Wnętrze sypialni z ciemną pościelą w kolorze granatowym

Mówi się, że kolor granatowy jest dla tych, którzy cenią sobie ład, porządek i ponad wszystko dyscyplinę. Sam uchodzi za poważny, stateczny i z klasą, ale z innymi barwami potrafi stworzyć prawdziwie fantazyjny koktajl. Jego ciemny odcień sprawia, że nie był dotąd chętnie stosowany we wnętrzach, uchodząc za dość kłopotliwy. Dziś na fali mody na głębokie tony, wkracza dumnie do wnętrz nadając im elegancji i szyku. Warto mu zaufać. Zobacz jak wygląda granatowa sypialnia w stylu retro, nowojorskim, inspirowana morzem i w ponadczasowej klasyce.  

Czy ciemniejsze kolory do sypialni to dobry pomysł?

Kolorystykę sypialni warto planować rozważnie – w końcu to właśnie tutaj ładujemy akumulatory na kolejny dzień. To od nich w znacznej mierze zależy efektywność naszego odpoczynku i zdrowy sen. Niektórzy uważają, że odpowiednie kolory do sypialni to te inspirowane naturą. Jest w tym sporo prawdy. Zielona sypialnia napawa optymizmem, jest świeża jak zieleń wczesną wiosną, emanuje spokojem i pozytywną energią. Szara sypialnia wycisza, uspokaja zmysły, pomaga w zasypianiu. A jaka jest granatowa sypialnia? Większość ludzi uważa, że granat to niezbyt trafiony kolor do sypialni. Argumentują to tym, że ciemne kolory przytłaczają przestrzeń, zacieśniają, sprawiają, że staje się ponura i mało przyjazna. Postaramy się udowodnić, że w przypadku granatu jest całkiem inaczej. Granatowa sypialnia nie znaczy ciemna sypialnia. Ten ponadczasowy piękny kolor ma działanie uspokajające i łagodzące – działa jak balsam na zmęczoną duszę i ciało. W końcu także kojarzy się z naturą – a nic tak przecież tak nie uspokaja, jak szum kołysanych przez wiatr morskich fal i ciemny błękit wieczornego nieba. Granatowy jest ponadczasowy (nigdy nie wychodzi z mody) i uniwersalny – pasuje do większości stylów. Świetnie współpracuje z innymi kolorami – w połączeniu z jaśniejszymi odcieniami (bielą, szarością) nabiera dyskretniejszego charakteru i nie dominuje, a w zestawieniu z łososiowym różem, apetyczną wanilią czy ciemną zielenią – dodaje wnętrzu awangardowego pazurka.

Granatowa sypialnia w stylu retro

Przygaszony granat przywoła w sypialni retro nostalgiczny klimat. Wystarczy ożywić nim jedną ścianę, a na jej tle postawić meble. Rzeźby o finezyjnych kształtach w połączeniu z ciemnym granatem na ścianach, ciężkimi zasłonami i tapetą w botaniczne wzory stworzą przytulne retro w wiktoriańskim stylu. Proste komody z ciemnego drewna, designerskie dodatki i lekkie foteliki tapicerowane granatową tkaniną – to z kolei pomysł na retro sypialnię w stylu vintage. Granat wprowadzaj z rozwagą – w oknach powieś zasłony w tym odcieniu i zestaw je z białymi firankami z przepuszczającej światło zwiewnej tkaniny – zrobi się lekko i jasno. Łóżko zaściel granatowym pledem, a dla kolorystycznej równowagi ozdób barwnymi poduchami.

Klasyczna granatowa sypialnia

Ponadczasowe pomysły czasem okazują się najlepszym pomysłem. Ekstrawaganckie rozwiązania zastąp umiarem w doborze dodatków i kolorów. Granatowa sypialnia to ciekawy pomysł na wystrój wnętrza w klasycznym stylu. Ten nasycony kolor pięknie zagra na tapicerowanej ścianie za łóżkiem – miękkie panele obite granatowym pluszem zastąpią tradycyjny zagłówek i będą wyglądać bardzo elegancko. Pościel zaściel białą perkalową pościelą i przykryj błękitną narzutą (biel i jaśniejszy odcień granatu wprowadzą kolorystyczną równowagę). Zamiast tradycyjnych szafek, po bokach powieś nad łóżkiem efektowną lampę, ale dającą kameralne światło. Dobrym pomysłem, zwłaszcza w niewielkiej sypialni, będzie lustro na całą ścianę – granatu wyda się jeszcze więcej i przestrzeń optycznie zyska na metrażu.

Granatowa sypialnia w stylu nowojorskim

Ten bardzo stylowy i elegancki sposób urządzania wnętrz przybył do nas zza oceanu i na stałe się zadomowił. Lubi, gdy dużo się dzieje, ceni odpowiednie proporcje i perfekcyjny dobór kolorów – szlachetnych i stonowanych. Nowojorczycy urządzając sypialnię w tym stylu dobierają neutralne odcienie – beże, szarości, pudrowe róże – ale żeby nie było monotonnie, przełamują je barwnym kontrapunktem. Jeśli Ty też lubisz ponadczasową klasykę z odrobiną ekstrawagancji, granatowa sypialnia w stylu nowojorskim będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj o tzw. „focal point”: czyli centralnym punkcie wokół, którego buduje się aranżację. W sypialni bezsprzecznie musi być nim łóżko. Ustaw je na tle ściany udekorowanej sztukateriami (dodadzą sypialni luksusowego charakteru) i pomaluj na wyrazisty granat. Styl nowojorski kocha wysokiej jakości materiały, klasyczne formy i dopracowane detale. Łóżko powinno być warte gwiazdy hollywoodzkiego kina – komfortowe, najlepiej kontynentalne, z zagłówkiem tapicerowanym welurem lub aksamitem – ważne, żeby tkanina miała połysk, bo styl nowojorski uwielbia lśniące powierzchnie. Po bokach postaw szafki lub stoliki na lampki – symetria to ważny element tego stylu.

Granatowa sypialnia w stylu marynistycznym

Ten wakacyjny styl kojarzy się z bielą i oczywiście odcieniami błękitu. Żeby wyczarować sypialnię inspirowaną morzem i żaglami nie może zabraknąć granatu. Doskonale będą z nim korespondować białe meble i tekstylia, a także błękitne dodatki – dekoracyjne poduszki w biało-granatowe pasy, narzuty w waflowy wzór. Przydadzą się dekoracje nawiązujące do dalekich morskich wypraw – podstawy lamp plecione z żeglarskiej liny, pościel z błękitne muszle, figurki koralowców i koników morskich. No i oczywiście naturalne materiały – juta i drewno. Meble? Szafki i komody z żaluzjowymi frontami przypominać mają drzwi okrętowych kajut. Biała sypialnia z granatowymi dodatkami czy granatowa sypialnia rozjaśniona bielą? Zależy od Ciebie, który kolor będzie przeważał. Oba są niezbędne, żeby wykreować klimat w marynistycznym stylu.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś koloru do sypialni zainspiruj się naszymi propozycjami. Może jeden z nich okaże się tym dla Ciebie. My mamy pewność, że granatowa sypialnia to idealne rozwiązanie kolorystyczne, ale jeśli uważasz inaczej, odkryj inne barwne inspiracje. Przygotowaliśmy ich sporo, wystarczy zarejestrować się na Westwing.