Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Pomysł na ścianę w salonie z welwetową sofą w kolorze terakoty

Zastanawiasz się, jak odpowiednio zabrać się za czyszczenie kanapy i na co zwrócić szczególną uwagę przy czyszczeniu tapicerki meblowej? Zachowaj szczególną ostrożność podczas czyszczenia tekstyliów, zwłaszcza sof wysokiej jakości. Eksperci Westwing wszystko Ci wyjaśnią i udzielą przydatnych wskazówek, dzięki którym czyszczenie kanapy i tapicerki meblowej stanie się dziecinnie proste.

O to zawsze chcieliście zapytać

Proste sposoby na czyszczenie kanapy i tapicerki meblowej

Potrzebne Ci będą:

 • Odkurzacz z  końcówką do tapicerki meblowej
 • Miękka, delikatna ściereczka z mikrofibry lub frotte
 • Opcjonalnie: urządzenie do czyszczenia parą wodną

Wskazówka: Świeże plamy zawsze usuwaj od razu! Soda oczyszczona doskonale sprawdzi się do czyszczenia kanapy. Jej działanie zawdzięczamy wysokiej zawartości kwasu węglowego. Nasyp sodę oczyszczoną na świeżą plamę, pozostaw na około 20 minut i przetrzyj powierzchnię miękką szmatką.

 1. Odkurz sofę przy użyciu odkurzacza z końcówką do tapicerki meblowej.

 2. Następnie przetrzyj ją przy użyciu wilgotnej, miękkiej ściereczki z mikrofibry lub frotte. W ten sposób dodasz nieco wilgoci do włókien tapicerki meblowej lub skóry i ochronisz kanapę przed wysychaniem i elektryzowaniem się.

 3. Upewnij się, że kanapa nie jest stale wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promienie UV uszkadzają barwniki i niszczą je. Zasadniczo zaleca się ochronę kanapy i tapicerki meblowej przed bezpośrednim działaniem promieni UV.

Jak pozbyć się zaschniętych plam z kanapy lub tapicerki meblowej?

Przy pomocy kilku domowych sposobów z łatwością pozbędziesz się nawet zaschniętych plam z kanapy lub tapicerki meblowej. Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze rozwiązania:

Czyszczenie kanapy lub tapicerki meblowej przy użyciu pianki do golenia

Pianka do golenia doskonale przenika do włókien i nadaje się do czyszczenia tapicerki meblowej czy też kanapy z plam po czerwonym winie, kawie, tłuszczu i wielu, wielu innych!

 1. Nałóż piankę do golenia na plamę i pozostaw ją na około 10 minut.
 2. Następnie wyszczotkuj powierzchnię kanapy lub tapicerki meblowej przy użyciu miękkiej szczotki. Pamiętaj jednak, by szczotkować wyłącznie w jednym kierunku! Pianka do golenia potrafi zdziałać cuda, szczególnie w przypadku plam po czerwonym winie.

Czyszczenie plam z kawy na kanapie lub tapicerce meblowej przy użyciu sody oczyszczonej

Dzięki sodzie oczyszczonej wyczyścisz kanapę i tapicerkę meblową z plam po białku, tłuszczu i innych.

 1. Zmieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Dopasuj ilość mieszanki do wielkości plamy. Następnie rozprowadź mieszankę po plamie i pozostaw na noc. Alternatywnym rozwiązaniem jest posypanie plamy suchą sodą oczyszczoną.
 2. Następnego dnia dokładnie wyczyść kanapę lub tapicerkę meblową przy użyciu odkurzacza.

Czyszczenie plam z wina na kanapie lub tapicerce meblowe solą

Plamy z czerwonego wina są oczywiście szczególnie trudne do usunięcia, szczególnie na delikatnych tkaninach. Takie plamy najlepiej czyścić solą.

Lekko zmocz plamę, jeśli jest sucha i posyp solą. Następnie wetrzyj dokładnie sól w plamę. Po wyschnięciu usuń sól z powerzchni i powtórz czynność w razie potrzeby.

Czyszczenie kanapy lub tapicerki meblowej przy użyciu mydełka odplamiającego

Mydełko odplamiające sprawdzi się szczególnie dobrze do czyszczenia kanapy z plam po tłuszczu, skrobi, krwi, owoców i białek.

 1. Zanurz miękką bawełnianą ściereczkę w destylowanej wodzie z mydłem lub użyj zwilżonego mydełka bezpośrednio do pocierania plamy.
 2. Wyczyść kanapę przy użyciu ściereczki lub mydełka.

Czyszczenie kanapy lub tapicerki meblowej przy użyciu proszku do prania

 1. Wystarczy, że posypiesz plamę proszkiem do prania i wyszczotkujesz powierzchnię kanapy szczoteczką z miękkim włosiem
 2. Pozostaw proszek do prania na tapicerce i po chwili odkurz kanapę odkurzaczem.
 3. W ten sposób proszek do pieczenia wchłonie cały brud, a sofa będzie przyjemnie pachnieć.

Czyszczenie kanapy lub tapicerki meblowej przy użyciu lodu

Przy użyciu lodu z łatwością wyczyścisz kanapę z plam po czekoladzie i w mgnieniu oka pozbędziesz się gumy do żucia z tapicerki meblowej!

 1. Umieść wodę w woreczku do lodu, a następnie ją zamroź.
 2. Przyłóż woreczek do plamy. W ten sposób prawodpodobnie uda Ci się ją „rozbić”. Spróbuj delikatnie zdrapać plamę z tapicerki.

Wskazówka: Odplamiacze nie powinny być stosowane do czyszczenia kanapy ze skóry lub z eko skóry. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na czyszczenie kanapy ze skóry:

Jak czyścić skórzaną sofę lub kanapę z imitacji skóry?

Brązowa skórzana sofa z jasną poduszką, kocem i filiżanką kawy na podłokietniku.
 • Uwaga: Unikaj bezpośredniego lub pośredniego kontaktu skórzanej kanapy ze światłem słonecznym. Sztuczna skóra może wtedy wyblaknąć! Przy dużej ilości ciepła, skórzana kanapa może zacząć wysychać i pękać.
 • Pielęgnacja: Szczególnie dobrze sprawdzą się specjalistyczne produkty pielęgnacyjne. Delikatnie wcieraj je w materiał. Zalecamy również ochronę w postaci impregnacji skóry!
 • Czyszczenie: Najpierw odkurz kanapę i dokładnie ją wytrzyj. Do wycierania stosuj wyłącznie destylowaną lub przegotowaną wodę. Odrobina łagodnego detergentu doskonale sprawdzi się do czyszczenia kanapy wykonanej ze sztucznej skóry. Unikaj środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki tłuszczowe. Do czyszczenia kanapy ze skóry lub z imitacji skóry sprawdzą się również nawilżane chusteczki dla dzieci lub roztwór przygotowany z mydła i letniej wody.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kanapy i tapicerki meblowej

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, soda oczyszczona może być stosowana jako neutralizator zapachów i środek do czyszczenia kanapy. Pamiętaj jednak, dokładanie oczyścić sofę z sody oczyszczonej po jej zastosowaniu. Jeśli czyszczenie kanapy masz już za sobą, możesz wykorzystać sodę oczyszczoną do odświeżenia zapachu tapicerki meblowej. Wypróbuj to sprawdzone rozwiązanie! Nie zawsze musisz zaopatrywać się w detergenty o długich, obcobrzmiących składach! Czasami klasyczne domowe sposoby sprawdzają się nawet lepiej! Często są one praktyczne i wszechstronne. Jednak specjalne środki do czyszczenia kanapy przeważnie oferują dodatkowy zapach lub specjalne właściwości pielęgnacyjne.

Jak wyczyścić kanapę? Najlepsze środki do czyszczenia tapicerki meblowej

Ważne: Jeśli używasz jakiegokolwiek środka do czyszczenia kanapy, zawsze w pierwszej kolejności przetestuj go w niewidocznym miejscu lub na próbce tkaniny. W ten sposób określisz jego wpływ na materiał!

 • Pianka do czyszczenia dywanów świetnie sprawdzi się również do czyszczenia tapicerki meblowej. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać instrukcji umieszczonej na opakowaniu!
 • Wybieraj detergenty o neutralnym pH.
 • Zachowaj ostrożność w przypadku proszku do pieczenia, ponieważ ciężko jednoznacznie określić, jak zareaguje na niego bawełna, len lub wiskoza. Lepiej zajmij się czyszczeniem kanapy w bezpieczny sposób! W przypadku wełny, rozcieńczony proszek do pieczenia doskonale sprawdzi się do usuwania plam.
 • Płyn do mycia szyb i luster nadaje się również do czyszczenia kanapy.
 • Mydełko czyszczące i woda destylowana to sprawdzone sposoby na czyszczenie tapicerki meblowej z mikrofibry.
 • W mgnieniu oka pozbędziesz się suchych plam z kanapy przy użyciu sody i letniej wody.

Poznałeś już sprawdzone wskazówki i sztuczki. Teraz możesz przejść do realizacji zadania i zabrać się za czyszczenie kanapy. Czyszczenie tapicerki meblowej wcale nie musi być drogą przez mękę! Zadbaj o swoje stylowe meble wypoczynkowe i ciesz się nimi przez długi czas. A jeśli szukasz nowej kanapy, przygotowaliśmy dla Ciebie nasze najpiękniejsze modele.