Biała kuchnią z wyspą kuchenną i drewnianym stołkiem

Czy robienie porządków w kuchni może być dobrą zabawą? Oczywiście, że tak. Niemniej jednak czasami trzeba się nieco natrudzić. Bądźmy szczerzy, w kuchni toczy się rodzinne życie, jest ciągły ruch, kroimy, pieczemy, smażymy, a kuchenne gadżety używane są nieustannie przez cały dzień – od śniadania do kolacji. Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać porządek w kuchni. Gwarantujemy, że będziesz czuć się świetnie w swoim domu, a niezapowiedziani goście nie będą powodem do stresu.

Porządek w kuchni: organizacja sprzątania

Biała kuchnia z białymi szafkami, drewnianymi półskami oraz akcesoriami kuchennymi

Stwórz plan, który pomoże w organizacji kuchennych porządków. Zapisz zadania, które należy wykonać i ustal ich częstotliwość. Podziel je pomiędzy członków rodziny – to ułatwi organizację i sprawi, że kuchnia codziennie będzie błyszczeć, a przy tym nikt nie będzie zmęczony nieustannym sprzątaniem. Weź pod uwagę również czynności, których nie trzeba wykonywać codziennie – zapisuj, kiedy ostatnio były czyszczone szafki. To pomoże w organizacji prac porządkowych.

Nawet jeżeli mieszkasz sam i nie możesz przydzielić zadań innym domownikom – nie rezygnuj ze stworzenia planu. Pomoże Ci on w robieniu regularnego przeglądu lodówki, czy sprzątaniu spiżarni. Jeśli porządek w kuchni nie jest Twoją mocną stroną i masz tendencję do ciągłego odkładania sprzątania w czasie, zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem.

Gdy stworzysz plan i na trwałe wprowadzisz go w życie, nie będziesz miał problemu z przestrzeganiem zasad porządku.

Checklista porządków w kuchni

Codziennie:

  • pochować wszystkie brudne naczynia do zmywarki
  • zmyć ręcznie te naczynia, których nie można myć w zmywarce
  • umyć zlew i blaty
  • przetrzeć kafe między blatami i szafkami
  • wynieść śmieci
  • pozamiatać podłogę

Raz w tygodniu:

  • wymyć zlew i płytę
  • przejrzeć lodówkę, czy nie ma w niej przeterminowanych produktów
  • przetrzeć fronty szafek, uchwyty i górę szafek
  • wymienić ścierki, szmatki i gąbki
  • pozamiatać i umyć podłogę

Raz w miesiącu:

  • przeglądnąć szafki i szuflady
  • odmrozić zamrażarkę
  • wymyć lodówkę
  • wyczyścić piekarnik/ mikrofalówkę
  • umyć zmywarkę (wyczyścić filtry i uzupełnić płyny)

Nie musisz tych wszystkich czynności wykonywać jednego dnia. Najlepiej będzie jeśli podzielisz je na kilka razy.

Nasza wskazówka: nie zostawiaj nigdy mokrych gąbek w zlewie – to siedlisko bakterii. Pamiętaj też, żeby regularnie je wymieniać.

Pomysły na porządek w kuchni

  1. Blat kuchenny

    Toster, czajnik, blender – blat zazwyczaj służy jako półka, nieprawdaż? Czas to zmienić. Im mniej na nim stoi, tym mniej czasu poświęcasz na sprzątanie.
  2. Szafki kuchenne

    Wykorzystaj kuchenne szafki do przechowywania rzeczy, które stoją na blacie, wyspie czy parapecie. Gdy wszystkie rzeczy, których nie używasz na co dzień i które nie muszą stać na wierzchu, znikną za zamkniętymi drzwiczkami, Ty zyskasz satysfakcję i miejsce do pracy.
  3. Nie dla nadmiaru

    Spójrzmy prawdzie w oczy. Nagromadzenie niepotrzebnych rzeczy nigdy nie wygląda dobrze. Gdy przyrządy kuchenne nie mieszczą się w szufladach, może warto pomyśleć o wyeksponowaniu ich na drążku umieszczonym pod meblami? Sprawdź, jak własnoręcznie możesz wykonać organizer kuchenny!
  4. Postaw na ładne półki

    Jeżeli brakuje Ci miejsca do przechowywania w szafkach – może warto pomyśleć o dodatkowych półkach? Te jednocześnie mogą pełnić funkcję praktyczną i dekoracyjną. Drewniane półki w połączeniu z pasującymi pojemnikami do przechowywania mogą wyglądać naprawdę stylowo!
  5. Bez sentymentów

    Chcesz wyeliminować bałagan w kuchni? Bądź konsekwentny i kiedy, gdy kupujesz nową rzecz na wymianę – pozbywasz się starej! Nie ma sentymentów!
  6. Porządek last minute

    Gdy goście pojawiają się w domu spontanicznie, a w Twojej kuchni panuje chaos, przyda się pudełko, w którym w mgnieniu oka ukryjesz rzeczy zalegające na blacie. W ten sposób w kuchni szybko zapanuje porządek – przynajmniej ten pozorny. Nie zapomnij jednak o uporządkowaniu schowanych do pudełka rzeczy po wyjściu gości.
  7. Czysty zlew

    Jak zadbać o jego czystość i higienę? Jak zawsze, liczy się regularność. Najlepiej byłoby gdyby codziennie, po ostatnim zmywaniu, wymyć i dokładnie osuszyć zlew. Możesz przygotować roztwór 50:50 wody i octu, spryskać zlew i przetrzeć wilgotną szmatką. Kolejnie, osusz go papierowym ręcznikiem.
  8. Zadbaj o swoją lodówkę

    Oczyść drzwi lodówki – czas pożegnać się z licznymi magnesami i notatkami. Dzięki takim szybkim porządkom Twoja kuchnia od razu będzie wyglądać na czystszą.
  9. Krok po kroku

    Wielkie porządki podziel na kilka etapów. Jednego dnia zajmij się szafkami, drugiego szufladami, a trzeciego wyczyść lodówkę. Tym sposobem oszczędzisz sobie całodziennego męczącego sprzątania i wszystko pójdzie sprawniej!
  10. Nie zostawiaj porządków na później

    Staraj się sprzątać na bieżąco. Nie zostawiaj pustej filiżanki na stole ani w zlewie – od razu włóż ją do zmywarki.

Szukasz dalszych wskazówek, jak zorganizować dom? Sprawdź nasze podary dotyczące:

Zaopatrz się w odpowiednie pojemniki

W każdej kuchni znajduje się miejsce do przechowywania żywności, które pomaga w organizacji kuchni. Może to być spiżarnia albo zwykłe szafki i wcale nie musi panować w nich chaos! Do przechowywania makaronów, ryżu, mąki, cukru, przypraw, a nawet kawy i herbaty wykorzystaj puszki lub innego rodzaju pojemniki. Te pomogą Ci nie tylko w utrzymaniu czystości, ale również w lepszej organizacji żywności. Do tego najlepiej sprawdzą się te z przezroczystego szkła – z jednej strony są trwałe i przyjazne środowisku, z drugiej od razu widzimy, co jest w środku.

Porządki w spiżarni w kuchni

Do uporządkowania spiżarni w kuchni, ale i osobnego pomieszczenia na zapasy, przyda się odpowiednia strategia.

  1. Wszystko to, czego używasz regularnie powinno znaleźć się w zasięgu ręki. Z kolei te rzeczy, po które sięgamy sporadycznie można umieścić z tyłu lub na wyższych półkach. Jesteśmy przekonani, że już doskonale wiesz, jak powinna wyglądać organizacja w Twojej kuchni!
  2. Postaraj się, by wszystkie pojemniki do przechowywania żywości były takie same. Dzięki temu wszystko jest doskonale zorganizowane, a do tego – bardzo przyjemne dla oka!
  3. Jeśli wykorzystujesz takie same pojemniki i pudełka do przechowywania w szafce, na jego umieść naklejkę z opisem zawartości.
  4. Pudełka do przechowywania żywności nie tylko ułatwią organizację kuchennych szafek i szuflad, ale również są higienicznym sposobem przechowywania.

Organizacja szuflad – jak się za nią zabrać?

Szuflady znajdziemy w każdej kuchni i mogą być bardzo wygodną formą przechowywania niezbędych akcesoriów kuchennych i spożywczych. Powinny jednak być czyste i dobrze zorganizowane. Oto kilka rad, dzięki którym szuflady będą doskonale pełnić swoją funkcję.

Organizacja szuflad krok po kroku

  1. Zacznij od początku. Opróżnij wszystkie szuflady – dzięki temu zyskasz podgląd na ich zawartość i będziesz mógł je dokładnie wyczyścić.

  2. Przy pomocy wody z odrobiną mydła lub płynu do mycia naczyń dokładnie wyczyść szuflady. Następnie używając bawełnianej ściereczki wytrzyj je do sucha.

  3. Uporządkuj szuflady wedle odpowiednich kategorii. Kuchenne przyrządy przechowuj oddzielnie, podobnie jak przyprawy i żywność.

  4. Podczas porządkowania szuflad kieruj się zasadą, co w przypadku spiżarni. Rzeczy, których używasz regularnie powinny znajdować się z przodu i być na wyciągnięcie ręki.

Organizacja przypraw

Jedną szufladę lub szafkę przeznacz na przyprawy. Te, po które sięgasz najczęściej, przesyp do słoiczka i postaw na odkrytej półce. Wtedy będą też ładną dekoracją kuchni. Natomiast te, których używasz rzadziej, ułóż alfabetycznie w podłóżnych pojemnikach. Teraz już z łatwością odnajdziejsz każdą przyprawę, której potrzebujesz.

Zasada jednego roku: sposób na utrzymanie porządku w kuchni przez cały czas

Kto powiedział, że zasad związanych z porządkowaniem garderoby nie można przenieść do organizacji innych pomieszczeń? Zasada roku pomoże w utrzymaniu porządku w kuchni – przyjrzyj się dokładnie wszystkim rzeczom, które znajdują się w Twojej kuchni. A następnie, zadaj sobie pytanie – czy używałem tego w ciągu ostatniego roku?

Jeżeli odpowiedź brzmi „nie” – śmiało możesz się z daną rzeczą pożegnać. Oczywiście zdarzą się również wyjątki i rzeczy, których używasz sporadycznie, np. podczas świątecznych wypieków. Jeśli używasz czegoś sporadycznie, ale regularnie, może zostać.

Odstępstwo od reguły nie dotyczy kuchennych sprzętów. Jeżeli w ciągu ostatniego roku nie użyłeś sokowirówki, gofrownicy i tostera. Oznacza to, że chyba najwyższy czas się z nimi pożegnać. Przedmioty te zajmują sporo miejsca zupełnie niepotrzebnie, gdy z nich nie korzystamy. Zastosuj zasadę roku podczas kolejnych porządków i zobacz, ile miejsca zyskasz rozstając się z rzeczami, których nie potrzebujesz.

Dzięki naszym wskazówkom szybko przywrócisz porządek w kuchni i oszczędzisz sobie niepotrzebnego bałaganu na co dzień. Baw się dobrze przy robieniu porządków! Zobaczysz, jak niewiele wysiłku trzeba, by w kuchni panował ład.

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na organizację kuchni oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!