Pomieszczenie z roślinami oraz stojącym wiatrakiem

Przez całą zimę czekasz na pierwszy powiew wiosny, która już zwiastuje zbliżające się lato? Uwielbiasz gorące, leniwe dni spędzane na świeżym powietrzu nad jeziorem czy spacerując po lesie, lub leżąc w hamaku z książką? My również, jednakże przychodzi taki moment w ciągu dnia, gdy potrzebujemy się ochłodzić. Tu za schronienie powinno posłużyć nam mieszkanie. Jak ochłodzić pokój latem i stworzyć w nim przyjemną przestrzeń do relaksu? Poniżej przygotowaliśmy kilka przydatnych pomysłów! 

Jak przygotować mieszkanie na upały? 

Podwyższona temperatura w mieszkaniu ma ścisły związek z oknami i aktywnością jaką w nim wykonujesz. Wiele osób w upalne dni stara się wietrzyć mieszkanie w ciągu dnia, nie zdając sobie sprawy, że ciepłe masy powietrza z zewnątrz podwyższają temperaturę. Pamiętaj aby mieszkanie wietrzyć, ale późnym wieczorem lub w nocy, gdy simie nie oddaje już zgromadzonego przez cały dzień, ciepła do otoczenia. 

Winowajcy podnoszenia temperatury w Twoim mieszkaniu to większość urządzeń elektrycznych, których nie sposób w mieszkaniu nie posiadać. Zaliczamy do nich piekarnik, kuchenkę, żelazko, ale także lodówka czy komputer stacjonarny, które pod wpływem trwałej pracy mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. W upalne dni warto ograniczyć ich eksploatacje. 

Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu oraz w domku jednorodzinnym 

Nie ma nic przyjemniejszego w upalne dni jak wejście do klimatyzowanego pomieszczenia. Ukojenie jakie wówczas następuje jest wprost bezcenne. Lato w Polsce jest coraz bardziej upalne a więc coraz więcej osób decyduje się też na montaż klimatyzacji w domu czy mieszkaniu by ochłodzić pokój. Czy warto montować klimatyzację w domu? Przed zakupem zapoznaj się z wadami i zaletami tego sposobu na ochłodzenie pomieszczenia. 

Zalety: 

1. Prosta instalacja. Klimatyzator można zamontować w domu już wybudowanym i wykończonym bez konieczności przerabiania istniejących instalacji (wentylacyjnej czy grzewczej) i niszczenia wykończonych ścian i podłóg. 

2. Oczyszczenie powietrza. Oczyszcza i jonizuje powietrze co ma duży wpływ na lepsze samopoczucie w upalne dni. 

3. Zapewnia komfort. Klimatyzacja przekłada się bezpośrednio na komfort życia. Odpowiednio ustawiona, powoduje, że w upalny wieczór zaśniesz bez problemu i obudzisz się wypoczęty. Wiele urządzeń ma tryb nocny, w którym pracują ciszej, aby nie przeszkadzać w zasypianiu. 

Wady: 

1. Częste infekcje spowodowane różnicą temperatur. Najczęściej klimatyzacja montowana jest w wybranych pomieszczeniach a nie w całym domu. Przechodząc z różnych pomieszczeń lokatorzy są narażeni na dużą zmienność temperatur, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. 

2. Wyższe koszty za energię elektryczną. Działająca cały dzień klimatyzacja zwiększa koszty związane z poborem energii elektrycznej. W skali miesiąca może być to wzrost o około 35 zł. 

3. Hałas. Klimatyzacja w czasie swojej pracy, niestety bywa mocno zauważalna. Monotonne buczenie wiatraka może negatywnie wpływać na samopoczucie domowników. 

Sposób na upały: wiatrak 

W Twoim mieszkaniu nie ma klimatyzacji? W uplane dni wykorzystaj wiatrak. Jeśli masz stary i niezbyt estetyczny model, przygotowaliśmy tutorial, jak go odnowić. Dzięki temu nie tylko przyniesie ochłodzenie, ale też stanie się estetyczną dekoracją wnętrz.

Jeśli temperatury są naprawdę wysokie, wypełnij dużą miskę kostkami lodu i ustaw ją obok wiatraka. Po jego włączeniu dotrze do ciebie orzeźwiająca mgiełka, która przyniesie ulgę w czasie gorących dni. 

Wskazówki jak przetrwać upały

Najprostszym sposobem na ochłodzenie mieszkania w czasie upałów jest oczywiście użycie klimatyzacji lub włącznie wiatraka. Nie każdy jednak posiada w domu taki sprzęt. Szukasz alternatywy? Aby ochłodzić mieszkanie, możesz na szczęście zastosować domowe sposoby, nie wymagające nakładów finansowych jak w przypadku np. instalacji klimatyzacji. 

1. Przede wszystkim zasłoń okna! Dzięki temu pomieszczenie nie nagrzewa się przez wpadające gorące promienie słoneczne. W ciągu dnia warto także zamykać okna, aby gorące powietrze nie dostawało się do wnętrza domu. Jeżeli chcesz przewietrzyć mieszkanie, warto zrobić to późnym wieczorem lub w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. 

2. Domowy klimatyzator. Wykorzystaj kilka plastikowych butelek po napojach – nalej do nich wody i włóż na noc do zamrażarki. W ciągu dnia zamrożone butelki poustawiaj blisko siebie np. przy oknach (jeśli są otwarte), w delikatnym przeciągu. Najlepszy efekt da Ci ustawienie ich przed zwykłym, nawet niewielkim, wiatraczkiem. Alternatywnie możesz postawić przed nim zwykłe wiadro z lodem. 

3. Zrezygnuj z dodatkowych podgrzewaczy! Podczas upałów, zrezygnuj z prasowania, intensywnego gotowanie, pieczenia oraz długich ciepłych kąpieli. Wszystkie te sprzęty oddają bardzo dużo ciepła do otoczenia, przez co zwiększają ogólną temperaturę w pokoju. 

4. Mokre ręczniki na oknach. Ten sposób szczególnie przyda się jeśli nie posiadasz zasłon lub rolet. Mokry ręcznik zatrzyma ciepłe powietrze, wpuszczając tym samym nieco wilgoci do Twojego pokoju. 

5. Pij dużo wody! Przy ekstremalnie wysokich temperaturach należy zwiększyć ilość spożywanych płynów o ok. 1 litr. Pamiętaj, że wodę możesz czerpać również z owoców i warzyw. 

Dieta na upały

W gorące dni zadbaj też o siebie. Na twoje samopoczucie i zdrowie ma wpływ nie tylko to, jak przygotujesz otoczenie, ale też dieta, napoje i ubrania.

Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, możesz dodać do niej też kawałki sezonowych owoców: borówek, malin, porzeczek. Wypróbuj sposób rdzennych mieszkańców Maroca, którzy piją duże ilość naparu z mięty. Zalej kilka świeżych gałązek wrzątkiem, możesz dodać cukier, i odstaw do przestygnięcia.

Unikaj ostrych przypraw, które tylko podnoszą temepertaurę ciała. Wybieraj owoce i warzywa z dużą zawartością wody. Na upały idealne są chłodniki. Zmiksuj awokado, ogórek, kilka listków mięty, dolej wody i dodaj soli do smaku. Innym pomysłem jest chłodnik arbuzowo-pomidorowy lub hiszpańskie gazpacho.

Kiedy temperatury rosną, zwróć uwagę z jakich materiałów są Twoje ubrania. Noś tylko te naturalne, takie jak len, bawełna lub jedwab. Jak ognia unikaj polyestru i akrylu. Ta sama zasada dotyczy pościeli. W upały najlepiej spać pod lnianym lub bawełnianym przykryciem.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom upały okażą się niestraszne i będziecie mogli cieszyć się latem. Aby uzyskać dostęp do większej ilości wskazówek i inspiracji, dołączcie do klubu Westwing.