Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Zdjęcie Marie Kondo

Nudny, rutynowy, a często również uciążliwy obowiązek, który ogranicza nasz czas wolny i zwyczajnie męczy — tak większość z nas postrzega porządki w mieszkaniu. A gdyby tak zmienić perspektywę i znaleźć w sprzątaniu radość i szacunek do przedmiotów, które otaczają nas na co dzień? Przekonuje nas do tego najpopularniejsza na świecie ekspertka od porządkowania domów: Marie Kondo. Jej wskazówki wdrożyło w życie miliony czytelników i widzów, a ona sama została okrzyknięta prawdziwą guru sprzątania. Może więc warto spróbować jej metody? Tak, czy inaczej, w szafie zrobi się luźniej!

Metoda KonMari Marie Kondo

Otwarta szafa uporządkowana metodą marie kondo

Kilka lat temu Japonka Marie Kondo wydała swoją pierwszą książkę „Magia sprzątania”, w której szczegółowo opisała opracowaną przez siebie metodę porządkowania i organizowania przestrzeni. Metoda KonMari dosłownie zrewolucjonizowała sprzątanie domów na całym świecie, książka stała się bezdyskusyjnym bestsellerem. Sama autorka w późniejszym czasie wydała jeszcze kilka kolejnych publikacji i otrzymała własny program na Netflixie, zyskując status prawdziwej gwiazdy. Dziś już chyba nie ma miejsca na świecie, do którego nie dotarła metoda KonMari. Na czym polega jej sekret? 

Marie Kondo: zasady sprzątanie metodą KonMarie

Grafika przedstawiająca porządek w szafie po metodzie konmarie

Zwolennicy metody KonMari przyznają, że na początkowym etapie nie jest najłatwiejsza do wdrożenia (zwłaszcza, że wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznych metod przekazywanych w rodzinie z pokolenia na pokolenie), ale raz zaadaptowane sprawią, że przestrzeń dookoła nabierze zupełnie nowego ducha. Sprzątając według metody Marie Kondo należy kierować się kilkoma zasadami. 

Znajdź powód, dla którego chcesz posprzątać

Odpowiednie nastawienie jest kluczowe, dlatego jeszcze przed samym sprzątaniem zastanów się, dlaczego w ogóle pragniesz uporządkować swoją przestrzeń. Powodów może być bardzo wiele, ale według Marie Kondo sprzątanie przede wszystkim uwalnia nas od zbędnego balastu, żegna z przeszłością i jest doskonałym punktem wyjścia do zmian również w innych dziedzinach życia. Jednym słowem, jeśli rozpoczynasz nowy etap w życiu, zacznij go właśnie od sprzątania!

Naucz się wyrzucać

Porządkowanie to przede wszystkim… wyrzucanie. Pozbądź się skrupułów i odłóż na bok te rzeczy, których nie używasz od lat (pozostaw jedynie te, które darzysz sentymentem), zwłaszcza, że teraz w modzie króluje minimalizm w szafie. Potem możesz je oddać, sprzedać lub wymienić. Zobacz, ile zyskujesz przestrzeni i… spokoju ducha!

Sprzątaj kategoriami

ubrania na wieszaku w kawalerce w stylu glamour z aksmitną pufą i toaletką

To naprawdę rewolucyjna zmiana myślenia o porządkowaniu: zamiast sprzątania pomieszczeniami, Marie Kondo proponuje organizowanie rzeczy według kategorii. Dzięki temu wiemy dokładnie, ile i jakich rzeczy z danej kategorii posiadamy i tym sposobem możemy zebrać je w jednym, przeznaczonym dla nich miejscu. 

Marie Kondo proponuje porządkowanie według następujących kategorii:

  • Ubrania: w tym również wszelkie akcesoria, buty, dodatki,
  • Książki,
  • Papier: wszelkiego rodzaju dokumenty, luźne zapiski
  • Komono: czyli rzeczy różne, do których zaliczają się m.in. kosmetyki, artykuły piśmiennicze, akcesoria sportowe, kuchenne, łazienkowe, do sprzątania, elektronika,
  • Przedmioty o wartości sentymentalnej.

Stawiaj sobie realne cele

Zastosuj metodę małych kroków. Nie jesteś w stanie uporządkować wszystkich kategorii jednego dnia. Nie zadręczaj się więc, tylko sprzątaj mieszkanie kawałek po kawałku, zabierają się jednego dnia za ubrania, drugiego za książki i czasopisma itd. Ale pamiętaj, uczciwie pozbieraj wszystkie rzeczy z danej kategorii z całego domu, również ze strychu czy z piwnicy! Dopiero wtedy zobaczysz, ile się ich uzbierało.

Słuchaj głosu serca

Nawet jeśli nie używasz danej rzeczy od lat, nie oznacza to, że musisz ją wyrzucać. Sięgnij po każdy przedmiot z danej kategorii, obejrzyj go dokładnie i zastanów się, jakie uczucia w Tobie wyzwala. Czy przynosi Ci radość? A może wręcz przeciwnie? Według metody KonMari z rzeczy, które mają dla Ciebie szczególną wartość (na przykład zdjęć, pocztówek, pamiątek), możesz zrobić małą dekorację. Pod warunkiem, że faktycznie bardzo je cenisz.

Wyroluj bałagan

Kolejnym innowacyjnym pomysłem Marie Kondo jest nowa metoda porządkowania ubrań na półkach. Po złożeniu powinny przypominać płaskie rolki, które można ustawić jedna obok drugiej, i umieścić w prostokątnych pudełkach lub szufladach. Dzięki temu tylko zyskasz więcej przestrzeni, ale też zawsze będziesz dokładnie widzieć całą zawartość szafy.

Trzymaj się nowych zasad

Wielkie gratulacje, udało Ci się oczyścić mieszkanie z niepotrzebnych przedmiotów oraz złej energii! Masz teraz więcej przestrzeni, świeżości i radości dookoła siebie. Od teraz postaraj się kupować tylko te rzeczy, których rzeczywiście potrzebujesz. Zostawiaj przedmioty, które mają jakąś historię, ale nie popadaj w nadmierny sentymentalizm. I nie bój się zmian!

Metoda składania ubrań 

Stolik z otwartą książką Marie Kondo, taerzykiem z ciastkami oraz ułożonymi ubraniami

A co z organizacją szafy? Jak zyskać więcej miejsca nawet w małej garderobie i szufladach? Bardzo łatwo! Marie Kondo stworzyła własną metodę składania ubrań, która również nazywa KonMari. Polega ona głównie na tym, aby ubrania rolować i układać pionowo. Żeby to zrobić, koszulki poskładaj w pionie na trzy (zaczynając od „skrzydełek”), później na pół, aż do momentu, kiedy będzie je można postawić pionowo i włożyć do szuflady. Podobnie zrób z t-shirtami, bluzami, swetrami i spodniami. W efekcie końcowym wszystkie ubrania będą w szufladzie doskonale zorganizowane, widoczne i łatwe w dostępie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak składać koszulki metodą KonMari, sprawdź grafikę poniżej:

  1. Złóż koszulkę a rękawy zawiń do środka, tworząc prostokąt (dzięki temu koszulka będzie stać równo w pionie).

  2. Złap za dół prostokąta i złóż koszulkę na pół – równo do przeciwległego brzegu kołnierza.

  3. Złóż całość na pół, aż osiągniesz małą paczuszkę, którą ustawisz w pionie.

Co z pozostałymi ubraniami? Tutaj metoda KonMari mówi jasno: co musi wisieć, niech wisi. Garnitury, sukienki, czy kurtki zdecydowanie lepiej poradzą sobie na wieszakach. 

Sprzątanie z Marie Kondo: 8 wskazówek

Uporządkowane przybory do sprzątania
  1. Uporządkuj przedmioty według rozmiaru. Dotyczy to nie tylko ubrań i butów. Segregowanie niewielkich przedmiotów z innymi tego samego rozmiaru, z automatu stworzy wrażenie większego porządku.
  2. Uporządkuj przedmioty według częstotliwości użytkowania. Przykład? Po niektóre z akcesoriów kuchennych sięgasz niemalże każdego dnia, po inne raz w miesiącu, albo rzadziej. Posegreguj je w jednym miejscu, żeby te, których używasz często, były pod ręką. Odświętne talerze spokojnie mogą leżeć na najwyższej półce szafki lub kredensu.
  3. Bałagan w służbie porządkowania. Podczas porządkowania konkretnej kategorii, pozbieraj należące do niej wszystkie przedmioty, jakie posiadasz i połóż je w jednym miejscu. Przeglądając taki stos (np. ubrań), zobaczysz, ile dokładnie posiadasz par butów i swetrów, i przekonasz się, czy rzeczywiście potrzebujesz ich tak wiele.
  4. Każda rzecz powinna mieć swój „dom”, czyli swoje przydzielone miejsce, pudełko, szufladę. Odkładając ją na miejsce, już nigdy nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem danego przedmiotu.
  5. Przezroczyste pojemniki Twoim sprzymierzeńcem. Używaj transparentnych pojemników do przechowywania butów i rzeczy z konkretnej kategorii. Dzięki temu od razu zobaczysz, co chcesz znaleźć i po które pudełko musisz sięgnąć.
  6. Traktuj każdą rzecz z szacunkiem. Żyjemy w konsumpcyjnym świecie i wszyscy wiemy, jak wiele niepotrzebnych odpadów produkujemy każdego dnia. Nie kupuj niepotrzebnych przedmiotów. Ale jeśli już kupisz i podczas sprzątania metodą KonMari zdecydujesz się ich pozbyć, postaraj się je oddać, odsprzedać lub wymienić, a nie wyrzucać. Według Marie Kondo energia, którą obdarzasz otaczające cię przedmioty, do Ciebie wraca.
  7. Uporządkuj wiszące ubrania w szafie od lewej do prawej według następującej zasady: by osiągnąć porządek w szafie, cięższe i dłuższe ubrania przesuń na lewo, a lżejsze i krótsze na prawo.
  8. Nie wiesz, co zrobić sentymentalnymi obrazkami i rysunkami, stworzonymi przez dzieci? Nie musisz chować ich w albumie, do którego prawdopodobnie sięgniesz raz do roku. Stwórz z nich galerię ścienną, oprawiając każde dzieło osobno. Dzięki temu będą cieszyć Twoje oczy każdego dnia!

Wprowadź metody Marie Kondo do Twojego domu

Uporządkowany blat w kuchni

Pomimo niewielkiego wzrostu, Marie Kondo ma w sobie wielką moc — jej metodzie zaufały miliony osób na całym świecie. To może świadczyć tylko o jednym: że działa i że naprawdę warto jej spróbować. Zwłaszcza, jeśli zmiana nawyków w sprzątaniu może zrewolucjonizować tak naprawdę całe Twoje życie!

A podczas porządkowania domu metodą KonMari pewno przydadzą Ci się wszelkiego rodzaju pojemniki, pudełka, szafeczki. Jeśli szukasz pięknych produktów do przechowywania, zarejestruj się na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.