Mały miejski balkon z białym ażurowym fotelem i białym metalowym stolikiem

Mieszkańcy bloków traktują balkon jak swój zielony azyl, miejsce leniwego odpoczynku po pracy, relaksu przy „grzebaniu w ziemi”, sadzeniu kwiatów lub warzyw. Na balkonie można wypić poranną kawę, coś zjeść, a nawet urządzić spotkanie z przyjaciółmi. Oczywiście im balkon większy, tym lepiej, zapewniamy Cię jednak, że w sklepach jest naprawdę duży wybór mebli, dekoracji i akcesoriów, które pomogą Ci wyposażyć swój salon na świeżym powietrzu niezależnie od tego, czy wielkością przypomina on taras, czy raczej skromny przedpokój. Natomiast my w tym artykule podpowiemy Ci, jak urządzić mały balkon i czym się przy tym kierować, by spełnić oczekiwania całej rodziny.

Jak urządzić mały balkon: podstawy aranżacji

Aranżacja małego balkonu, tak jak każdego innego wnętrza, wymaga przygotowania i przemyślenia kilku spraw.

  • Na początek radzimy Ci przemyśleć, jaką funkcję ma spełniać Wasz mały balkon. Czy chcesz, żeby był ładnie zaaranżowanym miejscem odpoczynku, czy raczej wraz z bliskimi marzysz o bujnej zieleni, uprawie kwiatów lub nawet warzyw. Odpowiedź na to pytanie ułatwi dokonywanie zakupów. Być może wystarczy odwiedzić sklepy z meblami ogrodowymi, a może więcej czasu spędzisz w centrach ogrodniczych na poznawaniu roślin i warunków, jakich potrzebują do tego, by zachwycić swoją urodą. Warto konkretnych rozwiązań szukać w internecie, obejrzeć galerie zdjęć na portalach zajmujących się urządzaniem wnętrz, przejrzeć katalogi firm oferujących wyposażenie ogrodów, tarasów i balkonów – tam często znajdują się ciekawe pomysły aranżacyjne. Obejrzyj balkony sąsiadów w bloku i swoich znajomych. Gdy już zdecydujesz o funkcjonalności, przejdź do kolejnego punktu.
  • Dokładnie określ na jaką stronę świata wychodzi Twój salon na świeżym powietrzu. To bardzo ważne, gdy myślisz, jak urządzić mały balkon. Gdy niemal cały dzień jest on w słońcu, musisz się zastanowić, w jaki sposób zacienić przestrzeń i jakie rośliny dobrze rosną w takich warunkach. Będzie to miało także znaczenie przy wyborze mebli na balkon w bloku – muszą być zabezpieczone przed promieniowaniem, aby zbyt szybko nie straciły ładnego wyglądu.
  • Zaplanuj szczegółowo aranżację balkonu. Najlepiej wymierz go dokładnie i zachowując proporcje na kartce rozrysuj, gdzie i jakie meble na balkon ustawić, ile masz na nie miejsca, gdzie staną lub zostaną zawieszone rośliny, jaką wybrać podłogę, oświetlenie, dekoracje na balkon itp. Potem zrób listę, która przyda Ci się podczas zakupów.
  • Wybierz styl, który zastosujesz na balkonie. Wybór masz duży, jak przy urządzaniu mieszkania. Możesz swój balkon zaaranżować w każdym z wnętrzarskich stylów i z pewnością znajdziesz odpowiednie do tego wyposażenie.
  • Dekorowanie balkonu. Ten etap w aranżacji małego balkonu z reguły jest najprzyjemniejszy i twórczy. Kierując się wybranym stylem, najpierw poszukaj mebli – na małym balkonie one również powinny być ozdobne i pełnić funkcję dekoracyjną. Następnie zaplanuj pozostałe dekoracje balkonu.

Jak urządzić mały balkon? Porady ekspertki Sandry Kern

Sandra Kern, architektka krajobrazu oraz projektantka Westwing zdradziła nam, w jaki sposób możemy urządzić mały balkon w rozmiarze ok. 4 m2.

Niezbędne akcesoria na małym balkonie

  1. Zacznij od mebli w wybranym stylu. Najlepiej, aby były składane – nie zabierają miejsca, gdy z nich nie korzystasz. Na pewno przyda się nieduży stolik i krzesła. Na bardzo małych balkonach praktycznym rozwiązaniem jest stół mocowany do balustrady balkonu z funkcją opuszczania i podnoszenia blatu. Radzimy też poszukać sprzętów wielofunkcyjnych, np. skrzynia na doniczki, narzędzia, itp., która jednocześnie jest siedziskiem, pufy, które mogą zastąpić stoliczek. Rozwiązaniem, które ucieszy dzieci będą wiszące siedziska z wikliny lub mała huśtawka, które można przymocować do sufitu w kącie balkonu. Pomyśl ewentualnie także o leżaku lub o meblach wertykalnych, jak regały drabinkowe.
  2. Wybierz pojemniki na kwiaty. W aranżacji małego balkonu wykorzystaj doniczki, które można przymocować do balustrad, do sufitu lub do ściany. Zwróć uwagę, by pasowały do siebie stylistycznie i kolorystycznie. Pięknie z zielenią roślin prezentują się np. białe pojemniki różnej wielkości.
  3. Gdy zastanawiasz się, jak urządzić mały balkon, nie zapomnij o oświetleniu, które wieczorem tworzy nastrojowy klimat. Poszukaj ładnych lampionów, rozwieś girlandy lampek ledowych. Sprawdzają się też lampki solarne, które wieczorem oddają światło. Zawsze miej też pod ręką świece.
  4. Osłony przeciwsłoneczne. Na pewno przyda Ci się nieduży parasol przeciwsłoneczny. Możesz także u sufitu zamontować rolety-maty wiklinowe. Przed słońcem ochroni Cię także ściana z roślin pnących się po drewnianej kratce sięgającej sufitu.
  5. Akcesoria i drobiazgi. W skrzyni przechowuj podstawowe narzędzia, których używasz, pielęgnując rośliny. Kup także pledy na chłodniejsze wieczory, poduchy-siedziska, mały dywanik, który ożywi wystrój – wybieraj tkaniny przeznaczone na zewnątrz, które nie tracą koloru oraz są nieprzemakalne. Amatorów ma także tzw. sztuczna trawa na balkon.

Jak urządzić mały balkon: 9 inspiracji na aranżację

Stylowo urządzony balkon to marzenie „mieszczuchów”. Zastępuje przydomowy ogród, działkę, czasem nawet spędza się na nim część wakacji. Warto więc urządzić swój balkon efektownie, wygodnie i oczywiście funkcjonalnie. Aranżacja może być przedłużeniem wystroju salonu lub innego wnętrza, z którego wychodzimy na balkon – urządzamy go więc w tym samym stylu. Nie ma jednak przeszkód, by urządzić go inaczej, potraktować po prostu jak kolejne domowe pomieszczenie.

Mały balkon w stylu miejskiego parku

Metalowa ławeczka na balkonie oraz stoliki pomocnicze na małym balkonie

Aranżacja balkonu nawiązuje do widoku na pobliski park. Miejscem do siedzenia jest metalowa ławka z oparciem kojarząca się z ławkami w parku. Dla wygody zawsze leżą na niej miękkie poduchy. Gospodarze postawili przy niej dwa okrągłe stoliczki. Aranżację wieńczy prosty dywanik w różnych odcieniach gołębiej szarości.

Styl boho w aranżacji małego balkonu

mały balkon z jasnymi meblami z bambusa w stylu boho

Etniczne wzory i frędzle na pufie, poduszce i dywanie, bambusowy stoliczek i krzesła, efektowny wiklinowy lampion, kosze i zwiewne tkaniny wprowadzają na ten balkon lekką, wakacyjną atmosferę. W stylistykę boho wpisują się nawet egzotyczne owoce na stole.

Mały balkon w stylu skandynawskim

Mały balkon z czarnymi ażurowymi meblami i żółtą pufą

Czerń, rattan, mocne akcenty kolorystyczne – taki balkon nawiązuje do prostoty stylu scandi. Biało-żółte poduchy na prostych, ażurowych krzesłach sprawiają, że siedzi się bardzo wygodnie.

Mały balkon w stylu modern country

Nakryty stół na balkonie w bloku

Nie ma nic przyjemniejszego niż posiłek na świeżym powietrzu. Tym bardziej na balkonie nawiązującym do stylu tarasów na podmiejskich działkach. Proste, pomalowane na biało drewniane ławy zarzucono licznymi poduchami. Stół nakryto białym, płóciennym obrusem, który podkreśla świeżość aranżacji. Wieczorem zabłysną cotton-balls zawieszone nad tym urokliwym aneksem.

Mały balkon w feerii barw

Balkon boho z czarnymi krzesłami z rattanu na tle pomarańczowej ściany

Bluszcz zasłania balustradę i zwiększa intymność odpoczywających osób. Balkon przemalowano na kolor cegły i ozdobiono drabinką na rośliny, dodają temu miejscu tropiklany klimat. Balkon jest stosunkowo niewielki, dlatego liczne meble zastąpiono tu poduszkami podłogowymi i pufem. Pełni on funkcję stolika, ale może też posłużyć jako dodatkowe siedzisko. Na podłodze nagromadzono wodoodporne dywaniki w różnych kształtach, co sprawia, że przestrzeń jest jeszcze bardziej przytulna.

Jak urządzić balkon w stylu minimalistycznym

Balkon w naturalnych odcieniach z fotelem i poduszkami

Minimalizm to styl, który wielu z nas wybiera na balkon. Kierując się hasłem „mniej znaczy więcej” stawiamy głównie na funkcjonalność, prostotę i harmonię. Wystarczy pomalować balkon na biało lub w odcieniach szarości, zadbać o miejsce do siedzenia – co powiesz na fotel-worek lub poduchy – i postawić obok prosty stoliczek. Możesz też wybrać blat mocowany do balustrady. Do tego kilka ceramicznych donic z kwiatami, lub jedna z okazałą, rośliną. I gotowe!

Jak urządzić mały balkon: dekorowanie

  1. Pojemniki na rośliny

    Wybieraj ceramiczne doniczki stojące lub drewniane, zawieszane na balustradzie skrzynki na modne kwiaty na balkon. Dobrze, by doniczki były w tym samym kolorze, ewentualnie w jego różnych odcieniach. Możesz zdecydować się na kilka kolorów, lecz wtedy ustaw pojemniki obok siebie lub w grupie, tak by tworzyły kolorystyczny akcent. Jeśli lubisz pojemniki wzorzyste, wprowadź kilka do aranżacji – unikaj zbyt wielu wzorów bo wprowadzą chaos na małym balkonie. Zwróć uwagę na kształt doniczek. Ładnie prezentują się modele w kształcie walca, prostopadłościanu czy kuliste. Jeśli wieszasz kwiaty na suficie, wybierz bambusowe, wiklinowe lub plecione ze sznurka kwietniki.

  2. Lampiony, świece, girlandy świetlne

    Światło jest najlepszym kreatorem nastroju. Kilka designerskich lampionów na parapecie czy stoliku, świece, np. pachnące, sznury cotton-balls lub nawet lampek choinkowych sprawią, że wieczory na balkonie będą niezapomniane.

  3. Poduszki dekoracyjne

    Poduszki na siedziska lub rozkładane na podłodze, miękkie pufy, fotele-worki – wybieraj modele w trwałej, odpornej tkaninie. Pomyśl o pledach na chłodny wieczór.

  4. Ozdobne tkaniny

    Na balkonie możesz rozwiesić moskitierę, zasłonkę, która osłoni przed słońcem. Pomyśl o obrusie lub podkładkach na stół. Na podłodze rozłóż dywanik.

  5. Ozdobne drobiazgi

    Otocz się pięknymi przedmiotami – na balkonie możesz postawić ładny wazon na świeże kwiaty, świeczniki, pojemniki na smakołyki typu orzeszki, bakalie, owoce, ponadto serwetnik, efektowny wachlarz itd. Takie akcesoria „udomowią” pomieszczenie, wprowadzą przyjemny, relaksowy klimat.

Rośliny na małym balkonie

Gdy zastanawiasz się, jak urządzić mały balkon, nie zapominaj, że najważniejszym bohaterem aranżacji będą rośliny balkonowe. To właśnie zieleń i kwiaty są namiastką ogrodu w mieście, w ich towarzystwie lepiej się odpoczywa i oddycha czyściejszym powietrzem. Zanim zaczniesz zakupy, ustal w którą stronę świata zwrócony jest Twój balkon. Od tego będzie zależeć gatunek roślin.

Najlepiej będą rosnąć rośliny na balkonach wychodzących na wschód i zachód – mają tam doskonały dostęp do światła słonecznego. Oprócz kwiatów na słoneczny balkon, na takich tarasach możemy też uprawiać warzywa, zioła, rośliny ozdobne. Przyjmą się tam np. werbena, lobelia, niecierpek, fiołki, oleander (na wschodnim balkonie), bugenwilla z kolei znosi upał trwający aż do zachodu słońca.

Balkon zwrócony na północ to miejsce dla roślin cieniolubnych, które lubią wilgoć. Dobrze będą tam rosły bratki, pelargonia pachnąca, bukszpan, barwinek, a także begonie, petunie i fuksje, hortensja oraz zioła.

Na balkonie południowym sprawdzą się rośliny kochające światło i jednocześnie niewymagające specjalnych warunków i pielęgnacji, np. werbena czy pelargonia. Wybierając rośliny na taki balkon zawsze upewnij się, czy dobrze znoszą mocne słońce – ostatnio lato lubi być wyjątkowo upalne, co znaczy że rośliny muszą być bardzo odporne.

Jak urządzić mały balkon: ogródek warzywny

Mieszkańcy miast pokochali otaczanie się zielenią, kto może tworzy zielone oazy na balkonach, tarasach, ogródkach przydomowych. Modny trend zwany urban gardening znaczy jeszcze więcej – uprawiamy na balkonach i parapetach także warzywa i owoce oraz zioła. Nic dziwnego –własne warzywa do sałatki, świeże, zdrowe i bez chemii to bardzo kusząca wizja. Tym bardziej, że taka uprawa wcale nie jest trudna, a okazy w doniczkach i skrzynkach są nietuzinkową, kolorową ozdobą balkonu.

Na balkonie warto uprawiać warzywa, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i nie potrzebują dużo miejsca do wzrostu. Idealne będą dla nas gatunki o krótkim okresie wegetacji oraz osiągające niewielkie rozmiary, np.: pomidory, ogórki, fasolka pnąca, cebula, rzodkiewki, szczypiorek, sałata, pietruszka naciowa, seler naciowy, papryka, koper ogrodowy. Niecierpliwi mogą tuż przed sezonem w sklepie kupić sadzonki tych warzyw, zachęcamy jednak do samodzielnego przygotowania rozsady wczesną wiosną.

Balkon to również dobre miejsce na uprawę owoców, smacznych i… pięknych. Należą do nich np.: truskawki, maliny, poziomki. Możemy też stworzyć własny ogródek z ziołami – bazylia, oregano, mięta z własnej uprawy pachną i smakują lepiej niż te ze sklepów.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak urządzić mały balkon. Mnóstwo ciekawych dekoracji, pięknych donic, stojaków na kwiaty, lamp i tkanin znajdziesz na Westwing. Wystarczy się zarejestrować a już niedługo zagoszczą na Twoim balkonie.