odcienie bieli aranżacja

Trendy kolorystyczne się zmieniają, a ona wciąż jest na topie! Była już znana w czasach prehistorycznych do wykonywania malunków kredą. Ze względu na jasny odcień utożsamiano ją z czystością i niewinnością. Dziś biel nie traci na popularności. Jest uniwersalna, neutralna, do wszystkiego pasuje i we wszystkim jej do twarzy. Najlepiej sprawdza się jako tło – podkreśla intensywność innych kolorów, ale i sama zyskuje przy nich na atrakcyjności. Uważasz, że jest nudna? Zmienisz zdanie kiedy poznasz wszystkie odcienie bieli. Podpowiemy Ci jak można je ze sobą łączyć, w których najlepiej się odpoczywa i do jakich aranżacji pasują.  

Jakie są różne odcienie bieli: nazwy kolorów 

Porcelanowy, perłowy, skorupka jajka, stara koronka, a może kość słoniowa…? Brzmi oryginalnie prawda? Producenci farb nadają kolorom fantazyjne nazwy, żeby je od siebie odróżnić. Są one umowne i najczęściej inspirowane naturą. Warto je znać, żeby móc umiejętnie dopasować tonację do stylu wnętrza. Oto najpopularniejsze odcienie bieli, czy raczej ich elektroniczne odpowiedniki, które jednak różnią się od prawdziwych odcieni: 

Biel kredowa

Najjaśniejsza ze wszystkich i uważana za najbardziej neutralną. Świetnie się komponuje z większością kolorów i ze słonecznym światłem, które subtelnie ją ociepla. 

Kość słoniowa

Z domieszką żółcieni i brązów, które nadają jej ciepły, lekko kremowy odcień. W tym sezonie bardzo modna! Obok koloru beżowego, brązów, kamiennych szarości, butelkowych zieleni  i terakoty powraca do wnętrz wraz z innymi złamanymi odcieniami bieli jak choćby ecru. 

Perłowy 

Wyróżnia się niesamowitym blaskiem, który sprawia że wnętrze połyskuje jak mroźny szron. Wszystko dzięki domieszkom różowych, fioletowawych oraz błękitnych odcieni. Zimna jak szaty królowej śniegu? Niezupełnie! Na szczęście zawiera też odrobinę żółcieni, które równoważą chłód. 

Alabastrowy 

Kojarzony z alabastrowymi popiersiami. Szlachetna biel o zielonkawo-żółtawo-różowawym odcieniu. Warto ją stosować w małych, słabo oświetlonych pomieszczeniach. Pięknie je rozświetli i optycznie powiększy. 

Zimny czy ciepły: jakie odcienie bieli wybrać? 

Kolory na palecie ułożone są według temperatury. Ciepłe (jak np. kolor taupe) pobudzają, wnoszą do wnętrza energię, są przytulne i polecane głównie do pomieszczeń, w których spędzamy na co dzień najwięcej czasu (salon, kuchnia). Zimne są spokojne, kojące – sprawdzą się tam gdzie odpoczywamy (sypialnia, łazienka). Różnice pomiędzy odcieniami bieli często bywają niezauważalne na pierwszy rzut oka. Wybierając je staraj się, aby światło było jak najbardziej neutralne, gdyż sztuczne oświetlenie przekłamuje – w słońcu biel zyskuje cieplejsze tony, a w słabo doświetlonym zimniejsze. Często na intensywność barwy ma wpływ otoczenie i kolory towarzyszące – jasne odcienie często przejmują na siebie tonację sąsiedniego koloru. Takie niezauważalne niuanse widać jednak dopiero po zestawieniu kilku odcieni ze sobą, np. ciepłych z zimnymi. Projektanci wnętrz stanowczo odradzają łączenie ich razem – gryzą się ze sobą, a wnętrze traci kolorystyczną harmonię. Zasada? Ciepłe odcienie bieli najlepiej dogadują się z ciepłymi, a zimne z chłodniejszymi. Warto o tym pamiętać.  

Z czym łączyć odcienie bieli we wnętrzach? 

Kolor biały to najjaśniejsza z barw, a jego dodatek rozjaśnia inne kolory. Styliści najczęściej stosują odcienie bieli, żeby je wyeksponować, ale też podkreślić prostotę i elegancję mebli i dodatków. Czy wiesz, że nadmierna ilość bieli, zwłaszcza jej zimnych tonów, może spowodować depresję i gorsze samopoczucie? Dlatego najczęściej zestawia się ją z innymi kolorami. Mówi się, że białe wnętrze jest jak płótno malarskie, które czeka, żeby puścić wodze fantazji i stworzyć kolorystyczną kompozycję. Jest kilka klasycznych połączeń, które cieszą się największą popularnością: 

  1. Biel z czernią

    Zestaw ponadczasowy, elegancki i z klasą. Sprawdza się perfekcyjnie w każdym wnętrzu. Pomimo, że kolory są kontrastowe świetnie współgrają ze sobą. Ten duet może być wzorem klasycznej elegancji jak i nowoczesnej ekstrawagancji. Najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, np. efektownych kuchniach w stylu glamour. W tych mniejszych lepiej stosować go z przewagą bieli okraszonej czarnymi dodatkami. 

  2. Biel z niebieskim

    Błękit i kolor granatowy kojarzą się z letnim niebem i morzem, pomagają się wyciszyć i odprężyć, wnoszą do domu powiew świeżości i wakacyjny klimat. Dlatego tak chętnie w połączeniu z bielą stosowane są we wnętrzach urządzonych w stylu marynistycznym oraz w osiągającym ostatnio zenit popularności stylu hamptons.  

  3. Biel ze złotem

    Dwie barwy, które pięknie się łączą z każdym kolorem. Biel przyprawiona kolorem szlachetnego kruszcu sprawi, że wnętrze będzie nie tylko eleganckie, ale promienne i pełne blasku. Złote dodatki na tle bieli sprawią, że dom o każdej porze będzie wyglądał na skąpany w promieniach słońca.  

Odcienie bieli a 3 style aranżacyjne 

Odcienie bieli efektownie komponują się z większością stylów aranżacyjnych, ale są takie, które biel kochają szczególnie. Prowansalski, shabby chic, skandynawski (jak na zdjęciach powyżej) czy boho – dla tych stylów biel to podstawa, na której buduje się aranżację. Białe ściany, podłogi czy meble to ich cechy charakterystyczne.  

1. Styl prowansalski 

Tu biel pojawia się jako tło dla wdzięcznej lawendy. Często występuje też na suficie odsłaniając drewniane belki. Bielone są też podłogi a przede wszystkim meble na finezyjnych kabriolowych nóżkach. Prowansalskie wnętrze jest świetliste, lekkie, pełne wdzięku. 

2. Shabby chic 

Często mylony z prowansalskim ze względu na podobny sielski klimat. Różnice? Prowansalska biel jest tłem i dodatkiem, a w shabby chic gra główną rolę. Towarzyszą jej inne kolory: pudrowy róż, akwarelowe błękity, wyblakłe żółcienie, wypłowiałe brązy i szarości. 

3. Wabi sabi

Docenia prostotę, autentyczność i przywiązanie do natury. Kocha naturalne materiały o surowych, niedoskonałych strukturach oraz kolory ziemi – spłowiałe od słońca, nieco wyblakłe jak greige będący połączeniem szarości i beżu. Przybrudzone odcienie bieli i szarości pojawiają się na ścianach powiększając optycznie wnętrze i tworząc przytulny nastrój. 

Jaki odcień bieli wybrać na ściany? 

Odcienie bieli mają ochronny wpływ na nasze ciało, ale i duszę. Wpływają pozytywnie na psychikę, wyciszają, uspokajają, przynoszą odprężenie. W towarzystwie bieli dobrze się wypoczywa, bo nie rozprasza, jest dyskretna i neutralna. Z tego powodu najczęściej stosowana jest na ściany, zwłaszcza przez osoby, które cenią sobie bezpieczne, ponadczasowe rozwiązania kolorystyczne i boją się eksperymentować z mocniejszymi barwami jak butelkowa zieleń czy burgundowy. Ale które odcienie bieli najlepiej sprawdzą się na ścianach? Największym błędem jest dobór niewłaściwej tonacji do reszty wyposażenia. Ciepłe odcienie wybierz jeśli cenisz sobie przytulność, miękkie załamania światła i przyjazne dodatki. Zimne, jeśli wolisz surowe klimaty, jaskrawe światło i wyposażenie w chłodnych tonacjach. Pamiętaj, że nie można łączyć ciepłych i zimnych odcieni, po prostu źle się komponują, dlatego wybierz jeden i trzymaj się go konsekwentnie w jednym pomieszczeniu. 

Odcienie bieli: meble i dekoracje

Białe meble najczęściej są podstawą romantycznych lub nowoczesnych aranżacji. Sprawiają, że wnętrze wydaje się większe, czystsze, jaśniejsze… Żeby nie było monotonnie warto zestawić je z innym kolorem ścian – w przeciwnym razie zrobi się zbyt sterylnie i zimno. Meble w odcieniach bieli dobrze korespondują z pastelowymi odcieniami i szarością. Radzimy unikać zbyt agresywnych, kontrastowych zestawień. W stylu prowansalskim czy shabby chic meble celowo się bieli i postarza nadając im efekt szlachetnej patyny. Białe meble pięknie się łączą z naturalnymi materiałami: drewnem, lnem, surową jutą, wikliną czy rattanem. 

Odcienie bieli: nasze propozycje na mieszkanie 

Sprawdź jak będziesz czuł się w bieli i zaaranżuj dom w jej odcieniach. Wybraliśmy dla Ciebie propozycje do salonu, sypialni i jadalni urządzonych w najpopularniejszych ostatnio stylach – wabi-sabi, boho i skandynawskim.  

Salon wabi sabi 

Wykorzystaj meble z przeszłością i przedmioty z duszą. Ich niedoskonałość to największy walor, który jest podstawą wabi-sabi – wpływa na estetykę i autentyczność wnętrza. W salonie wabi-sabi dominują materiały wyglądające na postarzane, popękane, szorstkie, podniszczone – kamień, drewno, skóra, no i przede wszystkim ręcznie robiona ceramika, która jest znakiem rozpoznawczym tego stylu. Ma być naturalnie i autentycznie.  



Biała sypialnia boho 

Białe lniane zasłony, bawełniana pościel, dywan z długim włosem w duże wzory i poduchy z frędzlami w etniczne desenie – po absolutne clou aranżacyjne sypialni w stylu boho. Nad łóżkiem sprawdzi się lampa z abażurem z rattanu, a jako dopełnienie pampasowe trawy w wazonie z białej kamionki. 



Skandynawska jadalnia 

Co powiesz na efekt total look? Pomaluj ściany i podłogi na biało, zestaw je z białymi prostymi meblami. Żeby w kuchni musi było przytulnie i apetycznie – postaw przy stole krzesła z jasnego lub ciemnego drewna i powieś lampę w kontrastowym kolorze.  



Zainspiruj się radami naszych stylistów. Baw się bielą i innymi kolorami. Wjeście na Westwing zajmie Ci tylko pięć minut. Warto to zarobić by cieszyć się mnóstwem ciekawych propozycji. Odcienie bieli są teraz trendy – znajdziesz je u nas w postaci wielu pięknych produktów do wnętrz.