Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Biała kuchnia z drewnianym blatem, czarnymi szafkami, czarnymi akcesoriami oraz kwiatami w wazonie

Czasy kiedy nasze mamy stały w kuchni przy garnkach zamiast miło gawędzić z gośćmi w salonie odeszły już na szczęście do lamusa. Teraz kuchnia stała się miejscem, gdzie przyjmujemy gości. Połączona z salonem integruje nie tylko domowników, ale i odwiedzających nas przyjaciół. Nikt nie lubi gotować patrząc w ścianę i stojąc tyłem do gości, dlatego wyspa w kuchni stała się lubianym, praktycznym i modnym rozwiązaniem. Teraz możesz rozmawiać z gośćmi przyrządzając wyśmienitą kolację lub zrobić to razem – wyspa zachęca do wspólnych eksperymentów kulinarnych. Chciałbyś ją bliżej poznać? Przygotowaliśmy dla Ciebie mini przewodnik, z którego dowiesz się jakie są 4 najpopularniejsze pomysły na aranżację kuchni z wyspą oraz jaki rodzaj baltu do niej wybrac.

Wyspa z kuchnią: 4 inspiracje na aranżację

Kto z nas nie marzy o wyspie kuchennej? Jest ona prawdziwym laboratorium, ale także miejscem na przechowywanie swoich akcesoriów kuchennych czy mniejszym stołem. Dowiedz się, jak możesz ją wprowadzić do swoich wnętrz podczas aranżacji kuchni.

Wyspa kuchenna dwupoziomowa

Dwupoziomowa wyspa kuchenna w kształcie litery L

Wyspa w kuchni może mić dwa poziomy. Ten niższy będzie służył jako blat do pracy i przestrzeń na organizację. Z kolei, ten wyższy można potraktować jako stół. Takie dwupoziomowe wyspy z wydzieloną strefą do przygotowywania i spożywania posiłków są coraz popularniejsze.

Nawet na niewielkiej wyspie da się wydzielić miejsce na blacie, przy którym wypijesz poranną kawę. Ustaw przy niej hockery i zwróć uwagę, żeby blat, przy którym będziesz siedział był nieco szerszy, tak żebyś wygodnie zmieścił nogi.

Kuchnia z wyspą połączona z salonem

Kuchnia z wyspą połączona z salonem w stylu girly

Powinna stylem nawiązywać do mebli wokół niej. Wyspa w kuchni połączonej z salonem, w którym znajduje się również przestrzeń jadalna to świetne rozwiązanie zwłaszcza pod względem organizacyjnym. A jeśli wyspa znajduje się w blisko stołu, zadbaj o przesłonięcie mokrej strefy. Warto dyskretnie ją zabezpieczyć, na przykład taflą przezroczystego szkła, tak żeby woda nie chlapała na siedzących przy stole gości. Aranżacja wypsy kuchennej w salonie sprawi się w kuchniach skandynawskich oraz industrialnych.

Wyspa kuchenna w dużych wnętrzach

Jeśli dysponujesz sporą przestrzenią, możesz pokusić się o naprawdę sporą wyspę. Zmieścisz na niej wszystko co potrzebne: zlew, płytę grzewczą i miejsce do pracy. A w szafkach pod blatem, albo głębokich szufladach, schowasz garnki i kuchenne sprzęty. Bo tradycyjna wyspa kuchenna to nic innego jak meble przykryte długim blatem. Takie rozwiązanie sprawdzi się znakomicie w klasycznym wnętrzu.

Kuchnia w stylu ekscentrycznym z wyspą kuchenną

Ale wyspa w kuchni może przybierać różne formy. Zamiast szafek możesz zaprojektować pod blatem półki, zwłaszcza jeśli masz czym się pochwalić. Piękne naczynia warto wyeksponować – będą efektowną ozdobą. Wyspa w kuchni to nie tylko miejsce do pracy. Może też pełnić rolę… stołu. W końcu dalekim krewniakiem wyspy był właśnie stół, przy którym przyrządzano posiłki i jadano. Teraz takim integrującym wszystkich domowników miejscem może być wyspa w kuchni. Pamiętaj projektując ją, żeby z jednej strony zostało więcej miejsca na blat.

Wyspa kuchenna ze zlewem

Biała kuchnia ze złotymi dodatkami, wypą kuchenną połączona z jadalnią

Wyspa w kuchni to wolno stojący mebel. Jeśli ma być wyposażona w zlew, czasem również w zmywarkę, pomyśl o doprowadzeniu wody. To nie powinno być dużym problemem. Rurki z wodą są cienkie i bez problemu poprowadzisz je w podłodze. Oprócz wody musisz również przewidzieć odpływ kanalizacji. Tu możesz napotkać na większy problem, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku, gdzie warstwa posadzki na stropie jest zbyt cienka na poprowadzenie rury odpływowej. Z pomocą może przyjść pompa, która z powodzeniem zmieści się w standardowej szafce pod zlewem.

Blat roboczy na wyspie w kuchni

No dobrze, ale wyspa w kuchni przede wszystkim ma jednak służyć do pracy. Czy da się tak zorganizować kuchenny blat, żeby wszystko przebiegało przy nim sprawnie i wygodnie? Na szczęście tak! Bo wyspa w kuchni to rozwiązanie uniwersalne. Dzięki dostępowi do blatu ze wszystkich stron każdy z domowników może, nie wchodząc sobie w drogę, wykonywać inne czynności.

Przyjęło się, że blat na wyspie kuchennej nie powinien być węższy niż 60 cm. Jeśli masz taką możliwość warto go poszerzyć o kolejne 30 cm.

Z jakiego materiału powinien być zrobiony blat na wyspie kuchenne?

To zależy od estetyki wyspy i stylu w jakim urządzona jest kuchnia. Ponadczasowym materiałem jest naturalne drewno. Jeśli będziesz o nie odpowiednio dbał, zabezpieczał specjalnym olejem, przetrwa krojenie ostrym nożem a nawet chlapanie wodą. Chociaż na wyspie ze zlewem lepiej od drewna sprawdzi się naturalny kamień. Jest on bardziej odporny na wodę, ale mniej na zaplamienia. Pamiętaj, że marmur chłonie wszystko jak gąbka – rozlane wino, sok z cytryny – ślady po nich mogą już zostać na wieczną pamiątkę. Najbardziej praktyczny jest blat ze stali – łatwo go wyczyścić, można wszystko na nim stawiać, nawet gorące garnki, nie obawiając się o nieestetyczne odbarwienia.

Blat roboczy z płytą grzewczą

Montując na wyspie płytę gazową czy indukcyjną trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podstawowa sprawa to odpowiednie podłączenie (gazowe lub elektryczne), bez tego się nie obejdzie. Warto pomyśleć o tym już na etapie budowy domu czy remontu, bo doprowadzenie instalacji do wolno stojącej wyspy może okazać się niemożliwe jeśli będzie się ona znajdować zbyt daleko od pionów instalacyjnych.

Wyspa kuchenna z płytą grzewczą

Jeśli tę kwestię masz już za sobą, zastanów się nad szerokością i długością blatu, w którym ma być zamontowana kuchenka. To ważne, bo przygotowywanie posiłków zazwyczaj odbywa się właśnie w pobliżu pola grzewczego – tu siekasz, kroisz, a potem wrzucasz na patelnię – szybko i wygodnie. Musisz mieć na te czynności sporo miejsca, przynajmniej około pół metra. Pamiętaj, że standardowa szerokość samej płyty to 60 cm. Jeśli Twoja wyspa nie jest duża, postaraj się chociaż o miejsce na odłożenie garnków – dodaj po obu stronach płyty minimum 30 cm.

Wyspa czy półwysep kuchenny?

Wszystko zależy od wielkości kuchni. W sporych przestrzeniach sprawdzi się duża wyspa wolnostojąca – prawdziwy warsztat kuchenny. Możemy dowolnie ją kształtować, na przykład zakręcić na kształt litery L albo U. W każdym przypadku pamiętaj o zachowaniu właściwych odległości od pozostałych mebli kuchennych. Jeśli reszta zabudowy znajduje się przy ścianie, odległość od wyspy nie powinna być większa niż półtora metra. To pozwoli komfortowo poruszać się w trakcie gotowania, a jak wiesz tu niejednokrotnie liczy się refleks.

W małych wnętrzach lepiej sprawdzi się wyspa w wersji mini czyli półwysep nazywany też barkiem. Krótszym bokiem przylega do ściany, albo zabudowy meblowej, dłuższym oddziela kuchnię od salonu. W ten sposób pełni podwójną rolę – blatu roboczego i miejsca na szybki posiłek.

Do jakich stylów wnętrz pasuje wyspa w kuchni?

Właściwie do wszystkich. Wyspa w kuchni to wyjątkowo różnorodny mebel – w klasycznych stylach sprawdzi się ta o tradycyjnym wyglądzie – z pojemnymi szafkami o frezowanych frontach i stylizowanych uchwytach. Można nad nią powiesić półki z kutego metalu na doniczki z ziołami i słoiczki na przyprawy. W nowoczesnych aranżacjach skontrastuj ją z kolorem mebli stojących pod ścianą – będzie ciekawiej i z charakterem. Od strony salonu wykończ przegródkami na książki kucharskie – taka minibiblioteczka sprawi, że kuchnia będzie przytulniejsza i straci swój stricte kuchenny charakter.

Już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy!