Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kolaż 100 lat szkoły Bauhaus

Kiedy niemiecka ikona designu świętuje okrągły jubileusz, nas nie może tam zabraknąć! W końcu styl ten towarzyszy nam już od 100 lat. Szkoła Bauhaus, czyli placówka sztuki i rzemiosła założona przez Waltera Gropiusa utworzyła podwaliny pod współczesną sztukę, modernistyczne wzornictwo i poniekąd również pod aktualne trendy. Proste formy i doskonale przemyślana funkcjonalność, to cechy charakterystyczne Bauhausu, które wprost uwielbiamy i doceniamy w tę okrągłą rocznicę.

Co stanowi o wyjątkowości stylu Bauhaus?

Musimy zacząć od pewnego sprostowania: styl Bauhaus nie jest do końca zdefiniowany, choć często potocznie mówimy o designie w stylu Bauhaus. Szkoła Bauhaus powstała w 1919 roku w Weimarze. Do czasu, gdy w 1933 roku została zamknięta przez nazistów, szkoła Bauhaus była najbardziej wpływową szkołą projektowania w Niemczech. Założyciel Bauhausu – Walter Gropius, następująco opisał swój światopogląd: 

Tylko doskonała harmonia funkcji technicznych oraz proporcji może zagwarantować piękno.

Walter Gropius

Walter Gropius nie chciał tworzyć nowego stylu, ani nawet zupełnie nowatorskiego podejścia do sztuki. Wręcz przeciwnie – opowiadał się za reformą pracy artystycznej. Rewolucja przemysłowa, która miała miejsce w XIX wieku, umożliwiła masową produkcję mebli i dodatków do domu. Po raz pierwszy w historii, meble były przemysłowo produkowane. Choć meble wyglądały na wykonane ręcznie, w rzeczywistości były to tylko tanie reprodukcje. 

Klasyczne meble w stylu Bauhaus wyróżnia praktyczne połączenie sztuki i produkcji masowej. Projekty Bauhausu łączą artystyczne idee z realizacją przemysłową. W ten sposób wysokiej jakości projekt stał się w zasięgu ręki dla każdej klasy społecznej. To istotna innowacja, która znacząco wpłynęła na nowoczesną estetykę. 

Sto lat Bauhaus!

Czasopimno z napisem bauhaus leżące na czarnym stoliku kawowym

W tym roku z przytupem obchodzimy 100-lecie Szkoły Bauhaus! Hasło „Rethinking the World” towarzyszy ponad 500 wydarzeniom obchodzonym w Niemczech w 2019 roku. Upamiętniając powstanie tej wpływowej fabryki talentów, warto poświęcić uwagę najważniejszym wydarzeniom ze 100-letniej historii którą posiada szkoła Bauhaus. Nieustanna popularność wzornictwa tego trendu polega przede wszystkim na prostocie i funkcjonalności.  

Jeśli jesteś fanem stylu Bauhaus, to z pewnością wiesz, że oprócz wysokiej funkcjonalności i przejrzystości form, ten trend charakteryzuje się pewną zmysłowością. Chociaż Bauhaus zyskał popularność głównie dzięki architekturze, skupiano się tam również na rzemiosłach, takich jak garncarstwo oraz tkactwo. Biorąc pod uwagę to zróżnicowanie, typowe dla stylu Bauhaus są także różnokolorowe dywany, ceramika, barwne obrazy oraz drewniane rzeźby. 

Najpiękniejsze meble w stylu Bauhaus – klasyka gatunku

Oprócz prostej architektury, Bauhaus słynie również z klasycznych mebli. Jednym z najbardziej znanych projektów jest krzesło z podłokietnikami. Jak na prawdziwego entuzjastę wyposażenia wnętrz przystało pewnie znasz też inne ikoniczne projekty tej szkoły.

  1. Fotel z podłokietnikami – Pierwsze takie krzesło zostało zaprojektowane przez holenderskiego architekta i projektanta – Marta Stama, który nie miał nic wspólnego z Bauhausem. Dopiero Marcel Breuer , członek szkoły Bauhaus, rozwinął tę ideę i sprawił, że krzesło stało się bestsellerem i wciąż jest trendy.  
  2. Lampa WG 24 – Kolejna ikona to lampa WG 24 zaprojektowana przez Wilhelma Wagenfelda i Marianne Brandts Teeservice. Ten projekt jest ponadczasowy i wart każdych pieniędzy!
  3. Krzesło Barcelona Chair – Projekt architekta o amerykańsko-niemieckich korzeniach, od dawna cieszy się popularnością, nie tylko wśród koneserów designu. Ten skórzany fotel cieszy oko swoim stylowym wyglądem, a błyszczące nogi są jego znakiem rozpoznawczym.

Bauhaus w 2019 roku – interpretacja ponadczasowych trendów

Styl Bauhaus został dokładnie przemyślany, nawet w najdrobniejszych szczegółach. Ten trend nie ma nic wspólnego z kiczem! Jeśli nie jesteś entuzjastą zbędnych ozdób i przeładowanych wnętrz, design w stylu Bauhaus to dla Ciebie strzał w dziesiątkę! 

Prostota wyposażenia wnętrz to wizytówka Bauhausu. W 2019 roku, powściągliwa estetyka szkoły Bauhaus jest interpretowana na nowo i identyfikowana z minimalistycznym trendem aranżacji wnętrz. 

Ale surowy i zredukowany do minimum trend scandynawski jest również zbliżony do wzornictwa w stylu Bauhaus. Jeśli jednak atmosfera we wnętrzu wydaje Ci się zbyt ascetyczna, przełam wygląd Bauahusu przy użyciu stylowego dywanu w orientalnym stylu lub puszystej sztucznej skóry jagnięcej i zinterpretuj ten trend na nowo. 

Czy spodobał Ci się ten popularny trend i chciałbyś przenieść go do swoich czterech ścian? Produkty w stylu Bauhaus, dostępne na Westwing, z pewnością Ci w tym pomogą!