Kup najlepsze marki do -70%

Kup najlepsze marki do -70%

Pozłacana zastawa leżoąca na białym talerzu na drewnianym stole

W jaki sposób wyczyścić złoto? W tym artykule znajdziesz kilka skutecznych oraz tanich domowych sposobów na czyszczenie złota. Mamy tutaj na myśli zarówno złote elementy we wnętrzach, jak i również biżuterię z innymi kamieniami. Jeżeli chcesz przywrócić im dawny blask, to możesz oczywiście oddać je złotnikowi do czyszczenia, ale możesz też zrobić to samodzielnie. Podpowiemy Ci, w jaki sposób! Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że czyszczenie złota może być aż tak proste. Wystarczy, że masz w domu kilka podstawowych produktów kuchennych. 

Czyszczenie złota – co musisz wiedzieć na samym początku?

Warto wiedzieć, że na złoto mają bardzo negatywny wpływ detergenty, które zawierają chlor oraz inne środki czyszczące. Dlatego, jeżeli chodzi o pielęgnację złota, to punktem numer jeden przy pielęgnacji złotej biżuterii jest zdejmowanie jej do domowych porządków lub zmywania naczyń. Do czyszczenia złota wystarczająca będzie woda z mydłem oraz miękka ściereczka. Jeżeli nie nosisz złotej biżuterii przez jakiś czas, to każdy z elementów, na przykład kolczyki i bransoletki, przechowuj w oddzielnym woreczku, a najlepiej w oryginalnym pudełku. Dzięki temu ochronisz złotą biżuterię przed ewentualnymi zarysowaniami. Jak widzisz dbanie o złote przedmioty nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne. 

Czym czyścić złoto? Najlepsze, domowe sposoby

Żeby złota biżuteria oraz inne przedmioty wykonane z tego metalu były piękne, to musisz odpowiednio o nie dbać. Poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów na szybkie wyczyszczenie złota. 

Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem szlachetnym. Warto wiedzieć, że złoto to najbardziej reaktywny pierwiastek. Jego stopy z innymi metalami, na przykład takimi, jak: miedź, żelazo, glin czy srebro, sprawiają, że zmienia się jego twardość, ciągliwość, temperatura topnienia oraz kolor. 

Złoto wykorzystuje się przede wszystkim w jubilerstwie do produkcji biżuterii, do bicia monet i do pozłacania sztućców i zdobień. Jest metalem o bardzo dużej odporności chemicznej, na powietrzu nie ciemnieje, jest odporne na działanie czynników korozyjnych oraz większości kwasów. 

Wskazówki dotyczące czyszczenia złota:

  • Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń

Najlepiej przygotuj roztwór z płynu do mycia naczyń, niewielkiej ilości sody oczyszczonej, na przykład pół małej łyżeczki oraz ciepłej wody. Namocz w roztworze biżuterię albo inny przedmiot wykonany ze złota. Pozostaw go w roztworze na około 30 minut. Następnie delikatnie za pomocą szczoteczki do zębów dokładnie i powoli wyczyść cały przedmiot wykonany ze złota. Następnie opłucz go pod bieżącą wodą. Na koniec osusz bawełnianą szmatką i wypoleruj flanelką lub irchą, aby złota biżuteria znowu nabrała blasku.

  • Czyszczenie złota za pomocą sody oczyszczonej

Będzie Ci potrzebny proszek do pieczenia lub soda oczyszczona oraz woda. Wystarczy1 łyżka wody i 1 łyżka sody oczyszczonej. Musisz papkę delikatnie wcierać w czyszczony przedmiot ze złota za pomocą miękkiej szmatki. Następnie umyj go pod bieżącą wodą i starannie wytrzyj.

  • Czyszczenie złota sokiem lub denaturatem

Kolejnym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny. Wejdzie on w reakcję z patyną i dzięki temu wszystkie osady zostaną skutecznie usunięte. Kolor złota można również odświeżyć za pomocą soku z cebuli, octu, amoniaku albo denaturatu. Pamiętaj, żeby nigdy nie używać do czyszczenia złota pasty do zębów, bo może to doprowadzić do jego trwałych przebarwień lub zmatowienia. 

Czyszczenie złota – jak czyścić elementy pozłacane

Prawie każda kobieta marzy o tym, żeby mieć w swojej kolekcji złotą biżuterię. Jednak jest ona bardzo droga i powiedzmy sobie szczerze, że niewiele osób na nią stać. Wtedy rozwiązaniem jest zakup biżuterii pozłacanej. Jednak tak samo, jak przedmioty wykonane ze złota, wymaga ona bardzo staranniej pielęgnacji i czyszczenia. Podpowiemy Ci, jak dbać o pozłacaną biżuterię. 

Wskazówki dotyczące czyszczenia elementów pozłacanych:

  • Płatki mydlane i soda oczyszczona

Jeżeli chcesz wyczyścić elementy pozłacane, to możesz do tego wykorzystać na przykład Pierwszym z nich jest ciepły roztwór z dodatkiem płatków mydlanych oraz sody oczyszczonej lub amoniaku. Najlepiej zrób go w słoiku. Następnie wrzuć do niego pozłacaną biżuterię, która wymaga oczyszczenia, zakręć wieczko, a na koniec energicznie potrząśnij naczyniem. Ostatnim etapem jest opłukanie biżuterii pod bieżącą wodą.

  • Spirytus denaturowany

Możesz również zanurzyć biżuterię w spirytusie denaturowanym, a następnie wypolerowanie jej miękką ściereczką. 

  • Sól kuchenna i sok z cytryny

Jeżeli biżuteria pozłacana jest bardzo zabrudzona, to najlepszym rozwiązaniem będzie zwilżenie jej roztworem soli kuchennej z niewielką ilością świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Czyszczenie złotej biżuterii z innymi elementami

Złota biżuteria ma to do siebie, że z czasem traci swój blask i kolor. Wystarczy jednak odpowiednio ją wypolerować i wyczyścić, żeby odzyskała dawny wygląd. Musisz jednak pamiętać o tym, że sposób pielęgnacji biżuterii powinien być dopasowany do jej rodzaju. Zupełnie innych zabiegów wymaga złota biżuteria, a innych taka, która jest połączona na przykład ze szlachetnymi kamieniami.

Jeżeli musisz wyczyścić złoto z diamentami, to przygotuj wodę z płynem do mycia naczyń, zamocz w niej miękką szmatkę i delikatnie poleruj biżuterię w miejscu zabrudzenia. Następnie zamocz szmatkę w ciepłej wodzie i przetrzyj biżuterię. Dzięki temu usuniesz pozostałości płynu do naczyń. W ostatnim etapie wytrzyj biżuterię miękką ściereczką i zostaw do osuszenia.