Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Pomidory rosnąc w skrzyni

Samodzielnie wyhodowane warzywa dają ogromną satysfakcję. Dodatkowo masz możliwość ich uprawy bez stosowania chemicznych nawozów. Uzyskane w ten sposób ekologiczne warzywa są bogate w składniki odżywcze, a ich smak wyjątkowy. Dzięki naszym wskazówkom zobaczysz, że mini ogródek jest bezproblemowy w uprawie. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić własny warzywniak w skrzyniach nawet na niewielkim balkonie lub tarasie. A do tego dowiesz się, jaki rodzaj ziemi będzie najodpowiedniejszy do Twojego małego ogródka, jak wybrać skrznię oraz jakie warzywa i owoce w nim posadzić.

Ogród na balkonie: pomysł na domowy warzywnik

Na aranżację balkonu w bloku skałada się wybór odpowiednich mebli, takich jak stoliki kawowe czy sofa, ale także dekorowanie naszego zielonego zakątka. Nie zapomnij również o roślinach, które możesz hodować zarówno na nasłonecznionym, ale i zacienionym balkonie! A co jeśli marzy Ci się własny ogródek warzywny w środku miasta? To nic trudnego! Sprawdź nasz poradnik krok po kroku, jak stworzyć własny warzywniak w skrzynkach.

Ogród na balkonie: o czym warto pamiętać?

Warzywa i zioła w doniczkach

Zielony ogródek ziołowy czy też warzywny na balkonie rokrocznie zyskuje rzesze zwolenników – i bardzo słusznie, bo nie dość, że jest pożyteczny, to jeszcze niezwykle się prezentuje! Jak się przygotować do tego rodzaju uprawy roślin? Odpowiedni plan to podstawa!

Przede wszystkim, zastanów się, czy Twój balkon jest tak zwany „północny”, czy „południowy” – krótko mówiąc, ile dociera do niego słońca. Nie wszystkie rośliny dobrze będą czuły się w przestrzeni o małym nasłonecznieniu, czyli o wystawie północnej. Do hodowania warzyw najlepiej sprawdzi się kierunek południowy i zachodni, dostarczający odpowiednią ilość światła. Pamiętaj również, by skrzynki z warzywami umieścić w taki sposób, by zawsze mieć do nich dobry dostęp. Sąsiedztwo roślin również ma znaczenie – zadbaj, by te nie reprezentowały gatunków wzajemnie się zwalczających i unikaj nadmiernego zatłoczenia. Tak jak wszystkim nam, im również potrzebna jest życiowa przestrzeń

Warzywniak w skrzyniach: przewodnik krok po kroku

Zielone zioła rosnące w wiklinowych doniczkach

Mini ogródek na balkonie? Tak, to możliwe. Uprawa własnych warzyw i owoców jest prostsza niż myślisz. W kilku krokach pokażemy Ci, jak stworzyć własny warzywniak w skrzyniach nawet na małej powierzchni balkonowej.

  1. Krok 1

    Przed rozpoczęciem prac zaplanuj, jakie warzywa i owoce chcesz uprawiać. Ważne, aby wybrać dla nich słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce. Dzięki temu będą miały warunki niezbędne do wzrostu.
  2. Krok 2

    Przygotuj skrzynię do uprawy roślin. Ważne, by miała na dnie otwory odpływowe. Na dno skrzyni wysyp warstwę drenażu. Możesz użyć keramzyt, żwir lub potłuczonych doniczek glinianych.
  3. Krok 3

    Na drenaż należy wsypać ziemię odpowiednią do uprawy warzyw i owoców. Dodatkowo możesz na tym etapie wzbogacić podłoże, mieszając je z organicznym kompostem lub hydrożelem dla lepszego nawodnienia.
  4. Krok 4

    Do skrzynek z podłożem możesz wysiać wybrane nasiona warzyw i owoców. Wysiewaj je gęsto, dzięki temu plony również będą większe.
  5. Krok 5

    Po wysianiu nasion podlej podłoże. Szybki wzrost zapewni roślinom regularne podlewanie.

Jaką skrzynię wybrać do uprawy warzyw na balkonie?

Waryzwa w skrzynkach w szklarni

Wybierz skrzynię dostosowaną do rodzaju uprawianych roślin oraz wielkości balkonu. Wysokość skrzynki będzie się różniła w zależności od wyboru roślin, ponieważ te z długim systemem korzeniowym wymagają głębszej doniczki. Decydując się na uprawę pomidorów czy papryki powinniśmy zaopatrzyć się w pojemnik o głębokości 10 l. Minimalna wysokość skrzyni wynosi 20 cm. Jeżeli wysiewasz nasiona, wybierz większą skrzynkę. Z kolei, jeśli zamierzasz posadzić gotowe sadzonki, wystarczą nieduże pojemniki.

Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu skrzyni z drewna przed gniciem. Jak to zrobić? Wyłóż ścianki i dno wewnątrz grubą folią ogrodniczą i przymocuj ją za pomocą zszywek, pinezek lub gwoździ. Dodatkowo przymocuj do ścianek styropian, w ten sposób zabezpieczysz rośliny przed przemarznięciem. W dnie skrzyni zrób otwory, przez które będzie odpływać nadmiar wody.

Warto jest rozważyć wybór drewnianej skrzynki, ponieważ wygląda ona naturalnie i pięknie zdobi balkon. Możesz nabyć gotową skrzynkę lub zrobisz ją samodzielnie z desek lub palet. Ale do pielęgnacji swojego warzywniaka w skrzynkach będziesz jeszcze potrzebować innych akcesoriów ogrodowych. Zaopatrz się w: konewkę, nożyk do przycinania, zestaw małych grabi oraz szpadla.

Ziemia w skrzyniach: co i jak?

Decydując się na warzywniak w skrzyniach, pamiętaj, że wymaga on również wyboru odpowiedniego podłoża. Najlepsza będzie ziemia przeznaczona do uprawy warzyw i owoców, możesz ją wzbogacić w składniki odżywcze, dodając trochę torfu i organiczny kompost. Aby utrzymać wilgoć w ziemi w przez dłuższy czas, możesz również przed wysianiem nasion wymieszać podłoże z hydrożelem.

W którym miejscu postawić domowy warzywniak?

Skrzynię do uprawy warzyw najlepiej postawić w ciepłym, słonecznym i zacisznym miejscu. W ten sposób zapewnimy roślinom optymalne warunki do wzrostu- dużo światła i miejsce osłonięte od wiatru.

Jakie warzywa uprawiać w skrzynkach?

Uprawa w skrzyniach daje duże możliwości wyboru warzyw i owoców. Najlepiej jednak sadzić razem rośliny o podobnych wymaganiach. Będzie nam znacznie łatwiej pielęgnować tak przygotowaną uprawę. Własny warzywniak w skrzyniach może opierać się na uprawie poniższych roślin:

  1. Koperek, szczypiorek, pietruszka, cebula dymka szybką rosną i przydają się w każdej kuchni.
  2. Zioła jak bazylia, oregano, tymianek, lubczyk, mięta sprawią, że balkon wypełni wspaniały aromat.
  3. Sałata masłowa, rukola i rzodkiewka są doskonałe do uprawy w pojemnikach, a z uwagi na krótki okres wegetacji plony można zbierać kilka razy w roku.
  4. Łatwe w uprawie pomidory koktajlowe zwłaszcza odmiany Maskotka i Koralik, a także niskie odmiany pomidorów niewymagających pikowania jak Balkoni Red czy Ola Polka.
  5. Kompaktowe wersje warzyw jak fasolka szparagowa odmiany karłowej Mascotte oraz małe kapusty: biała Piccoli, czerwona Redball czy odmiana włoskiej kapusty Fiona.
  6. Papryka i warzywa korzeniowe jak marchew wymagające głębokich pojemników.
  7. Dynie i patisony posadź w głębokich i szerokich pojemnikach.
  8. Sadzonki owoców jak truskawki, poziomki i jeżyny, z których najlepiej wybrać odmiany pnące.

Skąd wziąć sadzonki na warzywnik?

Sadzonki interesujących Cię roślin z łatwością uzyskasz samodzielnie w domu, wysiewając nasiona i przygotowując taką naturalną wyprawkę, lub wyposażając się w oferowane przez sklepy ogrodnicze specjalne rozsady. Wybór należy do Ciebie, ale zadanie z pewnością nie przysporzy Ci problemów!

Mini warzywniak na balkonie – pionowy ogródek

Na Twoim balkonie nie ma zbyt wiele miejsca? Nie przejmuj się – nawet na najmniejszej przestrzeni da się hodować pyszne warzywa czy zioła. Wystarczy postawić na pionowy ogródek, czyli prostą konstrukcję o kilku półkach, na których posadzisz ulubione rośliny.
W pionowym ogródku najważniejsza jest stabilizacja, więc pamiętaj, by przytwierdzić go do poręczy balkonu. Nie chcesz przecież, żeby misternie sadzone rośliny się zmarnowały!

Z czego go zbudować? Możesz do tego wykorzystać nieużywane europalety, których podstawy po odwróceniu do góry nogami stworzą efektowne półki na donice – wystarczy dobić kilka deseczek. Drewniane skrzynki również są świetnym pomysłem – wystarczy połączyć kilka z nich za pomocą pionowych, odpowiednio stabilnych belek. Przytwierdzone na ich dowolnej wysokości skrzynki mogą utworzyć całą ściankę gotową przyjąć mnóstwo pożytecznych roślin. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie zajmujące więcej miejsca niż płaska paleta.

W pionowym ogrodzie, którego pojemniki zwykle nie mogą poszczycić się dużą głębokością, najlepiej hodować warzywa o krótkim okresie wegetacyjnym. Świetnie sprawdzą się w tej roli różnorodne gatunki sałat czy na przykład rzodkiewki. Warto również pomyśleć o ziołach, które w formie pionowego ogródka zaprezentują się szczególnie zjawiskowo, a Ty będziesz mieć do nich wygodny dostęp podczas codziennego gotowania.

Pielęgnacja ogrodu w skrzyniach

Osoba podlewająca grządkę warzywną

Pielęgnacja ogródka w skrzynkach jest prosta. Uprawiane w ten sposób owoce i warzywa na balkonie należy regularnie podlewać, gdyż ziemia w pojemnikach dość szybko przesycha. Jeśli nie wymieszaliśmy podłoża z organicznym kompostem, powinniśmy co jakiś czas podlać warzywniak w skrzyniach ekologicznym nawozem z biohumusu. Dzięki temu dostarczymy roślinom potrzebne składniki pokarmowe, a one odwdzięczą się nam pięknym wzrostem.

Szukasz dalszych inspiracji na aranżację Twojego balokonu? Sprawdź nasze pomysły na:

Czy na Twoim balkonie lub ogrodzie pojawi się wkrótce warzywniak w skrzyniach? Jeśli szukasz dalszych ogrodowych inspiracji, zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu i ogrodu!