Garderoba z częściowo otwartą szafą. Naśrodku krzesło z miękkimi poduszkami oraz biało-czarny dywan

Z Twojej szafy wysypują się ubrania, a codziennie rano nie wiesz, co na siebie włożyć? A może nigdy nie umiesz znaleźć tego, czego szukasz? Jeśli chcesz cieszyć się Twoimi ubraniowymi perełkami i nie kupować rzeczy, których później nie nosisz, to najwyższy czas na porządek w szafie. Przygotowaliśmy wskazówki, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez ten proces. Podpowiadamy też, co zrobić z ubraniami, z którymi już Ci nie po drodze. Obiecujemy, że Twoja szafa odetchnie z ulgą i zacznie przypominać garderoby bohaterek serialu “Seks w wielkim mieście”.

Porządek w szafie: czas na przegląd ubrań

Bez względu na to czy Twoja szafa to przepastna garderoba w sypialni, szafa na korytarzu czy jedynie mała garderoba w kawalerce, pierwszy krok do uporządkowanej szafy to jej dokładny przegląd. Dlatego ubierz coś wygodnego, włącz energetyczną playlistę i zaczynamy!

Porządek w szafie: krok po kroku

 1. Bądź ze sobą szczera!

  Tak brzmi pierwsza zasada porządkowania szafy, która sprawi, że z sukcesem przejdziesz przez ten proces.
 2. Wyjmij wszystko z szafy

  Wyciągnij wszystkie ubrania i połóż je na łóżku lub sofie. Możesz na przykład zacząć od tych, które wiszą na wieszakach, a w następnej kolejności przejść do tych poskładanych.
 3. W ogniu pytań

  Teraz jest czas, żeby wziąć do ręki każdą z rzeczy, przymierzyć i odpowiedzieć sobie na kilka, nie zawsze wygodnych pytań:
  Czy lubię tą rzecz?
  Kiedy ostatnio miałam ją na sobie?
  Czy nie jest na mnie za duża/ za mała?
  Czy jest w dobrym stanie?
  oraz pytanie Marie Kondo: Czy ta rzecz sprawia mi radość?
 4. Zasada 2 lat

  Jeśli nie miałaś na sobie danej rzeczy przez prawie dwa lata, chyba powinnyście się pożegnać.
 5. Do naprawy

  Przeglądając szafę zwróć szczególną uwagę na to, czy dana rzecz nie jest zniszczona. Jeśli jest, spróbuj oddać ją do naprawy. Zmechacony sweter dostanie nowe życie, jeśli użyjesz golarki do ubrań. A zniszczone buty nabiorą blasku po naprawach u szewca.
 6. Ubrania sezonowe

  Przełom sezonu, to idealny czas na przegląd szafy, bo możemy przy okazji schować zimowe lub letnie ubrania. Jak to zrobić, piszemy dalej.

Zbuduj garderobę kapsułową

Idea szafy kapsułowej polega na kompletowaniu kilku, ponadczasowych elementów garderoby, które do siebie pasują. Dzięki temu możemy stworzyć z nich wiele zestawów na różne okazje. Taki minimalizm w szafie wpisuje się świetnie w filozofię „less is more” i „slow life”, które polegają na powrocie do wewnętrznej równowagi poprzez ograniczenie rzeczy materialnych.

Przegląd szafy to dobry moment, żeby przyjrzeć się garderobie i zastanowić, czy czujemy się w naszych ubraniach dobrze. Czy dodają nam energii i pewności siebie? A może są powodem do porannych dylematów w stylu: “Nie mam co na siebie włożyć”. Jeśli zbudujemy garderobę świadomie, zgodnie z naszym stylem życia, codzienne wybory zestawów nie będą już wyzwaniem. Możesz postawić na tak zwane ubrania basic, a do nich dobierać bardziej wyraziste elementy, które dodadzą charakteru całości. W budowaniu graderoby kapsułowej weź pod uwagę:

 • Styl życia: szafa kapsułowa osoby, którą obowiązują zasady dress code’u będzie wyglądała inaczej niż ta, kogoś kto pracuje w branży kreatywnej lub dużo czasu spędza z dziećmi.
 • Potrzeby i osobowość: pamiętaj, że ubrania mają nam życie ułatwiać, odzwierciedlać nasz charakter i odpowiadać potrzebom. Dlatego nie ma tu gotowych rozwiązań.

Porządek w szafie, dzięki pudełkom!

Nie wiesz, czy z niektórymi ubraniami jest Ci po drodze? Schowaj je do pudełka i włóż na górną półkę w szafie. Jeżeli w ciągu roku nie będzie Ci ich brakować – spokojnie możesz się z nimi pożegnać.

Wprowadź do swojej szafy zasadę odwróconych wieszaków – ta doskonale zaprezentuje Ci rzeczy, których nie nosisz i które niepotrzebnie wiszą w szafie. Podczas porządków w szafie wieszaki z ubraniami zawieś na drążku odwrotnie niż zwykle. Zawieszając ubrania, które wróciły właśnie z prania, rób to normalnie, we właściwym kierunku. Dzięki temu po jakimś czasie będziesz mogła przyjrzeć się rzeczom, które zostawiłaś podczas wstępnej selekcji – tym razem nie ukryjesz przed sobą faktu, że wiszą w szafie bezużytecznie.

Przechowywanie ubrań sezonowych

Zanim schowasz ubrania zimowe do szafy albo upchniesz letnie sukienki do kartonu, poświęć im chwilę uwagi. Przy sezonowej zmianie garderoby warto zadbać o ubrania, żeby za kilka miesięcy było nam miło po nie sięgnąć.

 1. Pranie: wypierz wszystko, co zamierzasz schować.
 2. Zanieś do pralni zimowe płaszcze i wełniane marynarki.
 3. Swetry: użyj golarki do ubrań i szalików, żeby pozbyć się nieestetycznych kłaczków.
 4. Zniszone rzeczy: jeśli coś nie nadaje się do naprawy, wrzuć to do specjalnego kontenera na tekstylia.
 5. Przechowywanie butów: wymyj, napastuj, wsadź do środka prawidła lub gazety i dopiero potem włóż je do pudełka.
 6. Wszystko starannie poskładaj i umieść w specjalnych pojemnikach na górnej półce szafy.

Co zrobić z ubraniami, w których już nie chodzisz

Wieszak z ubraniami, a obok stolik barowy z kosmetykami

Po przeglądzie szafy masz cały stosik ubrań, których już nie nosisz? Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby dać im drugie życie.

Zorganizuj wyprzedaż wśród przyjaciółek

Niech taka nieformalna wyprzedaż szafy będzie dobrym pretekstem do spotkania. Przygotuj przekąski, włącz muzykę, wtedy Twoim przyjaciółkom będzie milej przeglądać rzeczy z Twojej szafy. Wszystkie ubrania wywieś np. na drążku. Pamiętaj, żeby wcześniej je wyprać i wyprasować. Coraz częściej takie przyjacielskie wyprzedaże dziewczyny organizują na Instagramie. Robią zdjęcie ubrań i opisują, co miłego w danym ubraniu przeżyły albo jaka jest jego historia w ich szafie.

Sprzedaj ubrania w specjalnej aplikacji

Ze wzglądu na kryzys klimatyczny, kupowanie ubrań z drugiej ręki stało się modne i pożądane. Niektórzy twierdzą nawet, że jest wyrazem świadomości ekologicznej. Na portalach, które pomagają sprzedawać ubrania online, oraz kupować i wymienać się rzeczami vintage, można znaleźć prawdziwe perełki.

Ubrania, których nie nosisz możesz sprzedać w specjalnej aplikacji. Vintage jest w modzie, więc takich wirtualnych miejsc przybywa z roku na rok. Zamknięty obieg ubrań ma zbawienny wpływ na planetę.

Jeśli nie widzisz miejsca w szafie na niektóre ubrania, zamiast je wyrzucać, poszukaj im nowego właściciela. A jak zapewniają twórcy aplikacji LESS_, wesprzesz w ten sposób kulturę recyklingu.

Poszukaj miejsca, które organizuje zbiórki odzieży

Jeśli nie masz czasu na organizowanie wyprzedaży lub już to zrobiłaś i nadal zostały Ci ubrania do oddania, spróbuj się skontaktować z organizacją, która prowadzi zbiórki odzieży. W ten sposób zrobisz miejsce w szafie i wesprzesz dobry cel.

Organizacja garderoby: jak to zrobić?

 • Wskazówka 1: Do przechowywania ubrań i dodatków idealnie sprawdzają się pudełka. Te dostępne są w różnych wersjach: kartonowej, lnianej, akrylowej. Dzięki nim odzież może oczekiwać na kolejny sezon nie zajmując miejsca we wnętrzu szafy. Pudełka można schować na strychu, można również zrobić z nich dekoracyjny element w pomieszczeniu, a co najważniejsze- zachowasz porządek w szafie!
 • Wskazówka 2: Kosze – metalowe czy rattanowe? Podobnie jak w przypadku pudełek – kosze mogą pomóc w przechowywaniu sezonowej odzieży. Koszyki rattanowe sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu klasycznym, metalowe – w nowoczesnych.
 • Wskazówka 3: Szuflady i pudełka idealnie sprawdzają się do przechowywania bielizny, skarpet, czapek i innych akcesoriów.
 • Wskazówka 4: Torebki i paski mogą być wieszane na wieszakach, można umieścić je na drążku obok ubrań.
 • Wskazówka 5: Perfumowane mydełka lub lniane woreczki wypełnione lawendą zapewnią Twojej szafie piękny świeży zapach.
 • Wskazówka 6: Dobrym pomysłem na organizację szafy będzie przeznaczenie jednej części garderoby na Twoje ulubione dodatki: buty!

Teraz już wiesz, jak z powodzeniem zaprowadzić porządek w szafie. Szukasz innych pomysłowych rozwiązań, dzięki którym Twój dom stanie się bardziej funkcjonalny? Zajrzyj na Westwing!