Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Pieniążek w złotej donicy na tle białej ściany z białoczarną grafiką kaktusa

Pewnie pamiętasz tę wdzięczną roślinę z babcinych parapetów. Na jakiś czas ogrodniczy świat o niej zapomniał, po to by kilka sezonów temu, mogła znów dumnie wkroczyć na salony. Dziś pieniążek obok monstery to jedna z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Choć kupić ją wcale nie jest łatwo, bo dzięki wielkiej popularności jaką się cieszy, nie długo gości na półkach kwiaciarni. Jeśli chcesz cieszyć się w domu tą piękną rośliną powinieneś zamówić ją u ogrodnika, lub upolować na ogrodniczych aukcjach. Sprawdź jak dopasować pileę do Twoich wnętrz i jak o nią dbać.

Pieniążek: co to za roślina?

pieniązek w cermaicznej doniczce postawiony na stoliku pomocniczym obok huśtawki we wnętrzu boho

Pilea, zwana pieniążkiem, pochodzi z Chin oraz Wietnamu i chociaż w niczym nie przypomina pokrzywy, jest jej daleką kuzynką. Do Europy najprawdopodobniej przywiózł ją w 1945 roku powracający z Azji norweski misjonarz. Właśnie dlatego, największa popularnością pieniążek cieszy się w Skandynawii, gdzie jest ważnym elementem wystroju wnętrz. Do Polski ta modna roślina do mieszkania przywędrowała na fali popularności skandynawskiego stylu.

Jak wygląda pilea?

Pieniążek swoją nazwę zawdzięcza okrągłym, płaskim i błyszczącym listkom, które kształtem przypominają niewielkie monety. Efektowny i łatwy w uprawie, podbija serca ogrodników amatorów, bo każdy bez większych problemów poradzi sobie z jego hodowlą. Ale uwaga! W miarę wzrostu pieniążek gubi dolne liście. Nie denerwuj się, to normalne zjawisko. W miejscu listków utworzy się pień, który dobrze jest podeprzeć, aby się nie złamał. Pilea nie jest wysoka, dorasta zwykle do 30-40 cm.

Listki i kwiaty

Pilea jest najbardziej znana jako pieniążek, ale określana też bywa jako roślina UFO czy naleśnikowa. A wszystko dzięki drobnym, mięsistym listkom. Nie uwierzysz, ale czasami mogą one osiągać nawet 10 cm średnicy. Jeszcze rzadziej w domowej uprawie, zdarza się u pieniążka kwitnienie. Kwiaty są podobnie jak listki drobne i pną się po dodatkowych pędach. Może akurat szczęście uśmiechnie się do Ciebie i będziesz mógł je zobaczyć?

Pieniążek: jak go uprawiać w domu?

Pieniążek jest niewymagający i łatwy w domowej uprawie. Oto jego wymagania:

  • Podłoże. Dobrze mu w każdej ziemi – uniwersalna do roślin pokojowych w zupełności mu wystarczy. Na dno doniczki możesz nasypać trochę żwirku, potłuczonej glinianej doniczki lub wrzucić garść keramzytu.
  • Podlewanie. Jeśli będziesz podlewać go co kilka dni i zraszać wodą, odwdzięczy się pięknymi listkami osadzonymi na długich łodyżkach. Co więcej, pieniążka warto spryskiwać wodą dla podniesienia wilgotności powietrza.
  • Oświetelnie. Pilea lubi jasne stanowisko z nieco rozproszonym światłem. Jednak lepiej nie stawiać jej przy oknie lub na parapecie. Lepszym miejscem na pieniążka będzie stoliczek ustawiony nieopodal okna.
  • Temperatura. Pieniążek najpiękniej rośnie kiedy ma odpowiednią temperaturę. Najlepiej zapewnij mu taką w jakiej i ty czujesz się dobrze, czyli pokojową. Kiedy w pomieszczeniu jest zbyt zimno (poniżej 16 st. C), roślina może zachorować.

Co lubi pieniążek, a czego nie toleruje?

  1. Co jakiś czas sprawdzaj również ziemię w doniczce. Jeśli jest bardzo sucha to sygnał, że pora podlać roślinę.
  2. Uważaj jednak, bo pieniążek jak większość roślin lubi wodę, ale nie jej nadmiar. Przelany szybko straci na urodzie, a nawet zgnije.
  3. Jeśli należysz do zapominalskich i zdarza ci się nie pamiętać o potrzebach zielonych przyjaciół, pieniążek jest tolerancyjny, ponieważ potrafi wytrzymać bez wody około tygodnia, ale nie narażaj go zbyt często na taki stres.

Szukasz idealnej rośliny do Twoich wnętrz? Dowiedz się więcej o:

Sprawdź nasze dekoracyjne doniczki i wazony, które urozmaicą Twoje wnętrze!

W czym najlepiej się prezentuje?

Pieniążek nie wymaga częstego przesadzania. Dobrze się czuje w niezbyt dużych doniczkach. Jeśli jednak chcesz rozmnożyć dorosłą roślinę, zrobisz to z łatwością. Pilea wypuszcza wokół siebie odrosty korzeniowe, które należy oddzielić i włożyć do szklanki z wodą, aż pojawią się nowe korzenie, albo od razu wsadzić do ziemi.

Małe sadzonki powinny bez problemu przyjąć się w nowej doniczce. Kilka roślinek można umieścić w osłonce na wysokich nóżkach i postawić na przykład obok komody tworząc zielony zakątek. Pieniążek będzie też pięknie wyglądał w doniczkach wiszących w oknie albo w modnej teraz doniczce w kształcie głowy – jako efektowna ozdoba stołu.

Kiedy pieniążek choruje

Choć zdarza się to rzadko, powinieneś wiedzieć, że pieniążek może zostać zaatakowany przez różne szkodniki. Kiedy powietrze wokół niego jest zbyt suche, mogą pojawiać się na nim przędziorki, wełnowce, a nawet mszyce. Zazwyczaj atakują młode, słabiej rozwinięte pędy. Na przykład, mszyce wysysają z nich soki, osłabiając przez to roślinę.

Jeśli zauważysz, że liście pileisą nienaturalnie skręcone i pokryte klejącą substancją, pomyśl o środku owadobójczym albo zasięgnij rady doświadczonego ogrodnika, który poradzi ci jak rozprawić się ze szkodnikami domowymi sposobami. Co więcej, gdzie jest ustawiony w pomieszczeniu, gdzie mu będzie za zimno – listki ciemnieją, pokrywają się szara pleśnią, niektóre stają się prawie czarne i opadają. Podobnie pieniążek reaguje na gwałtowne przeciągi, dlatego ustawianie go w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi nie jest wskazane.

Przekonałeś się do pieniążka we wnętrzach? Teraz tylko nie zapomnij zarejestrować się na Westwing – dzięki temu nie przegapisz kolejnych poradników, najlepszych promocji i ofert dla pięknego domu. Do zobaczenia!