Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Cztery krzeszła na drewnianej werandzie

Czy można wyobrazić sobie coś bardziej relaksującego niż ciepły, wiosenny poranek spędzony na werandzie w towarzystwie kawy? Weranda, stanowiąca często wejście do domu jest centrum wydarzeń – to tutaj witamy gości czy urządzamy miłe pogawędki z sąsiadami. Czym jednak różni się od tarasu? Czy w Polsce dom z werandą w stylu amerykańskim jest popularny? Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej palące pytania i przekonać Cię, że nie ma to jak weranda!

Dom z werandą, ganek czy taras – podstawowe różnice

No właśnie, jak to jest z tym tarasem? Pozornie, oba pojęcia oznaczają swojego rodzaju strefy przejściowe między domem a ogrodem. W obu tych miejscach oddajemy się błogiemu relaksowi w towarzystwie przyrody i gości. Czym jednak się różnią? Taras nie musi być umieszczony na parterze – równie dobrze znajdować się może na piętrze czy szczycie wysokiego budynku. Najczęściej jest otwartą przestrzenią, nieotoczoną ścianami i bez zadaszenia. Może być też po prostu fragmentem posadzki, przez którą przechodzimy, wchodząc do ogrodu.

Weranda jest swojego rodzaju przedłużeniem domu. Zawsze zadaszona i zazwyczaj otoczona ścianami lub balustradą, może cieszyć swoim urokiem nie tylko latem. Znajduje się na parterze i często stanowi swoiste wejście do domu – jego wizytówkę. Nie jest to jednak tylko ganek, czyli zabudowane lub zadaszone wejście do domu. Dom z werandą posiada zazwyczaj wystarczająco dużo miejsca na meble wypoczynkowe i stanowi swego rodzaju miejsce na relaks pomiędzy gankiem, a ogródkiem przed domem.

Weranda przed domem w stylu amerykańskim

Dom z werandą kojarzy nam się często z amerykańskim kinem – już w westernach często pojawiali się bohaterowie sączący szklaneczkę whiskey na swoim bujanym krześle przed domem na prerii. Nie bez kozery taki projekt budynku kojarzy nam się ze Stanami Zjednoczonymi – jest tam bardzo popularny i na osiedlach domków jednorodzinnych wprost nie sposób odszukać domu nieposiadającego przestronnej werandy. „Porch”, bo tak weranda nazywana jest za oceanem, jest niezbędnym elementem każdego projektu – to na niej spotykają się amerykańskie rodziny na „barbecue”, czyli grillowanie. Stwarza idealną przestrzeń dla przyjmowania gości i relaksowania się z dobrym widokiem na okolicę.

Dom z werandą w Polsce

W Polsce tradycja umieszczania werand nie jest tak pielęgnowana, jednak nie możemy zapominać o… gankach! Ta polska wariacja na temat werand znana była od bardzo dawna i stanowiła nieodłączny element każdego dworku szlacheckiego. Ganek zdobi i podkreśla wejście do domu, a opleciony winoroślą dodaje swojskości i ciepła, tworząc strefę relaksu – obecnie doceniany jest również w projektach wielu nowych polskich domów. Nawet niewielki, wsparty na kilku kolumnach i przykryty lekkim daszkiem zupełnie zmienia postrzeganie całego budynku.

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach! Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealną aranżacje domu oraz werandy.

Jakie funkcje może pełnić weranda w naszym domu?

Weranda w domu pełnić może szereg funkcji! Jest wizytówką całego budynku, dzięki niej odmienić możesz wygląd całej architektury domowej. Zadaszona jest idealnym miejscem do relaksu – umieszczone na niej fotele, kanapy, huśtawki czy hamaki aż proszą się, żeby zanurzyć się w nich z kubkiem kawy. Weranda osłania również od wiatru – nie dość, że chronić będzie nasze drzwi przed huraganami, to i nasze nieco bardziej delikatne rośliny poczują się na nim jak w domu.

Oszklona weranda może stanowić swojego rodzaju ogród zimowy, dając możliwość cieszenia się piękną pogodą nie tylko latem, ale i gdy mróz na dworze. Oczywiście, jest też idealnym miejscem do tego, by urządzić na niej spotkanie z przyjaciółmi. Wspólne grillowanie, drewniany stół suto zastawiony jedzeniem i otaczająca natura… czy może być coś lepszego? Raczej nie!

Aranżacja werandy w domu: 5 najciekawszych pomysłów

Przekonaliśmy Cię, że weranda świetnie sprawdzi się w Twoim domu? Świetnie! Gdy zadbasz już o odpowiednią przestrzeń, nadejdzie najprzyjemniejsze zadanie – zapierająca dech w piersiach aranżacja ganku! Oto najciekawsze pomysły, które z powodzeniem zastosujesz na własnym podwórku!

  • Oświetlenie – by jak najmilej spędzać czas na werandzie podczas letnich wieczorów, musimy zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie. Jak ozdobić dom na zewnątrz? Przebojem ostatniego sezonu są wiszące lampy ogrodowe o geometrycznych kształtach. A może skuszą Cię delikatne, wyglądem przypominające wielkie żarówki lub zainteresujesz się lampami przypominającymi dworcowe? Wybór należy do Ciebie! Na werandzie świetnie sprawdzają się również wszelkiego rodzaju lampiony – ich rozproszone światło wykreuje niezapomnianą, romantyczną atmosferę!
  • Meble – by dom z werandą pięknie się prezentował, niezbędne będą odpowiednie meble. Wybierając je, musisz pamiętać, aby tworzyły spójną całość z resztą domu. Może zdecydujesz się na naturę i drewno? A może to delikatna biel pasować będzie do Twojego ukochanego stylu skandynawskiego? Metal jest dobrym wyborem w nieco solidniejszych konstrukcjach, ale nie bójmy się ocieplającego pomieszczenie rattanu. Co do samych mebli – tutaj wybór jest nieograniczony, weź jednak pod uwagę wielkość Twojej przestrzeni. Może wystarczą same krzesła i stolik? A może masz miejsce na przestronną kanapę albo huśtawkę?
  • Miejsce na grilla – kochasz spędzać czas ze znajomymi? Jeśli tak, to na swojej werandzie koniecznie znaleźć musisz miejsce na grillowanie! Specjalna przestrzeń pozwoli uniknąć chaosu na werandzie i zachować czystość na stole.
  • Kącik roślin – strefa dla naszych zielonych przyjaciół jest fantastycznym pomysłem na zagospodarowanie werandy! Rośliny cieszą oczy i pozwalają nam się zrelaksować. Dobrym pomysłem jest zasadzenie na werandzie takich roślin, które mogą nie czuć się najlepiej w samym ogrodzie czy nowoczesnym przedogródku, narażone na trudniejsze warunki atmosferyczne. Taki niecodzienny zielnik to sama radość!
  • Przeszklenia – świetnym pomysłem na nowoczesną werandę jest zastosowanie dużej ilości przeszkleń. Daje to możliwość lepszego przepływu światła niż w przypadku drewna oraz bliższego kontaktu z naturą. Prezentuje się zjawiskowo szczególnie w połączeniu z rattanowymi meblami! Zwróćmy jednak uwagę na którą stronę świata wychodzi nasza przeszklona weranda – jeśli jest to południe, a światło nie jest rozproszone przez liście roślin, nasza strefa relaksu łatwo może przerodzić się w istną szklarnię.  

Weranda przed domem a style aranżacyjne

Tak jak wnętrze, i werandę możesz urządzić w różnym stylu: tradycyjna aranżacja werandy niczym z amerykańskich filmów to styl hamptons, czyli solidne klasyczne, drewniane meble i tekstylia w odcieniach niebieskiego. Ale werandę możesz też urządzić w stylu tropikalnym lub boho, zwłaszcza jeśli kochasz mocniejsze kolory i krzesła wiszące.

Mamy nadzieję, że już planujesz wyposażenie swojej werandy czy ganku. Jest ona świetnym sposobem na spędzanie miłego czasu ze znajomymi czy porannego relaksu przy kubku kawy. Wierzymy, że zabierasz się do projektowania własnego domu z werandą!