Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
niewielkie oczko wodne w otoczeniu roślin

Posiadacze nawet najmniejszych ogrodów, mogą spokojnie nazywać się szczęściarzami, zwłaszcza w okresie letnim. Nie ma nic piękniejszego jak poranna kawa pośród zieleni i świeżej trawy. Zastanawiasz się jak urozmaicić swój ogródek? Podpowiemy Ci jak zaaranżować oczko wodne w ogrodzie!

Zalety oczka wodnego w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie, odpowiednio ozdobione i udekorowane, stanowić będzie zarówno główny punkt całej przestrzeni, jak i subtelne dopełnienie większej aranżacji. Niewątpliwą zaletą oczka wodnego, jest fakt, że pasuje ono praktycznie do każdego rodzaju ogrodu. Tutaj clue stanowi dobór roślinności, rozmiarów i kształtów.

Dużo narzekamy na znaczące ocieplenie klimatu. Za poprawę mikroklimatu i ochłodzenie odpowiedzialne są nie tylko drzewa, ale także woda! Oczko wodne zwiększa wilgotność powietrza w jego najbliższym otoczeniu, skutkuje ujemną jonizacją i obniża temperaturę w trakcie upałów. W zależności od przestrzeni, którą możesz przeznaczyć na oczko wodne, możliwa jest również hodowla ryb. Minimalna głębokość, która to umożliwia, wynosi 80 cm. To też świetna sprawa dla koneserów bujnej roślinności. Oczko wodne pozwala na uprawy roślin bagiennych i błotnych. Oczywistym jest fakt, że każda dekoracja do ogrodu jak np. karmnik do ogrodu diy, domek dla owadów czy oczko wodne wymagają pielęgnacji i pracy. Jednakże niewątpliwą zaletą jest fakt, że zmusza to do pracy na świeżym powietrzu, pobudza kreatywność i ćwiczy planowanie zadań.

Jak wybrać rodzaj oczka wodnego

Wybór rodzaju oczka wodnego uzależniony jest od jego usytuowania. Powinno być ono na w miarę równym terenie, w miejscu częściowo zacienionym, co zmniejsza powstawanie glonów.  Do budowy oczka wodnego możesz wykorzystać gotowe formy lub folie. Krawędzie warto wybudować z naturalnych materiałów jak kamień, grys czy żwir. Wszystko po to, by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt.

Dostępnych jest kilka technologii budowy oczka wodnego. W zależności od Twoich preferencji i posiadanego budżetu możesz wybrać spośród kilku rodzajów oczek wodnych w ogrodzie:

  • Oczko wodne z gotowej formy: Do nabycia w sklepach ogrodniczych są różne kształty, rozmiary i kolory gotowych form oczek wodnych wykonane z żywic i polietylenu, a także zbiorniki z kauczuku lub syntetycznej gumy. Mankamentem tego rozwiązania jest narzucony kształt oczka wodnego.
  • Oczko wodne wyłożone folią PVC: Wykopany większy lub mniejszy zbiornik można wyłożyć specjalną folią PVC, lub dedykowaną dla głębszych zbiorników folię EDPM, która jest bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia. Pamiętaj, że im grubsza folia, tym wyższa trwałość oczka wodnego w ogrodzie i pewność, że woda nie będzie przeciekać do podłoża. Folię należy przykryć żwirem chroniącym ją przed promieniowaniem UV.
  • Betonowe oczko wodne: Wylanie oczka betonem sprawia, że jego konstrukcja jest bardzo trwała i stosunkowo tania w wykonaniu. Wymaga jednak więcej nakładów pracy obejmujących szalunek, zbrojenie niecki z żelbetu, odpowiedniego zagęszczenia betonu chroniącego przed przeciekaniem oraz zabezpieczenia wyschniętego betonu specjalnym preparatem przeciw wodnym.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie – krok po kroku

  1. Wykop. Warto przed rozpoczęciem wykopu niecki, zrobić plan działania, wybrać rodzaj folii, która zostanie zastosowana na dnie oraz kształt,  jaki ma mieć oczko. Kształtując oczko, weź pod uwagę półki wodne i uskoki. Na określonych poziomach, będziesz mógł posadzić różne rośliny co dodatkowo uatrakcyjni cały obiekt.
  2. Budowa szczelnego dna. To podstawa, która warunkuje byt naszego oczka. Oprócz wyboru samej folii należy odpowiednio zabezpieczyć dno. Posłuży do tego specjalny podkład. Takim podkładem może być geowłóknina, która zabezpiecza przed uszkodzeniem folii przez kamienie czy korzenie roślin.
  3. Brzegi. To kwestia estetyczna. Najczęściej, aby ukryć nadmiar folii rozłożonej na dnie i bokach, stosuje się kamienie. Zacznij od małych kamyczków, aż po większe okazji i rozłóż je równomiernie wokół oczka, tworząc brzegi. Warto też, obłożyć kamyczkami dno oczka. Dookoła umieść lustra w ogrodzie, one optycznie powiększą całą przestrzeń i dodadzą jej magii.
  4. Rośliny. Czas na najprzyjemniejsze, czyli sadzenie roślin. Decydując się na dany gatunek roślin, sprawdź koniecznie, na jakiej wysokości może być on posadzony. Najgłębsze miejsca dobre są dla lilii wodnych, natomiast najpłytsze dla pałek czy strzałek wodnych.  Nie zapomnij o przestrzeni dookoła oczka. Mogą pojawić się tam ozdoby do ogrody wykonane samemu, donice z palet pełne kolorowych kwiatów, jak i eko ozdoby do ogrodu z recyklingu.

Wskazówka: Budując małe i płytkie oczko, miej na uwadze, że wodę trzeba często uzupełniać, gdyż podczas upałów mocno się nagrzewa i szybko odparowuje.

Jak zrobić oczko wodne bez folii?

Najprostszą alternatywą dla folii, jest gotowa forma wykonana z tworzywa sztucznego. W asortymencie sklepów ogrodniczych znajdziesz wiele form o rozmaitych kształtach i rozmiarach, w kolorze czarnym, niebieskim lub zielonym, z gotowymi półkami pod rośliny i kaskadami na fontanny. Decyzja o gotowym oczku wodnym to na pewno ogromna oszczędność czasu na wykopkach i układaniu kamieni, jednakże większa inwestycja pieniężna.

Jak zrobić oczko wodne z betonu?

Decydując się na betonową nieckę, pamiętaj o pozostawieniu rury odpływowej, która będzie niezbędna w momencie czyszczenia oczka. Rurę najlepiej zamontować w najniższym punkcie dna wykopu i poprowadzić poza oczko do dołu wypełnionego tłuczniem. Nieckę oczka wodnego wykonuje się z żelbetu, czyli odpowiednio zbrojonego betonu.

Gdzie zrobić oczko wodne w ogrodzie?

W zależności od projektu oczko wodne umieszczamy w centralnym punkcie ogrodu lub też w zacisznym miejscu, gdzie najczęściej lubimy się relaksować. Dobrze jest, by znajdowało się ono w półcieniu. unikniemy tym samym, szybkiego namnażanie glonów i będziemy mogli dobrać znacznie więcej roślin. Oczek nie zaleca się budować w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów. Rozbudowany system korzeniowy niektórych drzew może uszkodzić dno oczka i stać się przyczyną poważnych nieszczelności. Obok oczka może iść ścieżka w ogrodzie zakończona zestawem mebli. Co można zrobić z opon do ogrodu? Miejsce na rabaty, które jeszcze bardziej udekoruje teren wokół oczka wodnego!

Miejsce może też znajdować się blisko domu, dzięki temu łatwo doprowadzisz instalację elektryczną do zbiornika. Idealne miejsce na założenie oczka wodnego powinno być częściowo ocienione. Jednak znajdować się z dala od drzew, których korzenie sprawiają trudności podczas budowy. Z kolei opadające liście, rozkładają się w wodzie. Słońce powinno oświetlać 2/3 powierzchni oczka i operować przez co najmniej 4-5 godzin dziennie, co uniemożliwi rozwojów glonów i zapewni dobry wzrost roślinom.

Kiedy najlepiej zacząć pracę nad oczkiem?

Każdą pracę w ogrodzie najlepiej rozpoczynać na wiosnę. Wówczas ziemia jest miękka i łatwiej oczyścić ją z wszelkich chwastów. To też czas nasadzeń, a więc idealny moment na tworzenie wyjątkowych kompozycji, które udekorują Twój ogród. Najlepszym termin na wykonania oczka przypada w trakcie budowy domu bądź przed zaaranżowaniem ogrodu. W ten sposób możesz ograniczyć koszty, ponieważ część prac możesz zlecić firmie budowlanej. Ponadto nie musisz się martwić o zniszczenie posadzonych roślin, które najlepiej zacząć sadzić po wykonaniu najcięższych prac budowlanych i doprowadzeniu od oczka instalacji elektrycznej.

Czy potrzebne jest pozwolenie na oczko?

Wszelkie kwestie związane z budową oczek wodnych czy basenów, znajdziemy w ustawie o prawie budowlanym. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 15 w/w ustawy budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia. 

Jeśli planujesz oczko o powierzchni do 30 m2, nie jest wymagana zgoda na budowę. Wystarczy zgłosić w odpowiednim urzędzie zamiar z opisem inwestycji, planowanym terminem realizacji oraz oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością. W razie braku sprzeciwu po 22 dniach od daty zgłoszenia, możemy rozpocząć prace budowlane. W przypadku większego oczka niż 30 mkw wymagane jest dodatkowo uzyskanie pozwolenia na jego budowę.

5 roślin do oczka wodnego

Wybierz różnorodne rośliny w oczku, które nie tylko będą jego ozdobą. Przede wszystkim natleniają wodę, dają schronienie dla zwierząt i są miejscem lęgu dla ryb. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i wybierz odpowiednie rośliny do oczka wodnego.

  1. Rośliny strefy głębokiej
    Najbardziej efektowne rośliny pływające to oczywiście lilie wodne i inne grzybieniowate, które zdobią efektowne kwiaty w różnych kolorach. Rośliny sadzi się na dnie oczka wodnego.
  2. Rośliny podwodne
    Na dnie zbiornika warto umieścić rośliny podwodne jak rdestnica i moczarka kanadyjska, będą schronieniem dla ryb i źródłem pokarmu.
  3. Rośliny strefie płytkiej
    Na wysokości 30 cm warto posadzić trzcinę, pałkę wodną bądź osokę aloesowatą, które rozrastając się, ozdobią brzeg oczka wodnego.
  4. Rośliny strefy błotnej
    W wilgotnym, błotnym podłożu doskonale poradzi sobie kaczeniec, niezapominajka błotna oraz kosaćce. Rośliny zdobią piękne kwiaty.
  5. Rośliny strefy powierzchniowej
    Do tej grupy należą rośliny niezakorzenione i pływające na powierzchni wody np. salwinia pływająca, rzęsa oraz piscja rozetkowa.

Jak wybrać rybki do oczka wodnego?

Rybki to idealne uatrakcyjnienie oczka wodnego. Do ogrodowego zbiornika, wybiera się zazwyczaj gatunki, które dość dobrze radzą sobie w naszym klimacie i znoszą spadki temperatury, a także nie wymagają zbyt troskliwej opieki. Dodatkowo warto zadbać o walory wizualne. Na rybki patrzymy zazwyczaj z góry, dlatego dobrze, jeśli będą miały jasne, widoczne kolory.

Najczęściej wybieranym gatunkiem rybek do oczka wodnego są karasie złociste, karpie koi, amury białe, złote orfy, różanki i jazie. To które rybki wybrać powinno zależeć przede wszystkim od rozmiaru Twojego zbiornika wodnego, Twojego doświadczenia i umiejętności jako hodowcy oraz Twojego gustu. Pamiętaj, aby przed wpuszczeniem ryb odczekać pewien czas potrzebny na stabilizację warunków i zamknięcie cyklu azotowego.

Jak pielęgnować oczko wodne?

Zachowana odpowiednia równowaga biologiczna, pozwala na samooczyszczanie się oczka. Jednakże bardzo trudno ją zachować w bardzo małych zbiornikach. Ciemna woda, muł i glony to prawdziwa zmora. Poradzisz sobie z nią na kilka sposobów. Możesz zastosować preparaty zawierające żywe kultury bakterii, wspomagające oczyszczanie się wody. Kolejnym aspektem jest odpowiednia filtracja. Posłuży do tego pompa, jak i specjalne rośliny. Przy wyborze właściwych urządzeń powinieneś kierować się przede wszystkim ich wydajnością. Im większe oczko i im więcej gatunków fauny i flory się w nim znajduje, tym większa powinna być wydajność filtra i pompy.

Inne pomysły na źródło wody w ogrodzie

Jeśli nie chcesz aż tak dużych rewolucji w ogrodzie, jak oczko wodne, ciekawą alternatywą będą mniejsze formy. Jedną z nich są wszelkiego rodzaju fontanny. Na rynku dostępne są przeróżne konfiguracje i rozmiary. Co powiesz na magiczne źródełko? Najczęściej spotykaną formą źródełka w ogrodzie jest woda wypływająca z otworu wydrążonego w kamieniu. Proste w budowie, zajmuje mało miejsca.

Do nowoczesnych ogrodów, pasować będzie ściana wodna. Woda wypływa przez metalowe ostrze, tworząc wodną kurtynę i wpada do formy, w której jest zamontowana ściana. Idealna do małego ogrodu i na taras.

Oczko wodne w ogrodzie tworzy przestrzeń sprzyjającą relaksowi. Potrafi zupełnie zmienić charakter ogrodu, wplatając w niego nieco magii. Jak widzisz, jego samodzielna budowa wcale nie jest trudna.