Kup najlepsze marki do -70%

Kup najlepsze marki do -70%

Białe, damskie bluzki równo powieszone w szafie

Wiosna to dobry czas na zmiany. Od czego zacząć? Może od tego co wokół nas – od sprzątania domu. Natura budzi się do życia po zimowym śnie, dzień staje się dłuższy, przybywa słońca, a nam energii. Warto to wykorzystać na porządki w domu. A zatem posprzątajmy dom po zimie, pozbądźmy się niepotrzebnych rzeczy, przygotujmy na nadejście lata nie tylko salon, kuchnię i łazienkę, ale także balkon lub taras.

Zanim przystąpimy do sprzątania zastanówmy się jak chcemy zorganizować sobie pracę. Możemy zrobić szczegółowy plan i odkreślać poszczególne punkty – wtedy będziemy mieć pewność, że nic nie umknęło naszej uwadze. Pamiętajmy, że sprzątanie domu zawsze należy zaczynać od najbardziej zabrudzonych pomieszczeń, tak aby nie wnosić zanieczyszczeń np. Z tarasu do świeżo posprzątanego salonu. 

Wiosenne sprzątanie na balkonie

Do sprzątania balkonu lub tarasu warto podejść z taką sama dokładnością jak do sprzątania innych pomieszczeń  w domu. W końcu taras jest niejako przedłużeniem salonu, urządzamy go podobnie, więc z taką samą starannością zadbajmy o jego czystość. Zanim przystąpimy do porządków, pamiętajmy o założeniu na ręce ochronnych rękawic. Zacznijmy od dokładnego omiecenia wszystkich zakamarków z powstałych przez zimę pajęczyn i zanieczyszczeń. Najlepiej wykorzystać do tego miotłę na długim trzonku.

W podobny sposób rozprawmy się z meblami tarasowymi i chodnikami. Nie zapominajmy o doniczkach! Jeśli przed zimą nie usunęliśmy z nich resztek kwiatów i starej ziemi, koniecznie zróbmy to teraz, tak żebyśmy mogli zasadzić w nich nowe, wiosenne rośliny. Kiedy zakończyliśmy czynności, przy których unosił się kurz i pył, możemy zająć się dokładniejszym wyczyszczeniem mebli balkonowych – przyda nam się do tego miękka gąbka oraz ciepła woda z dodatkiem łagodnego płynu do mycia (w zależności od rodzaju materiału do drewnianych lub metalowych powierzchni).

Kiedy meble będą już całkiem suche, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich warstwą ochronną. Szczególnie ważne jest to w przypadku mebli drewnianych, narażonych w lecie na działanie promieni słonecznych i deszczu. Najlepiej przy użyciu pędzla, nałóż dwukrotnie cienką warstwę bezbarwnego wosku naturalnego lub oleju do drewna. Na koniec, umyj balustrady i poręcze, używając do tego ciepłej wody. Kropką nad w w wiosennych porządkach balkonu będzie porządne wyczyszczenie posadzki (jeśli podobnie jak meble wykonana jest z drewna, również zabezpieczmy ją specjalnym preparatem).

Porządki w domu na wiosnę

Kiedy nasz balkon lśni, czystością wejdźmy do środka naszedo domu lub mieszkania. Wiosenne porządki w domu warto zacząć od salonu, a zakończyć na łazience. Podstawowa zasada? Porządki zaczynamy od góry czyli od sufitu i najwyżej położonych półek, następnie schodzimy coraz niżej – w ten sposób kurz, który ścieramy opada w dół, na podłogę, z której na samym końcu zostanie zmieciony. Przed przystąpieniem do odkurzania, warto zajrzeć dokładnie do rzadko używanych szaf, pawlaczy. Tu zapewne na okres zimy przenieśliśmy nasz letni ekwipunek – teraz zamiast roweru czy deskorolki, schowamy do nich narty, sanki, kurtki zimowe oraz buty do snowboardu. Warto zrobić dla nich miejsce.

Po odkurzeniu półek na książki, lamp, obrazów i dywanów, które sprzątamy za pomocą miękkich ściereczek z mikrofibry, nie zapominajmy o różnych drobiazgach znajdujących się na nich. Jeśli mamy takiego rodzaju dekoracji, to warto pozbyć się z nich kurzu przy pomocy pędzla lub specjalnej szczotki do omiatania. W przyszłości, robiono je z prawdziwych piór, dziś z powodzeniem zastępuje je sztuczne włosie. Możemy również jej użyć do delikatnego oczyszczenia z kurzu obrazów.

Ale uwaga! Nigdy nie róbmy tego na mokro! Żaden obraz olejny, nawet ten najlepiej zawerniksowany, tego nie wytrzyma! Łatwiejsze w czyszczeniu są oprawione w szkło grafiki, plakaty czy akwarele. Ponieważ te, po prostu przecieramy szmatką z dodatkiem płynu do mycia szyb i wycieramy do sucha. 

Kuchnia sercem domu

Podobnie postępujemy w kuchni. Wiosenne sprzątanie w szafkach kuchennych to obowiązkowa pozycja w harmonogramie prac. Jeśli mamy przeszkloną witrynę a w niej pamiątkową porcelanę po babci, pokuśmy się, żeby umyć na wiosnę cały serwis. W słońcu czysta będzie jeszcze piękniej lśnić i błyszczeć. Na koniec zostawmy najtrudniejsze prace czyli mycie okien i podłóg. Wiele osób za nimi nie przepada, a wcale nie są takie straszne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Okien nie myjemy kiedy świeci słońce – łatwo ominąć smugi, których po prostu nie widać przy rażącym świetle.
  2. Nadmiar wody ściągamy gumową wycieraczką i przecieramy szyby do sucha miękką szmatką z mikrofibry
  3. Podłogi przez umyciem należy dokładnie odkurzyć odkurzaczem z miękką szczotką do podłóg, tak żeby podczas mycia brud i kurz nie rozmazywał się na powierzchni
  4. Panele przecierajmy mopem zmoczonym wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu
  5. Do mycia podłóg drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do drewnianych parkietów: szamponu z dodatkiem specjalnego mydła i zabezpieczających przed szarzeniem wosków. Uwaga! Pamiętajmy o dokładnym odciśnięciu mopa! Nadmiar wody nie służy powierzchniom z naturalnego drewna.