THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% NA PONAD 1000 PRODUKTÓW!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Sypialnia w ciemnych kolorach w stylu loftowym

Kochasz przestrzeń, minimalizm i prostotę w kształtach oraz formach? Zależy Ci, aby stworzyć nieprzytłaczającą sypialnie, w której osiągniesz niczym niezakłócony relaks? Sprawdź nasze porady, jak stworzyć klimat loftu w Twojej sypialni lub urządzić przestrzeń loftu. Sypialnia loft to powściągliwość, kontrolowana surowość i wyrazisty styl. Jak to osiągnąć? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. 

Co jest loft? 

Zacznijmy od podstaw. Styl loftowy pojawił się na początku XX wieku. To właśnie wtedy, zaczęto wykorzystywać pofabryczne budynki do celów mieszkalnych. Jako pierwsza uczynili to artyści z paryskiej bohemy. Wielkie przestrzenie pustych fabryk pozwalały na komfortową pracę, natomiast dobrze oświetlone pomieszczenia były idealne dla twórców i malarzy. Zatem sam termin loft, oznacza przede wszystkim, wysokie mieszkanie, pełne pustej przestrzeni. To również jasne kolory ścian, światło i minimalistyczne dodatki. 

Styl loftowy a industrialny – różnice 

  1. Kolory

    Wnętrza industrialne i loftowe nawiązują do pofabrycznej prostoty i surowego klimatu. Znajdziemy tam ciemne, mocne barwy jak ochrę, brąz, czerń, bordo czy grafit.
  2. Dekoracje

    W mieszkaniu loft, znajdziemy różnorodne, nowoczesne grafiki, w których przeważają geometryczne i proste wzory. Metalowe elementy pojawiają się zarówno w oświetlenie, jak i dekoracjach. Jest też miejsce na tekstylia i dywany, które wizulanie zmiękkczają i ocieplają wnętrze.
  3. Materiały

    Loft to nadal materiały typu beton czy cegła. Ich połączenie z ciemnym drewnem daje ciekawy i zapraszający efekt.

Sypialnia w stylu loftowym 

Styl loftowy charakteryzuje się prostotą. Dobrze, jeśli mieści się jasnym, przestronnym miejscu, ale nie jest to warunek konieczny. Kluczową rolę odgrywają meble, dodatki i elementy wykończenia, które wprowadzają do sypialni klimat starych przemysłowych wnętrz. Wnętrza co prawda, przemysłowe ale oddane za pomocą nowoczesnych mebli i dodatków. Aranżacja loftu, wymaga balansowania pomiędzy nowoczesnością, a fabrycznym sznytem. W sypialni króluje łóżko. Zadbaj o tekstylia, dzięki którym łóżko, zyska wizualną objętość. Śmiało ułóż na nim dwa rzędy poduszek i przykryj mebel dużą narzutą, która będzie swobodnie opadać ku podłodze. 

Sypialnia w stylu industrialnym 

Surowość to główna cecha mieszkania w którym króluje styl industrialny. Taki wystrój wnętrza można osiągnąć przez odpowiednie wykończenie ścian, a także świadome wykorzystanie elementów instalacji do aranżacji wnętrza. W industrialnej sypialni, jako dekoracja dobrze sprawdzi się ceglana ściana, na której widać będzie instalacje oraz wszelkie uchybienia. Podłogi w pofabrycznych budynkach były głównie betonowe. Takie rozwiązanie nadaje surowy, industrialny charakter w każdym pokoju. Możesz spróbować ocieplić je klasycznym czarnym dywanem wokół łóżka wykończonego metalowymi elementami. Minimalizm nie oznacza, że nie możesz mieć w mieszkaniu dekoracji! Najbardziej efektowne jest wyraziste oświetlenie. Jednak w sypialni warto zadbać o to, aby światło było rozproszone. Sprawdzą się tu czarne lampy z kloszem z tkaniny.

Luksusowa sypialnia loft z łazienką 

Coraz częściej architekci oraz developerzy tworzą budynki przypominające luksusowe apartamentowce, w których znajdziemy prywatne łazienki połączone wraz z sypialnią. Duże apartamentowce w niepowtarzalnymi widokami na panoramę miasta wręcz krzyczą o wannę przy oknie. Wieczorna kąpiel z widokiem na miasto nocą to coraz częściej już nie tylko scena z amerykańskiego filmu. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego rozwiązania, spróbuj zaaranżować ją w klimacie loftu. Jak to zrobić? Przede wszystkim przestrzeń i powściągliwość. Łazienka w stylu loft to zdecydowanie wybór dla odważnych. Jej cechą rozpoznawczą jest duża i otwarta przestrzeń oraz nieotynkowane struktury. Na ścianach często można zobaczyć beton architektoniczny albo płytki przypominające murowane cegły. W pomieszczeniu urządzonym w stylu loft dominują trzy kolory: szarość, biel oraz czerń, czasami z futurystycznymi dodatkami w odcieniach pomarańczu lub czerwieni. Planując zakup toalety, wanny, prysznica czy umywalki pamiętaj, aby wybrać te o prostych formach. Postaw zatem na wolno stojącą wannę oraz czarną, metalową armaturę i dodatki w postaci wieszaków na ręczniki i dozowników. 

Sypialnia loft na antresoli 

Mieszkanie z antresolą to świetne rozwiązanie w małych ale wysokich pomieszczeniach typu loft. Wysoki sufit pozwala na wydzielenie w bardzo niewielkim mieszkaniu strefy prywatnej. Wysokość antresoli, która pozwoli mieszkańcom swobodnie się po niej poruszać, to minimum 2,1 – 2,2 m. Oczywiście można spróbować zmniejszyć wymaganą wysokość, jednak przebywanie na takiej antresoli nie będzie wygodne, bo będziemy zmuszeni do przyjmowania pochylonej postawy. 

Sypialnia znajdująca się na antresoli to swoista oaza wypoczynku. Prowadzić może do niej drabina w industrialnym klimacie w czarnym kolorze, wykonana z metalu. By nie przytłaczać za bardzo a zachować walory bezpieczeństwa, całość warto oddzielić loftowym przeszkleniem. Poprawisz dzięki temu akustykę w całym pomieszczeniu. Ściany na antresoli mogą być przeciągnięciem ścian w pomieszczeniu poniżej i wykonane np. z cegły. Jeśli odległość od podłogi antresoli do stropu czy dachu nie pozwala na wyposażenie przestrzeni sypialnej w standardowe łóżko, nie przejmuj się! Zamiast tego możesz kupić materac do sypialni – to bardzo modne i wygodne rozwiązanie, jeśli zainwestujesz w komfortowy materac dobrej jakości. 

Jak zaaranżować salon z sypialnią w lofcie? 

Bez względu na to, czy zamieszkałeś w kawalerce, czy oddałeś swoją sypialnię dziecku, nie pozostaje ci nic innego jak urządzić miejsce do spania w salonie. Pokój łączący obie te funkcje to częsta sytuacja. Chcąc go zaaranżować w klimacie loftu, musisz jednak postawić na przestrzenie i minimalizm. Tutaj najistotniejszym czynnikiem jest metraż pomieszczenia. Jeśli jest ono duże, to bez obaw można podzielić je na dwie niezależne części: dzienną i nocną. Powierzchnie te oddzielać może ściana kartonowo-gipsowa lub nowoczesny parawan wykończony metalową ramą. W tak zaaranżowanej sypialni nie powinno zabraknąć miejsca na łóżko sypialniane. Pełnowymiarowe, wygodne, którego nie trzeba co rano składać a wieczorem rozkładać jak sofy czy narożnika. Każdy może dobrać je stosownie do swoich potrzeb. Wtedy najczęstszym rozwiązaniem jest zakup sofy lub narożnika w wersji rozkładanej, które w dzień posłużą jako miejsce do siedzenia, oglądania telewizji czy spędzania wspólnie czasu a w nowy wykorzystasz ich funkcję spania. 

Wielofunkcyjny salon w stylu loft powinien korzystać również z innych wielofunkcyjnych mebli i akcesoriów. Zamiast stolików nocnych, klasyczne metalowe mini stoliki kawowe, które wykorzystasz w ciągu dnia dla gości. Duża szafa z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami pozwala na ukrycie ubrań, butów i szpargałów z zasięgu wzroku gości, a jednocześnie nie przytłoczy pomieszczenia 

Meble loftowe, a meble industrialne 

Chciałoby się rzecz, że oba te style posiadać będą podobne meble. Jednakże, można dostrzec w nich kilka różnic. Meble loftowe posiadają doze luksusu i nowoczesności. Są gładkie, świecące i pachnące nowością. Nawiązują do starego, prostego stylu formą i materiałami. Z kolei, pofabryczne, meble industrialne szczycą się oznakami starości i zniszczeń. Meble z palet lub starego pofabrycznego drewna i metalu to strzał w 10! Im więcej oznak zniszczenia czasem tym większa ich wartość. 

Sypialnia loft: dekoracje

Styl loftowy ceni sobie przestrzeń. Nie zagracaj jej niepotrzebnymi rzeczami. Chcąc osiągnąć efekt wow postaw na kolorystykę. Styl ten, kocha szarości, czernie, beże oraz mocne barwy jak żółć, czerwień czy pomarańcz. Cegła w salonie na ścianie, betonowy sufit będą mocną dekoracją i punktem wyjścia w doborze pozostałych dodatków. Będą to np. świeczniki, dekoracyjna drabina, stara maszyna do szycia lub pisania, gramofon, metalowy kosz na koce lub mniejszy na drobiazgi czy duży zegar niczym z dworca. W lofcie, dekoracją będzie również oświetlenie. Wybierz lampy najlepiej dizajnerskie modele wiszące na czarnych kablach, z gołymi, ciekawymi żarówkami lub takie z ciemnym, metalowym kloszem. Nie zapomnij o roślinach, które dopełniają każde wnętrze. Monstery, paprocie czy sukulenty w designerskich doniczkach z pewnością ocieplą nieco, industrialne wnętrze. 

Sypialnia loft: oświetlenie


W sypialni ważne jest przygotowanie kilku punktów świetlnych. Nowoczesny loftowy plafon kilku-płomienny świetnie sprawdzi się w roli oświetlenia ogólnego umieszczonego w centralnym punkcie sypialni. Doskonale prezentują się w pomieszczeniach loftowych oraz tych utrzymanych w stylu nowoczesnym. Świetnie wyglądają również metalowe lampy wiszące oraz kinkiety na ścianach. Zamontowane w sypialni z powodzeniem zastąpią tradycyjną lampkę nocną, nie tylko nadając przyjemny, nastrojowy klimat, ale też spełniając wiele przydatnych funkcji. Kinkiet sprawdzi się do wieczornego czytania książki czy zwyczajnego relaksu. Kinkiety loftowe czarne lub chromowane idealnie współgrają z wnętrzami industrialnymi. 

Styl loftowy może być motywem przewodnim wystroju całego mieszkania lub pomysłem na urządzenie jednego z pomieszczeń. Sypialnia loft to pomysł nie tylko dla odważnych. Możemy przemycić do niej tyle elementów w stylu loft, ile zechcemy. Szukasz mebli do industrialnej sypialni? Sprawdź naszą stałą ofertę na Westwing!