Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Zbliżenie na dłonie dzielące się opłatkiem na tle choinki

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pachnąca choinka, prezenty, pyszne jedzenie i rodzinne spotkania. To moment celebracji czasu spędzanego z najbliższymi, którego ukoronowaniem jest dzielenie się opłatkiem. Skąd wzięła się ta tradycja? Co symbolizuje? I wreszcie – jak poradzić sobie w trakcie wzajemnego składania sobie życzeń, by uniknąć niepotrzebnych stresów? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Dzielenie się opłatkiem – skąd wzięła się ta tradycja?

Rodzina witająca gości i składająca sobie życzenia

Tradycja ta wywodzi się aż z początków chrześcijaństwa, kiedy to podczas nabożeństwa święciło się chleb, który po przyniesieniu do domu stawał się pokarmem dla wszystkich bliskich. Miało to zażegnać spory i przynieść radość dla całej rodziny. W źródłach znaleźć można również informacje, jakoby jedną z tradycji było także wysyłanie kawałków tak poświęconego pieczywa tym bliskim, którzy nie mogli być w domu tego wyjątkowego dnia. Jest to również zwyczaj wywodzący się bezpośrednio z najbardziej popularnej modlitwy chrześcijan: „Ojcze Nasz” oraz do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus łamał chleb i oddawał swoim uczniom – Apostołom.

Dlaczego dzielimy się opłatkiem?

Zbliżenie na dłonie dzielące się opłatkiem na tle stołu wigilijnego

Prezenty świąteczne na 2021 pod choinką, kalendarz adwentowy na ścianie a piękne dekoracje świąteczne cieszą oczy w każdym zakątku domu? Ale to przecież nie wszystkie tradycje bożonarodzeniowe! Prawdziwa magia świąt kryje się bowiem w rodzinnych spotkaniach, których niezwykle ważnym elementem jest dzielenie się opłatkiem, podczas którego składamy sobie nawzajem piękne życzenia bożonarodzeniowe i przekazujemy całą masę miłości.

To sposób na to, by pokazać najbliższym, jak bardzo są dla nas ważni i idealny moment na podziękowanie za ich obecność w naszym życiu. Chociaż czasem z nadmiaru emocji, aż nie wiemy co powiedzieć, to jedno jest pewne – otaczająca ten zwyczaj niezwykła magia i miłość sprawiła, że kultywujemy go do dzisiaj.

Dzielenie się opłatkiem i życzenia

Składanie życzenie wydaje się być banalnie proste, a jednak często sprawia nam wiele trudności. Podobnie często zastanawiamy się jak napisać list do Świętego Mikołaja, mimo, że przecież napisaliśmy już ich tak wiele. To nadmiar emocji wynikający z podniosłości atmosfery często sprawia, że brakuje nam odpowiednich słów. Niekiedy problem wynika również z tego, że niezbyt dobrze znamy osoby, którym przychodzi nam składać życzenia świąteczna. Mogą być na przykład bardzo dalecy krewni lub współpracownicy na spotkaniu wigilijnym w biurze. Jak składać idealne życzenia?

Najlepsze życzenia to te, które wynikają z głębi serca. Podczas składania życzeń dobrze poruszyć tematy, które bliskie są osobie, z którą rozmawiamy. Być może szuka właśnie wymarzonego mieszkania? A może rozkręca własny biznes? Z pewnością doceni fakt, że pamiętasz o jej pragnieniach i celach życiowych. Życzenia zdrowia zdają się być banalne, ale docenią je osoby w każdym wieku. Pamiętaj, że dobre życzenia mają być tylko i wyłącznie pozytywne – unikaj sformułowań takich jak: „byś wreszcie obronił pracę magisterską”, czy „żebyś wreszcie kogoś sobie znalazł”. Te mogą powodować więcej stresów niż radości. Zdecydowanie lepiej brzmią życzenia miłości i szczęścia.

dzielenie się opłatkiem: trzy osoby odświętnie ubrane wznoszące toast przy choince

Brakuje Ci pomysłów? Wykorzystaj jeden z naszych sprawdzonych przykładów życzeń świątecznych, które z pewnością wzbogacą tegoroczne dzielenie się opłatkiem!


„Życzę ci wiary w to, by nawet te marzenia, które dziś wydają się nierealne do spełnienia, ziściły się w nadchodzącym roku. Spokoju w Święta i szalonego sylwestra.”


„Wszystkiego, co w życiu najważniejsze: zdrowia, miłości, oddanych przyjaciół i sukcesów w życiu zawodowym.”


“Niech spełniają się wszystkie Twoje marzenia, a tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą piękne, pełne ciepła i miłości.”


„Życzę Ci przede wszystkim dużo zdrowia i pomyślności na każdy dzień Nowego Roku, powodzenia w pracy, spełnienia najskrytszych marzeń i realizacji planów, a podczas Świąt odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków.”


Dzielenie się opłatkiem z kolegami z pracy

Nieodłącznym elementem każdego firmowego spotkania wigilijnego jest dzielenie się opłatkiem, podczas którego znajomi z pracy i szefostwo składają sobie nawzajem świąteczne życzenia. Jak uniknąć niezręczności i co powiedzieć podczas łamania opłatka z rzadko spotykanymi kolegami?

Współpracownicy obdarowywujący się małymi prezentami

Osobiste życzenia możesz składać, jeśli łączą Was przyjacielskie i prywatne relacje. Jeśli tak nie jest, lepiej skupić się na bardziej ogólnikowych sprawach. Dobrym pomysłem jest życzenie spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, sukcesów w nadchodzącym roku, pozytywnych emocji i satysfakcji z wykonywanej pracy. Dzięki temu masz pewność, że unikniesz niechcianej wpadki.

Najlepszy przepis na opłatek

Co można robić przed Świętami? Chociaż w telewizji brylują najlepsze filmy świąteczne, to my mamy inny pomysł – samodzielne wypieczenie opłatka, który później można bez problemu poświęcić w kościele. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla tych, którym kupny opłatek nie za bardzo smakuje i dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego i dodać ten przepis świąteczny, obok ciast na Wigilię i świątecznych pierniczków do menu na Boże Narodzenie. Tak wykonany chlebek można wykorzystać nie tylko podczas Wigilii, ale także jako przekąskę, jeśli wcześniej go nie poświęcimy.  

Przepis świąteczny na opłatek jest banalnie prosty – wystarczy mąka, woda i olej. Pamiętaj jednak, że do pracy należy się zabrać odpowiednio wcześnie. Jeśli lubisz białe opłatki, będą one musiały zostać odłożone przynajmniej na 3 tygodnie, by dobrze wyschły. Nieodłącznym narzędziem okaże się również gofrownica, naleśnikarka lub patelnia teflonowa o nieprzywierającej powłoce.

Oto, czego będziesz potrzebować:

  • 120 gramów mąki pszennej,
  • 100 mililitrów przegotowanej wody,
  • 1 łyżka oleju.

Nie ma czasu do stracenia – bierzmy się do pracy!

  1. W misce umieść mąkę przesianą przez sito, dolej wody o pokojowej temperaturze i łyżkę oleju.
  2. Wszystko wymieszaj mikserem do konsystencji śmietany tak, by nie powstały grudki.
  3. Rozgrzej patelnię (bez użycia oleju) lub gofrownicę.
  4. Każdorazowo wylewaj na powierzchnię cieniutką warstwę ciasta tak, by opłatek nie okazał się zbyt gruby.
  5. Piecz około 1 minutę, następnie zdejmij opłatki przy pomocy drewnianej łopatki i odstaw w suche miejsce do stwardnienia, ustawiając pionowo – dobrym pomysłem
  6. Gotowe! Jeśli zależy Ci, by Twój opłatek miał biały kolor, wystarczy odpowiednio długo poczekać. Stanie się taki po upływie około trzech tygodni.

Przepis na opłatek bezglutenowy

Planujesz upiec opłatek dla osoby, która jest uczulona na gluten lub cierpi na celiakię? Chociaż tradycyjny przepis na opłatki zawiera mąkę pszenną, to z powodzeniem możesz zastąpić ją białą mąką gryczaną lub mąką ryżową.

Gdzie kupuje się opłatek?

Nie masz czasu, by wykonać opłatek własnoręcznie? W okresie świątecznym możesz zakupić go zarówno na parafii, jak i w wielu sklepach spożywczych, straganach świątecznych czy nawet w Internecie. Wybór zależy od Ciebie i z pewnością bez trudu uda Ci się go zdobyć, zanim 26 grudnia zniknie z półek. Zyskasz dzięki temu czas na głowienie się jak ubrać choinkę, by zaskoczyła wszystkich gości.

Dzielenie się opłatkiem nie ma już przed Tobą tajemnic – znasz sposób na najpiękniejsze życzenia, a nawet potrafisz upiec opłatki samodzielnie. Wypoczęty po świątecznych spotkaniach, koniecznie zarejestruj się na Westwing, żebyśmy mogli pozostać w kontakcie. Dzięki temu nie przegapisz inspirujących poradników, najmodniejszych aranżacji i najlepszych ofert dla pięknego domu. Wesołych Świąt!