Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Para Młoda już po ślubie

Tłuczenie kieliszków, pierwszy taniec i zabawa do białego rana czyli wesele na 100%. Jak się okazuje, jest coraz więcej par, które decydują się z niego zrezygnować! Dla jednych są to koszty wesela, dla drugich brak przywiązania do tradycji. Wiele osób jest także nieśmiałych i nie chce na sobie skupiać uwagi, źle się czują na parkiecie czy też nie marzy im się zakrapiana zabawa do białego rana. Jak zorganizować ślub bez wesela, by uroczystość była równie wspaniała? Podpowiemy Ci, jak to zrobić oraz dowiesz się, jak zorganizowac małe przyjęcie wesele dla rodziny oraz imprezę dla najbliższych znajomych.

Dlaczego zorganizować ślub bez wesela?

W Polsce wesele urosło do rangi obowiązku. Po ceremonii w kościele lub urzędzie, Młodzi wraz z gośćmi udają się na piękną salę by tam świętować i bawić się do białego rana. Nie oszukujmy się, to ogromne koszta, które bardzo często się nie zwracają. Ślub bez wesela to opcja dla par, którym zależy na szybkim małżeństwie, a nie do końca na ogromnej imprezie. Wbrew poglądom babć i cioć, ślub bez wesela nie traci na znaczeniu, a brak zabawy nie umniejsza doniosłości ceremonii. Jako przyszli Państwo Młodzi, nie lubicie tańczyć, pić alkoholu, szkoda Wam pieniędzy, a może chcecie tę chwile przeżyć tylko we dwoje lub w mocno okrojonym składzie? W takim wypadku zdecydowanie warto zorganizować sam ślub i nie męczyć się na ogromnym weselichu!

Ślub bez wesela: podstawy organizacji

Planowanie ślubu bez wesela rozpoczynają się podobnie do tych, gdzie po ceremonii następuje wielka impreza – czyli od ustalenia daty! Zamiast zaproseń ślubnych, wykorzystajcie kartki save the date lub stwórzcie wydarzenie na portalu społecznościowym. W zależności czy preferujecie ślub cywilny czy kościelny musicie udać się do odpowiedniej instytucji w celu ustalenia szczegółów. Jeśli zdecydujecie się na kościół, pamiętajcie o naukach przedmałżeńskich!

Zastanów się, czym chcesz podjechać na ceremonię i zarezerwuj odpowiednie auto. A może zdecydujecie się na podróż własnym samochodem? Kolejnym krokiem będzie wybór fotografa i kamerzysty którzy uwiecznią ten piękny moment! Marzy Ci się piękna wiązanka ślubna? Możesz ją samodzielnie wykonać i zachować na pamiątkę.

Minimalstyczny tort ślubny

Miłym akcentem po ceremonii będzie małe przyjęcie w postaci obiadu lub jak decydują się niektóre pary, zabawy do północy. Pamiętaj, że ilość gości nie zakłada, czy wesele będzie udane, czy też nie. Możecie cudownie spędzić czas w gronie 20-30 osób, a nawet i mniejszym. Kameralny charakter uroczystości pozwala na bardziej spersonalizowane i osobiste podejście do organizacji przyjęcia.

Jeśli organizujesz ślub bez wesela, pamiętaj, że także możesz wybrać motyw przewodni całej uroczystości, piękne dekoracje i zaproszenia. Wprowadzenie motywu przewodniego ułatwi trzymanie się planu i stworzenie harmonijnej koncepcji dekoracji. Może to być kolor lub kwiat przewodni, który powinien pojawić się we wszystkich elementach dekoracyjnych. Zapraszając gości, pamiętaj by dokładnie zaznaczyć jaki ma być przebieg ślubu i ewentualnego przyjęcia. Unikniesz tym samym zbędnych komentarzy i niedomówień.

Uroczystość dla rodziny

Rezerwacja sali na niewielką ilość osób nie wymaga dużego wyprzedzenia i przede wszystkim jest zdecydowanie tańsza. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zadbać o swoje oszczędności, możesz poszukać ich w detalach: samodzielnie wykonać dekoracje stołu weselnego i sali, kwiaty zamówić bezpośrednio w hurtowni. Zaproszenia i podziękowania to również nie problem dla kreatywnych osób. Dodatkowo dosyć oryginalnym pomysłem jest sugestia, aby goście zamiast kwiatów przynieśli upieczone przez siebie ciasteczka, które stworzą candy bar. Można uznać, że to trochę impreza składkowa.

Wybierając usługodawców, bez względu na to czy organizujesz małe, czy duże przyjęcie, zwracaj uwagę na jakość usług i doświadczenie. To przecież jeden z najważniejszych dni w waszym życiu i każda osoba obsługująca uroczystości ma pośredni wpływ na to, czy świętowanie będzie udane, a gościom zapadnie na długo w pamięci.

Ślub bez wesela dla znajomych

Wasi przyjaciele mogą czuć się nieco skrępowani na rodzinnym obiedzie, może on zbyt „sztywny”. Jeśli posiadacie wielu znajomych i są to głównie młodzi ludzie, to może warto rozpatrzyć opcję – uroczysty obiad dla najbliższych, a wieczorem spotkanie tylko dla młodych w klubie, ognisko w ogrodzie lub przyjecie w ogrodzie lub na tarasie! Wyobraź sobie modny w ostatnim czasie prosecco van w pięknym ogrodzie, lampiony, leżaki i latynoska muzyka w tle! W tym wszystkim Wy i Wasi przyjaciele tańczący boso na trawie! Cóż za sielanka! Takie „wesele” z pewnością znacząco odbiegłoby od polskich standardów. Ale czy zawsze warto robić to co „wypada”?

Możecie zorganizować także grilla z miejscem na tańce na tarasie. Panna Młoda w lekkiej zwiewnej sukience z delikatnym wiankiem we włosach, a Pan Młody w stylowej bawełnianej koszuli i szelkach.

Innym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z gości. Z roku na rok coraz więcej osób, nie tylko młodych, decyduje się na ślub z dala od bliskich na drugim końcu świata. W takim przypadku sprawdzi się wyłącznie urzędnik, rzadziej świadkowie i chęć do przeżycia największej przygody swojego życia! Ślub bez wesela także będzie niezapomnianym przeżyciem!

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz, dekorowania pokoi czy organizacji przyjęć. Ale także najlepszych kampanii oraz promocji do stworzenia pięknego domu!