nowoczesna jadalnia z czarnymi krzesłami

Nie ma drugiego takiego duetu – tak eleganckiego, tak ponadczasowego. Czerń i biel to klasyka zarówno w modzie, jak i w aranżowaniu wnętrz. Sama Coco Chanel twierdziła, że połączenie tych dwóch kolorów to perfekcyjna harmonia. Dlatego kuchnia biało-czarna będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę, niezależnie od wybranego przez Ciebie stylu! Szczególnie, jeśli zainspirujesz się naszymi pomysłami.

W jakich wnętrzach sprawdzi się kuchnia biało-czarna?

Czy biało-czarna kuchnia jest bardzo charakterystyczną aranżacją, która od razu przykuwa uwagę? Bez wątpienia. Czy w takim razie sprawdzi się w niewielu wnętrzach? Nic bardziej mylnego! Cały sekret polega na uważnym wyważeniu proporcji bieli i czerni. Niewielkie pomieszczenia, które chcą osiągnąć efekt jasnej kuchni, powinny bazować na kolorze białym, czerń wprowadzając tylko w dodatkach. Za pomocą białych mebli wnętrze będzie się wydawało większe! Z kolei przestronne, industrialne przestrzenie mogą pokusić się o większą wolność, wyrównując proporcje tych dwóch barw. Jedno jest jednak pewne – kuchnię biało-czarną możesz zaaranżować w każdym stylu, więc… zaczynamy!

Kuchnia biało-czarna w stylu klasycznym

Lubisz klasyczne wnętrza, ale szukasz odmiany dla swojej beżowej kuchni? W taki razie mamy piękną propozycję! Co powiesz na białe meble, uzupełnione ciemnymi blatami i marmurową podłogą? To ponadczasowa aranżacja, która nigdy nie wyjdzie z mody, za to wyjdzie zwycięsko z każdej walki ze zmieniającymi się trendami. Niech żyje klasyka!

Żeby kuchnia biało-czarna była bardziej nieszablonowa – ale wciąż niezwykle elegancka! – możesz skorzystać z porady naszych stylistek i wybrać górne szafki w kolorze białym, a dolne w czarnym. W ten sposób osiągniesz ciekawy efekt, który nie zaburzy proporcji wnętrza. Nie eksperymentuj jednak z odwrotną kolejnością! W przeciwnym razie pomieszczenie będzie wydawało się chaotyczne i nieprzemyślane.

Kuchnia biało-czarna pokocha złote lub srebrne dodatki, na przykład pod postacią wazonów, akcesoriów kuchennych czy sztućców. Blask zagwarantują też szklane elementy, a dodatkowo wprowadzą do wnętrza lekkość i delikatność. Z kolei na ścianie nad blatem roboczym dobrze sprawdzą się białe płytki, które będą jednocześnie odbijać światło, jak i chronić ściany przed uszkodzeniem. Klasyka lubi wytrzymałe, ponadczasowe materiały, warto więc zainwestować w marmurowe lub granitowe blaty. Z uwagi na swoją elegancję, są one także doskonałym wyborem do pomieszczeń o bardziej nieszablonowej kolorystyce, na przykład niebieskiej kuchni. Uspokoją takie wnętrze i dodadzą mu powagi.

Kuchnia w stylu francuskim

Ta aranżacja wygląda jak przeniesiona z paryskiego apartamentu! Żeby wprowadzić taki efekt do swojego wnętrza, posłuchaj naszych wskazówek. Bazą kuchni w stylu francuskim jest podłoga wykonana z płytek z motywem czarno-białej szachownicy oraz delikatnie lakierowane, białe meble z frezami. Ściany ozdobione są sztukaterią, a bukiety świeżych kwiatów kreują elegancką atmosferę.

Sercem kuchni biało-czarnej jest okrągły, drewniany stół uzupełniony pasującymi krzesłami. Ponieważ styl francuski jest nie tylko szykowny, ale i przytulny, możesz śmiało zainwestować w pasujące do całości tekstylia, takie jak poduszki, zasłony czy serwetki.

Ważne jest, żeby sprzęty AGD ukryć w zabudowie, ponieważ inaczej będą stylistycznym zgrzytem w szykownym wnętrzu. Na szczęście w dzisiejszych czasach wiele firm proponuje takie rozwiązania, więc lodówka, pralka czy zmywarka może zniknąć za zdobionym frontem szafki.

Spokojniejszą alternatywą dla czarno-białej podłogi jest parkiet we francuską jodełkę. To fenomenalne rozwiązanie, jeśli Twoja kuchnia jest połączona z jadalnią lub salonem, ponieważ taka podłoga stanowi naturalne połączenie różnych stref w domu.

Kuchnia biało-czarna w wersji loftowej

Styl industrialny najlepiej prezentuje się w dużych, przestronnych mieszkaniach. To właśnie w takich wnętrzach można najbardziej eksperymentować, ponieważ znikają ograniczenia związane z niedostateczną ilością światła czy niewielkim metrażem. Dotyczy to również biało-czarnej kuchni! To jedna z niewielu sytuacji, kiedy można pozwolić sobie na zwiększenie proporcji czarnego koloru i wykorzystania go nie tylko w dodatkach, ale również na meblach, podłodze lub na ścianie w kuchni.

W tej aranżacji nie może zabraknąć czarnych, masywnych lamp-reflektorów czy wysokich krzeseł z ażurowymi siedziskami. Możesz także eksperymentować z perełkami vintage, znalezionymi na targach staroci czy w internecie. Ponieważ styl industrialny czerpie z estetyki fabryk, sprzęty AGD powinny być wyeksponowane, a nie ukryte w zabudowie kuchennej. Ta stylowa nonszalancja dotyczy także podłogi, więc zamiast wypielęgnowanego parkietu postaw na nieregularny beton z widocznymi niedoskonałościami.

Biel powinna stanowić co najmniej połowę wystroju wnętrza, ponieważ w innym razie efekt końcowy będzie zbyt mroczny i przygniatający. Nie maluj wszystkich ścian na ciemny kolor – kuchnia to pomieszczenie, w którym dużo czasu spędzamy rano, dobrze więc, żeby kolorystyka potrafiła wprowadzić nas w dobry nastrój.

Kuchnia biało-czarna w stylu skandynawskim

Chociaż styl scandi stawia przede wszystkim na jasne kolory do kuchni, udowodnimy Ci, że czarno-biały duet sprawdzi się także w tej aranżacji. Jednak jest pewien warunek – otóż czerń powinna występować tylko w dodatkach, na przykład możesz zdecydować się na ciemny zlew, dekoracyjne puszki do przechowywania jedzenia czy wazony. Podstawą powinna być łagodna biel uzupełniona naturalnymi materiałami, dokładnie tak jak w przypadku białej kuchni z drewnianym blatem. Zamiast decydować się na śnieżny odcień bieli, wybierz raczej kolor kości słoniowej czy mleka. Dzięki temu wnętrze będzie łagodniejsze i bardziej przyjazne.

Poza tym, styl skandynawski lubi proste formy, matowe powierzchnie i naturalne światło. Na podłodze sprawdzą się drewniane deski, a ściany możesz pozostawić gładkie lub zdecydować się na motyw pobielonych cegieł. Całości dopełnią bujne, zielone rośliny. Podczas wybierania dodatków zachowaj umiar, ponieważ styl skandynawski lubi minimalizm. Pamiętaj, że scandi doskonale sprawdzi się także w przypadku szarej kuchni.

Dodatki do biało-czarnej kuchni

Biało-czarna kuchnia stanowi wdzięczne tło dla dodatków, ponieważ nie ma koloru, który by do niej nie pasował. Tym różni się od innych aranżacji utrzymanych w zdecydowanych barwach, na przykład granatowej kuchni, gdzie dużo uważniej trzeba dobierać akcesoria.

W czarno-białym wnętrzu sprawdzą się zarówno pastele, jak i zastrzyk mocniejszego koloru. Śmiało eksperymentuj w ten sposób z zastawą, akcesoriami kuchennymi czy lampami. Możesz również pokusić się o złamanie reguł i kuchnię biało-czarną uzupełnić kolorowymi sprzętami AGD, na przykład robotem kuchennym czy lodówką.

Innym pomysłem jest postawienie na blask: złoto lub srebro dodadzą całości elegancji, dlatego wybierz je do aranżacji w stylu classic lub glamour. Błyszczące elementy potrafią zdziałać we wnętrzu prawdziwe cuda – dlatego możesz bez wahania zaprosić je także do niezwykle modnej w tym sezonie zielonej kuchni.

Te kolory przyciągają się jak magnes! Nic dziwnego, że kuchnia biało-czarna jest doskonałym wyborem niezależnie od stylu Twojego mieszkania. Szczególnie, jeśli zarejestrujesz się na Westwing i uzupełnisz aranżację oryginalnymi meblami i dodatkami!