Nowoczesna łazienka z wanną i komodą

Biała łazienka daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ten kolor dodaje wnętrzom świeżości i lekkości, dlatego jest również najczęściej stosowany kolorem w łazience. Doskonale rozświetla i powiększa nawet najmniejsze pomieszczenie. Podpowiadamy, jak urządzić białą łazienkę, by cieszyć się wnętrzem pełnym klasy i charakteru. Dowiesz się, jakie są podstawy stylizacji białej łazienki, na jakie materiały warto postawić, aby ją optycznie powiększyć czy dodać jej elegancji. Dodatkowo, podamy Ci przykłady aranżacji białej łazienki w różnych stylach oraz podpowiemy, które dodatki wybrać.

Biała łazienka: podstawy aranżacji

Zazwyczaj urządzamy łazienkę na lata, dlatego warto przemyśleć jej aranżację. Biel sprawia, że wnętrze wygląda subtelnie, stylowo i lekko. W przypadku np. zielonej łazienki mamy do czynienia z odważną aranżacją; biały kolor tymczasem jest bardzo uniwersalny. Nie znaczy to jednak, że dekorowanie łazienki w tej tonacji nie ma wyzwań.

  • W pierwszej kolejności określ, jaką przestrzenią dysponujemy. W przypadku małej łazienki postaw raczej na błyszczące białe płytki, dzięki temu wpłyniesz na optyczne jej powiększenie. Nowoczesne płytki łazienkowe mogą mieć różne kształty. Od popularnych płytek prostokątnych i małych w stylu metro przez strukturalne płytki z efektem 3D, wielkoformatowe płyty ścienne, aż  po oryginalne kształty heksagonów.

Nasza wskazówka: niebanalny efekt uzyskasz, jeśli na jednej ze ścian położysz płytki z fakturą bądź w oryginalny wzór. Jasna łazienka w białym kolorze daje wiele możliwości aranżacyjnych.

  • Coraz częściej w aranżacji łazienki stosuje się płytki do połowy ściany, a górną część maluje wodoodporną farbą. W białej łazience nie tylko glazura może być biała. Armatura sanitarna jak wanna, umywalka, brodzik i miska toaletowa, wybierana jest najczęściej w białym kolorze. Odważni, którzy decydują się na przykład na czarną łazienkę, wybierają jednak te części wyposażenia także w ciemnych kolorach.
  • Aby jednak całość nie wyglądała zbyt monotonnie, wystarczy, że połączysz różne materiały i faktury. Biel to także doskonałe tło dla innych materiałów jak drewno, stal czy marmur. Sprawdź poniżej, który z materiałów sprawdzi się w Twojej aranżacji.

Biała łazienka a drewno

Czysta biel często kojarzy się z chłodem i sterylnością, dlatego doskonałym sposobem na ocieplenie białej łazienki jest drewno. Białą łazienkę można ożywić przez wstawienie drewnianej szafki pod umywalkę czy powiesić lustro w ozdobnej drewnianej ramie. Możesz także wstawić do łazienki praktyczne drabinki na ręczniki z tego naturalnego surowca oraz stołki, gdzie ustawisz rośliny lub położysz dodatkowe ręczniki. Łazienka biała z drewnem to stylowa i nietuzinkowa aranżacja tego pomieszczenia. Obawiasz się, że drewno nie nadaje się do wilgotnej łazienki? Bez obaw, takie gatunki drewna jak teak, bambus czy innego rodzaju drewno egzotyczne są odporne na wilgoć. Alternatywą są płytki imitujące naturalne drewno. Dzięki temu masz pewność, że w łazienka w drewnie jest odporna na działanie pary.

Marmur w białej łazience

Marmur jest pięknym i trwałym materiałem, dlatego tak często jest stosowany do urządzania łazienek. Ściana z białego marmuru sprawia, że biała łazienka wygląda bardzo luksusowo. Możesz zdecydować się zarówno na naturalny marmur, jak i płytki imitujące ten szlachetny surowiec. Jeśli lubisz stonowane aranżacje, wybierz blat do łazienki z marmuru pod umywalkę bądź marmurowe akcesoria łazienkowe jak tace czy kubki na szczoteczki. Tego typu detale będą też pasowały do szarej łazienki.

Biała łazienka i metal

Metal dodaje blasku każdej łazience. Zwłaszcza w przypadku białej aranżacji łazienki, wnętrze dopełnione w zależności od Twoich preferencji elementami w kolorze srebra, złota bądź miedzi, zyska więcej klasy i elegancji. Jeśli lubisz wyróżniające się dodatki, zdecyduj się na baterie łazienkowe z mosiądzu, złoty kolor pasuje nie tylko do klasycznych aranżacji. Również w nowoczesnych łazienkach można wybrać proste baterie i dodatki z mosiądzu.

Biel i cegła

Fragment łazienki z okenm oraz drewnianymi półkami

Cegła nawiązuje do stylu industrialnego, potrafi doskonale przełamać minimalistyczną aranżację białej łazienki. Najlepiej stosować ją w umiarze, by nie przytłoczyć wnętrza i nie nadać mu klimatu piwnicznego. Wystarczy jak jedną ze ścian ozdobisz cegłą, a uzyskasz przyjemny loftowy szyk.

Co na podłogę w białej łaziance – płytki vs. panele

W pomieszczeniach takich jak łazienka, które są narażone na stały kontakt z wodą i wysoką wilgotnością, stosowanie płytek stało się standardem. Płytki podłogowe jak gres są trwałe, odporne na wilgoć, a szeroki wybór kształtów i wzorów umożliwia tworzenie wielu ciekawych aranżacji. Minusem płytek jest odczuwany chłód, dlatego nie każdy lubi chodzić boso w łazience. Wystarczy jednak, że położysz na podłodze z płytek miękki dywanik, by móc swobodnie wyjść z wanny czy spod prysznica.

Jeśli szukasz alternatywnego rozwiązania do płytek, wybierz wodoodporne panele podłogowe. Nowoczesne panele do łazienki posiadają specjalną warstwę zabezpieczającą przed wnikaniem wilgoci między panele, dlatego można je bez obaw stosować również w pokoju kąpielowym. Panele laminowane potrafią bardzo dobrze imitować strukturę, wgłębienia i naturalne usłojenie drewna. Są również znacznie trwalsze niż deska drewniana. Panele przypominające drewno wprowadzą więcej przytulności do łazienki. Co więcej, w przypadku białej łazienki, elementy drewniane doskonale komponują się z białymi ścianami. 

Optyczne powiększenie małej łazienki w bieli

Biały kolor powiększa i rozświetla, dlatego jest chętnie wybierany do małych pomieszczeń, jak łazienka. Istnieje jednak również kilka innych sztuczek, dzięki którym Twoja mała łazienka w bloku będzie wyglądała na większą. Oto one:

  1. Do małej łazienki wybierz płytki z połyskiem, który odbijając światło wpływa na powiększenie nawet niewielkiej przestrzeni.
  2. Kolejną sprawą są lustra i metaliczne akcesoria, które również optycznie powiększają wnętrze. 
  3. Zbyt dużo akcesoriów, dekoracji, dodatkowych ręczników zabiera niepotrzebnie cenną przestrzeń. Optycznie powiększysz małą łazienkę, jeśli postawisz na kilka przydatnych rzeczy, a resztę schowasz do koszy i pudełek. 
  4. Optycznie powiększą przestrzeń również prysznic ze szklanymi ściankami, wolnostojąca wanna na nóżkach oraz podwieszana szafka pod umywalkę, pod którą możesz schować pudełka z drobiazgami.

Biała łazienka – jaki styl najlepiej pasuje?

Biel jest jak czysta biała kartka, dlatego znakomicie się łączy z różnymi stylami. Od klasyki po nowoczesność. Dobrze komponuje się z prostymi meblami, stylizowanymi na vintage, a także z naturalnego drewna. Wybierając styl do łazienki, weź pod uwagę nie tylko wiodące trendy wnętrzarskie, ale przede wszystkim Twoje potrzeby i upodobania.

Łazienka w stylu skandynawskim

Styl bliski naturze to oczywiście styl skandynawski. Bazuje on na zestawieniu bieli z drewnem i roślinnością. Postaw w łazience drewniane meble i plecione kosze, które są praktyczne w użytkowaniu i dają naturalny efekt. A dzięki świecom postawionym przy wannie, otrzymasz dodatkowe źródło miękkiego światła – w sam raz do domowego spa.

Kontrastowe zestawienie bieli i czerni

Ponadczasowe połączenie bieli i czerni doskonale nadaje się również do aranżacji łazienki. Łazienka czarno-biała to idealny wybór dla indywidualistów! Bazowanie na dwóch przeciwstawnych kolorach może mieć wiele odsłon – zarówno nowoczesne jak i retro. Jeśli chcesz uzyskać w pokoju kąpielowym więcej głębi, postaw na dwukolorowe ściany. Możesz także wybrać czarne meble i dodatki, dodając białej łazience więcej charakteru. Z kolei czarna podłoga i białe ściany stworzą harmonijne i uniwersalne wnętrze.

Łazienka w stylu industrialnym

Fragment łazienki w stylu industrialnym z ręcznikami i dodatkami

Alternatywą do surowych nowoczesnych łazienek może być styl industrialny. Sprawdzi się w ciemnej łazience, ale można go zastosować też tam, gdzie dominuje biel. Możesz wykorzystać w białej łazience takie materiały, jak powracające do łask lastryko lub szare drewno, dodatki z efektownej miedzi oraz białą ceramikę. Wnętrze z pewnością zyska nowoczesny, ale i przytulny klimat.

Dodatki w białej łazience

Białe wnętrze warto przełamać ciekawymi dekoracjami do łazianki czy kolorami. W ten sposób unikniesz nudy, a Twoje wnętrze zyska więcej oryginalności. Sprawdź nasze pomysły na to, jakie dodatki sprawdzą się w białej łazience.

  1. Fototapeta

    Ciekawa fototapeta na jednej ze ścian nawet małej łazienki doskonale zdobi i powiększa niewielką przestrzeń. Łazienka bez płytek to coraz modniejsze rozwiązanie!
  2. Kolorowe tekstylia

    Z bielą dobrze komponują się mocne, nasycone kolory, dlatego barwne ręczniki i dywaniki doskonale ozdobią białą łazienkę. Nie musisz od razu decydować się na niebieską łazienkę, żeby wprowadzić do swojej aranżacji odrobinę uspokajającego błękitu. 
  3. Rośliny

    Rośliny lubiące wysoką wilgotność powietrza będą się pięknie prezentować na tle białej łazienki.  Ponadto będą lepiej rosnąć w sprzyjających dla nich warunkach.
  4. Dodatki z rattanu, wikliny i bambusa

    Naturalne włókna jak rattan, wiklina i bambus ocieplają białe wnętrze. Plecione z nich kosze, pojemniki czy dywaniki nadadzą łazience egzotycznego klimatu.
  5. Ceramika

    Akcesoria łazienkowe, takie jak kubki na szczoteczki, pojemniki na waciki, mydelniczki czy dozowniki na kosmetyki wykonane z ceramiki są piękne i naturalne.
  6. Mosiądz

    Dodatki z mosiądzu dodadzą każdej białej łazience elegancji i blasku. Możesz wybrać lustro w mosiężnej ramie bądź tace na kosmetyki, dzięki której wyeksponujesz ulubione perfumy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz jak zaaranżować białą łazienkę, by wyglądała przytulnie i elegancko. Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach!