Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Biały wazon na tle szarej kanapy z suszonymi kwiatami

W tym sezonie suszone kwiaty powracają do wnętrz. Gałązki, słomki, trawy i kwiaty są coraz popularniejszą dekoracją. Pewnie przyznasz rację, że kwiaty takie jak róże czy goździki najpiękniejsze są świeże, kiedy zjawiskowo pachną i zachwycają niezwykłym kolorytem? To prawda, jednak ich uroda nie trwa wiecznie. Kiedy przekwitają najczęściej lądują w koszu. Przedłuż im życie i ususz kiedy jeszcze są w pełni rozkwitnięte, a na długo będziesz się cieszyć ich urokiem.

Suszone kwiaty: dlaczego warto?

Bukier suszonych kwiatów w dzbanku na drewnianym stole w jadalni

Biorąc pod uwagę ogromną liczbę gatunków, odmian i kształtów roślin, które nadają się do suszenia, możemy stworzyć dla siebie tradycyjną, nowoczesną czy wręcz awangardową dekorację domu.

Po ususzeniu rośliny zmieniają swoją barwę i strukturę, jednak ta transformacja przeważnie działa na ich korzyść. Kwiaty tracą swoje wyraziste kolory, zyskują za to stonowany, szlachetny odcień, który łatwo odnajdzie się w jesiennych kompozycjach i to nie tylko w stylu retro.

Najpopularniejsze gatunki

Nieważne w jakim stylu urządzone jest Twoje mieszkanie – z kwiatami wygląda o wiele przytulniej i bardziej elegancko. Zainspiruj się naszymi radami. Pamiętaj, że nie wszystkie odmiany kwiatów nadają się do wysuszenia. Większość z nich niestety zbyt szybko więdnie. Dlatego, żeby wyglądały atrakcyjnie należy zacząć je suszyć kiedy jeszcze są świeże i piękne. Które kwiaty i rośliny wyglądają najefektowniej po wysuszeniu? Oto niektóre z nich:

  • Eukaliptus
  • Trzcina
  • Kłosy pszenicy i owsa
  • Kwiat bawełny
  • Ostróżka
  • Suszone trawy
  • Protea
  • Hortensja
  • Miechunka
  • Karczoch
  • Phalaris czyli mozga kanaryjska 
  • Craspedia
  • Oset
  • Bangsia
  • Glixia
  • Ruscus
  • Amarantus
  • Suszone strąki owoców i nasion

Jak suszyć kwiaty?

Transparentny wazon z suszonymi kwiatami

Odpowiednio przygotowane i przechowywane suszone kwiaty przez wiele miesięcy nie stracą urody i aż do późnej wiosny mogą zdobić mieszkania. Jednak nie wszystkie kwiaty można suszyć, niektóre zbyt szybko więdną. Aby nie straciły urody należy zacząć je suszyć wtedy, kiedy jeszcze są świeże i piękne.

  • Kwiaty, które chcemy suszyć należy zbierać wieczorem przy ładnej, suchej pogodzie. Niektóre gatunki ścina się w pełnym rozkwicie (cynie, suchołuski, zatrwian), inne lekko rozwinięte (kocanki, róże), natomiast trawy jeszcze przed kwitnięciem.
  • Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą suszenia jest tzw. suszenie zielarskie. Rośliny podwiesza się kwiatostanami do dołu pod sufitem. Trzeba wybrać ciemne, przewiewne, suche miejsce do suszenia. Po wyschnięciu rośliny łodygi roślin będą twarde, liście wzniesione do góry i nie stracą kolorów.
  • Niektóre kwiaty można suszyć w tradycyjnej pozycji (kwiatostanami do góry) w pojemniku z odrobiną wody. Zasychają wtedy powoli i prawie nie tracą intensywności koloru. Jest to dobra metoda na hortensje oraz trawy na sztywnych pędach.
  • Dobra rada: kwiaty najlepiej suszyć na słońcu.

Nasza wskazówka: najefektowniej po wysuszeniu wyglądają między innymi trawa pampasowa, pszenica, paproć, liście chryzantem, eukaliptusa, monstery, gałęzie bawełny, bazie, kwiaty lawendy, rumianku, goździków, róży.

Naturalna dekoracja z suszonych kwiatów

Natura jest naprawdę łaskawa i rozpieszcza nas pięknymi roślinami, które zarówno świeże, jak i zasuszone wyglądają zjawiskowo w Twoich czterech ścianach. Po co zastępować świeże kwiaty sztucznymi? Ponieważ są one piękne i do złudzenia przypominają prawdziwe, ale nie zastąpią naturalnych suszonych kwiatów. Te mają nie tylko piękne kolory, mienią się tysiącem ciepłych odcieni ziemi i słońca, ale też charakterystyczny zapach – wspomnienie minionego lata. Wszystko to sprawia, że są wymarzoną dekoracją.

Kolory sezonu: suszone kwiaty w odcieniach natury

Suszone kwiaty są świetną alternatywą dla świeżych bukietów, nie tylko ze względu na ich trwałość, ale także piękne barwy. Niektóre rośliny mają atrakcyjne kolory z natury, które nawet po wysuszeniu długo się utrzymują. Z kolei, inne są barwione przez florystki. Jedno jest pewne – wybór suszonych kwiatów jest ogromny, więc na pewno uda ci się ułożyć z nich bukiet o jakim marzysz.

A propos bukietu: co sądzisz o tym, żeby podarować znajomej na kolejne urodziny zamiast świeżych kwiatów właśnie te suszone? Efekt zaskoczenia murowany – suszone kwiaty są w końcu teraz bardzo modne!

Nasza wskazówka: W razie potrzeby suszonym kwiatom można dodać koloru za pomocą farby w spayu. A gdy tracą one zapach, można nasączyć je olejkami eterycznymi. Warto sięgnąć po olejek miętowy, waniliowy lub rozmarynowy a wtedy także odstraszymy natrętne letnie owady.

Egzotyczne suszone kwiaty

Protea, Bangsi, Glixia? Już same nazwy wydają się brzmieć orientalnie. Wiele kwiatów nadających się do suszenia nie rośnie w Polsce, a nawet w Europie. Niektóre pochodzą z odległych krajów. Na przykład protea, potocznie nazywana kwiatem Prometeusza, rośnie w Afryce Południowej. Ma duże, efektowne kwiatostany o różnych kolorach – czerwone, zielone, różowe – i liście mieniące się srebrzystymi włoskami. Jest na tyle efektowna, że pięknie zaprezentuje się solo, ale też z innymi roślinami, na przykład z suchymi trawami.

DIY: dekoracyjne wieńce z suszonymi kwiatami

Wieniec z suszonych kwiatów na szarym tle

Suszone kwiaty nie tylko świetnie czują się w wazonie, ale także jako dekoracyjny wieniec. Bez względu na porę roku, taki samodzielnie wykonany wieniec z suszonych gałęzi i traw przeplecionych kwiatami, zawsze będzie wyglądał pięknie na ścianie lub na drzwiach wejściowych. Jak go wykonać? Oto nasz tutorail!

  1. Podstawą będzie wąski metalowy pierścień.
  2. Do niego możesz przymocować za pomocą drutu gałęzie z sosny, jodły, świerku lub innego drzewa. Bujna zieleń wygląda świeżo i nie traci koloru po wyschnięciu.
  3. Poprzeplataj gałązki jemiołą lub eukaliptusem. Ten ostatni jest bardzo wdzięczną rośliną i sprawdza się świetnie w każdym sezonie!
  4. Obłędnie wygląda sam włożony do przezroczystej butli z wąską szyjką. To hit wnętrz urządzonych w modnym stylu vintage!

Jak układać suszone kwiaty?

Dziewczyna trzymająca bukiet suszonych kwiatów

Sprawdź nasz tutorail:

  1. Krok

    Wybierz ulubione rośliny, połącz je w bukiet i przewiąż wstążką.
  2. Krok

    Ostrożnie ułóż i wyrównaj kwiaty.
  3. Krok

    Zawieś bukiet łodyżkami do góry

Nasz wskazówka: zachowaj szczególną ostrożność przy białych kwiatach. Często po wysuszeniu robią się żółto-brązowe, a to nie wygląda zbyt estetycznie. Dlatego do suszenia floryści polecają raczej ciemniejsze odmiany.

Naturalna dekoracja z suszonymi kwiatami: najpiękniejsze pomysły

Suszone kompozycje w efektownym wazonie wyglądają pięknie. Ale oryginalnie będą też wyglądać w stylowym słoju przewiązanym jutową wstążką, terakotowej donicy czy metalowym wiaderku. Jaką oprawę stworzysz dla swojego bukietu zależy od Ciebie i stylu w jakim urządzone jest wnętrze. Niewielkie roślinki, na przykład listki miłorzębu albo zioła, możesz zasuszyć wkładając do książki. Z takich sprasowanych gałązek, możesz zrobić zakładkę do pamiętnika lub udekorować świece zapachowe. Pojedyncze rośliny najlepiej zaprezentują się w prostych, szklanych butelkach. Dlatego, postaw je na kominku, konsoli, albo stoliku kawowym. Suszone kwiaty możesz też połączyć ze świeżymi. Prawda, że nadają całemu bukietowi odrobinę dramatyzmu?

Trend alert: dekoracje z suszonych kwiatów na weselu

Bukiet z trawy pampasowej w transparentnym wazonie

Coraz większym powodzeniem cieszą się suszone rośliny jako dekoracje weselnej sali, na przykład w stylu boho lub romantycznym. Suszone wiązanki wybierają też panny młode, szczególnie gdy uroczystości weselne odbywają się pod gołym niebem.

Zamiast tradycyjnych bukietów kwiatowych, w wazonach połącz trawę pampasową suszoną oraz liście eukaliptusa.

Suszone kwiaty: zioła jako dekoracja

Zioła też doskonale nadają się do suszenia! Możesz je wykorzystać na różne sposoby, na przykład do udekorowania stołu podczas rodzinnego obiadu, skąd każdy domownik może przy okazji dodać je do swojego dania.

Bukiet z suszonych ziół

Przygotowanie bukietu z suszonych ziół jest bardzo łatwe. Wybierz te rośliny, które najbardziej Ci się podobają i pięknie pachną. Taka ziołowa wiązanka powinna wyglądać bardzo naturalnie. Zwiąż rośliny razem i włóż do wazonu albo powtykaj gałązki do gąbki florystycznej (możesz ją kupić w większych kwiaciarniach) – w ten sposób łatwo nadasz kompozycji pożądany kształt.

Gałązki ziół, na przykład suchej mięty, szałwii lub rozmarynu możesz przewiązać sznureczkiem, przyczepić do niego bilecik z imieniem i położyć na talerzu – będzie wyglądać naturalnie i elegancko.

Piękne wazony do dekoracji suszonych kwiatów

Oczywiście nie brakuje eleganckich modeli wykonanych z przezroczystego szkła lub bardziej rustykalnych z ręcznie zdobionej ceramiki. Wybierz taki, który będzie pasował do Twojego wnętrza i ulubionej wiązanki suszonych kwiatów.

Już wiesz jak suszyć kwiaty, układać je w bukiet i dekorować nimi wnętrze!

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na aranżacje kwiatowe oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!