Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Rośliny stojące na balkonie w czarnych doniczkach

Zacienione miejsca znacznie trudniej obsadzić roślinami ozdobnymi. Niewielka ilość słońca docierająca do miejsc północnych sprawia, że wiele roślin gdzie indziej pięknie kwitnących, w cieniu jest mało dekoracyjna. Wybór roślin do miejsc słabo oświetlonych jest znacznie mniejszy niż tych światłolubnych, ale dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie są rośliny cieniolubne i jak z nimi postępować. Twój balkon lub ogród nie musi więcej świecić pustkami!

Rośliny cieniolubne – poznaj ich rodzaje

Dwie doniczki z roślinami stojące na stole

Wielu dostępnym na rynku roślinom cieniolubnym udaje się zakwitnąć znosząc niedostatki światła słonecznego, inne natomiast charakteryzują się jedynie dekoracyjnymi liśćmi. Kluczem do wyjątkowo pięknej kompozycji jest właściwy dobór bylin i kwiatów tolerujących miejsca słabo oświetlone. Również na balkonie, na który nie padają bezpośrednio promienie słońca, wiele roślin bujnie kwitnie – wystarczy im rozproszone światło. 
Przejrzyj nasze propozycje roślin, które ułatwią aranżację Twojego zielonego zakątka.

 1. Begonia bulwiasta
  Sadząc w ogrodzie lub na balkonie begonię bulwiastą masz pewność, że jej jaskrawe kwiaty nie tylko przyciągną uwagę, ale i dodadzą wyrazistości całej kompozycji. Kwiaty begonii występują w odcieniach różu, czerwieni, żółci i pomarańczu.
 2. Niecierpki
  W zestawieniu nie może zabraknąć również niecierpków, które są prawdziwą ozdobą cienistych rabat. Urokliwe błyszczące liście i nasycone barwy kwiatów to ich znak rozpoznawczy.
 3. Fuksja
  Nie można także zapomnieć o cieniolubnej fuksji, której kwiaty zachwycają nie tylko niezwykłym kształtem, ale i intensywnie różowym kolorem. Dostępne są również odmiany o białych, czerwonych, fioletowych oraz dwubarwnych kwiatach.
 4. Hortensja ogrodowa
  W cieniu znakomicie radzi sobie również hortensja ogrodowa o pięknych kulistych kwiatostanach, złożonych z maleńkich kwiatów w kolorze różu, fioletu i niebieskiego. Ciekawostką jest, że im kwaśniejsza gleba, tym intensywniejszy odcień niebieskiego.

Liściaste rośliny ozdobne

Cienisty balkon można urozmaicić dzięki roślinom o ozdobnych liściach zwłaszcza tych o białym, srebrzystym czy żółtym odcieniu.

 1. Żurawka

  Jedną z ciekawszych roślin cieniolubnych jest żurawka, która dostępna jest w wielu odmianach o zabarwieniu złocistym, jasnozielonym, brunatnym, fioletowym.

 2. Brunerra wielkolistna

  Kolejna bylina, brunnera wielkolistna, tworzy zwarte kępy o charakterystycznych srebrzystych liściach, owalnym kształcie z zielonym żyłkowaniem.

 3. Funkia

  Funkia to ozdobna bylina o różnobarwnych liściach. Można spotkać odmiany o niebiesko-zielonym zabarwieniu liści, jak również z żółtym obramowaniem. Bylina doskonale rozrasta się w cieniu, tworząc wiosną delikatne fioletowe kwiatostany.

 4. Miodunka plamista

  Ta piękna roślina tworzy zwarte kępki barwnie nakrapianych liści. Dodatkowo miodunkę na wiosnę zdobią delikatne fioletowo- niebieskie dzwonkowate kwiaty.

Jak zaaranżować miejsca z cieniem?

Cienisty balkon nie musi być nieciekawy! Odpowiednia aranżacja, dobór kwiatów i roślin cieniolubnych sprawią, że Twój balkon nabierze kolorów i życia. Nasi eksperci ds. wnętrz proponują kompozycje kwiatowe składające się kwiatów bujnie kwitnących w cieniu, a więc niecierpków, begonii i fuksji. Dobrym dla nich tłem będą zimozielone iglaki oraz rośliny o zdobnych liściach jak funkia i żurawki. Balkon ożywią również kolorowe pojemniki na rośliny. Jeśli preferujesz stonowane aranżacje, wybierz biel. Stół i krzesła w jasnym kolorze będą dobrze kontrastować z zielenią roślin.

W prawie każdym ogrodzie znajdzie się miejsce, gdzie dociera mało słońca. Jeśli Twoja zacieniona rabata wymaga odświeżenia, wybierz rośliny i krzewy preferujące cień i mające walory dekoracyjne w postaci liści i kwiatów. Jako tło sprawdzi się zwłaszcza hortensja ogrodowa, której kuliste wiechy kwiatów zachwycą każdego różowo-niebieskim kolorem. Z kolei tuż przy podłożu warto posadzić funkie, żurawki oraz płożący się barwinek pospolity. Jego uroda tkwi w zimozielonych liściach i drobnych fioletowych kwiatach pojawiających się na wiosnę.

Rośliny cieniolubne na balkonie

Drewniany balkon z meblami ogrodowymi oraz rośliną w białej doniczce

Każdy balkon z rozproszonym światłem może być piękny dzięki starannemu wyborowi roślin cieniolubnych oraz o dekoracyjnych liściach. Czy jednak możliwa jest uprawa warzyw na cienistym stanowisku? Jak najbardziej! W takich warunkach doskonałe warunki do wzrostu będą miały szczególnie warzywa liściaste jak sałata, botwinka, rukola, szpinak czy jarmuż. W cieniu świetnie rozrasta się również mięta, a także inne zioła jak kolendra, szałwia czy koperek. Nie pozostaje nic innego jak zasadzić własne warzywa na świeżą sałatkę.

Aranżacja słonecznych zakątków ogrodu

Doniczka z rośliną stojąca w słonecznym miejscu na balkonie

Bez wątpienia nasłonecznione strefy dają duże możliwości aranżacyjne. Wybór ciekawych roślin jest znacznie większy niż w przypadku miejsc zacienionych. Słoneczna rabata będzie doskonale się prezentować jeśli oprzemy kompozycję o byliny i rośliny kwitnące nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Na słoneczne miejsca możesz wybrać m.in. pachnącą fioletową kocimiętkę czy trytomę groniastą o kłosowatych żółto-czerwonych kwiatostanach sięgających metra wysokości. Jeśli lubisz rabaty w odcieniu żółtego, doskonale sprawdzi się nachyłek wielkokwiatowy o pełnych złocistych kwiatach zdobiących ogród całe lato. Wybierając z kolei kwiaty na słoneczny balkon, masz duży wybór spośród jednorocznych i dwuletnich roślin kwitnących m.in. surfinii, pelargonii, nasturcji i aksamitków.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące wyboru roślin cieniolubnych będą pomocne przy aranżowaniu Twojego mało oświetlonego balkonu i ogrodu. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!