Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon urządzony w produktach Eames

Niewielu projektantów ma szansę tak intensywnie odcisnąć swoje piętno na świecie współczesnego designu, jak zrobiło to pewne twórcze małżeństwo – Charles i Ray Eames. Architekt i malarka wspólnie stworzyli nie tylko rodzinę, ale także innowacyjny styl tworzenia, który po dziś dzień wystawiany jest na piedestały. I to pomimo tego, że od powstania wielu z ich projektów minęło już kilkadziesiąt lat! To para, którą warto znać.

Kim byli Charles i Ray Eames?

Charles i Ray Eames to niezwykle kreatywne małżeństwo, które złotymi literami zapisało się na kartach historii nowoczesnego designu. Ich kultowe przedmioty są rozchwytywane od wielu lat i nie przestają zachwycać swoich posiadaczy i kolekcjonerów. Piękne fotele oraz wygodne krzesła to modele, które zadowolą nawet najbardziej wymagające gusta. Przyjrzyjmy się figurom obydwojga z artystów!

Kim był Charles Eames?

Charles Eames to amerykański architekt urodziny w 1907 roku w Saint Louis w stanie Missouri. Skończył studia na tamtejszym Uniwersytecie Waszyngtona i już w wieku 23 lat otworzył własne biuro projektowe. Dzięki stypedium Cranbrook Academy of Art rozpoczął pracę nauczycielską na wydziale projektowania. Szybko stanął na czele całego wydziału – wszystko dzięki wygranej w prestiżowym konkursie „Organic design and Home Furnishings”, organizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Już wtedy świat dowiedział się, kim jest Charles Eames – jego złote lata miały jednak dopiero nadejść! W 1941 roku poślubił Ray Eames, a ich wspólna kariera stać się miała przełomem w świecie designu. Zmarł w 1978 w mieście, w którym przyszedł na świat – w Saint Louis.

Kim była Ray Eames?

Ray-Bernice Alexandra Kaiser, bo tak brzmiało jej pełne, panieńskie imię, urodziła się w 1912 w Sacramento w amerykańskim stanie Kalifornia. Studiowała malarstwo pod kierownictwem Hansa Hoffmana w Nowym Jorku i szybko stała się jedną z liderek pierwszej fali amerykańskiego abstrakcjonizmu. Dzięki temu miała możliwość ukazania światu swoich prac podczas wystawy grupy, do której zaliczali się twórcy tego nurtu. Odbyła się ona w Riverside Museum w Nowym Jorku. W 1940 roku dostała się do Cranbrook Academy of Art. Tam pomagała Charlesowi Eamesowi i jego przyjacielowi w przygotowaniu dzieła na konkurs, który później wygrali. W 1941 roku Ray i Eames pobrali się i na stałe zamieszkali w Kalifornii. Artystka zmarła w 1988 roku, dziesięć lat po śmierci swojego ukochanego męża.

Styl projektów

Krzesło projektu Eames w czarnym kolorze na tle szarej ściany

Meble Charlesa i Ray Eamesów to prostota, funkcjonalność i dbałość o detale. Są niezwykle wyjątkowe i mogą stać się centralnym elementem każdego pomieszczenia. Wnętrze, w którym znajdzie się dzieło tych twórców, od razu nabiera charakteru – dzięki tej niemalże magicznej właściwości stały się tak wielkim przebojem w świecie projektowania. Ich właściciele mogą cieszyć się kultowym przedmiotem, który nigdy nie wyjdzie z mody.

Małżeństwo stworzyło wspaniałe, ponadczasowe projekty mebli, które po latach zostały nazwane ikonami designu. W latach czterdziestych XX wieku projektowali meble w innowacyjny sposób, wykorzystując raczkującą dopiero technologię giętej sklejki. Styl, jaki dzięki temu nadawali meblom, był na tyle niepowtarzalny i nowatorski, że do dziś określa się go bez pudła jako design Eamsów.

Najbardziej znane projekty użytkowe

Najpopularniejsze i najbardziej znane projekty, którymi wprost zachłysnął się świat i designu, a które do dziś są ozdobą wielu domów to:

  • Lounge Chair Wood – zostało zaprezentowane w 1946 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Jest wykonane z jesionowej sklejki. Krzesło zostało uformowane tak, aby zapewnić siedzącemu idealne oparcie.
  • Aluminium Series – w skład serii wchodziły krzesła Aluminium Chair i Aluminium Office Chair oraz fotele Aluminiun Group Armchair. Chociaż posiadają ramę wykonaną z aluminium oraz prostą konstrukcję, zaskakuje ich wyjątkowo eleganckie wykończenie.
  • Eames Lounge Chair – to tradycyjne, skórzane krzesło. Jest niezwykle eleganckie, perfekcyjnie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Zadowoli nawet najbardziej wymagające gusta. Dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do każdego wnętrza.
  • Dom Eamesów – wśród najsłynniejszych projektów nie sposób nie wspomnieć o domu tej zjawiskowej pary! Pierwotnie znany był jako Case Study House nr 8, jednak sami twórcy tak zachwycili się nowoczesną rezydencją, że bardzo szybko stała się ich domem. Położony na szczycie 150-metrowego klifu budynek wykonany jest z prefabrykowanych, przemysłowych materiałów, które nie zakłócają otaczającej go przestrzeni. Charakteryzuje się niepowtarzalną lekkością i nowoczesnym stylem. Był prawdziwą rewolucją – powstał w zaledwie kilka dni! Jego prostopadłościenna forma wyraźnie inspirowana jest motywami japońskimi, a wpadające do wnętrza przez cały dzień ciepłe światło słoneczne dodaje niezbędnej przytulności przenikającym się płynnie pokojom. To prawdziwie nowoczesny dom wśród natury, który po dziś dzień jest stawiany na architektonicznym piedestale! Obecnie budynek pełni rolę muzeum i jest siedzibą fundacji Eamesów.

Poznaj innych architektów i projektantów, którzy na zawsze zapisali się na kartach architektury. Są nimi między innymi:

Światowe uznanie

Fotel bujany projektu Eames

Charles i Ray Eames w ciągu swojej kariery zostali uhonorowani wieloma prestiżowymi nagrodami. Chociaż za największe wyróżnienie dla ich kunsztu z pewnością uznać można fakt, że ich projekty po dziś dzień odnaleźć można w najmodniejszych wnętrzach, to za dodatkowy dowód ich talentu posłużyć może również otrzymany wspólnie w 1979 roku Royal Gold Medal. To medal przyznawany corocznie przez brytyjskiego monarchę najlepszym ze światowych architektów – największe wyróżnienie na całych Wyspach! Pochwalić się mogą również nagrodą AIA, czyli Amerykańskiego Instytutu Architektów. Charlesa Eamesa znaleźć możemy również na St. Louis Walk of Fame, czyli tamtejszej alei sław. W 2008 amerykańska poczta wypuściła nawet serię znaczków stanowiących pamiątkę wielkich dzień niezwykłej pary projektantów. To się nazywa dorobek!

Wśród wielkich twórców designu próżno szukać drugiej tak utalentowanej pary, jak Charles i Ray Eames! Wywrócili oni sztukę projektowania do góry nogami, a echa ich twórczości słychać do dziś. Z pewnością wszyscy możemy w ich życiorysie znaleźć nieco inspiracji.

Jeśli szukasz dalszych ciekawostek ze świata aranżacji, koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych porad i najlepszych wskazówek dla pięknego domu. Do zobaczenia!