Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
małe okno otwarte na ogród

Przenikliwy chłód wciskający się do wnętrza mieszkania, szybko uciekające ciepło i świszczący wiatr – to wszystko objawy nieszczelnych okien. Ich efektem odbijają się także na portfelu, wysysając środki przeznaczone na ogrzewanie. Odpowiednio wykonana stolarka okienna dba więc nie tylko o komfort domowników, ale także o zasobność budżetu! Dzisiaj pokażemy jak uszczelnić okna w taki sposób, by większość prac wykonać samodzielnie. Nie jest to skomplikowane zadanie, a przynosi wielkie efekty!

Nieszczelne okna – najczęstsze przyczyny

Skąd biorą się niechciane nieszczelności? Stolarka okienna to nie przelewki i problemy w przypadku okien drewnianych mogą pojawić się już na etapie produkcji, a w przypadku nowych okien PCV – nawet w trakcie montażu, na przykład w wyniku zaniedbań i złej regulacji. Warto pamiętać, że wadliwa instalacja to zawsze powód do reklamacji!

Starsze konstrukcje również mogą okazać się nieszczelne – wynika to często ze zużytych uszczelek, które po latach eksploatacji będą przepuszczać coraz więcej powietrza z zewnątrz. To samo może stać się z regulacją okien: codzienne ich otwieranie i zamykanie może rozregulować okucia, sprawiając, że skrzydło przestaje idealnie pasować do ramy.

Jak uszczelnić okna?

Męczy Cię wieczny przeciąg i chłód w domu? A może wzrastające opłaty za ogrzewanie? Bez obaw, pokażemy Ci jak uszczelnić okna w domowych warunkach, żebyś szybko uporał się z tym problemem.

Przed rozpoczęciem pracy musisz przede wszystkim zlokalizować, w którym miejscu okna występują ubytki. Może gołym okiem widoczne są niepokojące szczeliny? A może przykładając rękę uda Ci się znaleźć miejsce, którym do wnętrza wlatuje zimne powietrze? Odnalezienie miejsca problemu pozwoli Ci przygotować nie tylko taktykę, ale także niezbędne materiały. Wymaga to nieco więcej przemyślenia, niż wymyślenie jak wymienić żarówkę!

W przypadku każdego uszczelniania okien pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Tylko to da pewność, że nowo zastosowane rozwiązania dadzą długotrwały efekt!

Uszczelnianie okien uszczelkami

Jedną z najprostszych metod uszczelniania okien jest użycie uszczelek. Szczególnie dobrze sprawdza się to przy oknach plastikowych. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają wielkiego doświadczenia w pracach remontowych, a chcieliby wziąć sprawy w swoje ręce i wkroczyć na ścieżkę domowych złotych rączek. Jesteś jednym z nich? Sprawdź koniecznie także jak rozmrozić lodówkę czy jak ukryć kable bez kucia.

Dobrze dobrana i zamontowana uszczelka zabezpieczy okna co najmniej na kilka sezonów. Warto wybierać te wykonane z pianki poliuretanowej czy bardzo solidne uszczelki EPDM. Wystarczy przykleić je do dobrze wyczyszczonych ościeżnic, pamiętając o zdjęciu z nich taśmy zabezpieczającej.

Wybierając takie uszczelki, zwróć szczególną uwagę na rozmiar, który jest Ci potrzebny. Możesz znaleźć go na przykład na umowie z firmą montującą okna lub na gwarancji samych okien.

Jak uszczelnić okna taśmą uszczelniającą?

Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem, które sugerujemy jedynie tym doświadczonym w pracach remontowych, jest uszczelnianie za pomocą specjalnej taśmy uszczelniającej, używanej do okien plastikowych. W jej przypadku ponownie trzeba będzie pieczołowicie znaleźć miejsce nieszczelności, a następnie dobrać właściwy rodzaj taśmy.

Pamiętaj, że po wewnętrznej stronie okna używa się wyłącznie taśm paroszczelnych, a po zewnętrznej – poliuretanowych lub paroprzepuszczalnych.

Jak uszczelnić okna taśmą – krok po kroku

  1. Zacznij od demontażu okna – potrzebny będzie dostęp do wszystkich szczelin i zakamarków okna.
  2. Zerwij stare taśmy, które mogą nie gwarantować już odpowiedniej izolacji.
  3. Dokładnie wyczyść powierzchnię, na której chcesz przykleić nowe taśmy.
  4. Taśmę uszczelniającą montuje się zarówno do ościeżnicy, jak i do muru.
  5. Wszystkie ewentualne ubytki należy także wypełnić za pomocą pianki poliuretanowej.

Pianka do uszczelniania okien

Sama pianka uszczelniająca to kolejna sprawdzona metoda zapobiegająca rozszczelnieniu się okien. Nie tylko dobrze izoluje i dopasowuje się do ubytków, ale także silnie opiera się uszkodzeniom mechanicznym i grzybom. Pamiętaj, że chwilę po zaaplikowaniu zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie, więc łatwo z nią przesadzić! Chcąc uszczelnić drewniane okna, warto postawić na specjalną piankę niskoprężną o obniżonym przyroście objętości, która zmniejszy ryzyko rozepchania i uszkodzenia starego, pięknego okna.

Podobnie jak w przypadku uszczelek i taśm, najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię, na której ta ma się znaleźć. Następnie za pomocą specjalnego pistoletu nakłada się preparat tam, gdzie występują niechciane szczeliny – w przypadku pracy we wnętrzu dobrze robić to przy zamkniętych drzwiach i oknach.

Gdy pianka dobrze wyschnie, można usunąć jej nadmiar za pomocą nożyka i przykryć tynkiem lub taśmą, zabezpieczając przed działaniem promieni UV: te osłabiają jej właściwości i sprawiają, że szybko niszczeje.

Wskazówka: pamiętaj, że poszczególne pianki mogą mieć różnorodne właściwości. Inne nadają się do stosowania latem, a inne zimą.

Uszczelnianie okien silikonem

Niewielkie szczeliny w oknach plastikowych łatwo zasklepić za pomocą silikonu. Warto mieć na uwadze, że nie każdy nada się do tego rodzaju zadania – przed zakupem należy sprawdzić, czy nadaje się on do okien PVC. Ani silikon uniwersalny, ani silikon szklarski nie sprawdzi się w tym zadaniu – jego zastosować możesz do okien drewnianych.

Zdarza się, że nieszczelności występują przy murze budynku: w takim wypadku dobrze postawić na silikon neutralny, który cechuje się wysoką odpornością zarówno na promieniowanie UV, jak i na wilgoć. Ich aplikacja nie jest bardzo skomplikowana i nie wymaga wielkie doświadczenia, a sprzedaje się je w tak zwanych kartuszach pasujących do specjalnych pistoletów.

Jak uszczelnić okna listwami uszczelniającymi

Listwy uszczelniające to wygodne, estetyczne i wydajne rozwiązanie – pod warunkiem, że zamontowane zostaną z należytą dokładnością. Przy poprawnym montażu będą doskonale przylegać do okien i chronić przed nawrotami nieszczelności. W Internecie znaleźć możesz wiele filmów instruktażowych, które powoli przeprowadzą Cię przez proces montażu.

Jak uszczelnić okna za pomocą listwy uszczelniającej? Takie listwy montuje się na styku ościeżnicy okiennej po uprzednim upewnieniu się, że to miejsce jest dokładnie wyczyszczone i idealnie suche: w przeciwnym razie listwa może niedokładnie przylegać, nie spełniając swojej funkcji.

Odpowiednio przyklejona listwa daje subtelny efekt spajający kolorystykę pomieszczenia i ościeżnicy, stając się swojego rodzaju łącznikiem. W ofertach wielu sklepów znajdziesz nawet listwy drewnopodobne, które staną się niezauważalną częścią samego okna. Wybieraj wśród różnorodnych produktów – w rozmaitych odcieniach, dopasowanych do tynku lub do maskowania, z siatką lub bez.

Okna drewniane a plastikowe

Uszczelnianie znacząco różni się w zależności od tego, z jakiego materiału zostało wykonane okno. Okna drewniane mają zupełnie inną konstrukcję od tych plastikowych i z reguły są mniej trwałe i bardziej podatne na zniszczenia. To właśnie dlatego do ich uszczelniania używa się delikatnych pianek uszczelniających lub taśm uszczelniających – zwykłe uszczelki nie zawsze mogą dopasować się do występujących w starszych oknach nierówności.

Bardziej wytrzymałe okna plastikowe dają większe pole do manewru. W tym przypadku sprawdzą się zarówno zwykłe uszczelki, jak i pianki, taśmy czy silikon.

Regulacja okien

Niekiedy źródłem nieszczelności jest szczelina tworząca się pomiędzy skrzydłem okna o ościeżnicą. Może ona powstać zarówno podczas samego montażu, jak i po jakimś czasie eksploatacji. Jak sprawdzić, czy borykasz się z tym problem? To bardzo proste!

Wystarczy, że zamkniesz okno z kartką włożoną pomiędzy skrzydło a ościeżnicę okna. Jeśli uda Ci się ją wyjąć, gdy okno pozostanie zamknięte, należy przeprowadzić tak zwaną regulację docisku, dokręcając okucia okien. To nie wystarczy, a kartka nadal się wysuwa? Użyj uszczelek, pianek lub specjalnych produktów gumowych do regulacji okien tak, jak opisane zostało to wyżej. Pamiętaj o oczyszczeniu powierzchni, a na pewno Ci się uda!

O czym należy pamiętać

Będziemy powtarzać to jak mantrę – najważniejsze w uszczelnianiu okien jest oczyszczenie powierzchni, na której montować będziemy nasze uszczelki. Warto też kilka razy sprawdzić specyfikację produktu. Lepiej wymienić silikon na nowy w sklepie, niż zorientować się, że nie spełnia swojego zadania dopiero po nałożeniu na ścianę. Zamiast dokładać sobie roboty lepiej sprawdzić jak udrożnić rury czy jak pomalować meble – to zdecydowanie lepszy sposób na spożytkowanie swojej energii!

Warto również pamiętać, że uszczelki trzeba raz na jakiś czas wymieniać, żeby właściwie spełniały swoje zadanie. Zwykle wystarczają na kilka sezonów, po których konieczne będzie sprawdzenie ich stanu.

Wiesz już jak uszczelnić okna – z pewnością pomoże to nie tylko zaoszczędzić kilka złotych, ale także zwiększyć komfort domowników. Czujesz się jak prawdziwa złota rączka? Sprawdź koniecznie jak podzielić pokój na dwa bez ściany czy jak podłączyć żyrandol, by jeszcze bardziej własnoręcznie usprawnić swoją przestrzeń. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych poradników i ekskluzywnych ofert. A teraz – do pracy!