Salon ze ściana z cegły

Wszystkich zalet cegły nie sposób wymienić. Trwała, zdrowa, naturalna, świetnie izoluje zapewniając idealną temperaturę w pomieszczeniu o każdej porze roku. Może w takim razie pora się nią pochwalić odsłaniając spod warstw tynku? Cegła w salonie znowu jest modna. Warto więc zasięgnąć o niej nieco więcej informacji. Podpowiemy Ci do jakich wnętrz pasuje, gdzie dobrze wygląda i czy najlepiej prezentuje się w tradycyjnej czerwieni czy może pomalowana na inny kolor. 

Do jakich pomieszczeń pasuje cegła na ścianie?

Modę na ceglaną ścianę zapoczątkowały amerykańskie lofty, które w latach 60. na potęgę zaczęły przybierać na popularności. Dawne hale produkcyjne, zasiedlane przez nowojorskich artystów i przerabiane na artystyczne pracownie, wznoszone były właśnie z cegły. Dziś popularne lofty aranżowane w historycznych lub całkiem nowych budynkach na mieszkania, kojarzą się głównie z ceglanymi ścianami, a deweloperzy i właściciele mieszkań doceniają ich walory dekoracyjne. Cegła w salonie świetnie wygląda nie tylko w loftach. Można ją spotkać w starych kamienicach, gdzie odkuta spod tynku dodaje uroku przedwojennym mieszkaniom i jest ich świadectwem historii. Dobrze się komponuje z drewnianymi konstrukcjami – belkami stropowymi strychów, poddaszy i nadbudówek. 

Gdzie może być cegła w salonie?

  • Jedna ściana z cegły to najcześciej spotykane rozwiązanie. Na jej tle można zaaranżować kącik do relaksu – postawić sofę z fotelami i stolikiem kawowym. 
  • Jeśli posiadasz wnękę wyłożona cegłą wykorzystaj ja na bibliotekę – półki z drewna będą pięknie się komponować z naturalnym materiałem. Dobrze zagrają na cegle oprawione w proste ramy plakaty vintage czy czarno-białe grafiki. 
  • Odkryty fragment ściany, na przykład w starej kamienicy między wysokimi oknami, nie będzie dominował w salonie, a podkreśli charakter wnętrza z historią.
  • Cegłą możesz obudować filary podtrzymujące strop na zaadaptowanym strychu – będą oryginalnym elementem wnętrza
  • W salonie urządzonym w stylu rustykalnym pięknie będzie się prezentował kominek wzniesiony z cegły. Nadaj mu prostą formę i zwieńcz drewnianą belką na bibeloty i rodzinne pamiątki.
  • Salon w przestronnym lofcie zazwyczaj łączy wszystkie strefy mieszkalne na jednej przestrzeni. Zaakcentuj cegłą na ścianie granicę między salonem a kuchnią.
  • Cegła położona na wszystkich ścianach to rozwiązanie dla odważnych. Żeby nie przytłoczyć wnętrza pomaluj sufit na jasny kolor, a na podłodze połóż drewniane deski w stonowanym odcieniu lub lakierowane na biało. Efekt może być spektakularny!

Prawdziwa cegła w salonie czy płytki?

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w przedwojennym budownictwie nie musisz o nic się martwić. Wystarczy skuć warstwę tynku a oryginalna, stara cegła ukaże się w całej krasie. Upewnij się czy kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków – wtedy wszelkie ingerencje w substancję budynku muszą być uzgadniane z konserwatorem. Oceń stan cegły – jedne mogą mieć nienaruszoną strukturę, inne będą bardziej nierówne i ukruszone. Specjalny impregnat do cegieł zabezpieczy ją przed zniszczeniem, wnikaniem brudu, bardziej uwydatni barwę.

Jeśli mieszkanie jest w nowym budownictwie a ściany zostały wzniesione z wielkiej płyty, betonu czy karton-gipsu, z pomocą przyjdą Ci płytki imitujące cegłę. Wyglądają podobnie, mają porowatą powierzchnię i gotową fugę a kładzie się jest bardzo łatwo – jak tradycyjne płytki. Są duże lżejsze i nie trzeba ich niczym zabezpieczać bo są już odpowiednio zaimpregnowane. Wady?  Ściana wyłożona takimi płytkami wygląda efektownie, ale nie oddycha jak z prawdziwej cegły, nie izoluje i nie oddaje ciepła – warto o tym pamiętać.

Jeśli zależy Ci na oryginalnym materiale kup cegłę z rozbiórki np. starego domu. Wiele firm oferuje je oczyszczone z zaprawy i tynku i odpowiednio przygotowane do ponownego użycia. Te do położenia na ścianie są przycinane maszynowo na grube plastry – są wtedy lżejsze i tańsze a wyglądają równie szlachetnie. Możesz wybrać odpowiedni odcień i strukturę. Pamiętaj, że prawdziwa cegła jest dużo cięższa od płytek.

Jak zrobić ścianę z cegły?

Zanim przystąpisz do kładzenia płytek ze starych cegieł na ścianie musisz poznać poszczególne etapy prac. Wykonuj wszystko krok po kroku a na pewno Ci się uda.

  1. Przygotowanie podłoża

    Usuń ze ściany pozostałości starej farby lub tapety. Przed zagruntowaniem specjalnym płynem z piaskiem kwarcowym dobrze zmatowić powierzchnię papierem ściernym.
  2. Układ płytek na ścianie

    Zaplanuj jak ma wyglądać ściana, jak maja być rozmieszczone cegły. Te z rozbiórki mogą nieco różnić się wymiarami, odcieniem… Warto więc na początku ustalić, że w miejscach najbardziej widocznych znajdą się równe i najmniej zniszczone, a te bardziej nadszarpnięte zębem czasu na obrzeżach, we wnękach. Ustal też rodzaj wiązania cegły – najpopularniejsze to tzw. „dzikie” – przycięte płytki imitujące główki starej cegły układa się  nieregularnie w każdej warstwie (ok. 5 główek na m kw.) Od góry odmierzaj: długość płytki, szerokość fugi (zazwyczaj 1 cm) itd. 
  3. Przygotowanie zaprawy

    Najlepiej kupić gotową w sklepie budowlanym i rozrobić według instrukcji na opakowaniu
  4. Klejenie cegieł

    Zaprawę nanoś packą na ścianę i na cegłę. Dociskaj płytkę do ściany delikatnie poruszając, żeby równomiernie rozłożyć zaprawę
  5. Fugowanie

    Kup gotową zaprawę dostępną w kilku kolorach. Wymieszaj z wodą według instrukcji na opakowaniu. Fugowanie rozpoczynaj od góry wypełniając najpierw poziome szczeliny potem pionowe. Po wyschnięciu oczyść ścianę suchą szczotką z resztek fug.

Do jakich stylów pasuje cegła w salonie?

Cegłę można malować przez co w zależności od koloru zmienia swój charakter. Dzięki temu możesz ją wykorzystać we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. 

  • Surową, w tradycyjnym rdzawym kolorze polubi salon w stylu loft  i styl industrialny. Pięknie zagra z metalowymi konstrukcjami, podkreślając strzelistość wysokich okien, ociepli przemysłowy charakter salonu
  • Eklektyczne wnętrza czerpią elementy z różnych stylistyk. Taki udany miks starego z nowym najczęściej pojawia się w mieszkaniach urządzanych w starych kamienicach a tam wiadomo cegła czuje się u siebie. Odkryta spod tynku jest naturalnym tłem dla historycznych mebli, ale też nowoczesnego designu.  
  • W rustykalnych aranżacjach, będzie efektownym dodatkiem do postarzanego drewna i wikliny. Z cegły można postawić kominek lub wyłożyć nią odrzwia, zakomponować z drewnianymi belkami wyłaniającym się ze ściany
  • Dla ocieplenia wykorzystuje się chętnie cegłę w nowoczesnych, a nawet minimalistycznych wnętrzach. Malowana na biało lub szaro – nie zdominuje aranżacji, a pięknie zagra fakturą 
  • Jest także bardzo lubiana przez skandynawską przytulność. Idealnie zaistnieje z naturalnymi materiałami – jutą, rattanem, wełną czy lnem – ociepli podłogowe dechy lakierowane na biało 
  • Pomalowana na czarno będzie dopełnieniem wnętrza monochromatycznego lub czarno-białej ponadczasowej klasyki.

Jak zaaranżować czerwoną cegłę w salonie?

Cegła w salonie doda aranżacji przysłowiowego pazurka. Z pewnością jest elementem, który sprawi, że wnętrze nie będzie nudne. Jeśli cegła ma grać w salonie główną rolę uczyń z niej efektowne tło – wyeksponuj mniej atrakcyjne wizualnie przedmioty a na pewno każda strona na tym zyska. Postaw na jej tle metalowy kwietnik z kwiatami, warsztatowy regał na książki czy szafkę vintage z gramofonem. Aranżacja loftu będzie ciekawsza. 

Biała cegła w salonie – pomysły aranżacyjne

Cegła w salonie pomalowana na biało spodoba się na pewno fanom minimalizmu, ale też ponadczasowej klasyki. Nie zdominuje aranżacji mocnym kolorem, a zadziała fakturą dając interesujący efekt. Świetnie będzie wyglądać w skandynawskiej aranżacji w połączeniu z ciepłym odcieniem drewna, pastelowymi kolorami i lekkimi rattanowymi meblami. Możesz powiesić na niej drewniane półki i wyeksponować ręcznie robioną ceramikę, ozdobić ją makramą, łapaczem snów czy kolorowym plakatem w prostej ramie. W białej odsłonie polubi cegłę salon w stylu rustykalnym. Postaw przy ścianie z cegły stół z postarzanego drewna na toczonych nogach, nakryj obrusem w kwiaty i piękną zastawą – zrobi się przytulnie i sielsko jak na wakacjach u babci. Ścianę z białą cegłą w salonie warto zaaranżować prostopadle do okna tak żeby wpadające dzienne światło ładnie podkreślało jej oryginalna strukturę. 

Szara cegła w salonie – do jakich wnętrz pasuje?

Z pewnością doda nieco pikanterii wnętrzom urządzonym w monochromatycznym stylu. Jeśli pomalujesz cegłę na ciemny antracyt będzie mocnym akcentem i wypadową dla delikatniejszych odcieni. Subtelna szarość ładnie zagra z tapetą w kolorowe desenie na sąsiedniej ścianie, albo dywanem w mocny geometryczny wzór. Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, gdzie w zestawieniu z designerskimi dodatkami o ciekawej formie i intensywnych kolorach stworzą efekt „wow”. W klasycznych salonach będzie spokojnym tłem dla antycznych mebli i stylowych lamp.

Jakie materiały pasują do cegły w salonie?

Cegła jest naturalnym surowcem, dlatego to zrozumiałe, że najbardziej lubi towarzystwo naturalnych materiałów. Znakomicie się z nią dogaduje drewno – najlepiej takie, na którym znać upływ czasu, z widocznymi sękami i pęknięciami. Z naturalnym kolorem cegły pięknie korespondują wiklina, rattan i juta – rdzawa czerwień jest idealnym tłem dla delikatnych słomkowych odcieni. Już sama cegła w salonie wprowadza przytulny nastrój, a kiedy ożywisz ją naturalnymi tkaninami – wełną, lnem, jedwabiem – najlepiej w stonowanych, ale ciepłych kolorach – w salonie zrobi się przyjaźnie i błogo.

Jakie lampy pasują do cegły w salonie?

Naturalnym wyborem będą metalowe lampy w kształcie przemysłowych reflektorów. Fantastycznie z cegłą zagrają także duńskie klasyki designu. Lekkie abażury plecione z rattanu czy wikliny to ciekawa propozycja do rustykalnych lub skandynawskich wnętrz. Na zasadzie kontrastu można pokusić się o zestawienie surowej, chropawej cegły z… kryształowym żyrandolem. Takie odważne i oryginalne zestawienie będzie fantastycznie wyglądać w salonie urządzonym w stylu eklektycznym lub glamour.

Cegła na ścianie w innych pomieszczeniach 

Przyznasz, że cegła jest niewątpliwym hitem wnętrzarskim ostatnich lat. Najczęściej spotyka się ją w salonie, ale również dodaje szyku innym pomieszczeniom. Ale czy do wszystkich się nadaje?

Cegła na ścianie w sypialni

Znakomita jako tło dla łóżka. Żeby nie przykryć jej wysokim zagłówkiem wybieraj łóżka proste, z krótkim drewnianym wezgłowiem. Pamiętaj o miękkich poduchach i pięknej narzucie – wtedy łóżko wyda się przytulniejsze, a cała aranżacja zyska na atrakcyjności. Sypialnia loft doceni z pewnością jej walory. Jeśli masz mieszkanie z antresolą, na której znajduje się miejsce do spania, ustaw na tle cegieł wygodny materac – pas z cegieł zastąpi efektowny zagłówek.

Ściana z cegły w kuchni

Kuchnia industrialna to wymarzone miejsce dla cegły. Projektanci wnętrz najcześciej kładą ją nad blatami. Sprawdzi się tutaj zamiast tradycyjnych płytek czy hartowanego szkła. Jeśli znudzi Ci się czerwony kolor, albo zechcesz zmienić wystrój kuchni, wystarczy ją pomalować, albo… otynkować ścianę. Jedynym jej minusem jest łatwość chłonięcia tłuszczów. Jeśli cegła znajduje się w pobliżu kuchenki koniecznie ją zaimpregnuj, żeby uniknąć nieestetycznych plam.

Cegła w łazience

Niektórzy uważają, że to nie jest właściwe miejsce dla cegły. Spróbujemy nieco obalić te mity. Cegła jest odporna na wilgoć i różnice temperatur (wykorzystuje się ją nawet w architekturze ogrodowej no i przede wszystkim na elewacjach budynków). Może niekoniecznie nadaje się pod prysznic – narażona na bezpośrednie i częste działanie wody może pokryć się w niektórych miejscach nieestetycznymi białymi zaciekami. Z jej chropowatą powierzchnią kontrastuje gładka biała armatura. Położona na jednej ścianie świetnie się komponuje z ceramicznymi kaflami w orientalne wzory jak i z betonem. 

Cegła w salonie to must have tego sezonu! Dopasuj do niej piękne dodatki, dobierz odpowiednie oświetlenie, które podkreśli jej strukturę, zestaw w ciepłymi kolorami, żeby osiągnąć efekt przytulności. Zarejestruj się na Westwing i poszukaj dekoracji, które efektownie zagrają z naturalna cegłą.