Fragment sypialni z łożkiem, na którym znajduje się biała pościel

Nie ma to jak po ciężkim dniu wziąć gorącą kąpiel i wskoczyć do świeżej i pachnącej pościeli! Każdy z nas zapewne wie, że należy często prać pościel w której śpimy, ale kiedy należy zrobić wielkie pranie kołdry i poduszek? Ciepła i pachnąca kołdra daje skuteczne odprężenie po całym dniu, wato więc o nią zadbać. Temat ten postanowili zgłębić nasi eksperci z Westwing! Zainspiruj się z Westwing!

Pranie kołdry

Sypialnia to miejsce szczególne, w którym odpoczywamy po całym dniu. Warto zadbać, by było ono świeże i pachnące. Pranie kołdry nie jednej pani domu może spędzać sen z powiek. Jak się za to zabrać i czy jest to w ogóle potrzebne? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Kołdra może zawierać w sobie przerażającą ilość roztoczy i drobnoustrojów. Ponadto, w ciągu doby człowiek pozbywa się nawet do dwóch gramów naskórka, z czego jedną trzecią traci podczas snu. Ten z kolei, w połączeniu z potem, staje się atrakcyjnym pożywieniem dla bakterii i roztoczy. Nie brzmi to dobrze, prawda?

Częstotliwość prania kołdry uzależniona jest przede wszystkim od potrzeb i stanu zdrowia użytkownika. Jeśli Ty lub Twoi domownicy, cierpicie na alergie, częstotliwość prania kołdry powinna być znacznie częstsza. Jeśli jednak nie macie szczególnych wymagań co do pielęgnacji skóry i innych nakazów zdrowotnych, kołdrę powinno się prać raz na pół roku.

Pamiętaj, że nie każdą kołdrę wypierzesz w pralce. Pranie kołdry w pralce przeznaczone jest głównie dla tkanin poliestrowych i wiskozy. Daje ono gwarancję dokładnego wyczyszczenia, odpowiedniego wirowania, a w późniejszym czasie suszenia kołdry. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kołdry puchowej, w kwestii jej prania zalecamy oddanie się w ręce specjalisty.

Zalecamy wymianę kołdry zależnie od zużycia, co 5-10 lat. Poduszkę za to, co 2 lata. Jeśli Twoja kołdra jest już mocno zniszczona lub po prostu postanowiłeś zakupić inną, większą, nie wyrzucaj jej na śmietnik! W schroniskach dla zwierząt, masa czworonogów czeka na pomoc a podarunek w postaci kołdry, w okresie zimy może być dla nich zbawienny!

Pranie kołdry a jej materiał wykonania

Nieprawidłowe pranie kołdry, niezgodne z zaleceniami producenta, może znacznie skrócić żywotność produktu i przyspieszyć proces starzenia. Dotyczy to zarówno kołdry naturalnej jak i syntetycznej. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie czytać metki, które dołączone są do produktu. Na rynku dostępne są kołdry, które można prać w pralkach w temperaturze 60°C, która umożliwi pozbycie się niechcianych gości w postaci roztoczy. Jeśli producent zaleca pranie w niższych temperaturach, wówczas zastosuj olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusa. Dodając je do proszku staną się jego sprzymierzeńcami na drodze do walki z roztoczami.

Kołdry z pierza uważane są za doskonałe pod względem swoich właściwości, a także za najcięższe i najbardziej nieporęczne w temacie prania i pielęgnacji. Zalecam, by czyszczenie kołdry z pierzem odbyło się w specjalnej pralni. Jeśli wrzucisz kołdrę z pierzem do pralki możesz zniszczyć pralkę! Pierze w kołdrze mogą się zbrylić, a jeśli zdarzyłoby się, że pióra wyleciałyby z poszewki, mogą zapchać pralkę.

W przypadku antyalergicznych kołder z wypełnieniem syntetycznym należy prać je w pralce automatycznej z zachowaniem parametrów określonych w instrukcji prania, która powinna znaleźć się na wszywce na jednym z boków kołdry. Pamiętaj jednak, że producent na metce umieszcza maksymalne temperatury do prania danej tkaniny. Najbardziej optymalną temperaturą będzie 40°C.

Pralka z kobiecą ręką obracającą pokrętłem

Jak wyprać pościel?

Właściwa pielęgnacja, pranie i przechowywanie pościeli to podstawa, aby zachować jej wygląd i właściwości jak najdłużej, nawet przez kilka lat. Podczas prania pościeli przede wszystkim wskazana jest ostrożność i podstawowa wiedza na temat materiału, z jakiego został wykonany dany komplet. Sprawdź dokładnie jakie wytyczne zastosował producent na metce. To pomoże Ci uniknąć przykrych sytuacji np. skurczenia poszewki lub odbarwień.

Przed rozpoczęciem prania pościeli, posegreguj ją tak, by oddzielić poduszki i poszewki od ubrań. Przewróć pościel na lewą stronę i zapnij (to bardzo ważny punkt, jeśli nie chcesz by do środka kołdry wpadły wszystkie poszewki).

Dobór odpowiedniej temperatury prania, uzależniony jest od materiału z jakiego wykonana jest poszewka.

  1. Pościel bawełniana

    Optymalna temperatura prania takiej pościeli to ok. 40-60 stopni, należy też unikać wybielaczy i warto zmniejszyć obroty wirowania lub je wyłączyć, by zadbać o włókna bawełny
  2. Pościel flanelowa

    To jedna z bardziej prostych pościeli do prania. Wystarczy wybrać standardowy tryb prania i temperaturę 60°C. Warto też dodać niewielką ilość delikatnego płynu zmiękczającego, by tkanina pozostała miękka i przyjemna w dotyku.
  3. Pościel z kory

    Należy prać w temperaturze około 40-60 stopni, pamiętaj jednak, by nie poddawać jej wirowaniu. Jest to idealna kołdra dla tych, którzy nienawidzą prasowania, gdyż wygląda dobrze zaraz po zdjęciu z sznurka.
  4. Pościel z jedwabiu

    Jest to bardzo delikatny materiał więc temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni, a przy tym stosować można jedynie specjalne środki do prania jedwabiu.
  5. Pościel z mikrofibry

    Materiał ten jest bardzo lekki i przyjemny w dotyku. Pościel ta nie wymaga prania w wysokich temperaturach i prasowania. Jest bardzo cienka, ale wytrzymała.

Pielęgnacja kołdry oraz poduszek

Biała sypialnia z białą pościelom oraz beżowym kocem pledowym

Jak długo kołdra lub poduszka będą nam służyły, zależy od ich jakości i tego, jak o nie dbasz. Co prawda, kołdrę pierzemy raz lub dwa razy w roku, ale warto zadbać o nią znacznie częściej. Raz w tygodniu dokładnie wytrzep kołdrę i poduszki na balkonie. Wietrzenie kołdry to podstawowa czynność pielęgnacyjna, ponieważ w ten sposób pozbywamy się z pościeli roztoczy, bakterii i wirusów. W okresie letnim, warto wystawić pościel na balkon lub taras.

Ważna jest także kwestia użytkowania. Jeśli posiadasz kołdrę puchową, pamiętaj, że nie najlepszym pomysłem będzie skakanie po niej. Przez to puch po pewnym czasie może stracić sprężystość.

Jeśli nie zostawiasz kołdry i poduszek rozłożonych na łóżku, a chowasz je do pojemników, pamiętaj, żeby mocno ich nie zgniatać.

Wylało Ci się trochę herbaty? Delikatne plamy z kołdry najlepiej usuwać od razu po zabrudzeniu za pomocą gąbki i rozpuszczonego mydła.

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!