Taras z szarymi kwietnikami, fotelem wiszącym i kompletem ogrodowym

Rabata kwiatowa to marzenie każdego początkującego ogrodnika. Podczas urządzania ogrodu warto zaplanować miejsce na rośliny kwitnące i stworzyć swój prywatny kwiatowy raj. Róże, tulipany, piwonie, begonie, możesz wybrać te kwiaty, które lubisz najbardziej.

Na Westwing znajdziesz mnóstwo inspiracji i wskazówek, które pomogą Ci stworzyć rabatę idealną. W końcu stylowy dom nie kończy się na drzwiach tarasowych, a piękny ogród jest równie ważny jak wnętrze. Jeżeli chcesz stworzyć swoją wymarzoną rabatę kwiatową – czytaj dalej i daj się zainspirować.

Założyć ogród to uwierzyć w jutro.

Audrey Hepburn

Wybierz idealne miejsce dla rabaty kwiatowej

Z tworzeniem rabaty kwiatowej jest trochę jak z budową domu – jeżeli zabierzesz się za to bez planu i koncepcji to coś na pewno pójdzie nie tak. Dlatego właśnie planowanie jest często najważniejszym elementem całego procesu. Zastanów się, gdzie chcesz umieścić swoją rabatę oraz nad tym, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Nie każda roślina sprawdzi się w danym miejscu. Sprawdź, czy ta która wpadła Ci w oko preferuje miejsce mocno nasłonecznione, czy najlepiej czuje się w półcieniu. Koniecznie weź to pod uwagę przy planowaniu kwietnika i wybierz rośliny odpowiednie do warunków panujących w Twoim ogrodzie.

Stanowisko dla roślin

 • Pełne słońce: słonecznik, dalia, mieczyk, aster, rozwar wielkokwiatowy, nagietek, liatra, złocień, róża.
 • Cień: bergenia, naparstnica purpurowa, tawułka, niecierpek waleriana, konwalia majowa, fuksja.
 • Półcień: różanecznik, niezapominajka, cyklamen, zawilec chiński, miesiącznica, pantofelnik, begonia, hortensja.

Rośliny idealne na Twoje rabaty

Przy aranżacji rabaty warto wziąć pod uwagę okres kwitnienia roślin, które chcemy na nich posadzić. Przecież zależy nam na tym, żeby rabata wyglądała pięknie przez cały sezon. Różne kwiaty kwitną w różnych miesiącach – na tej podstawie przygotuj plan rozmieszczenia roślin jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia. Rozplanuj rośliny w taki sposób, by w każdej części rabaty, w każdym miesiącu kwitło coś nowego.

Profesjonalni ogrodnicy planując rabatę skupiają się na kilku punktach centralnych, w których umieszczają rośliny kwitnące przez cały sezon. Przykładem takich roślin mogą być na przykład szałwia czy nachyłek. Wokół nich warto posadzić inne rośliny, a dzięki temu każda część rabaty nie będzie wyglądać atrakcyjnie.

Do dzieła!

Jeżeli Twoja rabata kwiatowa będzie zaprojektowana i zaplanowana idealnie, to będzie Cię zachwycać codziennie. Niech ogród będzie Twoją prywatną oazą spokoju i miejscem, w którym szybko naładujesz baterie. Stosując się do naszych rad stworzysz rabatę idealną!

Rabata kwiatowa krok po kroku:

 1. Przygotowanie gruntu

  Pierwszym krokiem w procesie tworzenia rabaty kwiatowej jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po ustaleniu dokładnej lokalizacji nowego punktu w Twoim ogrodzie nadszedł czas na najważniejszy etap pracy. Dokładnie wyznacz miejsce kwietnika i zacznij od porządnego przekopanie obszaru. Usuń duże kamienie, chwasty i szkodniki. Absolutnie nie usuwaj dżdżownic! Te są bardzo pożyteczne – w końcu spulchniają glebę. Kolejnym krokiem jest dosypanie świeżej ziemi oraz odpowiednie nawiezienie podłoża. Idealnie sprawdzi się obornik, można również wykorzystać kompost.

 2. Czas na sadzenie roślin!

  Przed rozpoczęciem sadzenia należy wyciągnąć rośliny z doniczek – trzeba robić to delikatnie by nie uszkodzić korzeni. Przed włożeniem ich do ziemi warto umieścić je na godzinę w pojemniku z wodą. Kolejnym krokiem jest wykopanie w ziemi odpowiednich otworów – te powinny być o 1/3 większe niż roślina. Umieść w nich rośliny, dołóż odpowiednią ilość ziemi i dokładnie dociśnij. Gdy cała rabata będzie już odsadzona – nie zapomnij o jej solidnym podlaniu!

 3. Jak dbać o rabatę?

  By móc cieszyć się kwiatowym dywanem przez cały sezon, należy odpowiednio go pielęgnować. W pierwszych dniach rabata musi być często podlewana. Jest to najlepszy sposób na regenerację roślin, który pomaga w dobrym zakorzenieniu w nowym miejscu. Nie zapominaj również o regularnym usuwaniu chwastów.

Nasza rada: Kora drzewna lub specjalne zrębki zapobiegają wyrastaniu chwastów i dostarczają do gleby cenną siarkę oraz chronią ją przed nadmiernym wysychaniem.

Najpiękniejsze dekoracje ogrodowe na rabaty kwiatowe

Rabata kwiatowa nie musi być nudna. Możesz ją dodatkowo udekorować, dodając rzeźby ogrodowe lub ciekawe oświetlenie – hitem są świecące kule oraz urocze latarenki ogrodowe. Lampki i ogrodowe oświetlenie LED będą nie tylko świetnym uzupełnieniem rabaty, ale również stworzą przytulny kącik, w którym będziesz spędzać nie tylko dnie, ale również wieczory. Przejrzyj ekskluzywną ofertę WestwingNow i wybierz odpowiednie dekoracje do Twojego ogrodu!