Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Przestrzeń w kolorze terakota z wazonem i paterą

Kojarzy się z glinianymi donicami i klinkierowymi płytkami w ceglanym kolorze. A tymczasem ten modny kolor to coś znacznie więcej. W dzień dodaje energii i skłania do aktywności, natomiast wieczorem uspokaja i wycisza. Nie wierzysz? To sprawdź! Kolor terakota jest jak zachodzące za horyzont słońce, to wspomnienie gorącego lata i zapowiedź nadchodzącej złotej jesieni. Wprowadza w pogodny nastrój, no i jest niesamowicie przytulny! Chcesz ocieplić chłodne minimalistyczne wnętrze? Nie znajdziesz lepszego! Terakota sprawdzi się na bank! 

Trend alert: kolor terakota! 

Nasze wnętrza w tym sezonie malują się w naturalnych kolorach ziemi. Największą furorę robi kolor terakota. Jego nazwa nawiązuje do spalonej słońcem ziemi (po włosku terra motta). Modny odcień inspirowany jest naturalnym materiałem, który wykorzystywano już w VI w. p.n.e głównie do wyrobu naczyń, a także w budownictwie. Natomiast dziś powraca jako ekologiczny surowiec, z którego wyrabia się głównie akcesoria dekoracyjne, a jego ceglano-rdzawy kolor chętnie wykorzystywany jest przez projektantów wnętrz. Występuje on w wielu tonacjach – od pudrowego różu jak z damskiej puderniczki przez słoneczne rudości po ceglaną czerwień… Polubią go osoby pewne siebie, ale zrównoważone, spokojne i ciepłe. Ze względu na bogatą paletę odcieni z terakotą pięknie komponuje się większość kolorów. Jednak najefektowniej te inspirowane naturą – odcienie bieli, ecru, butelkowa zieleń, greige czy ciemny antracyt.   

Z czym łączyć kolor terakota we wnętrzach? 

Kolor terakota nabierze jeszcze więcej głębi zestawiony z naturalnymi materiałami, które pięknie się starzeją nabierając patyny. Wyeksponuj je na tle terakoty, a zobaczysz jaki wspaniały efekt uzyskasz. Zasłony z surowego lnu spływające po terakotowych ścianach nabiorą szlachetności, a na bambusowych fotelikach ustawionych przy sofie w czerwono-rudej tapicerce poczujesz się jak na egzotycznej plaży. W towarzystwie tego koloru świetnie odnajdą się naturalna skóra, wiklina, kamionka, surowa juta, kolor miedziany, a w stylizacjach glam złoto i lśniący welwet. Kolorystycznie terakota pięknie komponuje się przede wszystkim z innymi kolorami ziemi: brązem, ochrą, beżowym, oliwkowym… ale równie dobrze pasuje do bieli i wszelkich odcieni szarości. A co powiesz na hit sezonu: terakota + błękit?

Kolor terakota a style aranżacyjne 

Ten neutralny kolor jest znakomitą bazą dla wielu stylizacji, bo doskonale ociepla chłodne minimalistyczne wnętrza nadając im przytulności i ciepła. W skandynawskim zadziała jak korzenna przyprawa, która doda pikanterii i wyrazistego charakteru. Jeśli jesteś fanem vintage i lubisz meble z ciemnego drewna w stylu lat 60., koniecznie sięgnij po kolor terakota – sprawdzi się w roli deseni na tkaninach. A jak dogaduje się z innymi modnymi stylami? 

Retro

Wnętrza urządzone meblami z babcinego stryszku i dodatkami wyszperanymi na targi staroci mają sporo nostalgicznego uroku. Kolor terakota wprowadzi do nich jeszcze więcej ciepła, ale i świeżości. Dlatego użyj go jako bazę na ścianę pod nowoczesny geometryczny deseń, który nada całości nowoczesny look. 

Modern

Proste sofy i fotele w wełnianej, terakotowej tapicerce nabiorą wyrafinowanego szyku. Obok mebli z ciemnego drewna będą prezentować się bardzo efektownie. Ozdób je poduchami w grafitowych szarościach. Obok postaw lampę z pięknym abażurem, stolik z marmurowym blatem. Tak oswojona nowoczesna przestrzeń spodoba się i płci pięknej i jej drugiej połówce. 

Glamour

Już od dawna nie kipi złotem i pretensjonalnymi dodatkami. Ujmuje stonowaną elegancją i szykiem. Złoto pojawia się w formie dodatków, które pięknie korespondują z luksusowymi tkaninami, np. lśniącym aksamitem w kolorze terakoty, burgundowym czy kolorem taupe.  

Boho

Kojarzy się z gorącym latem – rozgrzaną plażą i zachodzącym słońcem. Dlatego nie może go zabraknąć w egzotycznych stylizacjach. Boho w tym sezonie jest może mniej kolorowe, za to nadal czaruje misternymi wzorami i stawia na naturalne materiały. Kolor terakota najczęściej pojawia się w odsłonie marokańskiej w roli dodatków: terakotowych świeczników, ceramicznych naczyń, narzut z frędzlami i poduch w piękne desenie.  

Ściany w kolorze terakoty 

Ten kolor na ścianach robi prawdziwą furorę. Od Twojej wyobraźni zależy jak go zastosujesz. Możesz pomalować tylko jedną, albo pójść na całość i stworzyć prawdziwy total look. Nie bój się tego rozwiązania – efekt wnętrza utrzymanego w jednym kolorze jest teraz bardzo trendy. Oczywiście, żeby nie przytłoczyć kolorystycznie przestrzeni warto zastosować akcenty i dodatki, które zrównoważą barwną paletę. My zawsze namawiamy do odważnych eksperymentów – może więc spróbujesz zastosować kolor terakota jako kompozycję malarską na ścianie? W połączeniu z szałwiową zielenią, słonecznym żółcieniem, kolorem beżowym i szarością może wyglądać na prawdę szałowo!  

Dekoracje w kolorze terakoty 

Dodatki w kolorze terakoty wprowadzą do domu klimat śródziemnomorskiego miasteczka. Z tego naturalnego materiału dawniej robiono piękne amfory o obłych kształtach – dziś inspirują się nimi projektanci oświetlenia robiąc z terakoty podstawy stołowych lamp. W zestawieniu z abażurem z surowego lnu wyglądają zjawiskowo. Z tej naturalnej glinki powstają też oryginalne wazony – podkreślają egzotyczny charakter tropikalnych roślin pięknie kontrastując z soczysta zielenią lub podkreślają słomkowy odcień suchych traw pampasowych. Z ceglanej terakoty wytwarza się misy na owoce i warzywa – ten matowy surowiec o nieco szorstkiej strukturze ciekawie wygląda zwłaszcza w połączeniu z połyskującym szkliwem w ręcznie malowane dekory. Nie chowaj ich w szafkach – postaw na kuchennych półkach lub na stole – z lnianym obrusem czy barwnymi makrami na ścianie będą wyglądać przepięknie.  

Kolor terakota: nasze propozycje na mieszkanie 

Zobacz jak pięknie prezentuje się kolor terakota w egzotycznych aranżacjach. Nasi styliści proponują ozdobić nim taras, salon i sypialnię. Zobacz czy Ci się podoba.   

Marokański taras

Orientalne dywany i chodniki to całe bogactwo terakotowych odcieni. Krótko strzyżone, w charakterystyczne arabeski, romby i koniczynki, mienią się w słonecznym świetle czerwono-rudymi tonami. Ułóż z nich na tarasie barwną mozaikę, narzuć poduchy z frędzlami, pufy plecione z juty, siedziska tapicerowane lnem… Tradycyjny stół zastąp niską ławą z postarzanego drewna – postaw na niej świece, misy z owocami, zasiądź po turecku i ciesz się chwilą w gronie przyjaciół.

Salon boho

Nie może w nim zabraknąć lekkich mebli plecionych z jutowych sznurków lub bambusa. Ustaw je na tle ściany w kolorze terakoty, ozdób barwnymi makrami i maskami z egzotycznego drewna. Etniczne wzory, naturalne materiały i rośliny to podstawa stylu boho. Te aranżacyjne elementy może scalić dominujący kolor terakota. Dobierz do jasnych piaskowych odcieni mocniejszy akcent w postaci sofy w rudej tapicerce, dywanu czy ścian pomalowanych na ceglany kolor.

Orientalna sypialnia

Masz problem rano z pobudką? Sypialnia w kolorach terakoty sprawi, że wieczorem będziesz błogo zasypiać, a rano rześko staniesz na nogi. Ten ognisty kolor potrafi naprawdę rozpalić zmysły. Pod pościelą w tym odcieniu z pewnością nie zmarzniesz. Jeśli nad łóżkiem powiesisz orientalną lampę, obok postawisz plecione z rafii kosze, a na podłodze położysz jutowy dywan – poczujesz się jak w komnacie Szeherezady.

Jeśli chciałbyś zatrzymać lato i urządzić swój dom w barwach zachodzącego słońca postaw na kolor terakota. Będzie uniwersalnym tłem dla innych odcieni, albo mocnym akcentem nadającym wyrazistego charakteru. Jesienią i zimą podniesie temperaturę. Brakuje Ci inspiracji? Zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz tam wiele ciekawych aranżacji w bogatej gamie kolorystycznej. Przygotowaliśmy także dla Ciebie wiele pięknych mebli i dodatków w terakotowym kolorze.