Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


jak składać koszulki i inne ubrania na łóżku

Czy Ty też dostajesz rano białej gorączki kiedy nie możesz znaleźć w szafie ulubionego T-shirta? A wreszcie kiedy uda Ci się go namierzyć okazuje się, że jest tak pognieciony, że bez żelazka ani rusz. Czy w ogóle da się coś zrobić, żeby wyjmować z szafy idealnie wyprasowane ubrania? Okazuje się, że wiele zależy od umiejętnego składania, ale też od porządku jaki masz w szafie i dobrej organizacji. Zobacz jak składać koszulki, żeby zawsze były jak nowe.  

Jak układać ubrania, żeby mieć porządek w szafie? 

Garderoba na poddaszu, klasyczna szafa, mała garderoba czy szafa kapsułowa? W każdym przypadku najważniejsza jest organizacja szafy. Przyjmijmy, że standardowa szerokość półki to 50 cm – śmiało możesz ułożyć ubrania w jednym lub w dwóch słupkach. Weź dwa zeszyty w formacie A4 i połóż je obok siebie na półce (w pionie). One wyznaczą Ci równe dwa słupki. Ten sam zeszyt położony poziomo wyznaczy jeden słupek. Optymalna głębokość szafy to 35-40 cm, ale zdarzają się przepastne, w których burzą się równo ułożone słupki. W takiej sytuacji układaj ubrania w jednym rządku i wykorzystuj przestrzeń za lub przed. Drobne rzeczy typu koszulki, skarpety, bieliznę ułóż w pudełku – postaw je przed ubraniami, a kiedy chcesz po coś sięgnąć po prostu je wyjmij. Rzeczy sezonowe schowaj do większego pudełka.

Żelazna zasada: składaj te rzeczy, których nie możesz powiesić, np. delikatne swetry, cienkie koszulki, spodnie. Sukienki, spódnice, bluzki czy koszule nie pogniotą się w pozycji wiszącej.

Jak składać koszulki – najpopularniejsze metody 

Nierówne słupki i niedbałe składanie to najczęstszy powód bałaganu w szafie Jak składać koszulki, żeby był porządek w szafie? Jak najszybciej! Zwykle składamy rękaw do rękawa, na pół i na półkę. Jeśli mamy więcej czasu to klasycznie zawijamy do środka boki bluzki z rękawami i składamy na pół. To tradycyjny sposób najcześciej stosowany w sklepach, a skoro tam się sprawdza to dlaczego nie wypróbować go też w domu? 

Jak składać koszulki? 

Sposobów składania ubrań jest wiele, najważniejsze żeby wszystkie ubrania były złożone tak samo, wtedy wnętrze szafy będzie wyglądało estetycznie. Prawdopodobnie najwięcej w swojej szufladzie masz klasycznych T-shirtów. Oto sprytna technika ich składania, która pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

  1. Złóż koszulkę na pół nakładając lewy bok z rękawkiem na prawy.  
  2. Rękawy złóż do środka w kierunku linii zgięcia.
  3. Teraz złóż całość na pół z rękawami schowanymi do wewnątrz i jeszcze raz na pół – w ten sposób złożone koszulki możesz układać w szufladzie. 

Jak składać koszulki jak Marie Kondo? 

Innym sposobem układania koszulek pionowo w organizerach czy w szufladach jest sposób opracowany przez Marie Kondo. Ta najpopularniejsza na świecie japońska ekspertka od porządków opracowała rewolucyjną metodę, którą wypróbowało już tysiące czytelników jej bestsellera „Magia sprzątania”. 

Jak składać koszulki metodą KonMari? Rolować i układać pionowo, jak książki na półce. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca (w zależności od grubości można zmieścić w szufladzie nawet do 40 sztuk ubrań), nie musisz szukać koszulki bo wszystkie są widoczne, no i koszulka jest idealnie gładka, prawie jak spod żelazka. Metoda jest banalnie prosta: koszulki składamy w pionie na trzy, później na pół, za każdym razem je wygładzając, i jeszcze raz na trzy.  

  1. Złóż koszulkę na pół i zawiń do środka rękawy tak, żeby uzyskać kształt prostokąta (to bardzo ważne, prostokąt powoduje, że ubrania stoją równo w pionie).   
  2. Złap za koniec prostokąta i złóż go na pół – równo do przeciwległego brzegu.  
  3. Złóż ponownie na pół i jeszcze raz, aż dopasujesz je do wysokości szuflady lub pojemnika. Według Marii Kondi składanie ubrań to wyraz troski o nie, dlatego powinieneś za każdym razem wkładać w to sporo serca – wtedy na pewno się uda. 

Jak składać koszulki w kilka sekund? 

Ta metoda podbija Internet, możesz więc przekonać się na własne oczy, jak w trzy sekundy złożyć koszulkę. Początkowo wydaje się to skomplikowane, ale jeśli cierpliwie poćwiczysz po kilku razach dojdziesz do wprawy. Przyda się kiedy musisz np. szybko się spakować. Zobacz krok po kroku jak to zrobić.

  1. Wyznacz linię, która po złożeniu będzie brzegiem koszulki – zazwyczaj jest to linia biegnąca od kołnierzyka w dół. Na początku możesz zaznaczyć na niej 3 punkty (np. kredą), potem będziesz już bez nich wiedział/a, w których miejscach chwycić koszulkę. 
  2. Złap koszulkę lewą ręką przy kołnierzyku, a prawą mniej więcej w połowie.  
  3. Trzymając koszulkę przełóż lewą rękę pod prawą i złap za dół koszulki.  
  4. Pewnym ruchem strzepnij koszulkę. Gotowe! 

Jak składać ubrania na wyjazd, żeby się nie pogniotły? 

Są tkaniny, które gniotą się mniej, inne bardziej. Bawełna jest stosunkowo odporna na zagniecenia, ale na przykład naturalny len gnie się bardzo i nie ma na to rady – taka jego uroda i nawet zmięty wygląda szlachetnie. Pakując się warto wybierać metody składania, które nie tylko zaoszczędzą miejsce w walizce, ale sprawią, że ubrania będą gładkie po wyjęciu. Cienkie koszulki możesz zrolować – złóż lewy bok do środka, rękaw wyłóż na zewnątrz, to samo zrób z prawym bokiem, złóż wzdłuż nakładając lewy bok na prawy i zwiń.

A jak złożyć koszulę, żeby się nie pogniotła? 

Jak składać bluzki i koszule? Prosta metoda

Składanie koszul to pestka w porównaniu z ich prasowaniem. Jeśli nie możesz powiesić koszuli na wieszaku złóż ją tak, żeby później jak najmniej się namęczyć z żelazkiem. 

  1. Zapnij guziki, rozłóż koszulę guzikami do dołu i wygładź. 
  2. Złóż lewy brzeg do środka odwijając rękaw na zewnątrz wzdłuż boku. To samo powtórz z prawą stroną. 
  3. Złóż na pół tak, żeby dół koszuli sięgał kołnierzyka.
  4. Możesz złożyć jeszcze raz na pół, ale pamiętaj, że im mniej razy złożysz tym mniej zagnieceń.  

Jeżeli składasz koszulę do podróży zrezygnuj ze składania boków, zawiń do środka tylko same rękawy i złóż na pół – w ten sposób będzie mniej zmięta.  

Jak złożyć i przechowywać swetry? 

Swetry, zarówno te lżejsze jak i ciężkie, lepiej przechowywać na półce – na wieszaku wyciągną się. Składamy je podobnie jak koszulki. Możesz też zastosować metodę KonMari jeśli chcesz je ułożyć w szufladzie. Inny praktyczny sposób to złożenie swetra wzdłuż na pół – rękaw do rękawa – owiniecie rękawów wokół prostokąta i jeszcze raz złożenie na pół. Pamiętaj, że w wełnianych swetrach lubią pomieszkiwać mole. Lepiej oczywiście zapobiegać niż zwalczać, np. rozwieszając w szafie woreczki z suszoną lawendą, klocki z drewna cedrowego, albo rozpylając kilka kropli olejku goździkowego. Ubrania sezonowe, takie jak swetry, możesz spakować na lato do worków foliowych, a przed włożeniem wywietrzyć (mole nie lubią silnego mrozu i słońca). 

Metody na przechowywanie i składanie spodni 

Składanie spodni w kostkę poprzez złożenie nogawki do nogawki i potem na dwie połówki – jest proste i szybkie, ale sprawdzi się tylko w przypadku dżinsów lub spodni z dzianiny. Wełniane czy lniane wymagają przechowywania na wieszakach. Te klasyczne mają poprzeczkę pokrytą gumową taśmą lub gąbką – spodnie składamy na pół i przewieszamy. Inne mają specjalne zaciski lub żabki, między które wsuwa się złożone nogawki spodni lub pasek – na delikatniejszych tkaninach pozostawiają wgniecenia, które trzeba rozprasować. Niektóre szafy wyposażone są w specjalne wysuwane wieszaki na spodnie. Jest to praktyczny patent, który pozwala szybko ocenić co masz w szafie i nie niszczy odzieży. A jak prasować spodnie? 

Dżinsy

Zacznij od przeczytania co jest na metce. Niektóre modele mają w składzie tkaniny elastyczne włókna, które nie lubią zbyt wysokich temperatur. Spodnie prasuj zawsze na lewej stronie. Zacznij od paska, bioder, na końcu rozprostowane na desce nogawki. Po przewleczeniu na prawą stronę warto to powtórzyć. 

Spodnie z kantem

Dobrze wcześniej je zwilżyć i zwinąć na pół godziny w rulon – będą lepiej się prasować. Zacznij od kieszeni – wywlecz spodnie na lewą stronę i wyprasuj każdą kieszeń oddzielnie. Nigdy nie prasuj kieszeni na prawej stronie spodni bo zostaną nieestetyczne wgniecenie a nawet odbarwienia. Przewlecz na prawą stronę i prasuj delikatnie okolice kieszeni, pasek i na końcu nogawki. Zanim to zrobisz złóż dokładnie spodnie wzdłuż szwów, rozciągnij je na całej długości deski do prasowania. Dla ułatwienia przypnij do deski najpierw jedną nogawkę np. dużym biurowym spinaczem do dokumentów, potem drugą – nie będą się przesuwać. 

Sprawdź też nasze niezawodne metody na przechowywanie butów!

Jak składać i przechowywać ubrania sportowe? 

Spodnie dresowe składaj tak samo jak dżinsy – ułożone w stosik będą zawsze pod ręką. Bluzę podobnie jak koszulki – wszystkie metody są dobre. Trochę inaczej składa się bluzę z kapturem. 

  1. Rozłóż bluzę na płasko przodem do podłoża  
  2. Zawiń rękawy do środka 
  3. Złóż na pół tak żeby dół nachodził na górę 
  4. Złóż jeszcze raz na pół wzdłuż szwu na kapturze 
  5. Naciągnij kaptur wywijając go na lewą stronę na równo złożony prostokąt 

Jak przechowywać ubrania na wieszaku? 

Najlepiej tak, żeby zaraz po zdjęciu można było założyć je na siebie. Jeśli wcześniej będą wyprasowane nie będzie z tym problemu, zajmą też mniej miejsca w szafie. Na wieszakach przechowuj odzież wierzchnią – posegreguj ją sezonami, tę nieużywaną włóż do pokrowców. Klasyczne wieszaki przeznacz do sukienek, spódnic, koszul, bluzek, no i oczywiście garniturów. Na tych z żabkami – spodnie. Kreacje na specjalne okazje lepiej zabezpiecz w pokrowcach. To uchroni przed nieprzyjemnymi zapachami i.. molami (pamiętaj, żeby nie wkładać do szafy brudnej odzieży –  mole ją uwielbiają).  

Jak składać prześcieradło z gumką i przechowywać pościel?

Skoro o składaniu tkanin mowa, mamy dla Ciebie też dwa bardzo przydatne pomysły na składanie i przechowywanie pościeli. Prześcieradła z gumką na dobre wkroczyły do naszych sypialni i to nie bez przyczyny! Dzięki nim nasze łóżka zawsze wyglądają schludnie. Na pewno jednak nie raz miałeś problem z efektownym złożeniem i przechowywaniem takiego prześcieradła. Poniżej mamy dla Ciebie prosty na to sposób, wraz z instrukcją na efektowne złożenie całego zestawu pościeli.

Mamy nadzieję, że instrukcje jak składać koszulki i przechowywać odzież okazały się przydatne, a Twoja szafa odtąd jest dobrze zorganizowana. Jeśli jesteś ciekaw innych porad zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz ich tam sporo.