Zdjęcie portretowe Joanny Alminas, projektantki wnętrz i autorki bloga Sztuka Prostoty
autorka to zawodowa projektantka, zaangażowana świadoma żona i mama czwórki dzieci. Książka “Sztuka prostoty” Dominique Loreau stała się punktem zwrotnym w jej życiu i dała początek i nazwę bloga.
wnętrzach, o tym jak wpływają na nasze życie, aby stawało się proste i szczęśliwe. Tematyka aranżacji wnętrz jest punktem wyjścia do poszukiwania złotego środka w szybkim, powierzchownym świecie; rozważań jak nie wybierać między “mieć” a “być”, ale mieć i być szczęśliwym.

Prostota jest piękna, prostactwo ordynarne i nachalne.

Migawki z bloga

Rozmowa z Joanną, autorką bloga Sztuka Prostoty

Skąd u Ciebie zainteresowanie projektowaniem wnętrz?

Jestem introwertyczna, myślę obrazem i bardzo silnie odczuwam przestrzeń. Kolory i kształty mówią do mnie językiem, który rozumiem. Choruję kiedy mieszkam w domu, który jest skrajnie inny od moich potrzeb i zdrowieję, kiedy stwarzam sobie takie warunki, jakich potrzebuję. Ta nadwrażliwość była moim przekleństwem przez wiele lat, dopóki nie zaczęłam jej używać, aby pomagać innym w organizacji ich mieszkań i domów.

Dlaczego zdecydowałaś się założyć bloga?

Z potrzeby dzielenia się tym, że projektowanie wnętrz, to dużo więcej niż wstawianie modnych mebli, malowanie ścian i wrzucanie fotogenicznych dekoracji. To wszystko jest ważne i dobre, ale najważniejsze jest poszukiwanie takiej przestrzeni, takiej kolorystyki, która będzie absolutnie nasza, dzięki której odnajdziemy spokój, energię, czas dla najbliższych. W gruncie rzeczy chodzi o przemyślane wybory pod kątem osobistym. Do tych namysłów zachęcam, bo to one nas prowadzą do głębokiego, prawdziwego szczęścia.

Jak określiłabyś Twój styl projektowania i co na niego wpływa?

Bardzo spersonalizowany. Szalenie mnie interesuje drugi człowiek, jego inność, jego wewnętrzna spójność jak i sprzeczności. Inność jest fascynująca, nowa, jest wyzwaniem, poznawaniem, przygodą. Potrafię wiele zrozumieć, wyczuć przez skórę, bo przecież nie zadaję ani jednnego intymnego pytania podczas pracy. Pilnuję, aby żadna z granic osobistego komfortu moich inwestorów nie została przekroczona. Zdarza sie, że jestem w kropce, nie wiem, nie mogę rozgryźć. Wtedy się modlę, powierzam prowadzenie pracy mojemu Aniołowi Stróżówi, który jest takim cichym, mądrym wspólnikiem 🙂

Czym wyróżnia się Twój blog spośród innych?

Myślę, że misją, aby poszukiwać prostoty w różnych stylistykach, bo prostota nas uwalnia od ciągłego napięcia. Prostota jest piękna, prostactwo ordynarne i nachalne.

Jaki jest Twój ulubiony trend w aranżacji wnętrz na 2020 rok?

Absolutnie zachwyca mnie swoboda projektowania, jaka stała sie trendem. Fajnie, że trendy nawiązują do Bauhasu, który oczyścił formę z wszystkiego co zbędne, pozostawiając jej czystość wynikającą z użyteczności. Również kolor roku 2020 Classic Blue zachęca nas, byśmy wykraczali poza oczywistość, abyśmy poszerzali i pogłębiali nasze myślenie a także poszerzyli naszą perspektywę dla lepszej komunikacji.