Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Białe, damskie bluzki równo powieszone w szafie

Wiosna to dobry czas na zmiany. Od czego zacząć? Może od tego co wokół nas – od sprzątania domu. Natura budzi się do życia po zimowym śnie, dzień staje się dłuższy, przybywa słońca, a nam energii. Warto to wykorzystać na porządki w domu. Powiemy Ci, jakie są niezbędne sprzęty do wysprzątania domu na wiosnę oraz przedstawimy plan działań na uprzątnięcie salonu, sypialni kuchni, łazienki oraz pokoju dziecięcego, ale także balkonu lub tarasu. A na samym końcu, dowiesz się, jakie są nasze triki na przechowywanie! Zabieramy się do pracy!

Porządki w domu: lista kontrolna

Dwa kosze do przechowywania postawione na biało-czarnym dywanie oraz czerwona szczotka z zmiotką

Zanim przystąpisz do sprzątania, najpierw zastanów się, jak chcesz zorganizować sobie pracę. Polecamy zrobienie szczegółowego planu, w którym będziesz odkreślać poszczególne punkty porządków w domu. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że nic nie umknęło Twojej uwadze.

Pamiętaj, że porządki w domu zawsze należy zaczynać od najbardziej zabrudzonych pomieszczeń, tak aby nie przenosić zanieczyszczeń do kolejnych pokoi. A co będzie Twoim sprzymierzeńcem w wiosennych porządkach w domu? Zobacz poniżej!

  • Komplet ściereczek oraz kilka gąbek
  • Zmiotka do kurzu
  • Środki chemiczne do czyszczenia łazienki oraz kuchni
  • Środki chemiczne do czyszczenia mebli
  • Woda z octem rozrobiona w proporcji 50/50
  • Soda oczyszczona
  • Naturalne środki czystości
  • Odkurzacz
  • Wiadro z mopem

Porządki w domu na wiosnę: popierz listę czynności

Wiosenne porządki w domu warto zacząć od salonu, a zakończyć na łazience. Pobierz naszą checklistę wiosennych porządków. wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na poniższe obrazki, zachować na komputerze i wydrukować.

Porządki w domu: salon

Podstawowa zasada? Porządki w domu zacznij od góry czyli od sufitu, przechodząc do odkurzenia karniszy i wyprania firanek oraz zasłon. Nie zapomnij też o odkurzeniu rolet! Później, zabierz się za przetarcie z kurzu najwyżej położonych półek, następnie zejdź coraz niżej – w ten sposób kurz, który ścieramy opada w dół, na podłogę, z której na samym końcu zostanie zmieciony. Przed przystąpieniem do odkurzania, warto jeszcze zajrzeć dokładnie do rzadko używanych szaf, pawlaczy. Następnie, odsuń wszystkie meble i odkurz za nimi.

Po odkurzeniu półek na książki oraz wszystkich dekoracji, odkurzacz pomoże Ci wyczyścić sofę, krzesła oraz pufy. Nie zapomnij również o przetarciu z kurzu wiszących ramek na zdjęcia czy obrazów. Te oprawione w szkło, przetrzyj szmatką z dodatkiem płynu do mycia szyb i wytrzyj je do sucha. 

  • Czyszczenie obrazów

Najlepiej jest to zrobić pomocy pędzla lub specjalnej szczotki do zamiatania ze sztucznego włosia. Ale uwaga! Obrazów nigdy nie czyść na mokro! Żaden obraz olejny, nawet ten najlepiej zawerniksowany, tego nie wytrzyma!

Porządki w domu to również odkurzenie wszystkich sprzętów elektronicznych, ponieważ one przyciągają do siebie kurz. Wystarczy użyć ściereczki z mikrofazy lub specjalnych ściereczek nasączonych płynem antystatycznym.

Porządki w domu: sypialnia

W przypadku sprzątania sypialni możemy działać w podobny sposób jak przy porządkach w domowym salonie. Jednak pamiętaj, że w sypialni dodatkowo powinienieś:

  • Uporządkować szafki nocne
  • Wyprać pościel
  • Przewietrzyć kołdrę oraz wszystkie poduszki do spania oraz te dekoracyjne
  • Odkurzyć, przewietrzyć, a następnie odwrócić materac
  • Wyprać wszystkie koce oraz narzuty
  • Wyprać dywan w sypialni
  • A jeśli przy Twojej sypialni znajduje się garderoba, poświęć jeden osoby dzień na jej organizację

Porządki w domu: pokój dziecięcy

Pokój dziecka można sprzątać dokładnie tak samo jak pokój rodziców. Przetrzyj wszystkie meble z kurzu, umyj i odkurz podłogę, wypierz pościel malucha oraz co pół roku przejrzyj szafę swojego dziecka i sprawdź czy mieści się ono we wszystkie swoje ubrania. Te za małe, ale w dobrym stanie przekaż dalej znajomym lub przekaż na cele dobroczynne.

Dodatkowo, w pokoju dziecka warto systemetyczne przeglądać zabawki, ponieważ któraś z nich może być popsuta, zniszczona lub nadająca się do prania. Problemem z pokoju dziecka może być jednak utrzymanie porządku na dłuższy okres. Ale z pomocą przychodzą różnego rodzaju pudełka, pojemniki i inne pomysły na przechowywanie zabawek naszych pociech.

Porządki w domu: kuchnia

Aby rozpocząć porządki w kuchni, zaopatrz się w:

  • Gąbkę
  • Ściereczki z mikrofibry
  • Środki czystości do sprzątania kuchni
  • Wodę z octem w proporcji 50/50
  • Odkurzacz
  • Wiadro z mopem

Porządki w kuchni zacznij od odkurzenia wszystkiego, co znajduje się najwyżej w kuchni. Zazwyczaj są to: wiszące obrazki, zegary ścienne, ale również oświetlenie. Następnie, przejdź do odkurzenia wiszących szafek. Warto też, wyjąć wszystko to, co w nich przechowujesz i przetrzeć wnętrze szafek od środka.

Gotowe? Teraz możesz zacząć czyścić sprzęty kuchenne! Zacznij od wyczyszczenia okapu za pomocą wody z octem: wystarczy, że spryskasz nią okap, pozostawisz na 10 minut i przetrzesz go gąbką. Następnie wyczyść swoją lodówkę również za pomocą wody z octem i sprawdź, czy nie znajdują się w niej przeterminowane produkty.

W następnej kolejności, zabierz się za uporządkowanie i organizację kuchni, przede wszystkim szuflad, w których przechowujesz sypką żywność. Teraz możesz już przejść do czyszczenia małych sprzętów AGD w Twojej kuchni, na przykład: mikrofali, czajnika (warto go wyczyścić na zewnętrz mleczkiem do czyszczenia oraz odkamienić od środka poprzez wlanie octu i pozostawienie go na pół godziny) czy blendera.

Kuchenne porządki w domu to również: wyczyszczenie zlewu, płyty gazowej i palników oraz wyczyszczenie piekarnika za pomocą pasty zrobionej z pół szklanki wody, ćwiartki szklanki sody oczyszczonej oraz łyżeczki płynu do naczyń. Pastę wystarczy nanieść na plamy, a po 15 minutach je wytrzeć.

Na koniec wykonaj najtrudniejsze prace czyli umycie okien, kaloryfera oraz odkurzenie i umycie podłóg. Wiele osób za nimi nie przepada za tymi czynności, ale pracę ułatwią Ci poniższe zasady:

  1. Okien nie myjemy kiedy świeci słońce – łatwo ominąć smugi, których po prostu nie widać przy rażącym świetle.
  2. Nadmiar wody ściągamy gumową wycieraczką i przecieramy szyby do sucha miękką szmatką z mikrofibry .
  3. Podłogi przez umyciem należy dokładnie odkurzyć odkurzaczem z miękką szczotką do podłóg, tak żeby podczas mycia brud i kurz nie rozmazywał się na powierzchni.

Porządki w domu: łazienka

Sprzątanie łazienki dla wielu z nas jest to najmniej przyjemna część wiosennych porządków w domu. Jednak z naszymi wskazówkami będzie ono przyjemniejsze!

  1. Czyszczenie toalety

    Porządki w łazience, zacznij od toalety. Aby ułatwić swoje pracę, załóż gumowe rękawice. Następnie, do muszli wlej środek czyszcący i przetrzyj ją szczotką do czyszczenia. Pamiętaj również, że toaletę należy sprzątać zarówno wewnętrz, jak i zewnętrz
  2. Umycie baterii

    Lśniącą baterię zapewnisz sobie za pomocą octu! Wystarczy, że nałożysz na nią tzw. okład na waciku kosmetycznym lub ręczniku papierowym z octu i pozostawisz go tam na kilka minut.
  3. Czyszczenie wanny oraz prysznica

    Twoim sprzymierzeńcem w czyszczeniu wanny oraz prysznica jest chemiczny środek czystości do łazienki lub płyn do naczyń. Wystarczy umyć je za pomocą gąbeczki do czyszczenia.
  4. Umycie lustra

    Lustro również umyj wodą z octem w proporacji 50/50. Aby uniknąć jego zaparowaniu, nałóż na ściereczkę z mikrofirby odrobinę szamponu do włosów i wypoleruj nim lustro!

Porządki w domu: organizacja rzeczy

Porządki w domu to również organizacja naszych rzeczy osobistych! Bo dzięki lepszemu zroganizowaniu swoich rzeczy, w przyszłości będzie Ci łatwiej sprzątać.

Przechowywanie w salonie oraz sypialni

Zbliżenie na białą półkę z girlandą świetlną, biało - różowymi poduszkami, świeczkami i innymi dekoracjami

W salonie oraz sypialni najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju meble, takie jak komody z szufladami na ubrania, wysokie szafki, w których możesz trzymać tekstylia kuchenne oraz te łazienkowe. Do przechowywania pamiętak i dekoracji wykorzystaj półki ściennie oraz regały na których ułożysz kolekcję swoich książek.

Porządek w garderobie

Drewniana szafa z ubraniami w pomieszczeniu

Zastanawiasz się, jak utrzymac porządek w szafie? Oto 5 żelaznych zasad organizacji szafy:

  1. Powieś jak najwięcej rzeczy na wieszakach.
  2. Podziel odzież według sezonów.
  3. Przeglądaj ją regularnie.
  4. Sortuj ubrania według rodzaju i koloru.
  5. W szufladach przechowuj akcesoria i mniejsze dodatki.

Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się również, jak przechowywać buty.

Przechowywanie w łazience

Łazienka z tapetą z roślinnym motywem, drewnianym blatem oraz białą szafką na chemię i kosmetyki

Do organizacji kosmetyków w łazience najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju organizery oraz specjalne przegródki do szuflad w szafkach. Pamiętaj również o odpowiedniej organizacji chemii gospodarcznej, środków czystości oraz zapasów mydła czy szamponów. My zalecamy przechowywanie zapasów kosmetyków na jednej półce, poniżej warto trzymać środki czystości do łazienki, a na samym dole zapasy środków czystości zarówno do łazienki jak i kuchni.

Przechowywanie w kuchni

Zbliżenie na drewniane półki z przyprawami i białymi wazonami

W kuchni znajduje się wiele sprzętów i akcesoriów kuchennych, naczyń, sztućców oraz oczywiście żywność. A w dobrze zorganizowanej kuchni na wszystko znajdzie się miejsce i przestrzeń.

Przede wszystkim, pamiętaj o przechowywaniu żywności. Produkty sypie takie jak mąka, makaron czy kasze, warto jest przechowywać w szklanych pojemnikach oraz ogranizerach. Również, warto mieć zapas pojemników na przechowywanie jedzenie, dzięki którym resztki z kolacji zabiersz następnego dnia do pracy jako lunch. Przyprawy trzymaj w szklanych pojemniczkach, chleb dłużej zachowa świeżość w specjalnych koszach na pieczywo a warzywa trzymaj w eleganckich misach.

Porządek w lodówce: jak utrzymać czystość?

Otwarta, biała lodówka w kuchni z przechowanymi produktami

Lodówka jest również spiżarnią. Dlatego, zastanów się, jak przechowywać żywność w lodówce. Oto 4 najważniejsze zasady:

  1. Przede wszystkim pamiętaj, żeby każdy produkt miał swoje miejsce.
  2. Owoce i warzywa umieszczaj w dolnych szufladach, produkty mleczne na środkowych półkach.
  3. Z kolei, ryby i wędliny na dolnych
  4. Aby uniknąć mieszania się zapachów pakuj produkty do szklanych pojemników lub zawijaj w woskowany papier

Porządek w spiżarni

Zbliżenie na otwartą szafkę z pojemnikami na żywność

Podstawą przechowywania w każdej spiżarni, nie ważne czy w osobnym pomieszczeniu czy małej kuchni, są pojemniki. Najlepsze są pojemniki szklane – możesz je kupić w prawie każdym sklepie, ale także wykonać je samodzielnie. Jak? To proste – wystarczy, że umyjesz, wysuszysz słoiki. Przechowuj w nich głównie produkty sypkie, takie jak mąka, makaron, ryż czy kasze. Dobrym rozwiązaniem są również metalowe i ceramiczne pojemniki, w których przechowasz na przykład kawę, herbatę lub kakao.

A na czym przechowywać wszystkie pojemniki oraz zapasy? To zależy od rodzaju Twojej spiżarni. Jeśli posiadasz osobne pomieszczenie, wykorzystaj otwarte szafki oraz półki. Z kolei, w małej spiżarni, która zazwyczaj jest szafką w kuchni sprawdzą się tzw. szafki cargo, które ,,wyjeżdżają”.

Porządki w domu: sprzątanie na balkonie

Do sprzątania balkonu lub tarasu warto podejść z taką sama dokładnością jak do sprzątania innych pomieszczeń  w domu. W końcu taras jest niejako przedłużeniem salonu, więc z taką samą starannością zadbaj o jego czystość. Zanim przystąpisz do porządków, pamiętaj o założeniu na ręce ochronnych rękawic.

  1. Zacznij od dokładnego omiecenia wszystkich zakamarków z powstałych przez zimę pajęczyn i zanieczyszczeń. W tym celu najlepiej wykorzystać do tego miotłę na długim trzonku.
  2. W podobny sposób wyczyść się z meble balkonowe i chodniki.
  3. Oczywiście nie zapomnij o doniczkach. Jeśli przed zimą nie usunąłeś z nich resztek kwiatów i starej ziemi, koniecznie zrób to teraz, abyś mógł zasadzić w nich nowe, wiosenne rośliny.
  4. Kiedy zakończyłeś czynności, przy których unosił się kurz i pył, możesz zająć się dokładniejszym wyczyszczeniem mebli balkonowych – przyda się do tego miękka gąbka oraz ciepła woda z dodatkiem łagodnego płynu do mycia (w zależności od rodzaju materiału do drewnianych lub metalowych powierzchni).
  5. Po wyschnięciu mebli, zabezpiecz je warstwą ochronną. Szczególnie ważne jest to w przypadku mebli drewnianych, narażonych w lecie na działanie promieni słonecznych i deszczu. Najlepiej przy użyciu pędzla, nałóż dwukrotnie cienką warstwę bezbarwnego wosku naturalnego lub oleju do drewna.
  6. Na koniec, umyj balustrady i poręcze, używając do tego ciepłej wody. Kropką nad w w wiosennych porządkach balkonu będzie porządne wyczyszczenie posadzki (jeśli podobnie jak meble wykonana jest z drewna, również zabezpieczmy ją specjalnym preparatem).

Skończyłeś już porządki w domu? Teraz masz czas aby zarejestrować się za darmo na Westwing, a codziennie otrzymasz wskazówki które ułatwią i uprzyjemnią Ci inspirację na urządzenie i dekorowanie domu!