Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Dziewczyna spoglądająca z okna tiny house

Minimalizm w życiu to coraz popularniejsza droga do harmonii i szczęścia. Pewnie nie raz słyszałeś: “mniej znaczy więcej”. I właśnie zgodnie z tą ideą powstało Tiny House. Miejsce do pracy, wypoczynku i regeneracji. Skąd wzięła się ta idea i jakie są jej zalety? Oto nasz mini poradnik! 

Tiny House – czym jest? 

Tiny House to w dosłownym tłumaczeniu mały, malutki dom. Spotykamy się z różnymi parametrami, które określają tego typu architekturę. Według „distripark.com” są to „mobilne domy o powierzchni od kilkunastu do góra trzydziestu metrów kwadratowych. Bazą do ich budowy są podwozia przyczep, naczep lub kontenery morskie”. Mają koła oraz zaprojektowane i wykonane są tak, aby można było je ciągnąć autem po drogach. 

Skąd wzięła się idea tiny house? 

Początki Tiny House pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, ale obecnie rozwijają się one na całym świecie. Małe domy, ich coraz szersza gama, to nie tylko architektura, ale w coraz większym stopniu styl i filozofia życia. Tiny House Movement rozpowszechnił tą modę. Ruch ten zachęca, aby budować małe i oszczędne domy, aby uwolnić się od kredytów hipotecznych, wieloletniej pogoni za pieniądzem. Wszystko w obliczu danych, które mówią, że przeciętny Amerykanin wydaje 1/3 do ½ swojej pensji na utrzymanie swojego domu. 

Tiny House: zalety takiego rozwiązania 

  1. Mobilność 

    To niewątpliwa zaleta Tiny Houses. W każdej chwili możesz podłączyć domek do naczepy i ruszyć w drogę. Tiny Houses zwykle mieszczą się w wadze do 3,5 tony, co pozwala na bezproblemowe transportowanie domu przy użyciu samochodu. Wybierając ten rodzaj zamieszkania zyskujesz niezależność – sam decydujesz, gdzie i jak długo mieszkasz. Weekend w górach, majówka? Nie ma sprawy! 
  2. Czas budowy

    Na dom czekasz niejednokrotnie kilka, a nawet kilkanaście miesięcy – pozwolenia, przyłącza, plany architektoniczne… to zajmuje głowę i dodatkowo obciąża portfel. Tiny House możesz mieć już w zaledwie kilka tygodni! 
  3. Koszty

    Koszt utrzymania domku i jego budowy jest niewielki, w porównaniu z zakupem nowego mieszkania czy domu. Za domek bez wyposażenia zapłacisz około 99 000 zł. Nie musisz wiązać się wieloletnim kredytem, by mieć swój wymarzony dom. Podobnie sprawa ma się z ogrzewaniem. Sam możesz zdecydować, czy swój domek chcesz ogrzewać za pomocą kozy, energii elektrycznej lub gazu. 

Tiny House w Polsce 

Fenomen Tiny House rozwija się na całym świecie. Idea małych domów staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. Możemy zadać pytanie, czy to chwilowa moda, a może przyszłość? Do niedawna Tiny House uważane były za coś w rodzaju glampingu, dziś to niezależne obiekty, które możesz wykorzystać na biuro, domek letniskowy, showroom a nawet dom całoroczny! 

Co według przepisów polskich wymagane jest do zakupu, postawienia i użytku małego domu na kółkach? Co ważne, każdy domek jest osadzony na specjalnym podwoziu z kołami, aby mógł być ciągnięty jak przyczepa. Producenci ograniczają również wymiary (maksymalnie 2,55 m szerokości i 4 m wysokości) oraz wagę (maksymalnie 3,5 tony) by mógł być przewożony po drogach publicznych. Wymagane jest wyłącznie posiadanie kategorii „E” prawa jazdy. Samochód z przyczepą może zostać zaparkowany na drodze zgodnie z przepisami prawa ruchu drogowego, a więc nie w miejscu, gdzie parkowanie jest zabronione. Możesz wówczas udać się na wycieczki rowerowe po nowej okolicy i wrócić do swojego mobilnego mieszkania.  Jeśli zaparkujemy zgodnie z przepisami, to możemy zgodnie z prawem przebywać w danym miejscu nawet kilka dni. Pamiętaj jednak, że nie wolno Ci pozostawić przyczepy bez samochodu na parkingu. 

Tiny House – alternatywne miejsce pracy i odpoczynku 

Mini dom to nie tylko pomysł na życie, może być również świetną propozycją na działkę rekreacyjną. Tradycyjna „altana” to najczęściej barak z desek, a konstrukcja murowana to wątpliwości prawne. Tymczasem kontener morski z oknami to tylko kontener morski z oknami, dziś stoi, a jutro może zniknąć. Nikt nam go nie uwłaszczy, nie zabierze, nie przejmie wraz z nieruchomością. To wspaniałe miejsce na odpoczynek oraz pracę zdalną w dowolnym miejscu na świecie! Co zabrać na wyjazd w mini domu? Co tylko chcesz – w końcu to normalny dom! 

Alternatywne miejsce pracy 

Pracujesz zdalnie i dosyć masz łączenia kwestii zawodowych z rodzinnymi i prywatnymi? Ciężko, jeśli wszystko dzieje się w tych samych czterech ścianach. Tiny House to świetny pomysł na mobilne biuro, które możesz ustawić na działce czy w ogródku działkowym w okolicy mieszkania.  Możesz urządzić go w sposób designerski odpowiadający Twojej profesji. Dodatkowo ta forma budowy może służyć również jako mobilny showroom! 

Niezależne miejsce na odpoczynek 

Zastanawiasz się gdzie nad jezioro się wybrać oraz co zabrać pod namiot? Mamy lepsze rozwiązanie – klimatyczny domek na kółkach. Jeśli uwielbiasz podróżować to rozwiązanie jest stworzone idealnie dla Ciebie. Pełna niezależność, komfort oraz bezpieczeństwo. Tiny House to idealne miejsca dla osób pragnących wypocząć na własnych zasadach. 

Jak się mieszka w Tiny House? 

Jeśli stawiasz na obiekt mieszkalny, bez problemu zaaranżujesz w nim w pełni wyposażoną łazienkę, salon z aneksem kuchennym i jadalnią oraz sypialnię. Jeśli wszystko to włożysz do domu na kółkach, otrzymasz do dyspozycji 24-25 m2. Czyli mniej więcej tyle, ile w standardowej kawalerce w dużym mieście. Tiny House ma izolację o takich samych parametrach jak domy tradycyjne. Może czerpać ciepło ze wszystkich tradycyjnych źródeł, ale może też korzystać z rozwiązań niekonwencjonalnych, ekologicznych. Od Ciebie zależy, jakie źródło zasilania i ciepła wybierzesz. Mieszkając w minidomu nie musimy wyrzekać się żadnego z udogodnień tradycyjnego budownictwa, a jednocześnie możemy zabrać nasz dom dokładnie wszędzie tam, gdzie sami się wybieramy, zyskując bezcenną niezależność. 

Przy prostocie odczuwamy i zauważamy więcej, potrafimy bardziej się skupić oraz “być”, zwłaszcza przy natłoku spraw, dlatego Tiny House stają się tak modne! Szukasz dalszych inspiracji? Zarejestruj się na Westwing i poznaj kampanie pomagające stworzyć piękne i modne domy w każdej wielkości!