Złote sztućce ułożone na biały talerzu

W jaki sposób wyczyścić złoto? W tym artykule znajdziesz kilka skutecznych oraz tanich domowych sposobów na czyszczenie złota. Mamy tutaj na myśli zarówno złote elementy we wnętrzach, jak i również biżuterię z innymi kamieniami. Jeżeli chcesz przywrócić im dawny blask, to możesz oczywiście oddać je złotnikowi do czyszczenia, ale możesz też zrobić to samodzielnie. Podpowiemy Ci 3 sposoby na czyszczenie złota oraz złotej biżuterii posiadające inne elementy, na przykład cyrkonię. Dowiesz się również o czyszczeniu biżuterii z białego złota oraz co zrobić, kiedy na niej nalot. A na samym końcu arykułu, powiemy Ci, jak wyczyścić elementy pozłacane, na przykład na sztućcach oraz jak dbać o złoto.

Jakie przedmioty ze złota warto czyścić?

Aby złota biżuteria oraz inne przedmioty wykonane z tego metalu były piękne, to musisz odpowiednio o nie dbać. Poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów na szybkie wyczyszczenie złota. Ale w pierwszej kolejności, dowiesz sie kilku przydatnych informacji o tym kruszczu.

Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem szlachetnym. Warto wiedzieć, że złoto to najbardziej reaktywny pierwiastek. Jego stopy z innymi metalami, na przykład takimi, jak: miedź, żelazo, glin czy srebro, sprawiają, że zmienia się jego twardość, ciągliwość, temperatura topnienia oraz kolor. 

Jest ono wykorzystywane przede wszystkim w jubilerstwie do produkcji biżuterii, do bicia monet i do pozłacania sztućców i zdobień. Złoto to metal o bardzo dużej odporności chemicznej, na powietrzu nie ciemnieje, jest odporne na działanie czynników korozyjnych oraz większości kwasów. 

Wskazówka: dobrą alternatywą złotych przedmiotów do codziennego użytku jest stal szlachetna w kolorze złota. Jest twardym materiałem, odpornym na korozję oraz posiada właściwości antybakteryjne.

3 niezawodne sposoby na czyszczenie złota

  1. Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń – Najlepiej przygotuj roztwór z płynu do mycia naczyń, pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz ciepłej wody. Namocz w roztworze biżuterię albo inny przedmiot wykonany ze złota. Pozostaw go w roztworze na około 30 minut. Następnie delikatnie za pomocą szczoteczki do zębów dokładnie i powoli wyczyść cały przedmiot wykonany ze złota. Następnie opłucz go pod bieżącą wodą. Na koniec osusz bawełnianą szmatką i wypoleruj flanelką lub irchą, aby złota biżuteria znowu nabrała blasku.
  2. Czyszczenie złota za pomocą sody oczyszczonej – Będzie Ci potrzebny proszek do pieczenia lub soda oczyszczona oraz woda. Wystarczy1 łyżka wody i 1 łyżka sody oczyszczonej. Musisz papkę delikatnie wcierać w czyszczony przedmiot ze złota za pomocą miękkiej szmatki. Następnie umyj go pod bieżącą wodą i starannie wytrzyj.
  3. Czyszczenie złota sokiem lub denaturatem – Kolejnym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny. Wejdzie on w reakcję z patyną i dzięki temu wszystkie osady zostaną skutecznie usunięte. Kolor złota można również odświeżyć za pomocą soku z cebuli, octu, amoniaku albo denaturatu.

Nasza wskazówka: pamiętaj, żeby nigdy nie używać do czyszczenia złota pasty do zębów, bo może to doprowadzić do jego trwałych przebarwień lub zmatowienia. 

4. Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń – do czyszczenia złota płynem do mycia naczyń niezbędna będzie ciepła woda, płyn i pół łyżeczki sody oczyszczonej. Przygotuj narzędzia do pracy: miskę, szczoteczkę i bawełnianą szmatkę.

Krok po kroku:

  1. Przygotuj roztwór z płynu do mycia, pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz ciepłej wody.
  2. Namocz w roztworze biżuterię albo inny przedmiot wykonany ze złota.
  3. Następnie delikatnie za pomocą szczoteczki do zębów dokładnie i powoli wyczyść cały przedmiot wykonany ze złota.
  4. Następnie opłucz go pod bieżącą wodą.
  5. Na koniec osusz bawełnianą szmatką i wypoleruj flanelką lub irchą, aby złota biżuteria znowu nabrała blasku.

5. Czyszczenie złota za pomocą sody oczyszczonej – składniki, których będziesz potrzebować do czyszczenia za pomocą sody oczyszczonej to: 1 łyżka wody, proszek do pieczenia, 1 łyżka sody oczyszczonej. Przygotuj też bawełnianą szmatkę, która będzie Ci potrzebna do wycierania.

Krok po kroku:

  1. Rozpuść proszek do pieczenia lub sodę w wodzie.
  2. Namocz w roztworze biżuterię albo inny przedmiot wykonany ze złota.
  3. Musisz papkę delikatnie wcierać w czyszczony przedmiot ze złota za pomocą miękkiej szmatki.
  4. Następnie opłucz go pod bieżącą wodą.
  5. Następnie umyj go pod bieżącą wodą i starannie wytrzyj.

Czyszczenie białego złota

Białe złoto cieszy się już prawie taką samą popularnością, co żółte złoto i należy o nie dbać i je czyścić z taką samą troską, co jego żółty rodzaj. W codziennej pielęgnacji tego kruszczu, przede wszystkim należy pamiętać, że białe złoto jest szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też, ważne jest, aby działać w taki sposób by zminimalizować ścieranie powierzchni biżuterii z białego złota. Dodatkowo, białe złoto nie powinno mieć kontaktu z dezodorantami czy perfumami. Równie ważne jest odpowiedniego przechowywanie białego złota. Warto je przechowywać w osobnych pudełaczkach, które są wyłożone miękką tkaniną.

Jednak, czyszczenie białego złota jest trochę bardziej skomplikowanie niż w przypadku żółtej odmiany. A jest to spowodowane przede wszystkim charakterystycznym blaskiem tego matieriału. Dlatego, jeśli Twoja biżuteria z białego złota wydaje się nie co spłowiała i pozbawiona błysk, warto jest wykonać zabieg rodowania. Jest to proces pokrywania złota ponowną warstwą rodu (rod jest to metal szlachetny o metalicznym kolorze). Dzięki rodowaniu, białe złoto odzyska swój blask. Jest to najlepszy sposób na wyczyszcenie tego rodzaju złota.

Czym czyścić złoto, kiedy pojawi się na nim nalot?

A jak wyczyścić złotą biżuterię, na której pojawił się nalot, czyli zmiana koloru złotej biżuterii poprzez utlenianie się pierwiastków zawartych w złocie? Na złotej biżuterii może powstać nalot o zielonkawym lub lekko czerwonym kolorze. Zielony osad oznacza, iż nasza biżuteria spotkała się z miedzią lub jej stopami, z kolei te czerwone oznaczają skażanie metalu tleknami miedzi pochodzenia zwierzęcego. W czyszczeniu złota z nalotami, sprawdzi się roztwór ze spirytusu, najlepiej z 95%.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić inne szlachetne kruszce? Sprawdź nasze domowe sposoby na:

Jak wyczyścić złote kolczyki i złotą biżuterię z kamieniami?

Złota biżuteria ma to do siebie, że z czasem traci swój blask i kolor. Wystarczy jednak odpowiednio ją wypolerować i wyczyścić, żeby odzyskała dawny wygląd. Musisz jednak pamiętać o tym, że sposób pielęgnacji biżuterii powinien być dopasowany do jej rodzaju. Zupełnie innych zabiegów wymaga złota biżuteria, a innych taka, która jest połączona na przykład ze szlachetnymi kamieniami.

Dla przykładu, warto wiedzieć, iż nie powinno się zanurzać złotej biżuterii posiadające kamienie szlachetne lub perły w spirytusie czy denaturacie, ponieważ w trakcie jego czyszczenia, te elementy mogą się odczepić.

  1. Złote kolczyki mają zazwyczaj kilka drobnych, ruchomych części, dlatego trzeba się z nimi obchodzić wyjątkowo ostrożnie. Często mają też zabrudzenia innego rodzaju, jak wosk z uszu lub naskórek. Najlepiej wyczyścić jej w letniej wodzie z płynem do naczyń i odrobiną sody.
  2. Czyszcząc pierścionek z cyrkonią, użyj samej wody lub wody z minimalną domieszką mydła. Z kolei, czyszcząc pierścionek z brylantem, pamiętaj aby nie używać produktów czyszczących z chlorem lub acetonem.
  3. Jeżeli musisz wyczyścić złoto z diamentami, to przygotuj wodę z płynem do mycia naczyń, zamocz w niej miękką szmatkę i delikatnie poleruj biżuterię w miejscu zabrudzenia. Następnie zamocz szmatkę w ciepłej wodzie i przetrzyj biżuterię. Dzięki temu usuniesz pozostałości płynu do naczyń. W ostatnim etapie wytrzyj biżuterię miękką ściereczką i zostaw do osuszenia.

Czyszczenie złota – jak czyścić elementy pozłacane

Prawie każda kobieta marzy o tym, żeby mieć w swojej kolekcji złotą biżuterię. Jednak jest ona bardzo droga i powiedzmy sobie szczerze, że niewiele osób na nią stać. Wtedy rozwiązaniem jest zakup biżuterii pozłacanej. Jednak tak samo, jak przedmioty wykonane ze złota, wymaga ona bardzo staranniej pielęgnacji i czyszczenia. Podpowiemy Ci, jak dbać o pozłacaną biżuterię

Wskazówki dotyczące czyszczenia elementów pozłacanych

  1. Płatki mydlane i soda oczyszczona

    Czyszcząc elementy pozłacane, wykorzystaj ciepły roztwór z dodatkiem płatków mydlanych oraz sody oczyszczonej lub amoniaku, który najlepiej jest zrobić w słoiku. Następnie wrzuć do niego pozłacaną biżuterię, która wymaga oczyszczenia, zakręć wieczko, a na koniec energicznie potrząśnij naczyniem. Ostatnim etapem jest opłukanie biżuterii pod bieżącą wodą.

  2. Spirytus denaturowany

    Aby wyczyścić swoją pozłacaną biżuterię, zanurzyć ją w spirytusie denaturowanym, a następnie wypolerowanie jej miękką ściereczką.

  3. Sól kuchenna i sok z cytryny

    Jeśli Twoja pozłacana biżuteria jest bardzo zabrudzona, to najlepszym rozwiązaniem będzie zwilżenie jej roztworem soli kuchennej z niewielką ilością świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Jak przechowywać i pielęgnować złotą biżuterię?

Podobnie jak w przypadku biżuterii srebrnej lub innych elementów wykonanych z metali, kluczem do sukcesu jest regularne dbanie o swoje dodatki oraz zapobieganie ich wyniszczaniu. Dlatego też, warto pamiętać o przecieraniu swojej biżuterii co najmniej raz w miesiącu spirytusem za pomocą miękkiej szmatki lub szczoteczki o miękkim włosiu.

Dodatkowo, warto nie nosić swojej biżuterii, w szczególności tej, która znajduje się na dłoniach podczas wykonywania prac domowych, ponieważ w taki sposób może one zostać mechanicznie lub chemicznie uszkodzona.

Pamiętaj również o odpowiednim przechowywaniu swojej biżuterii. Dlatego, najlepiej wykorzystaj do tego specjalne, zamykane pudełeczka, które są wyścielone miękką tkaniną. Dzięki nim, Twoja biżuteria będzie miała ograniczony dostęp do powietrza, która przyczynia się do powstawania tlenków oraz zabezpieczą one łańcuszki, kolczyki czy pierścionki przez ich ewentualną deformacją. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pudełeczek otrzymywanych przy zakupie bądź zakup większych pudełek, w którym możesz przechowywać wszystkie elementy.

Jak widzisz, czyszczenie złota nie jest aż takie trudne, czasochłonne ani wymagające dużych nakładów finansowych. A wszystkie składniki do czyszczenia i pielęgnacji, zapewne posiadasz w domu. A na Westwing znajdziesz wiele pięknym przedmiotów w kolorze złota wysokiej jakości.