Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
betonowa ścieżka w ogrodzie otoczona roślinami

Pomysłów na aranżację ogrodów nie ma końca, ale z pewnością się z nami zgodzisz, że prawdziwym must have tego miejsca są ścieżki. Ścieżka w ogrodzie wyznacza ramy nasadzeń oraz nadaje styl całej strukturze. O tym, jaki materiał na ścieżkę najlepiej wybrać, jak rozplanować jej ułożenie, przeczytasz w naszym mini poradniku! Zainspiruj się z Westwing!

Tania ścieżka w ogrodzie – jak ją zaplanować?

W każdym projekcie ścieżka i droga to jeden z najważniejszych elementów. Ścieżki przede wszystkim wyznaczają kierunki poruszania się w przestrzeni ogrodowej i zabezpieczają nasze rośliny przed deptaniem. Ścieżki mogą być proste, mogą mieć formy geometryczne, bardzo harmonijny przebieg albo dość wymyślne linie. Wszystko zależy od tego, jaki styl ma panować w Twoim ogrodzie. W fazie projektowej pamiętaj by zachować umiar. Ilość ścieżek dobieraj do ilości miejsca, jaką dysponujesz. Im więcej ścieżek tym mniej miejsca na trawę, ozdoby do ogrodu wykonane samemu, czy oczko wodne w ogrodzie. Ważne są też kwestie techniczne – ścieżka wyznaczająca trasę od furtki do drzwi wejściowych, powinna mieć optymalnie szerokość 1,2–1,5 m, z koeli ta wewnątrz ogrodu ok. 60-80 cm, aby mogły się na niej swobodnie wyminąć dwie osoby.

Ścieżki ogrodowe – jak wybrać odpowiednią?

Projekt ogrodu to bardzo ważna sprawa. Aranżując wszystkie jego elementy, musimy pamiętać o tym, by pasowały one do ogólnej stylistyki. Inaczej wypełnimy ogród japoński np. znajdzie się tu miejsce na lustra w ogrodzie, inaczej ogród rustykalny. Zebraliśmy najważniejsze rodzaje ścieżek do ogrodu, abyś mógł dobrać najbardziej odpowiednią.

Ścieżka w ogrodzie ze żwiru

Przy budowie ścieżek żwirowych polecamy wybierać kruszywo o ostrych, nieregularnych krawędziach. Dzięki temu ścieżka wyglądać będzie niesztampowo, a co więcej rozjaśni cały ogród. Ten materiał wykorzystywany jest do budowy ciągów komunikacyjnych, po których chodzić będziemy pieszo, aczkolwiek sprawdzi się również pod pojazdy (wówczas warto zadbać o grubszą podbudowę). Żwir może być jednorodny, jak i połączony z kamieniem naturalnym.

Ścieżka w ogrodzie z kamyczków

Taka ścieżka, najczęściej montowana jest w mniej reprezentacyjnych lub mniej uczęszczanych ciągach komunikacyjnych. Możesz zbudować ją naprawdę niskim kosztem, gdyż kamienie znajdziesz podczas spaceru po łąkach i lasach. Do jej wykonania najlepiej wykorzystaj płaskie (przynajmniej z jednej strony) kamienie polne, które mają co najmniej 30 cm długości i 20 szerokości. Kamyczki należy delikatnie wkopać w ziemię, tak aby wszystkie były na jednej wysokości.

Ścieżka w ogrodzie z kamienia

Kamień naturalny znajdziesz w specjalnych składach kamienia, centrach kamieniarskich lub bezpośrednio w kamieniołomach. Najlepszym materiałem do tego będą przede wszystkim płyty z gnejsu, granitu lub kwarcytu. Najprościej jest po prostu rozłożyć kamienie na darni i delikatnie wbić w glebę.

Ścieżka w ogrodzie z kory

Niezwykle estetyczny i oryginalny pomysł na ścieżkę ogrodową to kora. Niestety, posiada również spory minus – jest bardzo nietrwała. Usypany pas kory wytyczony pomiędzy zagajnikami kwiatów i ozdobnych krzewów, nie tylko dobrze wygląda, ale dostarcza im składników odżywczych oraz chroni podłoże przed przemarznięciem. Ścieżki z kory to dobre rozwiązanie do leśnych ogrodów oraz tam, gdzie są rośliny lubiące kwaśne podłoże.

Alejka w ogrodzie z drewna

Kochasz drewno i podoba Ci się, jak komponuje się z ogrodem? Zastanów się nad jego wykorzystaniem w charakterze ogrodowej ścieżki. Mogą być to drewniane panele (podobne do tych tarasowych) lub  drewniane belki tarasowe odpowiednio zamocowane w glebie. Ciekawie prezentują się również, plastry drewna w połączeniu np. ze żwirem, który wypełnia puste przestrzenie. Cięte są z grubych pni drzew lub z okazałych gałęzi. Można wykonać je samodzielnie, pamiętając o tym, że optymalna wielkość elementów to 30-40 cm średnicy, oraz 20 cm grubości.

Ścieżka z cegły

Cegła może być ułożona w dowolny sposób, tworząc tym samym swojego rodzaju mozaikę. Jest to trwały materiał, odporny na wodę i mróz. Ścieżka ta wymaga jednak starannie ubitej podbudowy (ok. 10-15 cm), najczęściej wykonanej ze żwiru lub tłucznia. Po wyrównaniu podsypki możesz przejść do układania cegieł. Przestrzeń między nimi warto wypełnić piaskiem.

Ścieżka z trawy

Chcesz ścieżki miękkiej, bezpiecznej dla dzieci i niewymagającej specjalnych zabiegów? Rozwiązaniem jest ścieżka z trawy! Przekop glebę, usuń chwasty i ugnieć teren (najlepiej wałkiem). Na sam koniec wysiej trawę i oczekuj miękkiego zielonego dywanu. Krawędzie ścieżki oddziel od reszty ogrodu kamiennym murkiem lub krawężnikiem z drewnianych pali.

Ścieżka sensoryczna w ogrodzie – co to jest?

Zacznijmy od teorii. Nasze zmysły pozwalają nam odbiór bodźców pochodzących z otoczenia i naszego ciała, które następnie zostają rozpoznane przez nasz mózg, aby uzyskać odpowiednią i zamierzoną reakcję organizmu.

Przetwarzanie sensoryczne to proces, który organizuje i uporządkowuje wrażenia, które do nas docierają, abyśmy mieli możliwość odnaleźć się w otaczającym świecie, prawidłowo w nim funkcjonować oraz uczyć się nowych umiejętności. Ścieżka sensoryczna to swojego rodzaju tor przeszkód, który tworzymy głównie dla dzieci. Taka ścieżka w ogrodzie ma za zadanie pobudzać receptory dotykowe w stopach lub dłoniach osób korzystających z niej.

Do stworzenia ścieżki sensorycznej możesz wykorzystać przede wszystkim:

  • wszelkiego rodzaju pnie i kłody,
  • drobne patyczki,
  • kamienie o gładkich powierzchniach (tak, aby nie kaleczyły!)
  • suche szyszki,
  • korę lub igliwie;
  • grys,
  • piasek,
  • dyski sensoryczne.

Ścieżka sensoryczna, nie tylko wpływa na nasz zmysł dotyku. Pobudza jednocześnie naszą sprawność motoryczną, równowagę i koordynację ruchową.

Jak oświetlić ścieżkę w ogrodzie?

Oświetlenie ścieżki w ogrodzie jest bardzo ważne. Nie tylko z uwagi na estetykę i klimat, jaki dzięki temu możemy uzyskać, ale przede wszystkim w związku z bezpieczeństwem. Do oświetlenia ścieżki najczęściej wykorzystywane są lampy solarne. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ lampki w dzień ładują się od promieni słońca, a nocą zaczynają świecić. Co więcej, ich koszt jest stosunkowo niewielki. Nieco droższą opcją, aczkolwiek dużo trwalszą będą halogeny. Zainstalowane przy ziemi będą pięknie doświetlać ścieżkę.

Jak widzisz, ścieżka w ogrodzie potrafi zmienić ogólny odbiór naszego zielonego królestwa. Możliwości na jej wykończenie jest naprawdę wiele, a efekt potrafi zachwycić! Szukając dalszych wskazówek i porad – zarejestruj się na Westwing i bądź na bieżąco z inspiracjami do stworzenia pięknego domu i ogrodu!