Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Rośliny stojące na balkonie w czarnych doniczkach

Zacienione miejsca znacznie trudniej obsadzić roślinami ozdobnymi. Niewielka ilość słońca docierająca do miejsc północnych sprawia, że wiele roślin gdzie indziej pięknie kwitnących, w cieniu jest mało dekoracyjna. Wybór roślin do miejsc słabo oświetlonych jest znacznie mniejszy niż tych światłolubnych, ale dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie są rośliny cieniolubne i jak z nimi postępować. Twój balkon lub ogród nie musi więcej świecić pustkami!

Aranżacja balkonu to nie tylko wybór odpowiednich mebli czy dodatków. To również wykorzystanie roślin i kwiatów, które go wspaniale udekorują. Wybierz je w zależności od nasłonecznienia Twojego zielonego kącika, ponieważ inne rośliny sprawdzą się na balkonie z dużą ilością cienia, a inne na słonecznym balkonie.

Rośliny cieniolubne na balkon – poznaj ich rodzaje

Wielu dostępnym na rynku roślinom cieniolubnym udaje się zakwitnąć znosząc niedostatki światła słonecznego, inne natomiast charakteryzują się jedynie dekoracyjnymi liśćmi. Kluczem do wyjątkowo pięknej kompozycji jest właściwy dobór bylin i kwiatów tolerujących miejsca słabo oświetlone. Również na balkonie, na który nie padają bezpośrednio promienie słońca, wiele roślin bujnie kwitnie – wystarczy im rozproszone światło. 
Zobacz nasze propozycje roślin balkonowych, które ułatwią aranżację Twojego zielonego zakątka.

 1. Begonia bulwiasta
  Sadząc w ogrodzie lub na balkonie begonię bulwiastą masz pewność, że jej jaskrawe kwiaty nie tylko przyciągną uwagę, ale i dodadzą wyrazistości całej kompozycji. Kwiaty begonii występują w odcieniach różu, czerwieni, żółci i pomarańczu.
 2. Niecierpki
  W zestawieniu nie może zabraknąć również niecierpków, które są prawdziwą ozdobą cienistych rabat. Urokliwe błyszczące liście i nasycone barwy kwiatów to ich znak rozpoznawczy.
 3. Fuksja
  Nie można także zapomnieć o cieniolubnej fuksji, której kwiaty zachwycają nie tylko niezwykłym kształtem, ale i intensywnie różowym kolorem. Dostępne są również odmiany o białych, czerwonych, fioletowych oraz dwubarwnych kwiatach.
 4. Hortensja ogrodowa
  W cieniu znakomicie radzi sobie również hortensja ogrodowa o pięknych kulistych kwiatostanach, złożonych z maleńkich kwiatów w kolorze różu, fioletu i niebieskiego. Ciekawostką jest, że im kwaśniejsza gleba, tym intensywniejszy odcień niebieskiego.

Liściaste rośliny cieniolubne

Dwie doniczki z roślinami stojące na stole

Cienisty balkon można urozmaicić dzięki roślinom o ozdobnych liściach zwłaszcza tych o białym, srebrzystym czy żółtym odcieniu.

 • Żurawka – Jedną z ciekawszych roślin cieniolubnych jest żurawka, która dostępna jest w wielu odmianach o zabarwieniu złocistym, jasnozielonym, brunatnym, fioletowym.
 • Brunerra wielkolistna – Kolejna bylina, brunnera wielkolistna, tworzy zwarte kępy o charakterystycznych srebrzystych liściach, owalnym kształcie z zielonym żyłkowaniem.
 • Funkia – Funkia to ozdobna bylina o różnobarwnych liściach. Można spotkać odmiany o niebiesko-zielonym zabarwieniu liści, jak również z żółtym obramowaniem. Bylina doskonale rozrasta się w cieniu, tworząc wiosną delikatne fioletowe kwiatostany.
 • Miodunka plamista – Ta piękna roślina tworzy zwarte kępki barwnie nakrapianych liści. Dodatkowo miodunkę na wiosnę zdobią delikatne fioletowo- niebieskie dzwonkowate kwiaty.

Rośliny światłolubne: przykłady kwiatów do słonecznych zakątków

Motyl na kwiatach kocimiętki

Bez wątpienia nasłonecznione strefy dają duże możliwości aranżacyjne. Wybór modnych kwiatów na balkon, które lubią słońce jest znacznie większy niż w przypadku miejsc zacienionych. Słoneczna rabata będzie doskonale się prezentować jeśli oprzemy kompozycję o byliny i rośliny kwitnące nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Na słoneczne miejsca możesz wybrać pachnącą fioletową kocimiętkę czy trytomę groniastą o kłosowatych żółto-czerwonych kwiatostanach sięgających metra wysokości.

Jeśli lubisz rabaty w odcieniu żółtego, doskonale sprawdzi się nachyłek wielkokwiatowy o pełnych złocistych kwiatach zdobiących ogród całe lato. Wybierając z kolei kwiaty na słoneczny balkon, masz duży wybór spośród jednorocznych i dwuletnich roślin kwitnących, na przykład pelargonii, surfinii, aksamitków i nasturcji.

Aranżacja roślin cieniolubnych w ogrodzie i na balkonie

Doniczka z rośliną stojąca w słonecznym miejscu na balkonie

Aranżacje balkonu z niewielką ilością słońca nie muszą być nudne! Odpowiednia aranżacja, dobór roślin cieniolubnych sprawią, że Twój balkon nabierze kolorów i życia. Proponujemy Ci na przykład kompozycje kwiatowe składające się kwiatów bujnie kwitnących w cieniu, a więc niecierpków, begonii i fuksji. Jako ich tło, wykorzystaj zimozielone iglaki oraz rośliny o zdobnych liściach jak funkia i żurawki.

Balkon w bloku ożywią również kolorowe dekoracje na balkon w tym pojemniki na rośliny czy tekstylia na meble ogrodowe. Co powiesz na żółte poduszki na bambusowym leżaku? A może marzy Ci się hamak ogrodowy w cieniu, dzięki któremu poczytasz książkę lub obejrzysz rozświetlone niebo?

Kwiaty cieniolubne do ogrodu

W prawie każdym ogrodzie znajdzie się miejsce, gdzie dociera mało słońca. Jeśli Twoja zacieniona rabata wymaga odświeżenia, wybierz rośliny i krzewy preferujące cień i mające walory dekoracyjne w postaci liści i kwiatów. Jako tło sprawdzi się zwłaszcza hortensja ogrodowa, której kuliste wiechy kwiatów zachwycą każdego różowo-niebieskim kolorem. Z kolei, tuż przy podłożu warto posadzić funkie, żurawki oraz płożący się barwinek pospolity. Jego uroda tkwi w zimozielonych liściach i drobnych fioletowych kwiatach pojawiających się na wiosnę.

Ziołowy ogródek na zacienionym balkonie

Drewniany balkon z meblami ogrodowymi oraz rośliną w białej doniczce

Wydaje Ci się, że własny ogródek ziołowy na balkonie, który przez większość dnia jest zacieniony jest niemożliwa? Nic bardziej mylego! W cieniu świetnie rozrasta się mięta, a także inne zioła jak kolendra, szałwia czy koperek. Również w takich warunkach doskonałe warunki do wzrostu będą miały niektóre warzywa liściaste, takie jak jak sałata, botwinka, rukola, szpinak czy jarmuż. Nie pozostaje nic innego jak zasadzić własne warzywa w skrzynkach i użyć je w letniej sałatce.

Szukasz dalszych inspiracji na aranżację Twojego balkonu? Sprawdź nasze pomysły na:

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące wyboru roślin cieniolubnych będą pomocne przy aranżowaniu Twojego mało oświetlonego balkonu i ogrodu. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampanii oraz inspiracji do stworzenia pięknego balkonu oraz domu!