pełna otwarta spiżarnia w kuchni

Spiżarnia to spełnienie marzeń nie jednego gospodarza, któremu doskwiera brak wystarczającego miejsca do przechowywania i możliwości robienia zapasów. Kuchnia ze spiżarnią posiada swoje plusy, ale także kilka minusów. Jaki rodzaj spiżarni wybrać? Jak ją zaaranżować i utrzymać w jak najlepszej kondycji?

Czy warto posiadać kuchnie ze spiżarnią?

Na etapie planowania domu warto uwzględnić dodatkowe miejsce do przechowywania, czy to żywności, czy sprzętu AGD. Spiżarnia może być nie tylko ułatwieniem w trakcie codziennego boju w kuchni, ale pozwala na schludne zagospodarowanie przestrzeni.

Niezależnie od tego, czy będzie w formie oddzielnego pomieszczenia a może specjalnie wyodrębnionym miejscem w kuchni, największymi plusami spiżarni są:

  • ułatwia utrzymanie porządku i wyznacza miejsce dla każdej z rzeczy,
  • można umieścić tam większość produktów spożywczych potrzebnych na co dzień, dzięki czemu konieczność robienia częstych zakupów znacznie się zmniejsza,
  • więcej miejsca do przechowywania oznacza więcej przedmiotów, które mogą zniknąć z oczu,
  • jeśli spiżarnia ma zapewnione odpowiednie warunki, to przechowywane w niej produkty zachowują swoją świeżość na dłużej.

Spiżarnia pozwala magazynować wiele rzeczy, od zwykłych produktów spożywczych, aż po większych rozmiarów sprzęt AGD. Na jej półkach można znaleźć między innymi warzywa, owoce, przetwory, pieczywo, słodycze, soki, alkohol, produkty mleczne, konserwy, miksery, blendery, opiekacze, roboty i inne akcesoria kuchenne.

Odkryj też nasze na loggię.

Kuchnia ze spiżarnią – jak wydzielić na nią miejsce?

Ilość szafek lub półek oraz całkowita pojemność spiżarni jest zależna od potrzeb domowników. W przypadku dużej rodziny oczywiście potrzebna będzie dużo więcej miejsca niż dla rodziny 3-osobowej.

Decydując się na kuchnię ze spiżarnią, można ją zbudować w formie oddzielnego pomieszczenia, specjalnie wyznaczonego kąta w przestrzeni kuchni lub w formie wysoko zawieszonych półek aż po sam sufit. Możliwości jest naprawdę wiele, a każda z nich odpowiada różnym wymaganiom.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest szafa, ponieważ pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni bez konieczności budowy oddzielnego pomieszczenia, a jest w stanie imitować warunki, jakie mogłyby tam panować. Często szafo-spiżarnie można spotkać w kuchniach o regularnym rozmiarze jako część kuchennej zabudowy. Projekt układu półek i całego wnętrza może zostać po stronie domownika, a produkty codziennej potrzeby były pod ręką. Zastanawiając się nad lokalizacją spiżarni w przestrzeni kuchni najlepiej unikać miejsc, które w naturalny sposób będą wykazywały się wyższą temperaturą np. przy oknie, w okolicy przewodów grzewczych lub kominka. Najlepszą częścią domu jest strona północna, ponieważ jest najmniej nasłoneczniona, a przez to temperatura jest tam nieco niższa niż w innych pomieszczeniach.

Oddzielne pomieszczenie dla spiżarni

Mając możliwość wydzielenia samodzielnego pomieszczenia dla spiżarni, np. w suterenie albo jako nowa aranżacja garażu trzeba pamiętać o uwzględnieniu kilku zasad. W innym wypadku spiżarnia może nie być na tyle efektywna, jak zakładano na początku, co zwłaszcza dotyczy kwestii przechowywania żywności. Chcąc cieszyć się jak najdłuższą świeżością i przydatnością magazynowanych zapasów, trzeba zadbać o odpowiednie warunki klimatyczne.

  • Stała i niska temperatura, nie wyższa niż 16 stopni Celsjusza.
  • Stała wilgotność w granicach od 55% do 65%.

Najlepszym sposobem na zapewnienie takich warunków jest brak ogrzewania i brak dostępu do naturalnego światła. Wszelkiego rodzaju okna mogą wpływać negatywnie na wahania temperatury, a także zabierają cenną przestrzeń, którą można wykorzystać na dodatkowe półki lub regały.

Zainstalowanie małych lufcików pod sufitem będzie odpowiadało za lepszą wentylację pomieszczenia, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych zapachów.

Kuchnia ze spiżarnią – otwarta czy zamknięta?

Na temat tego, czy kuchnia ze spiżarnią powinna być otwarta, czy zamknięta można długo dyskutować, a wynik nie jest jednoznaczny. Tak jak z pojemnością czy umiejscowieniem spiżarni, tak i w tym wypadku będzie to zależne od indywidualnych potrzeb gospodarzy.

Największą zaletą spiżarni zamkniętej jest możliwość schowania bałaganu i ukrycie go przed wzrokiem innych. Ponadto, jeśli zależy Ci na długim przechowywaniu produktów spożywczych, muszą panować odpowiednie warunki, które, tak jako zostało napisane kilka zdań wyżej, mogą panować tylko w zamkniętym pomieszczeniu.

Ukryta spiżarnia w kuchni to z drugiej strony zmarnowany potencjał aranżacyjny. Właściwie dobrane dodatki i akcesoria do przechowywania mogą nadać kuchni niepowtarzalnego charakteru. Kuchnia ze spiżarnią otwartą jest również bardziej „pod ręką” niż w wersji zamkniętej. Określenie, która cecha jest ważniejsza, pozwoli na zdecydowanie, jaki rodzaj spiżarni wybrać. Większość jednak decyduje się na ukrytą spiżarnię, która ma za zadanie pełnić funkcje tylko magazynującą, a nie dekoracyjną.

Przechowywanie w przypadku małej kuchni – pomysły

  1. Spiżarnia schowana za przesuwanymi drzwiami

    Przesuwane drzwi to alternatywa dla małych kuchni, ponieważ nie wymagają one wygospodarowania przestrzeni, która byłaby potrzebna w przypadku drzwi skrzydłowych. Drzwi przesuwane są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu będą pasowały do wystroju wnętrza.

  2. Spiżarnia ukryta w zabudowie

    Wejście do domowej spiżarni w zabudowie to jeden z najnowszych pomysłów wnętrzarskich. Niezależnie od tego, czy spiżarnią jest kilka półek, czy zwykła wnęka – drzwi ukryte w zabudowie to jedno z najestetyczniejszych rozwiązań, ponieważ wygląda jak nieodłączna część całego projektu kuchni w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym.

  3. Wysoka szafa

    Szafo-spiżarnia jest sposobem wybieranym w momencie, gdy inne są już niemożliwe. W sytuacji, kiedy nie jest dostępna żadna wnęka ani inna przestrzeń, którą można by zaaranżować na spiżarnie, wysoka szafa spisze się na medal.

Większość szaf gospodarczych posiada możliwość własnego zaprojektowania wnętrza w systemie cargo. Wiedząc, jakie przedmioty będą przechowywane, można samodzielnie dobrać ilość koszy, półek, relingów, wieszaków i różnorodnych pojemników.

Meble, pojemniki, kosze… Co wybrać do spiżarni?

Skoro wiadomo już jaki rodzaj spiżarni zostanie dołączony do kuchni, czas na aranżację. Styl aranżacyjny powinien być taki sam jak w kuchni. Dla kuchni ze spiżarnią otwartą jest to wręcz wymóg konieczny, ponieważ zachowana zostanie spójność wizualna całego pomieszczenia.

Z mebli, które szczególnie przydadzą się do przechowywania, warto wziąć pod uwagę:

  • otwarte półki o zróżnicowanej głębokości, dzięki czemu łatwiej będzie namierzyć i sięgnąć po produkty potrzebne w danej chwili,
  • zamknięte szafki dla przetrzymywania sprzętu AGD, blach i foremek – łatwiej powstrzymać je przed kurzem,
  • szafki z systemem cargo, które wykorzystują dostępne miejsce i ułatwiają organizację,
  • gładkie półki oraz fronty szafek z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, które są łatwe w czyszczeniu,
  • drabinka, stołek lub schodki ułatwiające sięgnięcie po przedmioty z najwyższych półek.

Chcąc znaleźć więcej pomysłów na to, jak mogłaby wyglądać Twoja wymarzona kuchnia ze spiżarnią, zapisz się do klubu Westwing.