Zdjęcie portretowe Iwony, autorki bloga Archistacja

Czujesz, że zaczynasz się gubić w mnogości tematów związanych z architekturą wnętrz? Dzisiaj chcemy Ci przedstawić Iwonę i jej blog Archistacja, na którym znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące pytania. Autorka bloga jest architektem z ludzkim podejścem i, jak podkreśla w naszej rozmowie, przy projektowaniu wnętrz stawia przede wszystkim na to, aby ich aranżacja podnosiła jakość życia mieszkańców. Wielką pasją Iwony są też podróże śladami dzieł architektury. Zobacz, dokąd planuje się wybrać w przyszłości.

architektem z ludzkim podejściem
dobrze zaprojektowanych wnętrzach, które spełniają nasze potrzeby i pozwalają nam żyć wygodnie i szczęśliwie.

Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.

Maya Angelou

Migawki z bloga

Rozmowa z Iwoną, autorką bloga Archistacja

Co skłoniło Cię do założenia bloga?

Bloga założyłam na trzecim roku studiów. Czułam wtedy nieodpartą potrzebę podzielenia się z innymi moją pasją do wnętrz, ale też do organizacji i DIY. Początkowo, na blogu poruszałam wiele tematów, ale wraz z moim osobistym rozwojem i ukierunkowaniem, skupiałam się coraz bardziej na wnętrzach, odrzucając inne dziedziny. W czasie studiów potrzebowałam oderwania się od codzienności, a że od zawsze lubiłam pisać i robić zdjęcia, założenie bloga było dla mnie dość naturalną koleją rzeczy. Podświadomie czułam chyba też, że Internet ma moc i że powinnam pójść w tę stronę.

Studiowałaś architekturę, jednak obecnie zajmujesz się projektowaniem wnętrz. Co skłoniło Cię do tej zmiany?

Te dwa kierunki mają ze sobą sporo wspólnego, a tematyka zajęć na studiach częściowo się pokrywa. Wybrałam Architekturę, bo wiedziałam, że daje większą dowolność w zakresie wyboru ścieżki zawodowej i też przez pewien czas myślałam, że będę pracować w dużym biurze projektowym, jako architekt. W trakcie studiów zrozumiałam jednak, że chcę prowadzić własną firmę i łatwiej będzie mi to osiągnąć, jeśli zajmę się wnętrzami. No i przede wszystkim ciągnęło mnie bardziej w kreatywną stronę projektowania, a zawód projektanta wnętrz zdecydowanie jest kreatywny i różnorodny.

Jakie jest Twoje podejście do urządzania wnętrz? Czy masz jakieś złote zasady, którymi zawsze się kierujesz?

Indywidualne podejście do każdej osoby, której pomagam stworzyć miejsce do życia, jest dla mnie najważniejsze. Wnętrze domu może być piękne i dopracowane, ale jeśli nie będzie dopasowane do stylu życia mieszkańców, na nic zdają się wszelkie starania. Życie w takim domu będzie po prostu niewygodne. Istotą projektowania jest dla mnie urządzenie wnętrza w taki sposób, by wspierało nas w wykonywaniu codziennych czynności i by można było korzystać z niego w sposób intuicyjny. By takie wnętrze otrzymać, niezbędna jest analiza potrzeb, przyzwyczajeń oraz stylu życia. Urządzanie domu trzeba zacząć od siebie, bo to my jesteśmy w tym wszystkim najważniejsi.

Skąd czerpiesz inspiracje do Twoich wpisów na bloga i jakie problemy czytelników starasz się rozwiązać?

Inspiracje czerpię głównie ze swojej pracy i obecności w Internecie. Wykonuję projekty wnętrz i udzielam konsultacji, więc z indywidualnych współprac wynoszę najwięcej. Widzę, z jakimi problemami zmagają się osoby, które planują remont lub są w jego trakcie, jakie mają dylematy, wątpliwości i obawy. Często też prowadzę rozmowy na moim profilu na Instagramie lub Facebooku, które inspirują mnie do napisania artykułu, nagrania podcastu lub stworzenia e-booka. Staram się pokazywać, że urządzanie swojego mieszkania czy domu wcale nie musi być przerażające, jeśli dobrze się do tego przygotujemy, odpowiednio do tego podejdziemy i posiądziemy niezbędną wiedzę.

Jak tylko swobodne podróże znów będą możliwe, jakie dzieło architektury chciałabyś zobaczyć i dlaczego?

Od wielu lat planuję odwiedzić Rzym i Florencję, ale jeszcze nie udało mi się tam dotrzeć. To miasta pełne perełek architektury, które bardzo chcę zobaczyć. Ponadto, chciałabym też odwiedzić inne miejsca we Włoszech, bo fascynuje mnie różnorodność tego kraju. Uwielbiam podróżować i czekam tylko, aż znów będzie możliwe swobodne przekraczanie granic.

Jaką wskazówkę dałabyś komuś, kto planuje założyć bloga?

Na pewno ważna jest systematyczność i wytrwałość. Nic nie dzieje się z dnia na dzień, na wszystko potrzeba czasu. Ważny jest także czynnik, który pozwoli się wyróżnić spośród wielu blogów. Trzeba tworzyć treści dobrej jakości, które odpowiadają na pytania i potrzeby ludzi. No i być w tym autentycznym. Bez tego trudno będzie przyciągnąć Czytelników i utrzymać ich uwagę.

Jeśli chcesz odkryć więcej interesujących rozmów na temat wnętrz, koniecznie odwiedź naszą zakładkę “Blogi wnętrzarskie“.