Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Garderoba z szafą, półkami, komodą i ławeczką w kolorze szarym

Znasz to uczucie chaosu w swojej głowie po stresującym dniu w pracy, kiedy wszystko Cię przerasta? Przekraczając próg domu liczysz, że to minie. Jednak zabałaganiona przestrzeń nie sprawi, że poczujesz się komfortowo! Z pomocą kilku prostych kroków stworzysz uporządkowane otoczenie i szybko zauważysz, że porządek w domu ma pozytywny wpływ na Twój umysł. Sprzątanie jest zawsze warte zachodu! Bałagan to dodatkowy czynnik złego samopoczucia. Wiosenny optymizm i chęć zmiany to idealny czas, aby zaprowadzić w Twoim domu porządki! Nasi eksperci od aranżacji wnętrz przygotowali dla Ciebie sprawdzone wskazówki, które sprawią, że porządkowanie stanie się prostsze i przyjemniejsze, a Ty pozbędziesz się bałaganu!

Powody, dla których porządki to klucz do sukcesu

Bałagan w domu nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, ale także wywiera negatywny wpływ na Twój nastrój. Mówi się, że dopiero wtedy, gdy czujesz się komfortowo w swoim otoczeniu, możesz zaprowadzić porządek we własnej głowie. Choć brzmi to banalnie, często unikamy sortowania rzeczy, sprzątania szafy czy piwnicy, a myśl o porządkach wywołuje dreszcze! Porządki w piwnicy to domena mistrzów, którzy chcą zaprowadzić ład w każdym zakamarku własnego domu. Spokojnie! Mamy dobre wieści! Od tej pory również Ty możesz stać się panem lub panią swojego chaosu! A sprzątając we własnym domu, uporządkujesz również swoje życie i wyznaczysz nowe priorytety. Miej odwagę, przygotuj niezbędne rzeczy i rozpocznij porządki jeszcze dziś!

Rzeczy, których nie używasz, nie są Ci potrzebne. Z reguły takie przedmioty zajmują dużo miejsca w zbyt małej przestrzeni. Podejdź do porządków rygorystycznie. Po prostu pozbądź się drobiazgów, które leżą na dnie szuflady lub wprowadzają chaos w Twojej piwnicy.

Przewodnik krok po kroku: porządek musi być!

Abyś szybko nie zniechęcił się porządkami, rozpocznij małymi kroczkami i wyznacz sobie cel na każdy dzień! Rzadko zdarza się, aby osoby, które chcą zaprowadzić ład we własnym domu, były w stanie wysprzątać całe cztery ściany w jeden dzień. Najlepiej będzie, jeśli podzielisz porządki na drobne fragmenty – możesz sprzątać każdy pokój po kolei lub podejść do zadania tematycznie.

 1. Krok

  Porządki może nie są najprzyjemniejszą czynnością na świecie, ale ich efekty zmotywują Cię do działania! Niemniej jednak, sprzątanie postrzegane jest jako irytujące zajęcie, które tylko przekładamy w czasie. Nic dziwnego! Aby temu zapobiec, zaplanuj porządki z wyprzedzeniem i wpisz je w kalendarz, tak jak robisz w przypadku wizyty u lekarza! W ten sposób z wyprzedzeniem przygotujesz się do nich mentalnie.
 2. Krok

  Zrobiłeś pierwszy krok i jesteś już w połowie sprzątania? Wspaniale! Aby nie stracić zapału po pierwszych godzinach, powinieneś się nagrodzić. W ten sposób zmotywujesz się do dalszej pracy!
 3. Krok

  Bardzo istotne jest wybranie miejsca, w którym będziesz trzymać uporządkowane rzeczy. Nie pozwól, aby każdy zakamarek stał się miejscem do przechowywania drobiazgów. Zastanów się, jak w przyszłości zadbać o ład.

Czy to się jeszcze przyda? Najprostsze sposoby na pozbycie się zbędnych rzeczy

Czy kiedykolwiek myślałeś, że rzeczy, które przechowujesz nie są Ci potrzebne, ale zachowałeś je wyłącznie z sentymentu? Jeśli spojrzysz na to w ten sposób, od razu zrozumiesz, skąd w Twoim domu wzięło się aż tyle drobiazgów. Bardzo istotne jest pożegnanie się z tymi rzeczami. Za sentymentalną wymówką kryje się też obawa, że w pewnym momencie te drobiazgi mogą Ci się przydać i kiedy będą potrzebne, nie będziesz mógł ich znaleźć. Im bardziej osobiste znaczenie ma dany przedmiot, tym ciężej się go pozbyć. Aby jednak wprowadzić porządek i rozstać się ze zbędnymi rzeczami, zadaj sobie proste pytanie: czy dany przedmiot wnosi radość do Twojego życia? Czy raczej Ci je utrudnia? Stary balast nie wnosi niczego szczególnego do Twoich czterech ścian!

Podpowiadamy, jak zaprowadzić porządek w garderobie

Szafa to miejsce, w którym bardzo łatwo o nieporządek! Dlatego regularne porządki są w tym przypadku niezwykle istotne!

 1. Zanim zaczniesz porządki w garderobie, zrób dokładny przegląd swoich ubrań. Wyciągnij wszystko i przejrzyj.
 2. Następnie posortuj swoje ubrania kategoriami: staniki, spodnie, kurtki, sukienki itd. Ułóż rzeczy na kupki.
 3. Teraz zdecyduj, co chcesz zatrzymać. Co Ci się przyda, a w które ubrania już się nie mieścisz? Pięć za ciasnych szarych koszul? Zdecydowanie tego nie potrzebujesz!
 4. Odłóż na osobą kupkę rzeczy, których nie jesteś pewien. Przejrzyj je ponownie, lecz tym razem podejdź do tego rzetelnie. Co naprawdę nosisz, a co tylko zajmuje miejsce?
 5. Ubrania, które postanowiłeś zostawić uporządkuj zgodnie z przemyślanym systemem. Zrób to jak profesjonalista. W pierwszej kolejności posortuj swoje ubrania według typu, a następnie według koloru. Aby oszczędzić miejsca w szafie, nie układaj spodni na kupce, tylko powieś je na wieszakach na spodnie. A ubrania, których nie potrzebujesz, możesz sprzedać, oddać potrzebującym lub rozdać przyjaciołom.

Wskazówka: dostosuj swoją szafę do pory roku i zapewnij więcej miejsca swoim ubraniom lub stwórz przestrzeń na coś nowego! Odzież niedopasowaną do bieżącej pory roku możesz przechowywać w pudełkach w piwnicy.

Czujesz się zmotywowany do zaprowadzenia porządku w swoim domu? Do dzieła! Dzięki naszym wskazówkom sam się przekonasz, że porządki mogą być łatwiejsze, niż się spodziewałeś!

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na organizację oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!