Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Loggia

Osoby nie do końca zaznajomione z tematem, nazwą ją balkonem. Loggia jest przestrzenią nietypową, ponieważ nie do końca należy do zamkniętej części całego mieszkania, ale nie jest na tyle otwarta jak w przypadku balkonu. Czym właściwie jest loggia, do czego można ją efektywnie wykorzystać oraz jakie style aranżacyjne najlepiej prezentują się w jej wnętrzu?

Garść podstawowych informacji – czym jest i skąd pochodzi loggia?

Loggia to cofnięta względem ściany budynku platforma, która w specyficzny sposób łączy się z wnętrzem całego mieszkania. Posiada ściany boczne oraz zadaszenie, a od części mieszkalnej najczęściej oddzielają ją okna i drzwi balkonowe. Z reguły loggie wykończone są balustradą wzdłuż linii elewacji. Jeżeli występują na co najmniej dwóch kondygnacjach, wówczas ustawiane są jedna pod drugą. Niekiedy mogą być przedłużeniem jednego pomieszczenia, a czasem nawet przechodzić przez kilka jednocześnie na całą szerokość budynku.

Współcześnie loggia można najczęściej znaleźć w starych blokach mieszkalnych lub domkach jednorodzinnych w kształcie kostki. Ich początek sięga aż do czasów rzymskich, kiedy częściowo otwarte pomieszczenia stanowiły typowy układ architektoniczny budowli. Rozwiązanie to było idealne dla podmiejskich willi, ponieważ loggia pozwalały cieszyć się ogrodem, jednocześnie skrywając domowników przed palącym słońcem.

Swoje lata świetności balkony wnękowe (loggie znane są również pod taką nazwą) przeżyły w renesansie, kiedy to chętnie korzystano z dobrodziejstw kultury starożytnej. Na naszym polskim podwórku prawdopodobnie najstarszą loggią jest ta znajdująca się na Zamku w Szydłowcu, natomiast najpopularniejsze można znaleźć na ścianie frontowej poznańskiego ratusza.

Odkryj też nasze pomysły, jak urządzić mały domek letniskowy.

Do czego może służyć loggia?

Choć wydaje się niepozorna, loggia może mieć szereg zastosowań. Wszystko zależy od dokładnego miejsca, w którym jest usytuowana oraz od potrzeb samych domowników. W mieszkaniach w bloku loggie są cennym miejscem, które można dodatkowo zaaranżować i zyskać jeszcze więcej przestrzeni.

Spodziewając się częstych odwiedzin z bliższych lub dalszych stron, loggia może zostać zamieniona w małą sypialnię, dzięki której bez problemu i w komfortowych warunkach przenocujesz gości.

Jeśli cenisz sobie spokój, a po ciężkim dniu marzysz o porządnym wyciszeniu, oranżeria lub ogród zimowy w loggii to cudowny pomysł na wygospodarowanie przestrzeni tylko dla siebie. To samo dotyczy również innych form odpoczynku i odnalezienia równowagi w życiu codziennym. Loggia może zostać przearanżowana w kącik do czytania, miejsce do jogi, a nawet jako mała siłownia w domu.

Dla osób bardziej skomputeryzowanych aranżacja loggii jest idealną okazją na stworzenie własnego mikro-biura lub pokoju gamingowego. Dzięki konstrukcji balkonu wnękowego biuro jest oddzielone od reszty mieszkania, co pozytywnie wpływa na poziom koncentracji w trakcie pracy lub nauki.

Jeśli loggia jest usytuowana w części kuchennej, najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zagospodarowanie tej powierzchni pod jadalnie lub kuchnię ze spiżarnią. Chętnie korzystają z tego rodziny z dziećmi, ponieważ doceniają wspólne spożywanie posiłków przy jednym stole, co buduje i zacieśnia relacje. Dodatkowo każda gospodyni wie, co to znaczy robić duże zakupy spożywcze, a w takich sytuacjach możliwość przechowywania zapasów jest wręcz błogosławieństwem.

Loggia a balkon – podstawowe różnice

Na pierwszy rzut oka loggia i balkon wyglądają podobnie – wizualnie i z opisów, dlatego tak często są ze sobą mylone. Główną cechą, która najsilniej odróżnia loggia od balkonu, jest sama konstrukcja. Powierzchnia balkonu wykracza poza zarys głównych ścian zewnętrznych, natomiast powierzchnia loggii znajduje się w jego strukturze. Co więcej, loggia jest osłonięta przez przynajmniej dwie ściany oraz zadaszenie.

  1. Loggia – zalety

    1. Możliwość korzystania niezależnie od pogody lub pory roku
    2. Możliwość przearanżowania na funkcjonale pomieszczenia (nie tylko jako składzik lub miejsce do sezonowego wypoczynku)
    3. Świetne rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa – możliwość hodowli ziół, warzyw, owoców i roślin przez cały rok
    4. Zapewnia większą intymność

  2. Loggia – wady

    1. Jej aranżacja wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a czasem również odwagi
    2. Ściany boczne mogą stanowić ograniczenie

  3. Balkon – zalety

    1. Możliwość odpoczynku w przyjemnym i przewiewnym miejscu w ciepłe dni
    2. Dodatkowa przestrzeń do składowania większych przedmiotów np. roweru

  4. Balkon – wady

    1. Jego użyteczność jest zależna od dobrej pogody i pory roku
    2. Rzeczy wrażliwe na niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą zostać uszkodzone
    3. Możliwość uprawiania tylko sezonowego ogrodnictwa
    4. Zapewnia mniejszą intymność

Loggia w bloku – jak ją zbudować i wykończyć

Z uwagi na specyficzną konstrukcję loggii, należy w szczególności zadbać o dobre ocieplenie. Będzie to miało bezpośredni wpływ na izolację całego wnętrza budynku oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Do ocieplania najczęściej wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną, pokrywając to wszystko tynkiem cienkowarstwowym. Szczególnie ważne są na tym etapie połączenia podłogi ze ścianami bocznymi, ponieważ właśnie w tych miejscach ucieka najwięcej ciepła.

Loggia w wielu odsłonach – style wnętrzarskie

Boho

Nadal nieśmiertelny styl boho sprawdzi się również we wnętrzu loggii. Całość najlepiej utrzymać w naturalnych odcieniach beżu i brązu, przebijanymi delikatnymi akcentami kolorystycznymi. W tę przestrzeń idealnie wpisze się ostatni trend meblarski, czyli zestawy ogrodowe wykonane z palet. Wystarczy dołożyć do tego stos poduszek z frędzlami i koc w neutralnych kolorach nude, a loggia od razu nabierze przytulnego charakteru. Dekoracje wykonane z wikliny, lnu lub innych naturalnych materiałów dopełnią całe pomieszczenie, a wisienką na torcie będzie żywa i bujna roślinność.

Z przeszklonym dachem

Z ekonomicznego punktu widzenia przeszklona loggia jest dobrym sposobem na ograniczenie utraty ciepła w mieszkaniu. Optycznie powiększa całą powierzchnię oraz nadaje jej wyjątkowego klimatu zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami.

Aranżując jadalnię, dodatkową przestrzeń do odpoczynku lub przedłużenie salonu trzeba pamiętać o spójności z resztą mieszkania. Nieumiejętne i drastyczne wymieszanie ze sobą różnych stylów wprowadzi chaos, a sama loggia będzie wyglądała jak doklejona z innego mieszkania.

Urban jungle

Loggia tropikalna to styl, który szczególnie przypada do gustu miłośnikom dużych roślin i klimatów równikowych. Wiele zieleni w różnych odcieniach, motywy inspirowane egzotyczną roślinnością i drewnem – wszystko to powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w dodatkach, obiciach mebli, koszach, a nawet donicach.

Dominującą kolorystyką w stylu urban jungle jest raczej zieleń i brązy, ale wśród jednakowych odcieni jeden, silny akcent kolorystyczny np. żółć lub róż, harmonijnie dopełni całość.

Styl skandynawski

Surowa, funkcjonalna, spokojna – tak powinna wyglądać loggia w stylu skandynawskim. Przede wszystkim wyróżnia się jasnymi kolorami i ograniczoną ilością ozdób. Styl skandynawski stawia w pierwszej kolejności na minimalizm, a wszystkie elementy wnętrza powinny być zestawione ze sobą w harmonii. Do tego typu loggii dobrze jest wybrać meble i dekoracja o industrialnym charakterze i również rękodzieła, głównie wykonane z drewna. Tak jak w przypadku stylu boho, tak i tutaj kanapa z palet dobrze wpisze się we wnętrze loggii.

Glamour

Glamour to styl dla osób, które lubią otaczać się luksusem. Loggia tego typu będzie utrzymana gustownym minimalizmie i stonowanej kolorystyce. Powinna posiadać:

  • ciemne, drewniane panele ogrodowe,
  • eleganckie meble,
  • dekoracje w metalicznych kolorach,
  • satynowe dodatki,
  • lustra (dobre rozwiązanie dla mniejszych przestrzeni).

Jeśli chcesz odkryć potencjał aranżacyjny drzemiący w twojej loggii, wejdź na stronę Westwing, a znajdziesz tysiące wnętrzarskich inspiracji i wskazówek jak tego dokonać.