Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
młodzi ludzie pracujący w nowoczesnym biurze

Czy wiedziałeś, że istnieje aż 16 typów osobowości, które potrafią z dużym prawdopodobieństwem określić nasz charakter? Pomagają w tym testy, które są przydatnym narzędziem do lepszego poznania siebie i innych. Pamiętaj jednak, żeby na ich podstawie nie ferować wyroków typu „ten jest dobry a ten zły”. Nasza osobowość zmienia się na przestrzeni lat, a test osobowości to nie czarodziejska kula, która pokaże nam przyszłość. Warto się zabawić i sprawdzić co nam w duszy gra. Warto wiedzieć jakimi cechami odznacza się dany typ osobowości. Nie zapominaj, że nawet najbardziej wiarygodny test nie zastąpi prawdziwej rozmowy z drugim człowiekiem.

16 typów osobowości: skąd pochodzi ten koncept?

Już Hipokrates wyodrębnił cztery temperamenty: sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk. Dały one podstawy do dalszych poszukiwań, a prowadził je m.in. Carl Jung, który wprowadził nowe cechy osobowości. Według jego badań ludzie zasadniczo się różnią od siebie wykazując różne cechy osobowości – ekstrawertyczną i introwertyczną. Zdaniem naukowca ludzka świadomość funkcjonuje w czterech podstawowych trybach: racjonalnym (myśli i uczucia) i irracjonalnym (zmysły i intuicja) oraz czerpiącym informacje (zmysły i intuicja) i podejmującym decyzje (myśli i uczucia). Tak więc powiązane z nimi funkcje dotyczą: myślenia, uczuć, zmysłów intuicji. Ktoś może być introwertykiem, typem myślącym i oceniającym itd.

Jego teorię rozszerzyły Katharine Cooks Briggs i jej córka Isabel Briggs-Myers tworząc kwestionariusz MBTI (od ang. słów Myer-Briggs Type Indicator), będący zbiorem cech warunkujących nasze preferencje w sposobie postrzegania świata. Opiera się on na indywidualnych cechach człowieka, którym jest przyporządkowywane 16 typów osobowości. 

16 typów osobowości i 8 cech MBTI

Katharine Cook Briggs w 1920 roku zwróciła uwagę na teorię Junga, stając się współtwórczynią jednego z najbardziej dziś popularnych wskaźników osobowości – MBTI. Wraz ze swoja córką rozwinęły wygodny sposób oznaczania jungowskich preferencji każdego z typu osobowości. W ten sposób powstały czteroliterowe akronimy. Ze względu na swoją prostotę i łatwość użycia czteroliterowy model nazewnictwa został przyjęty przez wiele różnych teorii. Według wskaźnika MBTI jest 8 głównych typów, które potem łączy się w pary: introwersja, ekstrawersja, intuicyjność, sensoryczność (zmysłowość), logika (myślenie), uczuciowość (etyka), racjonalność i spontaniczność. 

16 typów osobowości: Ekstrawertyk vs introwertyk

Jakim spośród 16 typów osobowości jesteś? Uwielbiasz brylować w towarzystwie i na mediach społecznościowych, a może starasz się żyć offline, według JOMO i bardziej cenisz spokój i odpoczynek w czterech ścianach? Zobacz jakimi cechami charakteru odznacza się ekstrawertyk i introwertyk.

Ekstrawertyk

Przebywając z ludźmi rozkwita jak piękny kwiat bo kocha być w centrum zainteresowania i dzielić się swoimi uczuciami. Ma wielu znajomych i prowadzi bujne życie towarzyskie. Nie krępują go nowe sytuacje, a dopiero co poznanych ludzi zaraża dobrą energią i optymizmem. Nie wie co to niepowodzenia, a nawet jeśli takie mu się zdarzają, szybko je wypiera lub przekuwa w nowe wyzwania. Często bywa impulsywny, a pod wpływem emocji potrafi zrobić lub powiedzieć coś czego później żałuje. Wie czego chce i błyskawicznie podejmuje decyzję. Od dobrej książki przy lampce wina woli spotkanie w doborowym towarzystwie. Ostatnio obserwuje się wśród ekstrawertyków „work life balance” zmniejszenie tempa życia 

Introwertyk

Zamkniętych w sobie, cichy, stojący z boku. Swoje poglądy woli zachować dla siebie, a jeśli się nimi dzieli i to zawsze po dokładnym przeanalizowaniu. Lepiej odnajduje się w słuchaniu innych niż w towarzyskiej rozmowie z ludźmi, których mało zna. Preferuje mniejsze grupy dobrych znajomych, gdzie potrafi być prawdziwą duszą towarzystwa. Woli głębsze rozmowy w niewielkim gronie bliższych przyjaciół niż „small talk” z nieznajomymi. Często bywa odbierany jako nieśmiały lub pozbawiony własnego zdania, przez co ma problem z łatwym nawiązywaniem nowych znajomości. W rzeczywistości introwertycy to często osoby bardzo kreatywne, naturalni pisarze i artyści. Odczuwają głęboko, a swoje przenikliwe obserwacje o świecie lubią wyrażać poprzez swoją twórczość. Introwertyk ma często problemy z publicznymi wystąpieniami, długo się do nich przygotowuje, często przypłacając to wielkimi nerwami, ale też często są to wystąpienia wyjątkowo ciekawe. Z tego też powodu woli też wysłać maila niż kontakt telefoniczny.

16 typów osobowości: Zmysły vs intuicja

Odruchowo zdejmujesz nogę z gazu, przekładasz datę wyjazdu bo coś podpowiada Ci, że lepiej wyjechać jutro, odwołujesz w ostatniej chwili spotkanie bo czujesz, że nic dobrego z niego dzisiaj nie wyjdzie… Jednym słowem działasz pod wpływem chwili, jakiegoś wewnętrznego głosu, który doradza Ci szybciej i czasem lepiej niż rozum. Okazuje się, że logiczne myślenie to cenna umiejętność, ale czasem nie wystarcza. To intuicja, nazywana szóstym zmysłem, często pomaga dokonywać właściwych wyborów. Co to takiego? Nieświadomy umysł, o którym nie śniło się Freudowi? To podświadomość. Dochodzi do głosu a Ty błyskawicznie kojarzysz fakty. Dzięki niej potrafisz szybko określić kto jest Twoim wrogiem a kto przyjacielem.

16 typów osobowości: Myślenie a Czucie

Osoby o typie osobowości myślącej wszystko analizują na chłodno i starają się nie okazywać przy tym emocji. Wyrażanie uczuć nie przychodzi im łatwo, a podczas oceniania innych biorą pod uwagę ich intelekt. Nie lubią konfliktów , a tym bardziej jeśli muszą je rozwiązywać. Przykładają większą wagę do obiektywnych faktów, a podejmując decyzję kierują się rozumem i logiczną analizą sytuacji.

Osoby o osobowości czującej są wrażliwe i empatyczne. Interesują się ludźmi i ich emocjami, a oceniając starają się znaleźć ich dobre i złe strony. Podejmując decyzję kierują się bardziej sercem niż rozumem. Potrafią prawić komplementy by zadowolić innych. Łatwo się jednak obrażają i potrafią manipulować emocjami innych.

16 typów osobowości: Decyzyjność vs postrzeganie

Typ postrzegający działa chaotycznie, impulsywnie, często bez przygotowania, dlatego zazwyczaj nie kończy tego co zaczął. Lubi mieć poczucie wolności, niezależności, jest ciekawy świata i rozwoju nowych sytuacji. Typ oceniający przeciwnie – zawsze jest przygotowany, planuje pracę z wyprzedzeniem, a rozpoczęte zadanie zwykle doprowadza do końca. Jeśli raz coś zdecyduje nie lubi się z tego wycofywać. Ceni sobie stabilizację, dlatego z łatwością podporządkowuje się ogólnie panującym zasadom i dyscyplinie.

Jakie są typy osobowości?

Poznaj jeden z 16 typów osobowości. Możesz wypełnić kwestionariusz MBTI (dostępny w internecie) i sprawdzić jego wiarygodność. Zajmie Ci to kilka minut. Pamiętaj, że nie ma typów lepszych i gorszych, każdy jest inny, ma swoje mocne i słabe strony, a wiele zależy od Twoich nawyków. Potraktuj to jak dobrą zabawę.

Administrator (ESTJ)

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą, to podaje Ci pewności siebie i sprawia, że czujesz się komfortowo. To co dzieje się wokół jest dla Ciebie ważne bo ponad wszystko cenisz porządek a w podejmowaniu decyzji zawsze kierujesz się logiką i rozumem. Jesteś pracowity, lojalny i odpowiedzialny, gardzisz lenistwem. Otwarcie przedstawiasz swoje poglądy i nie lubisz owijania w bawełnę

Adwokat (ESFJ)

Jesteś energiczny i dobrze zorganizowany, a przy tym serdeczny dla innych i bardzo towarzyski. Nie lubisz jednak kiedy ktoś Cię krytykuje. Rozwiązywanie konfliktów nie jest Twoją mocna stroną, chociaż w obronie niesprawiedliwie traktowanych stajesz do boju, bo nie lubisz patrzeć na cudzą krzywdę. Chętnie pomagasz innym, często przekładając ich potrzeby ponad swoje.

Animator (ESTP)

Lubisz zmiany i jesteś na nie otwarty, podobnie jak na zawieranie nowych znajomości. Czas spędzony w dobrym towarzystwie uważasz za cenny. Jesteś logiczny, racjonalny, a abstrakcyjne idee drażnią Cię i nudzą. Miewasz jednak problemy z organizacją i planowaniem, bo bardziej interesuje Cię to co tu i teraz. Bywasz impulsywny i w gorącej wodzie kąpany – zdarza się, że najpierw działasz, a potem myślisz.

Artysta (ISFP)

Jak każdy artysta jesteś wrażliwy, twórczy i pełen oryginalnych pomysłów.  Masz zmysł estetyczny i talent. Cenisz sobie niezależność. Chętnie podejmujesz nowe rzeczy zapominając, że nie skończyłeś wcześniej zaczętych. Jesteś pogodny i optymistyczny a pomaganie innym napawa Cię radością.  Nie do końca jednak umiesz wyrażać własne potrzeby.

Doradca (ENFJ)

Zawsze błyskotliwy, szarmancki i uprzejmy. Masz wielki dar empatii, dlatego inni cenią sobie znajomość z Tobą. Potrafisz dodawać wiary we własne siły, inspirujesz do nowych działań. Ciepłe usposobienie przyciąga do Ciebie innych. Nigdy nie zostawisz znajomego w potrzebie bo pomoc w rozwiązywaniu osobistych problemów to Twoja specjalność. Jesteś łatwowierny, co czasem Cię gubi, i lubisz przyglądać się światu przez różowe okulary

Dyrektor (ENTJ)

Niezależny, aktywny, zdecydowany. Życie to dla Ciebie ciąg logicznie poukładanych zdarzeń. Jesteś zawsze pewny siebie, lubisz dowodzić i uchodzisz za dobrego organizatora. Twoja silna osobowość i bezpośredni styl często onieśmielają innych i powodują problemy w nawiązywaniu kontaktów.

Entuzjasta (ENFP)

Kochasz życie i ludzi! Jesteś dynamiczny, błyskotliwy i twórczy. Dla wszystkich ciepły, serdeczny – chcesz aby inni też byli tacy dla Ciebie. Dlatego źle znosisz krytykę. Masz dar empatii i umiesz dostrzegać potrzeby innych. Improwizacja to dla Ciebie nic trudnego, ale przez spontaniczne działania łatwo się rozpraszasz i nie zawsze doprowadzasz sprawy do końca.

Idealista (INFP)

Zawsze lojalny – raz dane słowo dotrzymujesz do końca. Jesteś typem romantyka – potrafisz okazywać miłość, ale i sam domagasz się ciepła i czułości. Swoje życie budujesz na zdrowych i trwałych relacjach. Źle reagujesz na stres i krytykę tracąc grunt pod nogami.

Innowator (ENTP)

Lubisz być w centrum uwagi i imponować rozwiązywaniem trudnych problemów. Pomysłowy, oryginalny, niezależny. Na świat patrzysz optymistycznie, jesteś go ciekaw, lubisz zgłębiać wiedzę o nowych sytuacjach. Zawsze pełen energii, przez to trochę niecierpliwy. Z łatwością otwierasz się na nowe pomysły, jesteś spontaniczny w działaniu, komunikatywny i pewny siebie. 

Inspektor (ISTJ)

Punktualność to Twoja mocna strona. Zawsze dotrzymujesz słowa. Cenisz sobie ład i porządek, oraz spokój. Inni odbierają Cię jako nieco chłodnego i powściągliwego w relacjach. Nie przepadasz za nagłymi zmianami – bardziej cenisz sobie jasne, zastane zasady i konkretne reguły. Jesteś pracowity i zawsze perfekcyjny w tym co robisz.

Logik (INTP)

Pomysłowy, twórczy, błyskotliwy. Do działania podchodzisz z dociekliwością, a zanim coś zrobisz musisz to dokładnie przemyśleć. Jesteś sceptyczny wobec zastanych rozwiązań i nie zawsze ufasz autorytetom. Mimi to cechuje Cię duża tolerancyjność. Chętnie otwierasz się na nowe wyzwania. 

Mentor (INFJ)

Obowiązkowy i odpowiedzialny, uprzejmy i troskliwy wobec innych. Lubisz pomagać i potrafisz słuchać, dlatego chętnie ludzie powierzają Ci swoje tajemnice, proszą o radę. Jesteś dobrym obserwatorem, empatycznym i ufającym ludziom. 

Opiekun (ISFJ)

Wykazujesz się pracowitością, jesteś ciepły, skromny, cierpliwy i wytrwały. Ponad wszystko cenisz sobie stabilizację i przyjazne relacje z ludźmi. Jesteś obowiązkowy – dostajesz ważne zadania do wykonania, bo nigdy nie zawiedziesz.  Jesteś zawsze gotowy do pomocy, ale przez to często wykorzystywany.

Praktyk (ISTP)

Często sceptycznie podchodzisz do ogólnie przyjętych norm i zasad. Chociaż jesteś typem optymistycznym, raczej nie cechuje Cię zbytnia wylewność – nie mówisz wiele i powściągliwie wyrażasz swoje opinie, przez co często jesteś nierozumiany i uważany za… gbura. Lubisz nowe wyzwania, a w niespodziewanych sytuacjach potrafisz zachować zimną krew.

Prezenter (ESFP)

Promieniujesz dobrą energią, dlatego ludzie do Ciebie lgną bo jesteś na nich otwarty. Lubisz cieszyć się życiem i dobrze bawić. Żle znosisz samotność i stagnację. Bycie w centrum uwagi jest Twoim olejem napędowym. Posiadasz zdolności aktorskie, jest urodzonym erudytą, potrafisz mówić ciekawie i swobodnie wzbudzając zainteresowanie słuchaczy.

Strateg (INTJ)

Lubisz dobra organizację, ale cenisz tez sobie niezależność. Zawsze chodzisz własnymi ścieżkami bo jesteś indywidualistą pełnym życiowej energii. Twórczy i pomysłowy, ale nie bujający w obłokach – jesteś odpowiedzialny, krytyczny i wymagający w stosunku do innych. Trudno wyprowadzić Cię z równowagi, ale i zadowolić.

Jak można wykorzystać tę wiedzę?

Rozwiązałeś już test MBTI? Czy wynik zgadza się z Twoim usposobieniem? A może dowiedziałeś się o sobie nowych, ciekawych rzeczy? Test 16 osobowości to często klucz do zrozumienia samego siebie, pomagający lepiej poznać swój charakter, dający podpowiedź jaką ścieżkę kariery wybrać oraz ogólnie jak zadbać o siebie. Niejednokrotnie jest podstawą rekrutacji podczas ubiegania się o wybrane stanowisko pracy. Niektóre firmy chętnie korzystają z psychologicznych testów wychodząc z założenia, że istnieją pewne cechy, które predestynują nas do wykonywania niektórych rzeczy a inne dyskwalifikują.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o typach osobowości zarejestruj się na Westwing. Przygotowaliśmy dla Ciebie wiele ciekawych artykułów, które przedstawią Ci 16 typów osobowości i pozwolą lepiej zrozumieć siebie i bliskich.