Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Dziewczyna relaksująca się w wannie, z maseczką na twarzy

Domowy peeling to świetny sposób na oczyszczenie twarzy nie tylko w kontekście oszczędności pieniędzy w związku z rezygnacji z usług kosmetyczki. Nie musisz kupować specjalnych, drogeryjnych produktów. Zobacz, jak w prosty sposób stworzyć naturalne kosmetyki wykorzystując składniki, których zwykle używasz w kuchni – kawę, cukier, miód, zieloną herbatę, oliwę z oliwek i olej kokosowy. Zainspiruj się z Westwing! 

Odpowiednia pielęgnacja skóry 

Sposób codziennej pielęgnacji skóry twarzy ma bardzo duże znaczenie dla kondycji Twojej skóry. To, jak dzisiaj zadbasz o swoją twarz, będzie miało wpływ na jej wygląd za kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego warto poświęcić tej kwestii odpowiednio dużo uwagi. Pielęgnacja twarzy może zamknąć się w kilku podstawowych krokach. Możesz je rozszerzać w zależności od pory roku lub zapotrzebowania organizmu. Przykładowo, modna w ostatnim czasie, technika praktykowana przez Koreanki łączy w sobie aż 10 kroków prawidłowej pielęgnacji twarzy. My wymieniliśmy 4 podstawowych, które warto stosować codziennie w celu zachowania zdrowej i promiennej cery.   

  1. Oczyszczanie

    Zabieg oczyszczania skóry pozwoli Ci nie tylko pozbyć wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry twarzy, które torują drogę aktywnym składnikom kremów pielęgnacyjnych. Dodatkowo, oczyszczanie przyczyni się do zachowania na dłużej młodego, promiennego i zdrowego wyglądu skóry. Możesz wykonać go za pomocą różnego rodzaju peelingów.

  1. Odżywianie

    Twarz potrzebuje na co dzień odpowiedniej dawki nawilżenia. Dawka ta powinna być jednak uzależniona od indywidualnych cech skóry. Możesz wklepywać w skórę kremy nawilżające lub też wykonać domową maseczkę na twarz. Pamiętaj też o dostosowaniu odpowiedniego kremu do twarzy na różne pory roku – w lato intensywnie nawilżaj skórę. Zaś w zimę nie zapominaj o jej natłuszczaniu, by mogła ona lepiej chronić się przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur czy mroźnego wiatru.

  2. Tonizowanie

    To jeden z najczęściej pomijanych elementów codziennej troski o skórę. Po oczyszczeniu twarzy i usunięciu z niej resztek makijażu, należy użyć toniku. To on przywraca naturalne Ph skóry. Ponieważ po każdym kontakcie z wodą, naturalne, kwasowe pH skóry zostaje zaburzone. Oznacza to, że skóra traci swoją barierę ochronną, zabezpieczającą przed grzybami, bakteriami oraz szkodliwym wpływem środowiska

  3. Nawilżenie

    Oczyszczona i tonizowana skóra jest gotowa do przyjęcia dobroczynnych składników kremu. O jego nałożeniu należy pamiętać zarówno rano, jak i wieczorem.

Domowy peeling: dlaczego warto go wykonywać? 

Chłodne miesiące wraz z niższymi temperaturami powodują wysuszenie skóry oraz kumulowanie się zrogowaciałego naskórka. Odpowiednia pielęgnacja skóry, jest bardzo ważna o każdej porze roku. Jeśli chcesz mieć gładką i promienną cerę, dbaj o nią cały rok! Regularne oczyszczanie twarzy złuszcza stary i zrogowaciały naskórek oraz otwiera pory. Zabieg ma na celu poprawę wyglądu i stanu skóry, poprzez spłycenie drobnych zmarszczek oraz rozjaśnienie przebarwień. Co więcej, peeling sprawia, że skóra jest bardziej miękka i lepiej wchłania substancje odżywcze, np. z balsamów czy olejków.  Domowy peeling warto stosować 1-2 razy w tygodniu. Jeśli posiadasz wrażliwą skórę, zadbaj by oczyszczanie twarzy było delikatne i nie wykonuj go częściej niż raz w tygodniu. 

Kiedy nie powinno się wykonywać peelingów? 

Domowy peeling nie powinien być wykonywany bezpośrednio po depilacji, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia. Peeling nie może być także stosowany na różnego rodzaju podrażnienia, na przykład na wysypki, ponieważ zaostrza zaistniały stan zapalny. Gdy drobinki złuszczające zawarte w kosmetykach są ostre bądź gruboziarniste – nie powinieneś stosować takiego preparatu częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeżeli masz problem z trądzikiem różowatym bądź trądzikiem pospolitym, zanim wykonasz peeling, skonsultuj się z dermatologiem. 

Najlepsze przepisy na domowy peeling 

Miseczka z kosmetykami leżąca na białym stole

By zadbać o kondycję swojej skóry, warto regularnie złuszczać zrogowaciały naskórek za pomocą peelingu. Nie chodzi tylko o jej blask, ale o zdrowie. Zatkane pory mogą prowadzić do wyprysków oraz wrastających włosków. Jeszcze lepiej, jeśli drogeryjne produkty zastąpisz naturalnymi kosmetykami. Domowy peeling wcale nie jest skomplikowany. Oto kilka naszych propozycji. 

Domowe peelingi do ciała

Peeling z kawy DIY 

Ten domowy kosmetyk DIY złuszczy martwy naskórek, wygładzi skórę i ją ujędrni. Wzbogacony dodatkowo o wybrany olej, np. kokosowy, przyczyni się też do poprawy jej nawilżenia. Drobne ziarenka kawy nie tylko pomagają złuszczyć naskórek i oczyścić pory, ale także pobudzają mikrokrążenie i ujędrniają cerę

Składniki: 

  • 1/3 filiżanki fusów po kawie 
  • 1/3 filiżanki oleju kokosowego lub oliwy extra virgin
  • 1/4 filiżanki cukru trzcinowego 
  • 1 łyżeczka cynamonu 

Wystarczy wszystko razem wymieszać i peeling gotowy! 

Peeling cukrowy z rozmarynem i oliwą 

Domowy peeling cukrowy nie tylko odżywia, ale i dzięki oliwie nawilża oraz pobudza skórę

Składniki: 

  • 1/4 szklanki sypkiego cukru, 
  • Duża łyżka miodu, 
  • Łyżeczka ciepłej oliwy, 
  • Dwie gałązki posiekanego rozmarynu 

Wymieszaj całość w miseczce. Stosując peeling unikaj okolic oczu! 

Truskawkowy scrub do ciała

Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • 3/4 szklanki cukru
  • 1/4 szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego
  • 5 kropli olejku eterycznego o zapachu wanilii
  • Różowy barwnik

Do słoiczka przesyk cukier, do której następnie dodaj olej kokosowy. Do mieszaniny, dodaj olejek eteryczny oraz barwnik i całość wymieszaj. I gotowe!

Peeling kokosowy z cukrem i cytryną 

Olej kokosowy głęboko nawilża skórę, a dodatek soku i skórki cytrynowej zadziała na skórę rozjaśniając ją i zmiękczając

Składniki: 

  • Pół cytryny 
  • Łyżka oleju kokosowego 
  • 3 łyżki cukru 

Umyj cytrynę i zetrzyj z niej skórkę, a następnie wyciśnij sok. Dodaj cukier, olej kokosowy (nie rozpuszczony) oraz sok i cytrynowa skórkę. Wszystko dokładnie wymieszaj do uzyskania gęstej masy i gotowe! Nakładaj okrężnymi ruchami.   

Domowy peeling z soli do ciała 

Sól bogata jest w minerały, które wykazują zbawienny wpływ na skórę. Zatem peeling solny nie tylko usunie martwy naskórek i oczyści. Także pobudzi ją do odnowy, zwiększy krążenie, odmłodzi i odżywi. Do tego rodzaju peelingu, możesz zastosować różnego rodzaju sali: morskiej, kuchennej, himalajskiej czy epsom. 

Składniki: 

  • 1 łyżka startej skórki z cytryny, 
  • 1/2 szklanki oliwy z oliwek, 
  • 1/2 szklanki soli morskiej (drobnej). 

Sól morską, oliwę oraz skórkę z cytryny dokładnie wymieszaj na jednolitą masę. Peeling nakładaj na zwilżoną skórę ciała i delikatnie masuj, wykonując okrężne ruchy. 

Domowe peelingi do twarzy

Peeling do twarzy jest dobrym sposoem na złuszczenie naskórka, ale także na oczyszczenie oraz nawilżenie skóry twarzy. Dobry peeling poprawi krążenie (co wpływa na poprawę kolorytu twarzy) i zapobiega występowaniu stanów zapalnych. A domowe peelingi wykorzystują naturalne składniki bez chemii i innych substancji.

Najprostszy domowy peeling do twarzy

Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • 1 łyżkę brązowego cukru
  • Pół łyżeczki wody
  • 2 krople olejku lawendowego lub herbacianego

Połącz ze sobą wszystkie składniki w małej miseczce do otrzymania odpowiedniej konsystencji. Nałóż peeling na twarz za pomocą koniuszka placa i delikatnie go wmasuj. Po zabiegu, przepłucz buzię zimną wodą i nałóż krem nawliżający.

Delikatny peeling z płatków owsianych

Płatki owsiane są idealnym składnikiem peelingu dla osób z cerą wrażliwą, ponieważ mają one właściwości łagodzące i przeciwzapalne. A dodatkowo, odblokowują zapchane pory. Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • Pół szklanki płatków owsianych
  • Ciepła woda

Zblenduj płatki owsiane do utrzymania drobnego pyłku. Następnie, dodaj do nich odrobinę wody, tak aby powstała pasta. Delikatnie zmasuj go w twarz i w szyję.

Cukrowy peeling do twarzy

Domowy peeling cukrowy nie tylko odżywia, ale i dzięki oliwie nawilża oraz pobudza skórę. A dodatek soku z cytryny sprawi, że twarz będzie promienna. Oto składniki potrzebnego do jego wykonania:

  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka miodu
  • Sok z połowy cytryny
  • Pół szklanki cukru

Połącz ze soba oliwę z oliwek,, miód oraz sok z cytryny do ich połączenia. Następnie dodaj cukier i zmieszaj go w miksturę do całkowitego połączenia się składników. Wmasuj w cerę okrężnymi ruchami przez minutę, a następnie słpucz go ciepłą wodą.

Migdałowy peeling do twarzy

Składniki:

  • Woda różana
  • Kiełki pszenicy
  • Mąka migdałowa
  • Rumianek

Suche składniki wsyp do małej miseczki i je ze soba wymieszaj. Następnie dodaj do nich wodę różaną i połącz ją do otrzymania mikstury o konsystencji pasty. Peeling wmasuj w twarz okrężnymi ruchami i spłucz ciepłą wodą.

Domowy peeling do ust DIY

Spierzchnięte usta zarówno zimą jak i latem mogą być prawdziwą zmorą. Naturalny peeling to recepta na miękkie usta. Pomoże usunąć martwy naskórek i zadba o ich nawilżenie. Wystarczy użyć go dwa razy, a usta staną się przyjemne miękkie. Ten peeling pokochają szczególnie miłośniczki malowania ust szminką, bo wiadomo, że gładkie usta to podstawa pielęgnacji.

Peeling z miodem

Całość wymieszaj i dokładnie, okrężnymi ruchami wsmaruj w usta. Olej kokosowy zawiera w sobie antyoksydanty, dlatego usta będą bardziej odżywione. Brązowy cukier działa złuszczająco, natomiast miód nawilża. Taki peeling możesz wykonywać raz w tygodniu.

Składniki: 

  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1 łyżka miodu 
  • 2 łyżki cukry trzcinowego 
  • Pół łyżki ciepłej wody

Peeling DIY do ust z kawy

Jak już wiesz, ziarenka kawy zawarte w peelingu pobudzają mikrokrążenie, ale także sprawią, że usta będą pełniejsze. A dodatek oleju nada im odpowiedniego nawilżenia. Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • 1 łyżkę fusów z kawy
  • Odrobina oliwy z oliwek lub rozpuszczonego oleju kokosowego

Fusy z kawy przełóż do małej miseczki i wymieszaj je z odrobiną olejku. Powstałą papkę nałóż na usta na usta i delikatnie wmasuj wargi.

Lawendowy peeling do ust

Miód zawarty w tym peelingu odżywi usta, a olejek lawendowy zapewni im nie tylko dodatkowe nawilżenie, ale także ochroni je przed poparzeniami słonećznymi. Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka brązowego cukru
  • 5 – 6 kropli olejku lawendowego

Połącz ze sobą łyżkę miodu oraz brązowego cukru. Następnie dodaj olejek lawendowy i wymieszaj go z pozostałymi składnikami. Peeling nałóż na usta okrężnymi ruchami. Po zabiegu, spłucz go ciepłą wodą.

Cynamonowy peeling do ust

Dzięki zawartości cynamonu w tym peelingu, usta będą bardziej pełne. Dodatkowo, ma on naturalne właściwości złuszczające. Do jego wykonania będziesz potrzebować po pół łyżki:

  • Cynamonu
  • Miodu
  • Oliwy z oliwek

W małej miseczce połącz ze sobą wszystkie składniki do ich połączenia się. Nałóż peeling na koniuszek palca i delikatnie wmasuj peeling w wargi. Po zabiegu umyj usta ciepłą wodą, a następnie nałóż swój ulubiony balsam do ust.

Interesujesz się tematyką urody? Sprawdź nasze artykuły:

Peelingi do rąk DIY

Skóra na dłoniach jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego warto o nią odpowiednio zadbać. W szczególności zimą, kiedy to nasze dłonie są szczególnie podatne na wysuszenie i pękanie. A zabieg peelingu poprawi ich koloryt, i sprawi, że będa gładkie oraz ujędrnione. Zobacz nasze pomysły na domowe peelingi do rąk!

Kokosowy peeling do rąk

Olej kokosowy idealnie nawilży skórę rąk, a sól ją zmiękczy i usunie martwy naskórek. Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • 2/3 szklanki soli
  • 1/3 szklanik rozpuszczonego oleju kokosowego
  • 7 – 10 kropli olejku z trawy cytrynowej

Rozpuść olej kokosowy, a do małej miseczki dodaj sól. Rozpuszczony olej przelej do naczynia z solą i dodaj olejek z trawy cytrynowej. Połącz ze sobą wszystkie składniki za pomocą łyżeczki.

Migdałowo – miodowy peeling do rąk

Zmielone migdały świetnie złuszczą naskórek, a miód zawarty w peelingu nawilży i odżywi skórę. Naszykuj:

  • Garść migdałów
  • Pół łyżki miodu
  • Mleko

Zmiel migdały w blenredze lub malaksarze na proszek, a następnie dodaj do nich miód oraz mleko do otrzymania konsystencji pasty. Mieszankę wmasuj w skórę dłoni przez dwie minuty. Po zabiegu umyj ręce ciepłą wodą.

Jak dbać o dłonie?

  1. Nawilżaj dłonie za pomocą kremu do rąk.
  2. Używaj kremu SPF.
  3. Podczas sprzątania łazienki i kuchni silnymi środkami chemicznymi, zawsze zakładaj rękawice.
  4. Wybieraj miękkie materiały.
  5. Ogranicz czas kąpieli.

Domowy peeling: przechowywanie

Aby domowe produkty do pielęgnacji skóry służyły Ci jak najdłużej, pamiętaj o ich odpowiednim przechowywaniu i organizacji kosmetyków. Zobacz, co musisz wiedzieć:

  1. Szczelność opakowania, które zminimalizuje dostęp tlenu do kosmetyków.
  2. Rodzaj opakowania. Do przechowywania kosmetyków wykonywanych w domowym zaciszu zaleca się szklane pojemniki lub słoiczki. Jednak przed przełożeniem produkty, pamiętaj aby je dobrze umyć, wysuszyć i zdezynfekować
  3. Miejsce przechowywania. Domowe produkty do pielęgnacji najlepiej jest przechowywać w nienasłonecznionym miejscu, w dość niskiej temperaturze. Ale niekoniecznie musi to być lodówka, choć jest to bezpieczne miejsce.

Domowe spa 

Przytulna łazienka z wanną, zapalonymi świeczkami oraz elementami dekoracyjnymi

Nie ma nic lepszego jak domowe spa po męczącym dniu! Z roku na rok ośrodki SPA zdobywają coraz więcej wielbicieli. Nic dziwnego, tu można naprawdę wypocząć, zrelaksować się, zadbać o ciało i umysł. Nie musisz jednak wydawać fortuny na tego typu atrakcje. Wystarczy, że zaaranżujesz swoje mieszkanie tak, by stworzyć w nim domowe spa.

Długa kąpiel wśród świec i olejków zapachowych to podstawa. Dodaj do tego kieliszek ulubionego wina i przekąski. Następnie, wykonaj energetyczny peeling! Umilając sobie czas możesz włączyć w tle ulubiona, relaksacyjną muzykę. Nie zapomnij o maseczkach, balsamie do ciała i zapachowych świeczkach, które pomogą w aromaterapii.

Lubisz inspiracje i lubisz być na bierząco z najnowszymi trendami? Dołącz do klubu Westwing, a nie przegapisz stylowych kampanii tematycznych, dzięki którym stworzysz piękny dom!