Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Dziewczyna medytująca na drewnianym balkonie w czasie urlopu

Żyjemy w ciągłym biegu. Dbamy o najbliższych, dom, jesteśmy czynni zawodowo i angażujemy się w różne projekty. W codziennej gonitwie pozostaje nam niewiele czasu tylko dla siebie. A to naprawdę duży błąd. Dbanie o siebie stanowi fundament dobrej relacji ze sobą. W natłoku codziennych obowiązków i tysiąca spraw do załatwienia łatwo jest się poczuć przytłoczonym. Co prawda uniwersalnej recepty na szczęście nie ma, ale mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które możesz wdrożyć w swoim życiu by poczuć się znacznie lepiej. Jak zadbać o siebie? Sprawdź sam!

Jak zadbać o siebie – zdrowie

Czasami jesteś tak pochłonięty rzeczami, że zapominasz zająć się jedyną osobą, która będzie z tobą na zawsze: samym sobą. Ale pamiętaj, że nie ochronisz swoich bliskich jeśli sam nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem i o siebie zadbać! Zastanawiasz się od czego zacząć? Poniżej klika ważnych punktów: 

 1. Odpowiednia długość snu

  Śpij w przewietrzonym pomieszczeniu, w którym panuje pokojowa temperatura i odpowiednia wilgotność powietrza. Zdrowy sen dla osób w wieku 18 – 64 lat to minimum 7 godzin. Brak snu negatywnie wpływa na nasz mózg, a więc także na zdolności poznawcze. Osobom, które odpoczywają w nocy bardzo krótko, znacznie trudniej się skoncentrować a co więcej, przyswajać nowe informacje.
 2. Zmień swoją dietę

  Posiłki w regularnych odstępach czasu, zrezygnowanie ze śmieciowego jedzenia to podstawowy krok do  poprawy jakości swojego życia. Aby lepiej się odżywiać planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem, aby nie musieć się zastanawiać co i kiedy zjeść. Dzięki temu Twoje wybory żywieniowe będą lepsze. Zdajemy sobie sprawę, że zmiana nawyków żywieniowych nie należy do najłatwiejszych. Bazuj więc na rzeczach, które znasz i lubisz. Możesz też udać się do renomowanego dietetyka. 
 3. Więcej ruchu 

  Ćwicząc regularnie zwiększasz swoją siłę i wytrzymałość, przydatną w codziennych wyzwaniach ale także wytwarzasz endorfiny, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Niemal każda aktywność, która wpływa na szybszy przepływ krwi, może dotlenić Twój mózg i zmniejszyć uczucie zmęczenia.  Ale pamiętaj – wszystko rozpoczynaj małymi krokami. Nie musisz od razu biegać po 10 km i podnosić solidnych ciężarów. Możesz zacząć od zwykłego, długiego spaceru, zacząć jogę w domu lub ćwiczenia relaksacyjne.
 4. Badaj się regularnie

  To jedna z najważniejszych i najczęściej ignorowanych zasad dbałości o zdrowie. Na nic zda się dieta, aktywność fizyczna i nawet najlepszy sen, jeśli nie będziesz kontrolować swojego stanu zdrowia. Pierwszym krokiem do określenia prawidłowego kierunku, w jakim powinno zmierzać Twoja troska o zdrowie, jest przejście dokładnego badania organizmu pod kątem chorób występujących w Twojej rodzinie, np. cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu czy chorób serca i nowotworów. U kobiet bardzo ważne jest samobadanie piersi i regularna cytologia.
 5. Zadbaj o work life balance

  Work life balance to teoria, która twierdzi, że powinienieś zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Oczywiście dobrze wiemy, jak to wygląda w rzeczywistości. Zawsze pojawia się jakieś „ale” – bo szef wywiera presję, bo włącza się nam „syndrom oszusta”, tracimy wiarę we własne możliwości i czujemy, że musimy „nadrobić” braki. Jednak badania udowodniły, że pracownicy, którzy wyznaczają wyraźne granice pomiędzy tymi strefami życia są bardziej zrelaksowani, a przez to zdrowsi i bardziej produktywni.

Jak zadbać o siebie – umysł

Dziewczyna czytające książkę pod białym kocem w salonie o białych ścianach

Pamiętaj, motorem napędowym Twojego organizmu jest mózg i o niego także należy odpowiednio zadbać. To od niego zależy Twoje samopoczucie, zdrowie, chęć do działania. Jak zadbać o siebie w tym o swój umysł? 

1. Detoks od social media. Podróże, pięknie wyglądające potrawy, świetne sylwetki, dobrze dobrane stylizacje… skąd Ci ludzie mają na to czas!? Tym karmią nas social media. Złudzeniem perfekcyjnego życia, które niestety jest mocno wyidealizowane. Patrząc na to zastanawiasz się czemu Ty tak nie masz? A może robi Ci się źle i czujesz poczucie niesprawiedliwości? Zajdź zdrowy dystans! Włącz tryb offline! Spróbuj ograniczyć korzystanie z social media do koniecznego minimum. W zamian dowiedz się jak wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki, takie jak np. trening umysłu mindfulness. To zbawiennie wpłynie na Twój umysł. 

2. Dobra książka. Karm swój umysł dobrymi rzeczami. Książka nie tylko ma świetny wpływ na naszą pamięć, ale także rozwija wyobraźnię i zwiększa zasób słownictwa jakim się posługujemy. Postaraj się wygospodarować czas tak, by dziennie przeczytać przynajmniej 20 stron książki. Może wieczorem, przed snem zamiast scrollowania social mediów? 

3. Pozbądź się blokad mentalnych. Blokadami mentalnymi są wszystkie ograniczające przekonania jakie przyjąłeś świadomie, lub nie świadomie do swojego umysłu. Jesteś tylko i aż człowiekiem. Możesz popełniać błędy, uczyć się a przede wszystkim zdobywać kolejne szczyty! 

Kobieta na szczycie góry

4. Otaczaj się pozytywnymi rzeczami. To co oglądasz, słuchasz, osoby z jakimi przebywasz, tematy jakie poruszasz, miejsca w których przebywasz wpływają na twój sposób myślenia. Postaraj się zaoszczędzić nieco swojej energii i eliminuj negatywy z Twojego bieżącego życia. Znajomy z pracy ciągle marudzi? Może warto poszukać innego wolnego biurka w firmie lub otwarcie powiedzieć, że masz tego dosyć? 

5. Medytacja. Najogólniej mówiąc, medytacja jest pewnego rodzaju praktyką, wywołującą stan umysłu, w którym mamy większą kontrolę nad swoimi myślami i stanem emocjonalnym. W efekcie systematycznego ćwiczenia polepsza się stan ciała, ducha i umysłu. Regularna medytacja prowadzi do zmniejszania stresu, który może wywołać lub zaostrzyć różne problemy zdrowotne, w tym choroby serca, otyłość, a nawet zaburzenia lękowe. Obecnie istnieje mnóstwo sposobów na to, by zacząć swoją przygodę z treningiem umysłu. Medytacja dla początkujących dostępna jest w postaci aplikacji i klipów z wskazówkami na YouTube. My polecamy zwłaszcza te metody, które można zainstalować lub pobrać na telefonie, tak by nie wymagały ciągłego dostępu do internetu, co może rozpraszać umysł.

kobieta medytująca z miską tybetańską

Jak zadbać o siebie? Propozycje spędzania wolnego czasu 

W końcu przychodzi ten długo wyczekiwany… czas wolny! Zastanawiasz się co wówczas robić? To czas w 100 % dla Ciebie a więc możesz robić na co tylko masz ochotę. Pragniesz relaksu? Polecamy domowe spa, najlepiej z sesją aromaterapii z użyciem olejków eterycznych! Przygotuj zapachowe świece, płyny do kąpieli i ulubione maseczki. Nalej gorącej wody do wanny, dodaj kilka kropel relaksującego olejku (na przykład lawendowego) i oddaj się rozkoszy! 

Wolisz bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu? Udaj się na spacer lub wycieczkę rowerową a może nordic walking? To z pewnością dotleni Twój mózg i dobrze wpłynie na kondycję fizyczną. 

Zagraj z rodziną w planszówki, które są fantastyczną formą zabawy. W sklepach znajdziecie różnorodne gry, które na pewno przypadną wam o gustu. Warto wybrać coś oryginalnego, co szybko się nie znudzi i sprawi radość domownikom. A może kawa i ploty z przyjaciółką? Pamiętaj – to czas dla Ciebie więc spędź go dobrze! 

Naucz się języka obcego, szczególnie takiego, którego dźwięk sprawia Ci przyjemność. Nauka języków bardzo rozwija umysł i jest niesamowicie satysfakcjonująca. Następnym razem to cappuccino na wakacjach zamówisz już po włosku!

Załóż bloga i podziel się z światem, tym co Cię inspiruje, martwi lub motywuje do działania. Jeśli jesteś raczej prywatną osobą, to zacznij po prostu pamiętnik. Dzienne spisywanie myśli pomoże Ci je wyklarować i nabrać dystansu do zmartwień.

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji o tym, jak zadbać o siebie oraz wyjątkowe oferty.