Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Rośliny w biało-beżowych osłonach na doniczki, stojące na dywanie

Pewnie pamiętasz tę wdzięczną roślinę z babcinych parapetów. Na jakiś czas ogrodniczy świat o niej zapomniał, po to by kilka sezonów temu, mogła znów dumnie wkroczyć na salony. Dziś pieniążek obok monstery to jedna z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Choć kupić ją wcale nie jest łatwo, bo dzięki wielkiej popularności jaką się cieszy, nie długo gości na półkach kwiaciarni. Jeśli chcesz cieszyć się w domu tą piękną rośliną powinieneś zamówić ją u ogrodnika, lub upolować na ogrodniczych aukcjach. Sprawdź jak dopasować pileę do Twoich wnętrz i jak o nią dbać.

Przydatne informacje o pilei

Pilea, zwana pieniążkiem, pochodzi z Chin oraz Wietnamu i chociaż w niczym nie przypomina pokrzywy, jest jej daleką kuzynką. Do Europy najprawdopodobniej przywiózł ją w 1945 roku powracający z Azji norweski misjonarz. Właśnie dlatego, największa popularnością pieniążek cieszy się w Skandynawii, gdzie jest ważnym elementem wystroju wnętrz. Do nas moda na tę roślinę ponownie przywędrowała na fali popularności skandynawskiego stylu.
Pieniążek swoją nazwę zawdzięcza okrągłym, płaskim i błyszczącym listkom, które kształtem przypominają niewielkie monety. Efektowny i łatwy w uprawie, podbija serca ogrodników amatorów, bo każdy bez większych problemów poradzi sobie z jego hodowlą. Ale uwaga! W miarę wzrostu pieniążek gubi dolne liście. Nie denerwuj się, to normalne zjawisko. W miejscu listków utworzy się pień, który dobrze jest podeprzeć, aby się nie złamał. Pilea nie jest wysoka, dorasta zwykle do 30-40 cm.
Pieniążek jest niewymagający i łatwy w domowej uprawie. Dobrze mu w każdej ziemi – uniwersalna do roślin pokojowych w zupełności mu wystarczy. Na dno doniczki możesz nasypać trochę żwirku, potłuczonej glinianej doniczki lub wrzucić garść keramzytu. Jeśli będziesz podlewać go co kilka dni i zraszać wodą, odwdzięczy się pięknymi listkami osadzonymi na długich łodyżkach

Co lubi pieniążek, a czego nie toleruje?

Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle, z dala od słońca. Na komodzie ustawionej w jasnym miejscu, będzie czuł się znakomicie, jeśli decydujesz się na okienny parapet. Jednak lepiej żeby był usytuowany od strony wschodniej lub północnej. Podlewaj go z umiarem, na przykład co drugi dzień. Co jakiś czas sprawdzaj również ziemię w doniczce. Jeśli jest bardzo sucha to sygnał, że pora podlać roślinę. Uważaj jednak, bo pieniążek jak większość roślin lubi wodę, ale nie jej nadmiar. Przelany szybko straci na urodzie, a nawet zgnije. Jeśli należysz do zapominalskich i zdarza ci się nie pamiętać o potrzebach zielonych przyjaciół, pieniążek jest tolerancyjny, ponieważ potrafi wytrzymać bez wody około tygodnia, ale nie narażaj go zbyt często na taki stres.

Pieniążek najpiękniej rośnie kiedy ma odpowiednią temperaturę. Najlepiej zapewnij mu taką w jakiej i ty czujesz się dobrze, czyli pokojową. Kiedy w pomieszczeniu jest zbyt zimno (poniżej 16 st. C), roślina może zachorować. Wtedy jej listki ciemnieją, pokrywają się szara pleśnią, niektóre stają się prawie czarne i opadają. Podobnie pieniążek reaguje na gwałtowne przeciągi, dlatego ustawianie go w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi nie jest wskazane.

Listki i kwiaty

Pilea jest najbardziej znana jako pieniążek, ale określana też bywa jako roślina UFO czy naleśnikowa. A wszystko dzięki drobnym, mięsistym listkom. Nie uwierzysz, ale czasami mogą one osiągać nawet 10 cm średnicy. Jeszcze rzadziej w domowej uprawie, zdarza się u pieniążka kwitnienie. Kwiaty są podobnie jak listki drobne i pną się po dodatkowych pędach. Może akurat szczęście uśmiechnie się do Ciebie i będziesz mógł je zobaczyć?!

Kiedy pieniążek choruje

Choć zdarza się to rzadko, powinieneś wiedzieć, że pieniążek może zostać zaatakowany przez różne szkodniki. Kiedy powietrze wokół niego jest zbyt suche, mogą pojawiać się na nim przędziorki, wełnowce, a nawet mszyce. Zazwyczaj atakują młode, słabiej rozwinięte pędy. Na przykład, mszyce wysysają z nich soki, osłabiając przez to roślinę. Jeśli zauważysz, że liście pileisą nienaturalnie skręcone i pokryte klejącą substancją, pomyśl o środku owadobójczym albo zasięgnij rady doświadczonego ogrodnika, który poradzi ci jak rozprawić się ze szkodnikami domowymi sposobami.

W czym najlepiej się prezentuje?

Pieniążek nie wymaga częstego przesadzania. Dobrze się czuje w niezbyt dużych doniczkach. Jeśli jednak chcesz rozmnożyć dorosłą roślinę, zrobisz to z łatwością. Pilea wypuszcza wokół siebie odrosty korzeniowe, które należy oddzielić i włożyć do szklanki z wodą, aż pojawią się nowe korzenie, albo od razu wsadzić do ziemi.

Małe sadzonki powinny bez problemu przyjąć się w nowej doniczce. Na WestwingNow, znajdziesz szeroki wybór pięknych doniczek w różnych stylach, kolorach i wielkościach. Kilka roślinek można umieścić w osłonce na wysokich nóżkach i postawić na przykład obok komody tworząc zielony zakątek. Pieniążek będzie też pięknie wyglądał w doniczkach wiszących w oknie albo w modnej teraz doniczce w kształcie głowy – jako efektowna ozdoba stołu.