Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Sekator ogrodniczy przy pąkach róż

Nadszedł czas by uprzątnąć swój ogródek i rozpocząć prace pielęgnacyjne wokół roślin. Jednym z bardzo ważnych zabiegów jest przycinanie róż. Efektem tej prostej i przyjemnej pracy będą zdrowe i pięknie prezentujące się krzewy. Jak się za to zabrać, co będzie potrzebne i kiedy najlepiej jest przycinać róże? Dużo pytań, ale spokojnie! Mamy dla Ciebie małe kompendium wiedzy, dzięki któremu w prosty sposób zadbasz o swoje ogrodowe kwiaty. Gotowy? Zainspiruj się z Westwing.   

Dlaczego trzeba podcinać róże? 

Róże to najpiękniejsze krzewy do ogrodu. Zapewne potwierdzi to każdy kto chociaż raz w życiu przeżył zakładanie ogrodu i wybór roślinności. Te niezwykle majestatyczne, różnorodne rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z jej elementów jest przycinanie róż. To warunek konieczny jeśli zależy Ci na zdrowych, pachnących kwiatach latem. Ważne jest tutaj nie tylko o odpowiednie skrócenie pędów, ale także późniejsze ukształtowanie struktury krzewu, dzięki czemu róże będą co roku niezawodnie kwitły i zdobiły Twój ogród. Co więcej, rośliny dzięki temu znacznie mniej chorują. Powietrze i światło mają lepszy dostęp do pędów, przez co krzew lepiej rośnie i staje się bardziej odporny na choroby i grzyby.  

Podcinanie róż – kiedy? 

Cięcie róż powinno odbywać się raz do roku w okresie wiosennym. Najlepiej prace rozpocząć już pod koniec marca. Każda roślina musi mieć czas na wzrost i przyjęcie się w nowym podłożu, dlatego też zabieg ten rozpocząć możemy dopiero w czwartym roku wegetacji. W tym samym terminie często wykonywana jest również wertykulacja trawnika.  

Jak przycinać róże? 

Róże to bardzo delikatne krzewy, dlatego wszelkie zabiegi muszą być wykonywane z należytą starannością. Nie ma znaczenia czy jest to kwiat do ogrodu jak i w doniczkę. W końcu róże to również popularne kwiaty doniczkowe. Główna zasada podczas przycinania róż to gładka, równa, a zarazem, możliwie najmniejsza powierzchnia rany oraz jej odpowiednia odległość od najniższego pąka. Cięcie musi być szybkie i skuteczne. Narzędzia przeznaczone do cięcia takie jak sekatory, nożyce lub piłki ręczne, muszą być ostre i sprawne, inaczej powierzchnia cięcia zostanie poszarpana, a rana będzie dłużej się goić i stanie się miejscem rozwoju różnych chorób. 

Oto nasz sposób kroku po kroku:  

  1. Usuń martwe i suche listki. Cięcie dokonaj aż do momentu, jak zobaczysz zdrowy pęd. Ma on kolor jasnokremowy, nie ciemnobrunatny jak w przypadku chorego, starego pędu.  
  1. Usuń słabe, wrzecionowate pędy i gałązki skierowane do środka. Jeśli krzyżują się dwie gałęzie – usuń tę słabszą.  
  1. Jeśli w jakimś miejscu jest zbyt dużo pędów, wytnij je na tyle by zrobiło się komfortowe miejsce do wzrostu rośliny.  
  1. Róże przycina się zwykle w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka, płasko lub lekko skośnie.  

Rodzaje róż i różnice w przycinaniu 

Bardzo ważnym jest fakt, że nie wszystkie rodzaje róż przycinamy w ten sam sposób. Ten zabieg pielęgnacyjny musi być dostosowany do pokroju i wymagań danej grupy roślin, gdyż nieco inaczej przycina się róże rabatowe, inaczej parkowe, a jeszcze inaczej pnące. Gatunków tego wyjątkowego krzewu jest co niemiara, ale my podzieliliśmy je na te najczęściej występujące w naszych ogrodach.  

Przycinanie róż miniaturowych 

Róże miniaturowe, niewątpliwie zachwycają swoją subtelną urodą oraz ponad 500 rodzajami! Ich maksymalna wysokość to 50 cm. Co ciekawe mogą być hodowane zarówno w domu jak i w ogrodzie. Tę odmianę przycinamy 15-20 cm nad ziemią. 

Przycinanie róż okrywowych 

To inaczej róże drobnokrzaczaste. Nisko rosnące krzewy są szczególnie dobrą alternatywą dla róż krzewiastych w małych ogrodach. Róże okrywowe mogą dorastać do 130 cm i mają krzaczasty pokrój. Co ciekawe, nie wymagają one regularnego cięcia. Należy usunąć stare i zdziczałe pędy. Co kilka lat możesz również odmłodzić krzewy przycinając wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm. 

Przycinanie róż parkowych 

Cięcia róż parkowych również nie trzeba wykonywać co roku. Jeśli już to się dzieje, przycinany róże nawet o połowę! Jednakże co sezon warto usunąć wszystkie martwe i chore pędy.  

Przycinanie róż piennych 

Róże pienne powstają w wyniku zaszczepienia odmiany pnącej na pniu. Przycinając róże, należy zwrócić uwagę by odbywało się to w sposób równomierny, czyli musimy tak regulować rozmiary korony, aby pień pozostał prosty. Usuwamy także wszystkie dzikie pędy, które wyrosły z korzeni lub z podkładki.  

Przycinanie róż pnących 

Przycinanie róż pnących powinno odbyć się dopiero po trzecim roku od posadzenia. Ten rodzaj dzielimy na  róże pnące powtarzające kwitnienie w danym roku oraz te które nie kwitną ponownie w danym. Te pierwsze należy podcinać wiosną, zaś drugie latem po zakończonym kwitnieniu. Należy pozostawić po 3-5 pędów będących szkieletem, a boczne skrócić do długości 30-40 cm. 

Przycinanie róż rabatowych 

Róże rabatowe przycina się słabiej niż róże wielkokwiatowe. W zależności od ich odmian i rozmiarów, przycinamy na wysokości 30-60 cm (30 cm dla odmian niższych, a 60 dla odmian wysokich). Na krzewie powinno pozostać się zazwyczaj od 5 do 10 pędów. 

Pielęgnacja róż po przycięciu 

Jak w przypadku skaleczenia u człowieka, przycinanie róż wiąże się z powstawaniem ran na pędach. Nie mogą one pozostać bez zabezpieczenia. Aby rany dobrze się zagoiły, konieczne jest zabezpieczenie ich specjalnym preparatem. Jest to specjalistyczna maść dla roślin z domieszką fungicydu, którą znajdziesz w sklepach ogrodniczych. W ramach zabezpieczenia, możesz również wykorzystać środki grzybobójcze. Warto zastosować je zwłaszcza, gdy cięć było dużo.  

Róża potrafi rozkochać w sobie jak żaden inny kwiat. Zdobyła serca milionów osób na całym świecie, a przy odpowiedniej pielęgnacji skradnie również serca wszystkich gości w Twoim ogrodzie. Pamiętaj, że przycinanie róż to prosty, aczkolwiek bardzo ważny zabieg, jeśli chcesz cieszyć się zdrową i okazałą rośliną. A jeśli szukasz dalszych inspiracji – zarejestruj się na Westwing! Mamy dla Ciebie całą gamę inspiracji do stworzenia wyjątkowego domu i ogrodu.