THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% NA PONAD 1000 PRODUKTÓW!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Akcesoria do sprzątania umieszczone na czarno-białym dywanie obok koszy i czarnego krzesła

Ciężko Ci się zmotywować do generalnych porządków w domu? Spokojnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie pomocne wskazówki dotyczące sprzątania domu, dzięki którym pozbędziesz się chaosu, a w Twoich czterech ścianach i raz na zawsze zaprowadzisz porządek. Co więcej, nasi eksperci od aranżacji wnętrz dzielą się wiedzą, jak na długo zachować czystość w domu. Skorzystaj z naszego know-how i stań się mistrzem sprzątania i organizowania pomieszczeń w Twoim domu. Podamy Ci, kilka wskazówek motywacyjnych do sprzątania domu oraz dowiesz się, co powinno się zanleźć na liście kontrlonej przed sprzątaniem. Dodatkowo, powiemy Ci jak sprzątać każde pomieszczenie w Twoim oraz jak przechowywać rzeczy. Dzięki naszym wskazówkom sprzątanie stanie się jeszcze prostsze i przyjemniejsze. Do dzieła!

Jak zmotywować się do sprzątania?

Sprzątanie domu to czynność przez wielu nielubiana i często wykonywana z konieczności. Za bardzo nie dostarcza rozrywki oraz jest czaso- i pracochłonne. Najczęstszą motywacją do sprzątania jest sam bałagan, który sprawia, że przestajemy czuć się dobrze we własnym domu: stos brudnych naczyń w kuchni, ubrania wysypujące się z kosza do prania czy małe kłębki kurzu na podłodze. Jednak jest kilka sprawdzonych metod, aby podnieść się z kanapy i rozpocząć sprzątanie domu!

  1. Metoda małych kroczków. Zacznij od posprzątania jednej małej rzeczy, na przykład szuflady w szafie lub ułożenia rzeczy na biurku. A jeśli to zadanie przerasta Twoje możliwości, podziel je na kilka mniejszych zadań.
  2. Odliczaj czas. Na swoim telefonie ustaw budzik na 5 minut i postaraj się wykonać kilka czynności do upłynięcia czasu: przetrzyj meble z kurzu, wyrzuć niepotrzebne papiery czy odnieś kubek do zlewu.
  3. Włącz ulubiony program. Niektóre czynności, takie jak prasowanie wykonujemy w jednym miejscu. Dlatego, włącz swój ulubiony serial lub film i zacznij działać.
  4. Wizualizacja bałaganu. Nagromadzone rzeczy połóż na jedną kupkę na łóżku czy kanapie i zacznij je odnosić na swoje miejsce.
  5. Obejrzyj zdjęcia pięknych wnętrz lub program o sprzątaniu, na przykład Perfekcyjna Pani Domu czy Sprzątanie z Marie Kondo.
  6. Znajdź nagrodę za wykonane czynności. Może relaksująca kąpiel w czystej wannie lub seans filmowy w wysprzątanym salonie?
  7. Włącz muzykę. Przy sprzątaniu domu włącz swoje ulubione radio, płytę ulubionego artysty albo fascynującego audiobooka. Sprawi to, że czas szybciej zleci.

Sprzątanie każdego pomieszczenia w Twoim domu

Obejrzałeś zdjęcia pięknych i czystych wnętrz, poczułeś w sobie motywację, włączyłeś muzykę i zakasałeś rękawy do pracy, ale nie wiesz od czego zacząć sprzątanie domu? Spokojnie, zobacz nasz plan uprzątnięcie i organizacji pomieszczeń w Twoim domu.

Sprzątanie domu: lista kontrolna

Organizer na biurko z notesem i przyborami do pisania
  1. Ustal harmonogram sprzątania. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu na ta czynnością w tygodniu, poświęć 2 lub 3 godziny na sprzątanie w czasie weekednu. Następnie, ułóż harmonogram sprzątania pomieszczeń oraz jakie czynności należy w nich wykonać.
  2. Jeśli jednak, w czasie tygodnia, jesteś w stanie wygospodarować kilka chwil na sprzątanie domu, w pierwszej kolejności, przejdź się po swoim domu i spisz na kartce, które pomieszczenie oraz jaka rzeczy wymaga sprzątania i jak często.
  3. Następnie wybierz czynności, które muszą być wykonywane raz w tygodniu na przykład odkurzanie czy mycie podłóg, przypisz im dany dzień tygodnia, kiedy możesz je umyć.
  4. Jeśli los naszej planety leży Ci na sercu i starasz się żyć ekologiczne, podczas sprzątania domu skorzytaj z naturalnych środków czystości.
  5. Upewnij się, czy posiadasz podstawowe środki czystości potrzebne do sprzątanie domu. Zaliczamy do nich:
  • Wodę z octem w proporcji 50/50, którą wyczyścisz okna, zlew w kuchni i łazience, blaty w kuchni.
  • Płyn do mycia naczyń, dzięki któremu nie tylko wyczyścisz naczynia, ale także umyjesz podłogę w kuchni czy łazience lub odplamisz ubrania zamin wrzucisz je do pralki.
  • Płyn do mycia okien lub płyn do spryskiwaczy, który jest świetnym zamiennikiem tego pierwszego.
  • Profesjonalne środki do czyszczenia drewnianych podłóg
  • Płyn do czyszczenia toalet oraz osobna gąbka do jej mycia
  • Komplet ścierek oraz gąbek.

Wszystko gotowe? No to zaczynamy!

Sprztanie domu: sypialnia

Fragment sypialni z łożkiem, na którym znajduje się biała pościel

Czynności sprzątania w domu można podzielić na te, które można wykonywać częściej (raz w tygodniu) oraz rzadziej (raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc).

Do pierwszej grupy zaliczamy:

  • Przetarcie mebli oraz parapetów z kurzu
  • Odkurzyć wszystkie przedmioty znadujące się w tym pokoju: półki, książki czy zdjęcia
  • Odkurzenie dywanu lub podłogi w sypialni
  • Odkurzenie lamp oraz żarówek
  • Umyć kontakty, kąty szafek czy drzwi

Z kolei, do czynności sprzątających wykonywanych rzadziej zalicza się:

  • Mycie okien oraz ram
  • Wypranie zasłon oraz firnek
  • Wypranie pościeli (zwykle co miesiąc)
  • Wypranie poduszek oraz kołdry (zwykle co trzy miesiące)
  • Przerzucenie materaca na drugą stronę (raz na pół roku)
  • Mycie kaloryferów
  • Wiosenne porządki w szafie

Sprzątanie domu: łazienka

Fragment łazienki pokrytej płytkami oraz blatu, gdzie znajduje się taca z ręcznikiem, dozownikiem mydła oraz świeczka

Sprzątanie łazienki wielu z nas spędz sen z okien, te wszystkie fugi, zakamarki i nieprzyjemne zapachy.Jednak łazienka to takie pomieszczenie w naszym domu, które należy czyścić chociaż raz w tygodniu. Każdego dnia w miarę możliwości, postaraj codziennie przecierać umywalkę z resztek pasty do zębów czy chować kosmetyki na swoje miejśce. Jednak w łazience są rzeczy, które należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Są to:

  • Toaleta
  • Zlew
  • Wanna / Prysznic

Do sprzątania łazienki niezbędne będą: rękawice do czyszczenia, dzięki którym łatwiej będzie Ci czyścić toaletę, gąbki przeznaczone do danego sprzętu oraz środki chemiczne.

  • Toaleta: Sprzątanie łazienki, zacznij od toalety, ponieważ dla wielu nie jest to najprzyjemniejsze miejsce do wyczyszczenia. Aby ułatwić swoje pracę, załóż gumowe rękawice. Następnie, do muszli wlej środek czyszcący i przetrzyj ją szczotką do czyszczenia. Pamiętaj również, że toeletę należy sprzątać zarówno wewnętrz, jak i zewnętrz, do czego przydadzą Ci się podpisane gąbki do czyszczenia.
  • Bateria na zlewie / wannie / prysznicu: Aby mieć lśniące baterię w swojej łazience, wystarczy, że nałożysz na nie tzw. okład na waciku kosmetycznym lub ręczniku papierowym z octu i pozostawisz go tam na kilka minut.
  • Wanna / prysznic: Twoim sprzymierzeńcem w czyszczeniu wanny oraz prysznica jest chemiczny środek czystości do łazienki lub płyn do naczyń. Wystarczy umyć je za pomocą gąbeczki do czyszczenia. Jeśli chodzi o prysznic, kabinę prysznicową warto ją przecierać po każdym prysznicu ściągaczką do wody, a w dzień sprzątania umyj ją za pomocą wody z octem w proporcji 50/50.

Jeśli chodzi o czyszczenie fug, warto to zrobić za pomocą prostej pasty, którą zrobisz z sody oczyszczonej oraz ciepłej wody. Wystarczy, że wymieszasz je ze sobą, nałożysz na fugi, a po pięcu minutach wyczyścisz je specjalnie przeznaczoną do tego szczoteczką do zębów.

A na samym końcu sprzątania łazienki, umyj podłogę za pomocą płynu do naczyń.

Sprztanie domu: pokój dzienny

Szary salon z kanapą narożą, dużą, stojącą lampą oraz stolikiem kawowym

Przy sprzątaniu salonu, możemy podobnie postępować, jak przy sprzątaniu sypialni. Czyli: odkurzenie i umycie podłóg, przetracie kurzu z mebli, odkurzenie parapetów oraz wytarcie z kurzu wszystkich przedmiotów znajdujących się z salonie, takich jak pamiątki, zdjęcia, książki czy dekoracje.

Dodatkowo w salonie, należy również odkurzyć wszystkie sprzęty elektroniczne, ponieważ one bardzo przyciągają do siebie kurz. Wystarczy użyć ściereczki z mikrofazy lub specjalnych ściereczek nasączone płynem antystatycznym.

Czyszczenie podłogi w salonie lub w innym pomieszczeniu powinno wyglądać następująco: warto ją chociaż raz w tygodniu odkurzyć oraz umyć. A jeśli w swoim salonie posiadasz podłogę z drewna, pamiętaj o jej odpowiedniej pielęgnacji. Raz na miesiąc ją zapastuj, z kolei raz na 5-10 lat ją zacyklinuj i zalakieruj.

Sprzatanie domu: pokój dziecięcy

Chłopczyk siedzący pod namiotem i bawiący się zabawkami

Do sprzątania pokoju dziecięcego warto zaangażować jego mieszkańców. Już przedszkolaka możesz nauczyć, że warto odkładać rzeczy na swoje miejsce. Z kolei, starsza pociechę zaangażuj również w inne czynności. Wyrabianie takich pozytywnych nawyków na pewno sprawdzi się w przyszłości.

W pokoju dziecka podobnie jak w sypialni rodziców należy odkurzać meble, myć i odkurzac podłogę, prać pościel pociechy czy co pół roku robić porządek w szafie i sprawdzać czy dziecko mieści się jeszcze w swoje ubranka.

Dodatkowo, w pokoju dziecka warto systemetyczne przeglądać zabawki, czy któraś nie jest popsuta lub zniszczona lub nadaje się do prania. Problemem z pokoju dziecka może być jednak utrzymanie porządku na dłuższy okres. Ale z pomocą przychodzą różnego rodzaju pudełka, pojemniki i inne pomysły na przechowywanie zabawek naszych pociech.

Sprzątanie kuchni krok po kroku

Fliżanka postawiona na wyspie kuchennek obok wazonu z kwiatami

Sprzątanie kuchni podobnie jak innych pomieszczeń w domu, należy rozpocząć od góry. Ale co to znaczy w sprzątaniu kuchni?

  1. W pierwszej kolejności, zgarnij wszystkie naczycia oraz inne akcesoria kuchenne z blatu i włóż je do zmywarki lub do zlewu, poprzednio pozbywając się resztek jedzenia. Jeśli nie masz zmywarki, umyj naczynia, a jeśli ją posiadasz, włóż do niej brudne naczynia.
  2. Następnie, zbierz orkuchy jedzenia z blatu, szafek, wyspy kuchennej lub ze stołu i przetrzyj je wilgotną szmatką.
  3. Po przetarciu blatów, czas zabrać się za wyczyszczenie zlewu oraz płyty kuchennej. Czyszcząc zlew możemy użyć również chemicznych środkó czystości lub wody z octem rozrobionej w proporcjach 50/50.
  4. Po umyćiu zlewu, wyczyść jego baterię. Do tego również skorzystaj z okładów w octu. Z kolei, płytę kuchenną możesz wyczyścić za pomocą płynu do mycia naczyń.
  5. Następnie przetrzyj fronty szafek, uchwyty od szafek lub szuflad.
  6. W ten sam sposób wyczyść lodówkę.
  7. A na samym końcu wystarczy, że odkurzysz, umyjesz podłogę i wyniesiesz śmieci.

Najważniejsze zasady sprzątania domu

Możesz wierzyć lub nie, sprzątanie jeszcze nigdy nie było tak proste! Nasze wskazówki dotyczące sprzątania pomogą Ci zachować porządek w łazience, kuchni, pokoju dziennym, a nawet na biurku. Aby zachować porządek na długo, należy kierować się jedynie pięcioma zasadami, które ułatwią Ci sprzątanie:

  • Pożegnaj się z drobiazgami, których już nie potrzebujesz i których niegdy nie możesz znaleźć, kiedy ich szukasz! Możesz je na przykład sprzedać lub komuś oddać. Sprawisz radość komuś innemu i nie będziesz żałować źle wydanych pieniędzy. 
  • Pozbądź się również rzeczy, których „być może” użyjesz ponownie. Pomyśl, jak często te przedmioty leżały nietknięte na dnie szuflady.
  • Bądź konsekwentny w sprzątaniu. Sprzątaj jak profesjonalista: po uporządkowaniu i posortowaniu rzeczy, umieść je w odpowiednio oznaczonych pudełkach. Dzięki temu nic się nie zgubi, a zlokalizowanie potrzebnych rzeczy będzie prostsze!
  • Najważniejsza zasada: odkładaj rzeczy na miejsce! Inaczej mówiąc, kurtka, klucze i torebka nie mogą być rzucone w kąt, nawet po stresującym dniu w pracy. Po prostu odłóż te rzeczy na ich stałe miejsce. W ten sposób unikniesz tworzenia chaosu w Twoim domu!
  • Nie czekaj do jutra z tym, co możesz zrobić dziś! Przestrzegaj tej zasady i najlepiej w pierwszej kolejności zajmij się mniej przyjemnymi obowiązkami. Zamiast marnować czas i energię na planowanie sprzątania, zrób to od razu. Dzięki temu sprzątanie będziesz miał z głowy i poprawisz swoje samopoczucie!
  • Chaos w domu powodują nie tylko nieodłożone na miejsce rzeczy, ale również kurz i brud. Sprzątaj regularnie! To podstawa do stałego utrzymania porządku. Gwarantujemy, że regularne sprzątanie sprawi, że poczujesz się komfortowo we własnym domu. 

Rodzinne sprzątanie domu

Mieszkając samemu ciężko jest podzielić obowiązki sprzątania domu i niestety wszystkie prace wykonujemy samemu. Sytuacja jednak się zmienia, kiedy dzielimy z kimś mieszkanie lub w naszej rodzinie pojawiają się dzieci. Ale w takim wypadku, stajemy przed wyzwaniem: jak podzielić obowiązki domowe?

  • Dzieląc mieszkania z współlokatorem lub współlokatorami, warto podzielić się obowiązkami sprzątania na jeden tydzień. Dla przykładu, Ty będziesz sprzątać kuchnię, Twój współlokator łazienkę, a w następnym tygodniu wymienicie się obowiązkami.
  • Kolejną opcją w takim podziale obowiązków są dyżury tygodniowe, polagające na tym, iż jedna osoba sprząta wspólne przestrzenia, a druga robi to w następnym tygodniu.
  • Mieszkając w więcej osób, warto trzymać listę w widocznym miejscu (najlepiej na lodówce w kuchni, ponieważ każdy z niej korzysta), kto i co posprzątał.
  • Mieszkając z partnerem również warto jest ustalić podział obowiązków. Przedystkuj z partnerem, kto co lubi robić w domu i na tej podstawie podzielcie zadania.
  • Obowiązki sprzątania domu również można podzielić między rodziców oraz dzieci. W tym przypadku, tabla z obowiązkami domowymi będzie jak znalazł, ponieważ każdy domownik będzie wiedział co ma robić.
  • Wyznaczając obowiązki swojemu dziecku, zachowaj elastyczność. Jeśli widzisz, że pociecha już z niechęcią wykonuja swój obowiązek, zmień go na inny.

Sprzątanie domu: czas na organizację rzeczy

Stwórz doskonałą bazę do sprzątania. Potrzebne Ci będą odpowiednie produkty do przechowywania. A w każdym pomieszczeniu, sprawdzą się inne pojemniki do przechowywania!

Organizacja w kuchni

W kuchni mamy wiele sprzętów i akcesoriów kuchennych, naczyń, sztućców oraz oczywiście żywność. A w dobrze zorganizowanej kuchni na wszystko znajdzie się miejsce i przestrzeń.

Zacznijmy od przechowywania żywności. Produkty sypie takie jak mąka, makaron czy kasze, warto jest przechowywać z szklanych pojemnikach lub w słoikach. Również, warto mieć zapas pojemników na przechowywanie jedzenie, dzięki którym resztki z kolacji zabiersz następnego dnia do pracy jako lunch. Przyprawy trzymaj w szklanych pojemniczkach, chleb dłużej zachowa świeżość w chlebaku a warzywa trzymaj w eleganckich misach.

Przechowywanie w łazience

Do organizacji kosmetyków w łazience najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju organizery oraz przegródki do szuflad w szafkach. Z kolei, przechowując chemię, zawórno w małej jak i dużej łazience, chemię gospodarczą oraz zapasy różnego rodzaju mydeł czy szamponów, warto również odpowiednio zorganizować. My zalecamy przechowywanie zapasów kosmetyków na jednej półce, poniżej warto trzymać środki czystości do łazienki, a na samym dole zapasy środków czystości zarówno do łazienki jak i kuchni.

Organizacja w salonie, sypialni oraz pokoju dziecięcym

W tych pomieszczeniach, najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju meble, takie jak komody z szufladami na ubrania, półki ściennie czy eleganckie pojemniki które wpiszą się z nasz styl wnętrz.

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a codziennie otrzymasz wskazówki które ułatwią i uprzyjemnią Ci sprzątanie domu oraz inspirację na jego urządzenie.