Przytulny salon w delikatnych, ciepłych odcieniach kremu i różu

Wiadomo nie od dziś, że kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego tak istotne jest, by dobrze dobrać je podczas aranżacji swojego mieszkania. Ciepłe kolory zmniejszają wizualnie pomieszczenie, dzięki czemu zyskuje ono na przytulności. Jak jednak je łączyć, by zachować odpowiedni balans?

Kolory podstawowe, barwy ciepłe i zimne: czym one są?

Choć czasem trudno to sobie wyobrazić, wszystkie istniejące kolory powstają z zaledwie trzech podstawowych barw. Uwarunkowane historycznie w architekturze oraz sztuce są następujące kolory podstawowe:

  • żółty
  • czerwony
  • niebieski

Kolory te nazywane są podstawowymi, gdyż nie można ich uzyskać poprzez zmieszanie innych barw. Mieszając dwa wybrane kolory podstawowe, otrzymamy kolory pochodne, do których należą:

  • pomarańczowy (czerwony + żółty)
  • fioletowy (niebieski + czerwony)
  • zielony (niebieski + żółty)

Trzy kolory podstawowe i trzy kolory pochodne to tzw. barwy czyste, z których kolejno wyszczególniamy barwy dopełniające.

Barwy ciepłe i zimne w aranżacji wnętrz

Ciepłe kolory w salonie - wyrazista ruda kanapa, pomarańczowe i żółte poduszki

Dzięki różnym zestawieniom barw w mieszkaniu czy biurze, możesz wyczarować wyjątkowy klimat. Ciepłe kolory to podstawa przytulnego salonu.

Przez umiejętne zestawienie kolorów, możesz urządzić wnętrze w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym. Możesz sprawić, że pomieszczenie będzie pełne energii bądź też spokojne i odprężające.

Prosta zasada doboru barw mówi, że ciepłe barwy tj. czerwony, pomarańczowy, żółty – inspirują, a zimne barwy – np.: zielony, niebieski – koją. Dopasowując kolor do konkretnego pokoju możesz wpływać na to, jak będzie przyciągał uwagę innych oraz jak sam będziesz się czuł w wybranym przez siebie odcieniu. Barwy, czy tego chcemy czy nie, wpływają na nasze zmysły.

Ciepłe kolory w aranżacji pokoju

Ciepłe kolory w sypialni, sypialnia w odcieniach beżu i brązu

Ciepłe kolory uznawane są za te, które w aranżacji wnętrz sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. To właśnie one tworzą ten przyjemny nastrój, pozwalają odpocząć naszym zmysłom, ale też odpowiednio się skoncentrować. Ponieważ barwy ciepłe często dodają przestrzeni i “osobowości”, są idealne do wprowadzania energii do smutnych, ciemnych pomieszczeń, z ograniczoną ilością naturalnego światła. Ciepłe odcienie często sprawiają wrażenie, jakby były bliżej, niż kolory chłodne. Dzięki temu powodują, że duże przestrzenie są przytulniejsze i bardziej intymne, a pokoje wychodzące na północ jaśniejsze i cieplejsze. Warto o tym pamiętać, jeśli zależy Ci na stworzeniu przytulnego pokoju. Tym prostym zabiegiem zyskujesz komfortowe mieszkanie, w którym zarówno domownicy, jak i goście czują się wyjątkowo dobrze.

Ciepłe kolory i style aranżacyjne

Odpowiednie łączenie kolorów ma decydujące znaczenie w aranżacji wnętrz i kompozycji naszej przestrzeni. Można je zestawiać na zasadzie kontrastu bądź podobieństwa, w zależności od pożądanego efektu. Ze względu na swój nastrojowy charakter, taka kolorystyka doskonale sprawdzi się w tych częściach domu, w których przyjmowani są goście, takich jak salon i jadalnia. Będzie także pasować do przytulnej kuchni. Jeśli jednak pomieszczenie jest niewielkie, lepiej zastosować ciepły odcień na jednej ze ścian, aby dodatkowo optycznie go nie pomniejszać. Jasne i ciepłe barwy idealnie pasują do aranżacji w stylu skandynawskim, rustykalnym, glamour czy boho. To style, które wyjątkowo cenią sobie jasne tonacje i naturalne materiały takie jak drewno czy kamień.

Jak łączyć ciepłe kolory – nasze propozycje

Łączenie kolorów wpływa nie tylko na wygląd, styl czy charakter wnętrza, ale przede wszystkim na samopoczucie domowników. Jesteś w trakcie aranżowania przytulnego mieszkania lub przytulnego domu? Pamiętaj, że pomalowanie ścian jasną farbą, umeblowanie wnętrza jasnymi meblami bądź dodanie jasnych i gładkich tekstyliów sprawi, że przestrzeń będzie się wydawać większa niż w rzeczywistości. Rutynę możesz przełamać mocniejszymi dodatkami, np. stosując kontrastowe poduszki, zasłony czy dywany. Barwy należy jednak łączyć z umiarem – zbyt duże ich nagromadzenie wywołuje wrażenie chaosu. Nawet jeśli zastosujesz połączenie jasnych odcieni na zasadzie kontrastu, ale do tego dodasz różne odcienie drewna, meble z różnych epok, kolorowe i wzorzyste tkaniny oraz niewłaściwe oświetlenie, to otrzymasz mało przyjemny wizualnie efekt.

Łączenie barw ciepłych i zimnych we wnętrzu

Jeśli łączenie odcieni jest dla Ciebie wyzwaniem, warto zaczerpnąć najlepszej inspiracji, jaką jest natura. Kolory występujące obok siebie w przyrodzie, zawsze będą dobrze prezentować się we wnętrzu. Inspiracją może być las, łąka, jezioro, morze, plaża. Warto zastosować barwy pochodzące z przyrody i urozmaicić je ich jaśniejszymi i ciemniejszymi wariantami. Takie rozwiązanie kolorystyczne dobrze sprawdzi się we wnętrzach, w których użyto naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno. Typowa propozycja łączenia tych dwóch różnych barw to choćby sofa w chłodno popielatym obiciu połączona z pudrowymi, jasnymi poduszkami i jasnym, plecionym kocem. Dookoła jasne, drewniane meble, przytulne oświetlenie i koniecznie świece!

Sypialnia w ciepłych odcieniach – inspiracje

Beże, kremy i złamane biele – ciepłe kolory są idealne do stworzenia przytulnej sypialni. Ogrzewają łagodnie, ale skutecznie, szczególnie gdy odbijają światło. W ich otoczeniu trudno o rozpalenie zmysłów, gdyż charakteryzuje je raczej subtelne ciepło. Sprawdzą się tak samo dobrze w salonie, jak w sypialni, tworząc w niej wyjątkowo przyjemny nastrój. Polecane są również do łazienek i kuchni. Przytulna sypialnia to przede wszystkim tekstylia – poduchy, koce i pledy. Wszystko w jasnych, pastelowych kolorach przełamane niekiedy mocniejszym akcentem w postaci, np. ciemnych puf służących za stolik. To także naturalne dodatki, jak plecione makramy, rattanowe meble czy drewniane akcenty.

Ciepłe barwy w salonie – nasze propozycje

Brązy i ich odcienie – len, kawa z mlekiem, oliwki, ciepłe zielenie – są stonowane i nienarzucające się, eleganckie, ale jednocześnie bardzo naturalne i swojskie. Emanują przyjemnym, bezpiecznym ciepłem i będą doskonałym tłem na przykład do salonu z kominkiem. Takie otoczenie pozwala zrelaksować się i oderwać od codziennych spraw. Kolory ziemi sprawdzają się szczególnie w salonie. Ciepłe barwy pomagają budować komfortowe wnętrza. Te oddalone od gorącej czerwieni są bezpieczne, a ciepło, jakie roztaczają przynosi ukojenie i odpoczynek. Im bliżej drugiego końca skali, tym kolory stają się bardziej pobudzające.

Barwy we wnętrzu mają ogromne znaczenie. To, jak pomalujesz swoje ściany oraz jakie dekoracje umieścisz jest istotne dla ich estetyki, ale i Twojego samopoczucia. Stosuj ciepłe kolory jeśli zależy Ci na przytulnym nastroju. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.