Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


biały ganek przed domem ozdobiony roślinami

Efektowne wejście do domu to nie tylko jego wizytówka. Dobrze zaprojektowane wzbogaca elewację czyniąc ją bardziej atrakcyjną. A przy okazji jest miejscem, gdzie można miło odpocząć nawet w kapryśną pogodę. Podpowiadamy na jaki ganek przed domem się zdecydować i jak go urządzić by móc w pełni korzystać z jego uroków.

Czym właściwie jest ganek przed domem i czemu służy?

Kojarzy się ze szlacheckim dworkiem, ale z czasem przyjął się także w podmiejskim budownictwie willowym. Oprócz tradycyjnych form może przybierać również nowoczesne kształty świetnie wpisując się we współczesną architekturę. Czym jest właściwie ganek przed domem? To nic innego jak przybudówka z zewnętrznymi schodami, tworzy wejście do domu, w pewnym sensie jest jak klatka schodowa. Prowadzi przeważnie do sieni i jest nakryty dwuspadowym daszkiem wspartym na słupach połączonych balustradą. Może tworzyć przed domem zamknięta lub otwartą przestrzeń, która oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni też ważną rolę użytkową. Jaką? Przeczytajcie!

Ganek a weranda – czym się różnią?

Ganek przed domem chroni domostwo przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Otoczony ścianami odgrywa rolę wiatrołapu zabezpieczając dom przed utratą ciepła. Czasami, zwłaszcza kiedy brakuje przestrzeni mieszkalnej, bywa wykorzystywany jako jej przedłużenie – najczęściej mieszkańcy decydują się na zaadaptowanie ganka na przedpokój lub pomieszczenie gospodarcze. Weranda z kolei to dobudówka – drewniana lub murowana, otwarta albo przeszklona, przykryta dachem i umieszczona przed wejściem do budynku. Dawniej budowano ją na tyłach domu, bo miała pełnić rolę zadaszonej przestrzeni przy ogrodzie przeznaczonej do odpoczynku. Taką też funkcję pełni czasem do dziś. Dom z werandą to dla niektórych wymarzone miejsce do życia – z dala od zgiełku miasta. Nie ma nic przyjemniejszego jak, niezależnie od pogody, relaks z filiżanką kawy czy poranną gazetą. Zamknięta często służy jako chłodniejsze pomieszczenie, w którym latem można odetchnąć od upału. Zimą idealna by zaaranżować w niej ogród zimowy.

Jakie są rodzaje ganków?

  1. Drewniany

    Jest bardzo urokliwy, kojarzy się z rustykalnymi domami, i to właśnie przy wiejskich domach jednorodzinnych prezentuje się najlepiej. Ale i nowoczesny ganek może być zbudowany z drewna. Ważne by komponował się z elewacją. Te tradycyjne najczęściej są przedłużeniem drewnianej, nowocześniejsze przylegają do prostego budynku z klasycznym dwuspadowym dachem.
  2. Przeszkolony

    Typu oranżeria, może służyć do odpoczynku wśród zielonych roślin. Przeszklenia zapewniają im dużo dziennego światła by mogły rosnąć przez cały rok. To świetne rozwiązanie gdy nie możemy sobie pozwolić na ogródek przed domem. Szklana konstrukcja nadaje budynkowi lekkości. Taki ganek przed domem może być zbudowany ze specjalnie dopasowanych i zamówionych płyt ze szkła posiadających skrzydła zamontowane na stałe lub rozwierane.
  3. Murowany

    Nie może być zbyt masywny, żeby nie przytłoczył domu. Powinien być zgrany z budynkiem, by nie wyglądał jak niedopasowany element. W historycznych kamienicach przybierał formę portyku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn wspierających dach i chronił budynek przed wiatrem i deszczem.
  4. Śródziemnomorski

    Zazwyczaj lekki, wsparty na smukłych kolumienkach, z prostym zadaszeniem. W stylowych i rustykalnych budynkach – wykończony naturalnym kamieniem, z łukowato sklepionym wejściem i terakotą na posadzce.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a tuż za nią długo wyczekiwane lato. Warto już teraz pomysleć jak odświeżyć ganek przed domem by móc na nim przyjemnie przysiąść. Z nasza pomocą z pewnością się uda. Zarejestruj się na Westwing i znajdź więcej wiosennych inspiracji.

Jak wykończyć ganek przed domem?

Elewacje domów są różne. Ganek, żeby pasował do reszty budynku, powinien być wykonany z tych samych materiałów co fasada, lub takich, które ze sobą współgrają. Zwolennicy klasyki i tradycyjnego wystroju chętnie sięgną po drewno, naturalny kamień czy czerwoną cegłę. W nowoczesnych domach, o prostej, minimalistycznej bryle, częściej wykorzystywany jest beton. Nie zapominaj, żeby dach ganku pasował do pokrycia jakim wyłożony jest dach całego budynku – najczęściej jet to ceramiczna dachówka, a w przypadku stylowych dworków gont lub strzecha.
Jak wykończyć ganek przed domem? To zależy od stylu domu i Twoich upodobań. Drewniane elementy możesz pomalować na tradycyjną biel lub dopasować kolor do odcienia drzwi wejściowych, okiennic czy schodów.

Pamiętaj, żeby na posadzce kłaść materiały estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na warunki atmosferyczne. Pięknie będzie wyglądał nieszkliwiony klinkier, zewnętrzna terakota, ale sprawdzą się też mrozoodporne antypoślizgowe płytki, naturalny kamień lub ceramiczne kafle o historyzujących wzorach. Najprzyjemniejszą rzeczą jest oczywiście dekoracja ganka, która wpłynie na wygląd całego domu i jego otoczenia. Jeśli zastanawiasz się jak ozdobić dom na zewnątrz, zacznij właśnie od ganka. Z pewnością sprawdzą się rośliny w donicach – jeśli masz na tyle miejsca możesz nimi obsadzić cały ganek przed domem, zawiesić je na drewnianych belkach. Ganek tonący w zieleni wygląda malowniczo i zachęca do odpoczynku. Dobrze, żeby zmieściła się na nim chociaż niewielka ławeczka, na której można przysiąść. Wokół belek możesz zapleść świetlne girlandy a między donicami ustawić lampiony – stworzą nastrój po zmroku.

Jak wygląda ganek drewniany?

Coś w tym jest, że myśląc o tradycyjnym polskim dworku od razu słyszymy rytm poloneza i szum topoli. Taki typ szlacheckiego domu z wysokim dachem krytym gontem i porośniętym dzikim winem gankiem od frontu, wykształcił się w XVII i XVIII wieku. Po utracie niepodległości, zaczęto poszukiwać w architekturze narodowych cech i symboli. I tak na przełomie XIX i XX wieku wyodrębnił się styl dworkowy jako symbol polskiej kultury pielęgnującej tradycje szlacheckie. Ten typ budynku mieszkalnego tak się spopularyzował, że zaczęły powstawać domy stylizowane na kształt dawnego dworu polskiego. Nieodzownym elementem stał się oczywiście drewniany ganek przed domem, wsparty na kolumnach lub belkach, z zadaszeniem z tego samego materiału co dach.

Nowoczesny ganek przed domem – rodzaje

Może mieć najróżniejszy kształt i doskonale współgrać z bryłą domu oraz jego unikalnym stylem. Często jest połączony za pomocą tarasu lub balkonu z pomieszczeniami usytuowanymi na piętrze. Otwarty służy jako miejsce wypoczynku, zamknięty może być składzikiem, przedłużeniem sypialni czy pokoju dziecka. W modernistycznych domach o prostej bryle, ganki bywają wsparte nie na dwóch, ale na jednej kolumnie i łączą się z garażem mieszczącym się we frontowej części budynku.