Pantone Colour of the Year 2025: produkty w kolorze Mocha Mousse

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Kuchnia w stylu industrialnym na poddaszu

Planujesz remont a może dopiero co zakupiliście nowe mieszkanie i zastanawiasz się jak zaaranżować przestrzeń? Jakie kolory do kuchni są teraz na czasie? Kuchnia jasna czy ciemna? Biała, szara czy kolorowa? Dobrze dopasowane kolory to połowa sukcesu w aranżacji! Dlatego też nasi eksperci przygotowali specjalnie dla Ciebie masę inspiracji, które z pewnością pomogą Ci wybrać odpowiednie kolory do kuchni w Twoim mieszkaniu!

Kolory do kuchni: jaki kolor ścian wybrać?

Kolory w kuchni odgrywają bardzo ważną rolę. Nie tylko kreują wnętrze, ale także mogą poprawić apetyt, co w przypadku tego pomieszczenia jest nie bez znaczenia! Dobór kolorów ścian w kuchni zależy od tego, czy jest pomieszczenie samodzielne, czy może łączy się z innymi wnętrzami. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, dobrze, aby wnętrza były urządzone w podobnej – spójnej kolorystyce i stylistyce co salon. Dobierając kolory ścian w kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość i doświetlenie pomieszczenia.

Trendy kolorystyczne nowoczesnych kuchni pozwalają na wykorzystanie szerokiej gamy barw, jednak zdecydowanie najpopularniejsze są aranżacje w tonacji bieli oraz szarości.

  • Jasne kolory ścian mogą optycznie powiększyć małe wnętrze.
  • Ciemne kolory ścian odwrotnie. Dlatego jeśli posiadasz małą kuchnię, ale marzy Ci się ciemna ściana, aby to wszystko pogodzić warto zastosować jasne meble i dodatki.
  • Na drugim biegunie znajdują się kuchnie w intensywnych kolorach, a nawet w czerni. Mocny kolor w kuchni lepiej stosować z umiarem – raczej na ścianie nad blatem niż na frontach zabudowy kuchennej.

Kolory ścian w kuchni mogą także współgrać z meblami lub stanowić dla nich kontrapunkt. Wszystko zależy od Twoich upodobań i aranżacji kuchni.

Kolory do kuchni: nasze inspiracje

Kolor to nieodzowny bodziec w życiu człowieka, który ma ogromy wpływ na postrzeganie przestrzeni, kształtowanie nastroju, a nawet wpływa na samopoczucie. Barwy, którymi się otaczasz mogą stymulować do działania, wyciszać, czy po prostu drażnić. Mogą też w pełni oddawać Twoje wnętrze i charakter! Przygotowaliśmy kilka aranżacji wnętrz w których skupiliśmy się na odpowiedzi na pytanie: jakie kolory do kuchni najlepiej wybrać? Zobacz nasze pomysły!

Beżowe kolory do kuchni

Kuchnia w jasnych barwach z beżowymi meblami

Za co lubimy beż? To kolor, który nie rozprasza. Pozwala się odprężyć i zrelaksować. Jest naturalny i neutralny. Wnętrza urządzone w tym kolorze sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych. W dodatku, jest ze wszech miar uniwersalny – pasuje niemal do każdego innego koloru. Czy beżowa kuchnia to dobre rozwiązanie? Z pewnością tak! Jeśli boisz się, że szara kuchnia będzie zbyt smutna, biała – zbyt sterylna, a kolorowa – zbyt przytłaczająca, to doskonale! Beżowe blaty połącz z białymi dodatkami w postaci sprzętów kuchennych i zastawy. Do tego, drewno stworzy z beżem parę idealną.

Beżowe meble kuchenne: jaki kolor ścian dobrać?

Beżowe meble kuchenne pasują do wszelakich kolorów. Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza odrobinę słodyczy, możesz zdecydować się na odrobinę łososiowego różu, np. w postaci lamperii. Beżowe meble pasują też do stylu prowansalskiego. W tym przypadku warto rozważyć połączenie ich z pastelami, ciepłymi odcieniami szarości lub kolorem taupe, np. w formie płytek. By nie zrobiło się zbyt monotonnie, polecamy umieścić kolor tylko na części ściany.

Oliwkowy kolor w kuchni

Kuchnie na poddaszu mają swój wyjątkowy klimat. Stosując klasyczne białe fronty szafek i drewniane blaty, masz pełne pole do popisu w kwestii dodatków i kolorów! Zielone kuchnie już od jakiegoś czasu stanowią ciekawą opcję dla wielbicieli rustykalnych wnętrz. My proponujemy wersję w modnym kolorze oliwkowym. Pomaluj jedną ścianę w tym odcieniu lub zdecyduj się na szawki w tej barwie. W taki sposób ocieplisz całe pomieszczenie i dodasz mu sielskiego klimatu. Do tej barwy pasują czarne dodatki. Oliwkowy wykorzystaj również w kolorystyce sprzętu AGD, ale także w postaci dekoracji do kuchni. Uwielbiamy nietuzinkowe oświetlenie. Zadbaj aby lampy w Twojej kuchni były oryginalne, w lekko industrialnym stylu.

Biała kuchnia w styl glamour

Białe i beżowe kolory ścian możesz wykorzystać przy praktycznie każdym kolorze mebli w kuchni. Zwróć tylko uwagę, aby wnętrze nie stało się zbyt monotonne. Warto przełamać je designerskimi drewnianymi dodatkami w postaci stołów barowych lub dekoracjami w postaci oryginalnych zasłon na oknie w kuchni, nietuzinkowemu oświetleniu czy zastawie wyeksponowanej na przeszklonych półkach.

Złoto w białej kuchni

Nic tak pięknie nie komponuje się z bielą jak złoto! Jego lśniąca powierzchnia optycznie powiększy wnętrze i wprowadzi elegancję w najlepszej odsłonie. Wnętrza wypełnione tymi kolorami są niezwykle dostojne i kobiece. Ściany i meble kuchenne pozostaw białe z ewentualnymi dodatkami w postaci np. jasnych marmurkowych blatów. Całą magię wprowadzą złote dodatki i elementy wyposażenia, na przykład małe AGD czy złota armatura. Możesz dodać także złote wazony, pełne świeżych i pachnących kwiatów. Uważaj by nie dać się ponieść dekoracjom, łączenie złota z innymi elementami wystroju wymaga finezji i wyczucia. Bo zbyt duża ilość tej barwy będzie męczyć wzrok i dawać wrażenie przytłaczającej dominacji.

Drewniane dodatki w białej kuchni

Połączenie drewna z bielą ociepla wnętrze i wprowadza minimalizm w łagodnej odsłonie. Aranżacja białej kuchni z drewnianym blatem lub dekoracjami jest istnym hitem, który króluje w domach od kilku lat. Białe meble aby nie wyglądały sterylnie potrzebują ciepłej oprawy. Najłatwiej zrobić to wybierając drewniany blat. Możesz także połączyć ten zabieg kolorystyczny i w kuchni zamontować kilka drewnianych półek, na których ustawisz przyprawy lub książki kucharskie. Nie zapomnij o drewnianych dekoracjach! Bambusowe miseczki z orzechami lub drewniane chochle wiszące nad kuchenką dodadzą uroku Twojej kuchni.

Błękit w kuchni

Niebieskie kuchnie, zwłaszcza w pastelowej odsłonie czy stalowych odcieniach błękitu to niezwykle ciekawy, choć niedoceniany trend, który dopiero pozyskuje swoich zwolenników. Błękit świetnie pasuje do białych szafek kuchennych wykończonych drewnianym blatem. Możesz zastosować go w dodatkach w postaci wazonów z kolorowego szkła, miseczek czy zastawy ale także na ścianach za pomocą farby lub płytek jak i na podłodze.

Biało-czarna kuchnia w stylu rustykalnym

Styl ten od lat króluje w mieszkaniach. Prosty, ciepły a przy tym naturalny – oto styl rustykalny. Kuchnia w tym stylu powinna być delikatna i skromna. Jako główne kolory wybierz biel i czerń, które stworzą kontrast, ale i harmonię. Czarne fronty szafek, ciemne drewno jako blat i jasna, biała ściana. Kuchnia biało-czarna to połączenie eleganckie i klasyczne. Postaw na drewniane dodatki. Mogą być to deski do krojenia ułożone na wierzchu blatu lub wiklinowe kosze pełne jabłek lub orzechów.

Minimalistyczna czarna kuchnia

Coraz więcej i cześciej czerń przewija się w naszym wnętrzach. Oznacza ona moc oraz trwałość, ale także elegancję i inteligencję. Nadaje się szczególnie dla indywidualistów o mocnym charakterze. Ten wyjątkowy minimalizm sprowadził całe wyposażenie do właściwie dwóch płaszczyzn. Szczególnie piękna jest forma frontów szafek. Czarna kuchnia pasuje zwłaszcza do stylu loftowego, ale co odważniejszym może też przypaść do gustu jej odsłona ze złotymi lub srebrnymi dodatkami w stylu glamour!

Trend alert: aneks kuchenny w odcieniach morza

Turkus, kolor morski, granat, petrol blue czy cyraneczka to nie tylko jedne z najpiękniejszych kolorów lata. Mogą być także wykorzystane w aranżacji kuchni! Morskie są już nie tylko dodatki, ściany czy meble tapicerowane, ale i meble kuchenne w postaci frontów szafek. Barwy ta pobudzają i orzeźwiają. Granatowa kuchnia świetnie też komponuje się z białymi lub złotymi dodatkami. Użyj złotych uchwytów do szafek a w ramach dekoracji – butelek z kolorowego szkła.

Misz-masz barw w kuchni ekscentrycznej

Wybierający styl ekscentryczny jako dominujący w mieszkaniu, nie bój się łączenia za sobą na pozór nie pasujących do siebie barw, na ścianach jak i meblach. W modzie są fioletowe dodatki, które możesz wykorzystać na ścianie w połączeniu, na przykład z egzotycznym wzorem. Elegancko wyglądają tez wystawione kieliszki oraz szklana zastawa na odpowiednio oświetlonej półce. Dopełnieniem całej aranżacji są czarne klasyczne fronty szafek stanowiące tło aranżacji.

Słoneczne kolory do kuchni

Wpuść do swojej kuchni trochę słońca! Białe fronty szafek i drewniany blat, ożyw żółtym lub słomkowym kolorem ściany! Nie tylko rozjaśni Twoją kuchnię, ale także doda jej charakteru i wyrazu. W ramach dodatków polecamy drewniane akcesoria kuchenne takie jak pojemniki na łyżki czy wałki do ciasta. Aby jeszcze bardziej rozjaśnić kuchnię nie zapomnij o kwiatach!

Zobacz nasze pomysły na wykorzystanie innych kolorów we wnętrzach:

Kolory do kuchni: dodatki

Aby diametralnie odmienić wygląd Twojej kuchni, nie potrzebujesz skomplikowanych zabiegów i gruntownego remontu pomieszczenia. Wystarczy kilka drobnych zmian, ciekawe kolory wyposażenia, a Twoja kuchnia zyska zupełnie nowe oblicze. Kolory do kuchni mogą być stonowane i dawać uniwersalne tło dla pozostałych urządzeń. Mogą też stanowić podstawę doboru pozostałych dodatków, być głównym akcentem kolorystycznym i wyróżniać się w stosunku do pozostałego asortymentu. Oprócz zmiany koloru ścian istotne są meble. To one zajmują w kuchni najwięcej miejsca i wraz ze sprzętem AGD decydują o charakterze pomieszczenia.

Posiadając jasna kuchnię możesz postawić na wyraziste dodatki oraz dekoracje. Polecamy chlebak w wyraźnym kolorze magenta lub fiolecie. Pojemniki na przyprawy, mąkę i cukier, również mogą być wyeksponowane i stanowić element dekoracji. Uwielbiamy jak na blacie kuchennym zaprezentowane są posiadające bogate słoje deski do krojenia pieczywa. Na tle jasnych i jednolitych mebli zamontuj duży rzeźbiony panel z metalu lub mosiądzu, na którym zawiesisz garnki lub patelnie. Możesz też wyeksponować noże, pojemniki na przyprawy lub sztućce.

Kolory do kuchni to podstawa aranżacji przestrzeni. Nie obawiaj się diametralnych rozwiązań, ze względu na niską lub wąską kuchnię. Przy pomocy kolorów i ich umiejętnego usytuowania, optycznie powiększysz lub zmniejszysz przestrzeń, a nawet zniwelujesz ewentualne braki w wyglądzie pomieszczenia. Nie boj się eksperymentować!

Szukasz też pomysłu na kolory w innych pomieszczeniach Twojego domu? Sprawdź nasze pomysły na:

Znalazłeś już Twoje kolory do kuchni? Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.