Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Widok z lotu ptaka na malowniczy Zamek Karpniki

Intuicyjnie uznajemy, że nowoczesność to same zalety, a jednak wciąż podobają nam się miejsca z duszą. Do takich należą właśnie zamki i pałace, których w Polsce nie brakuje. Okazuje się jednak, że można je nie tylko zwiedzać – można w nich także spędzić noc! Przedstawiamy listę hoteli w zamkach i pałacach, gdzie spędzicie niezapomniany czas.

Pałac Gruszów (woj. dolnośląskie)

Pałac znajduję się we wsi Gruszów w województwie dolnośląskim i jest otoczony pięknym, zabytkowym parkiem. Lokalizacja pałacu jest idealna nie tylko na wyppczynek zdala od zgiełku miasta, ale również, jeżeli chcemy aktywnie zwiedzić Dolny Śląsk – w pobliżu są Sudety, urocza Świdnica (około 8 km) oraz Wrocław (45 km).

W Pałacu Gruszów znajduję się dwanaście pokoi, w tym apartamenty w różnych rozmiarach, m.in. z piecami kaflowymi oraz klimatyczne sale konferencyjne dla 20 do 40 osób, które można wynająć także na imprezy okolicznościowe.

Pałac Gruszów to idealne miejsce dla osób, które chcą odpocząć i równocześnie przenieść się w czasie i poczuć królewską atmosferę. Renowacja objektu zajęła 9 lat, dlatego możemy być pewni, że w każde pomieszczenie zostało włożone dużo serca podczas urządzania i wyboru aranżacji. W okolicy jest dużo możliwości, żeby aktywnie spędzić czas pośród natury – nie ważne czy chcemy wybrać się na spacer po górach, czy długie wycieszki rowerowe.

Strona: www.palac-gruszow.pl

Pałac Brzeźno SPA&Golf (woj. dolnośląskie)

Widok na Pałac Brzeźno z zewnątrz
Zdj. Pałac Brzeźno

Znajduje się 30 km na północ od Wrocławia, na skraju Wzgórz Trzebnickich, w dawnej Krainie Cystersów, regionu słynącego z tradycji winiarskich i kurortów. To miejsce chętnie odwiedzane przez gości z kraju i zza granicy, przyjazne cyklistom i otwarte na wszystkie osoby zainteresowane naturą, autentycznością i tradcyjami.

Wnętrze aparementu w Pałacu Brzeźno urządzonego w odcieniach bieli
Zdj. Pałac Brzeźno

Po wejściu do środka przenosimy się do XIX wieku. Wnętrza są urządzone z dużą dbałością o detale, elegancję i nastawieniem na wygodę. W końcu goście mają tutaj odpocząć! Na terenie obiektu znajduje się hotel, sale konferencyjne, restauracja, pole golfowe oraz korty tenisowe. Obiekt otacza dwustuletni park, który z pewnością docenią goście ceniący spokój i walory przyrodnicze.

Brzeźno oferuje swoim gościom potrawy oparte na tradycyjnych przepisach kuchni polskiej – miejsce może się także poszczycić Certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego. To, co wyróżnia Brzeźno, to zabiegi pielęgnacyjne i zdrowotne oferowane przez tutejsze SPA, jak na przykład kąpiele piwne.

Strona internetowa: www.palacbrzezno.pl

Zamek Karpniki (woj. dolnośląskie)

Obiekt znajduje się w miejscowości Karpniki w powiecie dolnośląskim. Swoją historią sięga średniowiecza, ale to wiek XIX nadał mu wyjątkowy charakter. Zamek należał niegdyś do rodu Hohenzollernów. Obiekt jest dziś najlepiej udokumentowanym zabytkiem Kotliny Jeleniogórskiej. Miejsce nieustannie przyciąga gości z kraju i zza granicy, a zrekonstruowane pomieszczenia pałacu pomagają dosłownie zanurzyć się w historii.

Wnętrza Apartamentu Renesansowego w Zamku Karpniki
Zdj. Szymon Bialic

Zamek Karpniki pełni dziś rolę hotelu i restauracji. Dla gości przygotowano 20 wygodnych pokoi i apartamentów, jest także sala bilardowa, biblioteka, strefa wellnes, siłownia, gabinet masażu. Restauracja oferuje potrawy z kuchni polskiej i międzynarodowej. Menu jest autorskie, a dopełnia je szeroki wybór win. Aby zapewnić jak najwięcej prywatności i spokoju, zwiedzanie obiektu nie jest możliwe dla osób niebędących gośćmi Zamku.

Interesujący jest sposób ogrzewania obiektu. Temperatura w zamku jest utrzymywana w sposób ekologiczny, z użyciem wody termalnej z odwiertu o głębokości 2 kilometrów. Źródła, z których pozyskiwana jest woda utrzymują wyjątkową jakość – są bardzo bogate w radon.

Strona internetowa: www.zamekkarpniki.pl

Pałac Mała Wieś (woj. mazowieckie)

Widok na malowiczy budynek Pałacu Mała Wieś
Zdj. Pałac Mała Wieś

Pałac znajduje się w miejscowości Mała Wieś, w województwie mazowieckim. Należał do rodzin Walickich, Zamoyskich, Lubomirskich i Morawskich. Ostatnia z rodzin utraciła pałac w wyniku reformy rolnej, ale szczęśliwie odzyskała go w 2008. Miejsce odwiedzały znane osoby ze świata polityki, między innymi Cyrankiewicz, Gomułka, Buzek.

Pałac można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę o 15:00 z przewodnikiem. Pomieszczenia hotelowe znajdują się zarówno w pałacu, jak i w przylegających do niego budynkach.

Na pierwszym piętrze pałacu na gości czeka Apartament Książęcy, urządzony w stylu glamour. Z kolei w przypałacowych oficynach można korzystać z 16 wygodnych apartamentów. W budynku Spichlerz znajdują się pokoje zaaranżowane w stylu loftowym.

Pałac Mała Wieś ma w zanadrzu także wiele naturalnego piękna. Obiekt otaczają imponujący ogród francuski (z częścią przeznaczoną specjalnie dla róż – można tu podziwiać aż 3000 krzewów) i park angielski.

O doznania smakowe gości dba Sebastian Olma – szef kuchni Hotelu Pałac Mała Wieś i, mieszczącej się na terenie kompleksu, Restauracji Stara Wozownia. W swojej kuchni stawia na lokalne produkty. Inspirując się historią regionu, tworzy najlepsze dania kuchni polskiej.

Strona internetowa: www.palacmalawies.pl

Hotel Pałac Alexandrinum**** (woj. mazowieckie)

Oświetlony budynek hotelu Pałac Alexandrium
Zdj. Hotel Pałac Alexandrinum****

Butikowy hotel, otoczony 12-hekatrowym parkiem, znajduje się zaledwie 13km od Warszawy. Wystarczy tylko trochę oddalić się od stolicy, aby zanurzyć się w zupełnie inny świat! Rozległe zielone tereny, brak tłumów, czyste powietrze, wnętrza urządzone z największą uwagą oraz szereg atrakcji sprawiają, że Pałac Alexandrinum to wymarzona destynacja zarówno na weekend poza miastem jak i dłuższy, wakacyjny pobyt.

Pałac Alexandrinum może się poszczycić niezwykłą historią. Na terenie hotelu gościło wiele wybitnych postaci, miedzy innymi Car Rosji Mikołaj I czy ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Ten butikowy hotel oferuje swoim gościom barokowe pokoje w Pałacu oraz w Rezydencji urządzone w stylu glamour. Każde wnętrze zostało zaplanowane z dbałością o detale i z indywidualnym podejściem, tak aby gościom odpoczywało się wygodnie, a meble i dekoracje cieszyły ich oczy.

Ci, którzy szukają błogiego relaksu i chcą wrócić do równowagi, mogą odwiedzić strefę Wellness z basenem, sauną i jacuzzi lub skorzystać z oferty SPA. Luksusowe zabiegi i rytuały pielęgnacyjne z wykorzystaniem naturalnych, ciepłych olei prosto z Indii i znanych ze swoich dobroczynnych właściwości substancji, pomogą zregenerować zarówno ciała i ducha. Wszystko odbywa się w wyjątkowej oprawie muzyki relaksacyjnej i aromatycznych olejków eterycznych.

Pałac Alexandrinum zapewnia atrakcje zarówno gościom, którzy czas lubią spędzać aktywnie, np. podczas jazdy konnej po okolicznych terenach zielonych, jak i tym, którzy szukają wyciszenia i spokojnego wypoczynku. A to wszystko w otoczeniu stylowych aranżacji butikowych wnętrz oraz kojącej zieleni pałacowego parku.

Tylko 13 km od Warszawy!

Strona internetowa: www.palac-alexandrinum.pl

Zamek w Tykocinie (woj. podlaskie)

Zdjęcie z lotu ptaka Zamku w Tykocinie we mgle
Zdj. Zamek w Tykocinie

Znajduje się w w województwie podlaskim. Budowla została zrekonstruowana na fundamentach XVI-wiecznego zamku Zygmunta Augusta (Króla Polski i Wielkego Księcia Litwy). W zamku mieszkał także Łukasz Górnicki, znany ze swojego wkładu w humanizm polskiego Renesansu. Dużą atrakcją okolicy są rekonstrukcje szturmu na zamek, które odbywają się kilka razy w roku. Dziś w obiekcie działa Muzeum, Restauracja i pokojne gościnne.

Tykocin to miejsce z wyjątkową i bogatą historią. Zwiedzanie zamku jest możliwe codziennie od 11:00 do 17:00, o konkretnych godzinach. Dostępni są przewodnicy polsko- i obcojęzyczni. Zamek organizuje także zwiedzanie miasta (wymagana wcześniejsza rezerwacja).

Restauracja obiektu oferuje dania kuchni staropolskiej. Zamek można wynająć na większe wydarzenia, takie jak np. wesele lub spotkania biznesowe. Do dyspozycji gości oddane będą Sala Szklana, Sala Kominkowa i Biblioteka. Można także korzystać z dziedzińca zewnętrznego o rozmiarze 700 m2.

Strona internetowa: www.zamekwtykocinie.pl

Zamek Ryn (woj. warmińsko-mazurskie)

Zdjęcia z lotu ptaka na Zamek Ryn
Zdj. Hotel Zamek Ryn****

Zamek Ryn to wspaniałe miejsce dla tych, którzy uwielbiają piękne otoczenie i interesują się historią. Gości witają wrota z napisem „Dostaniesz klucze do tajemnic historii”. Od momentu wejściad o zamku możemy doświadczyć niesamowitej atmosfery.

W wielu miejscach zamku zdecydowano się nie osłaniać starych murów, dzięki czemu możemy obserwować naturalny wygląd budowli.

Na użytek gości przeznaczono pokoje i apartamenty, które zostały zaaranżowane na wzór królewskich komnat. Łącznie tworzą cztery skrzydła: Rycerskie, Komturskie, Więzienne i Mysliwskie. Każde z nich zostało wystylizowane zgodnie z nazwanym motywem. Meble i dekoracje zachowują średniowieczny styl, czyniąc doświadczenie gości jeszcze bardziej autentycznym. Zobaczymy tu łoża z rzeźbionym wezgłowiem, szafy z kołatkami, dekoracyjnie upięte firany i zasłony oraz tapety z heraldycznymi motywami.

W ofercie Zamku Ryn wyróżnia się SPA Księżnej Anny. Miejsce oferuje wyjątkowe zabiegi pielęgnacyjne, bazujące na autorskim programie kompleksowej redukcji stresu. Zabiegi są indywidualnie dobrane do każdego gościa, według typów osobowości i wrażliwości stresowej. Usługi mają za zadanie przynieść efekty upiększające i terapeutyczne.

Strona internetowa: www.zamekryn.pl

Hotele w zamkach i pałacach – nietuzinkowy sposób na odpoczynek

Hotele w zamkach i pałacach to niezwykła okazja na odpoczynek w najbardziej urokliwych regionach Polski i zanurzenie się w historii. Oferta hoteli obejmuje też wiele atrakcji pomagających wykorzystać potencjał dawnej wiedzy. Kto wie, być może urlop z tradycją to pomysł dla Ciebie?

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie zobacz nasze inne modne miejsca, które opisaliśmy. Dołącz też do klubu Westwing, a nie ominą Cię wyjątkowe kampanie, dzięki którym stworzysz piękne wnętrza w domu i odkryjesz pomysły na stylowe życie.

Zdjęcie tytułowe: dzięki uprzejmości Zamku Karpniki, autorem zdjęcia jest Szymon Bialic (www.szymonbialic.pl), Instagram: @szymon_bialic