąć ciągłego sprawdzania i dłubania w ziemi, sadząc swoje zioła, górną warstwę ziemi pokryj żwirową ściółką. Uważaj, jednak by zbytnio nie zasłonić roślin, muszą mieć przecież czym oddychać! 

Ogródek ziołowy to istny must have dla osoby kochającej gotować! Możesz wzbogacać swoje potrawy świeżymi roślinami ale także pięknie dekorować nimi każde ze swoich dań.