Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Aranżacja stołu z czarnym wazonem oraz lampą wiszącą nad stołem

O czym myślisz, gdy słyszysz określenie „kolory ziemi”? Najczęstszym skojarzeniem są barwy otaczającej nas natury: piasku, drewna, nieba, zieleni. Pomyśl na przykład o wybrzeżu – widzisz błękit nieba, beżowy piasek, zieleń na wydmach i złamany zielononiebieski kolor morza. Bardzo spójny i miły dla oka obrazek. Kolorami ziemi nazywa się barwy które najczęściej spotykamy wokół siebie. Odcienie inspirowane naturą wpisują się również w najmodniejszy wnętrzarski trend zwany ekologicznym, bo nawiązuje do dbałości o środowisko. Barwy ziemi są spokojne, ciepłe, relaksujące dlatego chętnie korzystamy z nich, aranżując mieszkania. Sprawdzają się w każdym wnętrzu, są neutralne i ponadczasowe. W tym artykule dowiesz się o nich jeszcze więcej. Podpowiemy Ci także, z jakimi barwami je łączyć we wnętrzach, żeby pięknie wyglądały.

Kolory ziemi, czyli jakie?

Najkrócej rzecz ujmując barwy ziemi oddają kolorystykę otaczającej nas natury. To kolory piasku, skał, roślinności, światła i słońca, wody i powietrza. Ich paleta jest bogata – zupełnie jak w naszym otoczeniu. Z podstawowych kolorów ziemi, czyli brązów, kolorów żółtego, zieleni, a także ciepłych szarości i beżów wywodzą się ich odcienie.

Kolory ziemi koją zmysły, wyciszają. Takie właściwości mają zwłaszcza brązy. W ich palecie znajdują się: rudawo-złota sjena palona, laska cynamonu, głęboki kasztan, ciemny palisander.

  1. Żółcienie z kolei to barwy kojarzone ze światłem, energią, radością. We wnętrzach mają właściwości rozjaśniające, budzą w nas optymizm i zadowolenie. Należą do nich: złocistożółta ochra i ugier, który ma barwę od żółtej do złocistobrunatnej.
  2. Zielenie potrafią nieco ochłodzić pomieszczenie lecz z pewnością nie sprawią, że stanie się smutne czy ponure. W otoczeniu zieleni czujemy się rozluźnieni wypoczęci, jak na łonie natury. Tę grupę tworzą: tabaczkowy (wpadający w jasny, musztardowy brąz), oliwkowy (przybrudzony odcień żółtozielony), khaki (tzw. kolor pyłu, kolor ochronny).
  3. Szarości i beże są neutralne, dobrze komponują się z innymi kolorami, wyciszają emocje, które mogą budzić inne barwy. Kolor beżowy to barwa, która sprawdzi się w każdym wnętrzu: sypialni, salonie, ale także w kuchni czy łazience.


Kolory ziemi we wnętrzach

Kolory ziemi często wybierane są w roli wiodących w aranżacji wnętrz. Intuicyjnie czujemy, że są bezpieczne i do siebie pasują – tak jak to jest w naturze. Często w tych barwach aranżowane są wnętrza nowoczesne, minimalistyczne, urządzone za pomocą prostych w formie mebli i eleganckich dekoracji. Barwy ziemi dodają im ciepła niezbędnego dla dobrego samopoczucia mieszkańców. Sprawdzają się one także w stylowych aranżacjach:

  • skandynawskich,
  • rustykalnych,
  • kolonialnych.

Ze względu na właściwości wybieramy kolory ziemi do określonych pomieszczeń. Na przykład zielony (szałwiowa zieleń lub kolor pistacjowy) często pojawia się w pokojach do pracy ponieważ działa kojąco na wzrok, pozwala oczom odpocząć. Równie często stosowane są w nich odcienie żółtego – jest to kolor energetyzujący, stymuluje mózg do pracy, korzystnie wpływa na pamięć. Ciepły, głęboki brąz sprawdza się w przestronnych wnętrzach gdyż dodaje im przytulności, wprowadza nieformalną atmosferę. Z kolei w małych pomieszczeniach warto stosować beże i szarości, które optycznie powiększają przestrzeń.

Nasza wskazówka: Na ścianach barwy ziemi są bezpiecznym tłem dla stylowych dodatków, dekoracji, mebli wykonanych z naturalnych materiałów.

Jak łączyć kolory ziemi w pomieszczeniach?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są zestawienia monochromatyczne. Nie obawiaj się nudy i monotonii, unikniesz ich, stosując różne odcienie wybranego koloru oraz dodatki i dekoracje o różnych fakturach.

  1. Na przykład brązy, czyli najczęściej kolory drewna, zestawiaj z odcieniem kawy z mlekiem, dopraw tę mieszankę tabliczką mlecznej czekolady i kilkoma kawałkami ciemnej, gorzkiej. Złocisto-ruda sjena użyta w dekoracjach czy dodatkach ożywi wystrój i doda mu blasku.

  2. We wnętrzach bardzo dobrze wyglądają ze sobą także różne odcienie zieleni. Zastosuj je na obiciach mebli i w tkaninach dekoracyjnych. Te ostatnie mogą być ozdobione wzorami roślinnymi.

  3. Kolory ziemi sprawdzają się także w kontrastowych połączeniach. Pomyśl, ile życia nabierze brązowa kanapa, gdy udekorujesz ją poduszkami w odcieniach żółci lub zieleni. Brązy i zielenie to bardzo dobre zestawienie oddające barwy występujące w naturze.

  4. Jeśli lubisz odcienie szarości, możesz bez obaw zastosować je we wnętrzu. Radzimy jednak przełamać je jasny odcieniami, na przykład akcentami żółci, zieleni i brązu – zastosuje je w meblach i dekoracjach, które będą współgrać z szarymi ścianami.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak łączyć kolory, pomyśl, czy takie zestawienie znajdziesz w naturze. Przyroda jest w tym wypadku najlepszym stylistą.



Kolory ziemi w domach i mieszkaniach – 11 inspiracji

Czasem trudno jest nam się zdecydować na wybór koloru ścian, a co za tym idzie – także dodatków i dekoracji. Nasza rada: postaw wtedy na kolory ziemi i stwórz własną paletę barw. Przygotuj próbki tkanin lub kolorowego papieru w odcieniach, które Ci najbardziej odpowiadają i ułóż z nich kompozycję. Największy fragment niech odpowiada barwie ścian, kolejne układaj w proporcjach, w jakich pojawią się w pomieszczeniu. Oceń, czy powstałe zestawienie jest spójne, jakie budzi skojarzenia i czy podoba się wszystkim domownikom.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka inspiracji. Może wśród nich znajdziesz swoją?

Żółcienie we wnętrzu

Te kolory mają właściwości nie do przecenienia. Potrafią rozświetlić wnętrze, budzą optymizm, kojarzą się ze słońcem i płynącą z niego energią.

  1. Ochra. Przypomnij sobie zachód słońca nad morzem. Niebo wokół słonecznej kuli przyjmuje świetlisty, nasycony żółty odcień. To właśnie odcień ochry – mimo że nadchodzi wieczór wszystko wokół otoczone jest delikatnym blaskiem. Ochra to kolor określany jako złocistożółty, mieszczą się w nim odcienie od żółtego po jasnobrązowy. Tak jak w naturze będzie wyglądała we wnętrzu – pod wpływem światła naturalnego i sztucznego rozświetli pomieszczenie. Jest to barwa ciepła, pasuje do wszystkich wnętrz. Możesz zastosować ją na ścianach jako tło do ciemniejszych dodatków lub właśnie w dodatkach, które będą działały jak świetliste akcenty dekoracyjne. Ochra pięknie wygląda na tkaninach, zwłaszcza połyskujących jak welur, satyna, tafta. Pięknie pochłaniają one i odbijają światło. Pomyśl o takich poduszkach, narzutach czy zasłonach.
  2. Ugier. Jest to zróżnicowana barwa od żółtej do złocistobrunatnej. Współgra z ochrą bo się z niej wywodzi. Przybrudzona brunatną kroplą żółć dobrze wygląda na ścianie w eleganckim salonie. Jeśli pragniesz więcej światła – sięgnij po klasyczną ochrę w tkaninach i dodatkach, a we wnętrzu pojawi się słońce, nawet gdy nie będzie go za oknem.

Brązy – ciepła klasyka

  1. Siena palona. Piękny odcień brązu jeszcze nie ciemnego jak gorzka czekolada, ale też nie jasnego jak karmel. To odcień, który zachwyca efektownym blaskiem, we wnętrzach ładnie się komponuje z delikatnymi beżami, odcieniami soczystej, dojrzałej pomarańczy a dla odważnych także z szarością. Jeśli masz niskie ciśnienie, często jest Ci zimno – skorzystaj z właściwości tej barwy, która jak wszystkie brązy działa rozgrzewająco. Może zatem użyj jej w sypialni? Pod brązowym pledem z widokiem na brązową ścianę na pewno będzie Ci cieplej.
  2. Kasztanowy brąz. Wszyscy go znają i kochają. Ciepły, pełen blasku jak kształtne kasztany dopiero co uwolnione z kolczastej zielonej skorupki. Kasztanowy brąz to odcień pełen głębi, mieści w sobie czekoladę na gorąco i nieco ciemnego palisandru. Piękny kolor na główną ścianę w salonie, tę, na którą pada światło z okna – pod jego wpływem zyskuje ciepło i intensywność. Natomiast w sztucznym oświetleniu robi się tajemniczy – jasny w sąsiedztwie lampy i niemal czarny poza jej zasięgiem. Szukasz koloru dla towarzystwa? Sięgnij po beżową kawę z mlekiem na pozostałych ścianach. W dodatkach użyj zieleni podobnej do koloru osłonki kasztana. Sprawdzą się też barwy słomy, wikliny, juty. Słowem – idealna kompozycja rodem z natury.
  3. Cynamonowy brąz. Sięgnij po laski cynamonu, by poznać ten kolor. Jest jasnobrązowy, z domieszką ugry i delikatnymi złotymi tonami. Współgra z wszystkimi kolorami ziemi, szczególnie pięknie z ciemnym brązem. Zastosuj go we wnętrzach z dużą ilością drewna, wiklinowych plecionek, jutowych dywaników. Mogą to być pomieszczenia w stylu boho, rustykalnym. Świetnie wpisze się też w biophilic design, komponuje się bowiem z zielenią i innymi kolorami inspirowanymi naturą.
  4. Odcień palisandru. Obejmuje bogaty wachlarz odcieni od czerwonobrązowego lub czekoladowego po nasyconą barwę złotobrązową w odcieniu śniadej, opalonej cery. Jak wszystkie ciemne odcienie brązu, jest kolorem ciepłym i eleganckim. Stosuj go raczej w przestronnych wnętrzach, nieduże może przytłoczyć. Palisander komponuje się z jasnymi kolorami, pięknie będzie wyglądać w parze ze złamanymi odcieniami bieli, delikatnymi beżami i szarościami. Palisander to kolor drewna, które pięknie wygląda na gładkich powierzchniach mebli kuchennych. W zestawieniu z białymi lub czarnymi sprzętami tworzy wyjątkowo elegancką kompozycję

Szukasz dalszych pomysłów na aranżację z zastosowaniem różnych połączeń barw? Zobacz nasze inspiracje na:

Zielono mi

  1. Kolor oliwkowy. Odcień żółtozielony lecz nieco przybrudzony i przez to zgaszony. Niektórzy uważają, że zbyt przygaszony, przez co nie zachęca do wnętrzarskich eksperymentów. Nie trzeba w to wierzyć. Podobnie jak to bywa z zielonymi oliwkami trzeba ten kolor wypróbować, by się w nim rozsmakować. Ten odcień zieleni uspokaja i odpręża. Zastosuj go w sypialni, najlepiej na ścianach, a będziesz spać jak dziecko. Sprawdzi się też w salonie w towarzystwie jasnych drewnianych mebli.
  2. Tabaczkowy. Zmieszaj jasnobrązowy kolor mlecznej czekolady z musztardowym a powstanie właśnie tabaczkowy zielony. Niektórzy mówią, że to zielonkawy odcień brązu. Kolor dla odważnych, nie polecamy go na dużych powierzchniach ale warto go użyć w akcentach. Niech to będzie na przykład fotel z tabaczkową tapicerką albo kanapa obita tabaczkowym welurem. Do tego żółte i brązowe poduszki. Oryginalnie i z klasą.
  3. Khaki. Kiedy jesienią ziemisty pył i kurz pokryje przydrożne lekko pożółkłe liście ich kolor będzie przypominał odcień khaki. Jest to więc mieszanka szarożółtego zwanego płowym i ziemistego z domieszką kasztanowego brązu. O khaki mówi się, że to kolor pyłu. Jego nazwa pochodzi z języka hindi i oznacza „zapylony”. Mówi się też, że to barwa ochronna mundurów wojskowych i służy do kamuflażu. Kolory ziemi a wśród nich khaki są idealną przytulną kompozycją do wnętrz vintage, w stylu kolonialnym a także śródziemnomorskim.

Ślad na piasku

połączenie kolorów brązowego, białego oraz beżowego
  • Beż. Jest to kolor przypisany różnym odcieniom, od jasnych brązów po żółtawe szarości. Niektórzy twierdzą, że jest nudny. To nieprawda pod warunkiem, że nie przesadzisz z jego ilością we wnętrzu. Kolor beżowy łatwo wchodzi w związki z innymi. Pięknie wygląda z bielą, szarością, écru. Lubi też kontrastowe zestawienia na przykład z różem, błękitem, ciemnym brązem a nawet czernią. Zwróć uwagę, by łączyć ze sobą odcienie w tej samej tonacji, czyli ciepły beż z innymi ciepłymi barwami, a zimny – z chłodnymi odcieniami. Pozwala odpocząć, służy relaksowi. Nie przyciąga uwagi, nie dekoncentruje dlatego też sprawdzi się również w pokoju ucznia czy domowym gabinecie. Odkryj też najmodniejszą odsłonę tego koloru – greige – czyli połączenie szarości i beżu.

Nasza wskazówka: beż jest neutralny, nie dominuje dlatego dobrze wygląda na ścianach jako tło aranżacji np. w salonie czy w sypialni.

Szary nie znaczy nudny

  • Szary. Niektórzy mówią mysi, popielaty, stalowy. Może być ciepły, wpadający w beż, chłodny, niebieskawy. Szarość została doceniona w ostatnich latach i chętnie jest wykorzystywana we wnętrzach, jak na przykład modny ostatnio antracyt. Cenimy ją za neutralność, spokój, łatwość wchodzenia w związki z innymi kolorami i różnymi stylami. Najczęściej gości na ścianach. Cenią ją amatorzy wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, loftowych i skandynawskich. Odnajdzie się też w klasycznie eleganckich salonach czy sypialniach, zwłaszcza w kompozycji z bielą, beżem, brązem. Szary jest też często kolorem tapicerowanych mebli, kanap, krzeseł, foteli i łóżek. Udekoruj je poduszkami, pledami w innych barwach. Ożywi je pastelowy lub ostry róż, błękit, żółty.

Kolory ziemi stanowią wyjątkową grupę. Wzajemnie do siebie pasują, można stosować je w każdym wnętrzu. Są efektowne zarówno jako kolor ścian, jak i mebli i dodatków. Komponują się z naturalnymi materiałami, dzięki czemu umożliwiają stworzenie aranżacji modnej i na czasie niezależnie od zmieniających się trendów. Mamy nadzieję, że Cię do nich przekonaliśmy.



Spełniaj swoje kolorowe marzenia! Jednak zanim zaczniesz aranżować wnętrza w kolorach ziemi zarejestruj się na Westwing – dzięki temu nie przegapisz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie wymarzonego domu!